Článok : Mamy strácajú zdravý rozum...

tyrkysova_kobyla
27. aug 2018

Celkom zaujímavý článok na zamyslenie 🙂

https://najmama.aktuality.sk/clanok/267621/dnes...

elizita
28. aug 2018

dobra debilina, ze kazde dieta pod 3r v skolke place.... moja mala 2r a 5mes ked nastupila do skolky a bola ta, co utisovala druhe deti.. svokra velmi zovseobecnuje a extremizuje..

kvetinka75
28. aug 2018

@alchemilkazltozelena presne tak isto to bolo aj u nás, tesne pred 2 rokmi sa kočík predal a chodilo sa . A nebol žiadny problém. Dcéra sa naučila všade chodiť a doteraz sa veľakrát vyberie autobusom alebo pešo ako autom. Je to o zvyku. Ako 3-ročná nemala problém s dlhšími prechádzkami, nenáročnými túrami.

elizita
28. aug 2018

@alchemilkazltozelena tak nie kazde dieta prejde v 2 rokoch 2km.. ja som so sebou nosila manducu na prechadzky, ked mala 2 roky, lebo som vedela, ze ked nebude vladat, tak ju uz odnesiem na chrbte.. teraz ma 3r a 5 mes a ked ideme z jedneho kraja mesta na druhy pesi, tiez si obcas poviem, ze som si ju mala vziat, lepsie ako nosit na pleciach.. v tomto smere je to pre mna super vymysel.. lebo nosit turisticky nosic by bolo asi dost divne..

bosorkabb
28. aug 2018

@alchemilkazltozelena zase každé dieťa je iné. Moja má 2 roky a prejde pešo dosť, ale má chvíľky kedy už nevládze. Máme golfový kočík pre tieto prípady a nosič pre prípady keď sme v prírode a to sme tam často. A chodíme dosť, niekedy sa mi zdá ze až priveľa. Takže to že vidíš dieťa v nosiči môže znamenať že je unavené a už chodiť nevládze. Ja sa o iné deti nestaram iba o tie svoje.

moonlight1210
28. aug 2018

Mam male deti a s tym clankom uplne suhlasim.

Tiez vidam mamy, ktore tu rovnovahu medzi “som skvela matka, co sa obetuje dietatu” a “moj zivot neskoncil porodom, stale som slobodna bytost bez zavazkov” nevedia vybalansovat. A potom tahaju veci skoro do extremov.

jana_eyre
28. aug 2018

nevravim ze s niektorymi vecami v clanku nesuhlasim..

ale mna vzdy jemne popudi ak podla jednej ci dvoch vzoriek zo svojho okolia takto zovseobecni nazor na "dnesne mamicky"..

je milion a milion zien na svete, kazda ma v niecom iny pristup, v niecom podobny.. a pod takymito clankami potom prebiehaju diskusie o tom, ktora to robi lepsie..

mne sa na na "dnesnej dobe" nepaci hlavne jedna vec.. ako si nikto nevie priznat, ze aj on sam robi nieco co nie je moc super rozhodnutie, nic nie dokonale..

napriklad ja pisem na net - tak ako aj vy vsetky ostatne co.sme sa tu stretli.. aj toto pani kritizovala a mala aj v niecom pravdu, prave moje deti sa same hraju a ja pisem.. a za hodinu sa stretneme s kamaratkou a jej detmi a ano, budeme sa rozpravat.. aj pani si v niecom oponovala.. na jednej strane pisala, ako nechali deti same lozit pri poli, na strane druhej ako sa detom venovali a my nie..

jednoducho NIC sa neda zovseobecnit.. 😉

nikiki29
28. aug 2018

Ja čiastočne s tým článkom súhlasím... nie je normálne aby mamička do 3tej ráno tancovala s dieťaťom v šatke (nosiace matky sú trochu mimo, bez urážky, ale niekedy to niektoré ženy trochu preháňajú) 😑 a tiež súhlasím že deťom nepatrí tablet do ruky ani doma, ani v reštaurácií a ideálne ani v aute keď existuje iná možnosť zábavy. Ono je to strašne zlaté ako malý “Janko od susedov” príde na návštevu a v dvoch rokoch si sám odblokuje tablet a pustí rozprávky na YouTube. Všetci si poviedia jeeej aký je zlatý, poslušný, veľmi šikovný... no skúste mu ten tablet zobrať a uvidíte cirkus. 😑
Ľudia by si mali viac všímať svoje deti, nie je to možno také ľahké ako kedysi, ale nemusí to byť ani také zlé ako je to teraz. Každý by si mal nájsť zdravý kompromis medzi spoločenským životom a životom s bábätkom. No pre niektoré mamičky je dieťa pomaly módnym doplnkom.
Nemyslím si, že je zlé hľadať rady na internete, snažiť sa deťom dať zdravé/správne jedlo, edukatívne hračky,... napríklad ja ako hanblivý človek by som určite radšej zvolila nájsť na internete laktačnú poradkyňu ako svokru. Už len preto že mi je vrcholne nepríjemné pred niekým takým sa odhaľovať. Keby mám nablízku mamu, určite najprv skúsim poprosiť ju, ale nemám...
Jediné čo vidím trochu inak je “mama si nemôže užívať”... a prečo by si nemohla? V rozumnej miere. Áno, na Slovensku je správne byť v prvom rade len matkou, až potom ženou či priateľkou. No skúste prejsť o 2-3 krajiny vedľa a už je to úplne inak. Mamičky sa s kočíkmi prechádzajú na námestí ešte pred polnocou, chodia do kaviarní, za kamarátkami a nikomu sa to nezdá čudné... dieťaťom sa život nekončí. Všetko je o mentalite/kultúre národa a zdravom rozume 😊

gir
28. aug 2018

Každá doba prináša niečo iné: pred 100 rokmi žena mala cca 7 detí,pole,statok a pod. Aká extra starostlivosť? Väčšie deti sa starali o mladšie. Pred 50 rokmi, podnikové jasle, mamička po pár mesiacoch do práce. Dieťa nebolo traumatizovane? Dnešná doba, možno deti teaumatiované možnosťami. Hračky, digitálna technika a pod. A mamička zahrnie dieťa všetkým. Každá maminka zo zdravím rozumom vie čo má robiť a nevyžiadané rady či už od svokry alebo kohokoľvek - holt smola. Už nikdy nedobehnú to, čo zmeškali pri svojích deťoch.

whatever1
28. aug 2018

Ja som prestala citat niekde v polke.. nech sa na mna nikto nehneva. Napisat clanok o tom ako raz isla nevesta na svatbu a tancovala so svojim babatkom a dala mu sluchatka vyrobene pre male deti aby mu nevadil zvuk... Ach boze😂 Pochybujem ze vydrzala tancovat hodiny mozno to bolo bolo 10min a svokra zvelicuje lebo je nasrana a urazena ze jej nevesta nezverila take male babo. Pretoze ona rodila pred cca 30timi rokmi, ona si presne pamata co ako bolo, ona ma predsa najlepsie metody a ako si jej nevesta dovoluje nerobit podla nej...O noseni deti by sa dalo polemizovat, nech si kazda matka rozhodne sama ci chce nosit alebo nie. Je mi to uplne jedno. Ale nebolo by my jedno keby o mne mne niekto z rodiny napise clanok ze nie som normalna matka lebo sa rozhodnem svoje dieta nosit. Keby ta nevesta odlozila take male babo svojej babke aby sa mohla ozrat, mozno by ten clanok bol zaujimavejsi...

kvetinka75
28. aug 2018

@whatever1 ako to už bolo v skutočnosti, nikto sa nedozvie. Pravdou však je, že veľa detí nemá žiadny režim, žiadne mantinely a robia si čo chcú. Poznám deti ktoré bez mobilu nejdú ani na WC a deti ktoré ani netušia, čo je mobil. A poviem ti, vidím veľký rozdiel v správaní tých detí.

elanor
28. aug 2018

@alexandra523 nie som ani trochu podobna mamicka. Dieti som s satke ani nicom podobnom nenosila, boli v kociku. Na ihrisku sa od mala hram s nimi a davam pozor, aby nieco nevyviedli sami sebe, jedna druhej, ci inym. Ucim ich slusnemu spravaniu, co sa patri, co nie. Do 1,5r netusili co to je telka, pc, tablet ani mobil. Teraz vedia, ze mobil je natefonovanie, a tv a pc raz za cas na pustenie rozpravky, ktore ale vyberam a pustam ja. Klasicku tv (joj, markiza apodobne bludy) ani nemame, takze to ani netusia co je klasicke vysielanie, nemaju sajnu co je reklama. O tablete do ruky ani nesnivaju. A ani nikam na ziadne party a podobne som s nimi nechodila. Poctivo ich strazili bud moji rodicia alebo svokra, ked som potrebovala nieco vybavit, alebo sme chceli mat s muzom pre seba chvilku, vlastne tak fungujeme do dnes. S detmi chodime na spolocne vylety po SR. Uvazujeme pridat blizke okolie CR. Ale na dovolenku k moru ci niekam do exotiky, ich podla nazoru zatial netreba trepat. A teda s babatkami liezt k moru, tak to teda uprimne nechapem. Nuz ale ked si nato niekto trufa, nech ide. Zato mne sa to nepaci, teraz neznamena, ze iba ja mam univerzalnu pravdu, a musia to tak robit aj ostatni, a ked tak nerobia, bude o tom pisat blog na nete.
Na 99% som presny opak, nez sa pani rozculuje, ale to neznamena, ze s nou musim suhlasit. Netvrdim, v niecom ma ciastocne pravdu, hlavne o tom prehanani veci, ale clanok ako celok vyznieva ako vylev urazenej, ofucanej a ohrdnutej zeny - svokry. A vsetci vieme, ze vztah nevesta - svokra je casto krat zlozity. To je vecna tema. Najstastie mna osobne sa netyka, viem iba z rozpravania naj kamosky, aku "uzasnu" svokricku ma doma, uprimne to dievca obdivujem, byt na jej mieste ja, uz davno sedim sa ukladnu vrazdu, taka je to mila a prijemna pani.

whatever1
28. aug 2018

@kvetinka75 jasne o takych veciach by sa dalo rozumne porozpravat, vytvorit si nazor alebo napisat zaujimavy clanok, ale ja som v tomto clanku nevidela nic ine len ohrdnutu svokru preto som to ani nedocitala..

felicitab
28. aug 2018

Ja si myslím, že sa autorka blogu rozhodla hnať veci až do extrému. Jasné, sú tam veci, s ktorými sa dá stotožniť, ale mnohé mi udreli do očí a vidno, že sú písané z pohľadu panej, ktorá bola matkou dávno. Ja sama matkou nie som, ale tak snáď názor mať môžem 🙂
Pani píše, že mnohé ženy sa začínajú realizovať na materskej. A to je zle, ak chce žena ten čas využiť naplno a rozbehnúť podnikanie, začať študovať cudzí jazyk či externe študovať na VŠ? Či pre ňu nemá existovať nič okrem jej dieťaťa?
Pani si tiež neuvedomuje jednu vec, v dnešnej dobe nikto nikomu negarantuje, že sa po rodičovskej vráti sa svoje miesto resp. či vôbec bude pracovať. Niektoré ženy skrátka musia ísť do práce pred 3 rokom dieťaťa. A mnohé ženy potrebujú pracovať (hlavne tie, ktoré práca napĺňa), aby sa udržali v dobrej psychickej pohode.
A ďalšia vec - kávičky s kamarátkami a veta - ženy nevedia byť samé so svojimi deťmi. Ako? Samé s deťmi? A to pred 20, 30 či 50 rokmi, keď žila rodina aj so svokrovcami v jednej chalupe či rodinnom dome boli ženy s deťmi samé? Prečo je v pohode byť v kolektíve pri kopaní zemiakom, ale je zlé byť v kolektíve v parku alebo kaviarni?
Ako bolo spomenuté už vyššie, článok pre mňa vyznieva ako napísaný v hneve s rozhodnutím pohnať všetko do extrému.

obranator
28. aug 2018

@elizita Moja zlatá, to čo písala Ľudka nebolo o všetkých deťoch, ale v globále, ak si nepochopila a mala pravdu. S tým súhlasím, je to presne tak ako napísala, ale samozrejme, že sa nájdu aj maminy, ktoré vychovávajú svoje deti inak a venujú sa im. A každý si vyberie z toho článku iba to, čo sa mu páči alebo naopak nepáči, hm...

stastenka42
28. aug 2018

Clanok v celku vystižný...priklaňam sa k tomu že naozaj sú niektorê matky posadnuté internetovými radami ako sa stať in matkou ...popritom vychovajú drzé ,nespratné a závislé dieťa...vidim to aj v škôlke aj na detských ihriskách či kdekolvek inde..Ja som obyčajná matka ktorá sa drží zdravého rozumu a nie internetu a vychovávam svoje dieťa tak aby som sa za ňu nemusela hanbiť medzi ľudmi...ma svoj režim a nechodí spať neskôr ako 20,00..vie pozdraviť,podakovať ,nepapame samé bio,ale to čo sa bežne predáva,vđaka tomu nemá žiadnu alergiu ani intoleranciu,je zdravá a šťastná lebo každú volnu chvilu trávime vonku v prírode kde behá a hrá sa..netravime čas v nákupných centrách ani podobných zariadeniach a už vobec jej nedovolim pozerať do mobilu či počítača..myslím že na to aby si kazila oči a krčnú chrbticu ma dost času...Viem že sa do mna teraz obujú všetky bio matky ale vobec ma to netrapi,pretože viem že raz budem na svoje dieťa hrdá a možno sa mi raz pođakuje za to že som jej venovala každu volnu chvílu a netravila ho študovaní rád o tom čo je a čo nieje v tejto dobe vhodné pre moje dieťa...Mňa vychovali rodičia bez toho a myslím že dobre,a presne o to sa budem snažit aj ja...

ifava
28. aug 2018

Neviem ci sa mam citit urazene alebo sa na tom zasmiat :D Ale asi sa radsej zasmejem, to pomaha na to ked clovek prichadza o rozum nie? ;)

kvetinka75
28. aug 2018

@ifava podľa toho, na ktorej strane si 😉

romiada
28. aug 2018

@anka229 toto poznam aj ja. Dcera bola v pohode obsedela za stolom pekne papala. Nas maly vylieza zo stolicky ,ked obsedi 5min jest tak si ťapneme s manzelom pomaly na uspech. Maly jedava za pochodu - proste musi nieco robit a medzitym vyjeda co mu dam na lyzicke. Tiez som bola hrdinka pri dcere ake mam dobre dieta. Pri malom mi "hrebienok" padol 😂 a to pritom ta ista vychova a metody. Svokor nas tiez neraz "zdrba.l" ze ked je neposedny ze co mu nenalozime na prdel....ved by som nerobila nic ine iba ho bila mu hovorim...😉 takze chapem. Nas maly v aute bez mobilu tabletu neobsedi...radsej mu ho zapneme akoby sme mali naburat kvoli jeho vrestaniu

anabella111
28. aug 2018

Tragédia precitlivelych a premúdrelych matiek dnesnej doby ..je realna tragedia...a presne to súvisí s nadbytkom ziskaneho casu (neperu sa plienky, strava sa kupi..nechodi sa na pole..ani len odniest obed...muzi pracuju v zahranici..prvorodicky su vo veku a mentalnom rozpolozeni starych dievok...velky doraz sa kladie na nastaveny komfort a porovnavanie ho vo svojom okoli...rozumy sa bohapusto cicaju z netu..Deti su aj skrze defektne smerovanie spolocnosti vychovavane na samojedine obludy...ktorym za zadkom stoji..lekarka, ucitelka, vedma, psychologicka v jedinej osobe...ktora nevie ..co so sebou...a presne ako bolo vyssie spomenute..s materstvom straca akykolvek nadhlad a nasledny pokoj..a riesi sa v ulohe..ktoru nikto nikdy nemusel splnit...Intelektualne zdatnemu cloveku je jasne..co chcel pisatel clankom povedat...plus uviedol jeden realny priklad...ako pomocku pri pochope kontextu...a ma pravdu...Nie plošnú...ale internetove ..sialene matky dnesnej doby su real....tak naco pitvat clanok vo svojom jasnom odkaze?..

kvetinka75
28. aug 2018

@anabella111 👍 lepšie by som to nedokázala napísať.

kleopatra114
28. aug 2018

Podľa mna je toto výlev jednej nasrdenej svokry, ktorá sa nemôže zmieriť s tým, že nevesta má svoju hlavu a odmieta “ poslúchať “ svokru. S rukou na srdci si odpovedzme, koľko žien by si nechalo omakavat svoje prsia , keďže autorka chce nevestu učiť dojčiť?!kolko z vás zaplo na chvíľku dieťaťu tv, keď si potrebovalo oddýchnuť? Vy ste sa nikdy nestretávajú s mamickami v centrach, neštudovali popri RD jazyky, nechodili na turistiku? Podľa mna je tento článok plny zloby a nerešpektu voči neveste- možno aj preto , lebo nevesta odmieta svokre dávať dieťa na stráženie a ona sa cíti urazena.

dai
28. aug 2018

@kleopatra114 myslim ze ten clanok je o niecom uplne inom😉

alexandra523
28. aug 2018

@elanor áno, niektoré svokry sú "skvosty", ale mne ten článok vôbec nepríde napísaný ako od jedovatej svokry. Práveže naopak, píše to rozumne a poznám dosť neviest - mamičiek, ktoré sú naozaj mimo a ten článok je presne o takých matkach. Je to tak, stačí vyjsť len do ulíc...ja napríklad vôbec nerozumiem, alebo som asi tiez vadna, ale vonku sú horúčavy a keď vidím ako niektorá vlaci to bábätko zabalené v šatke, tak mám dosť. Ale mamička si myslí aká je cool... Nie všetko, čo prezentuje táto doba je super dobré, zdravé a proste niektoré mamičky chcú byť za každú cenu štýlové, novodobé a nedaj Boh, že im niekto niečo dohovorí...v tomto prípade svokra..takže áno, sú svokry jedovaté, ale sú aj také, ktoré sú normálne s triezvym uvažovaním, narozdiel od nevesty..

vroni
28. aug 2018

Joj, tazka vec, ked premotivovana babka narazi na premotivovanu matku. Ano, nas vychovali rodicia bez internetu a mobilov. Lebo neboli. Bit sa za to do hrude je smiesne. Aj my vychovavame deti bez technologii, ktore este neboli vynajdene, ale strasne mudre babky z nas raz budu... Nazor, ze ma matka sediet tri roky doma (smie ist asi len do obchodu a na detske ihrisko) je nacisto choromyselny. Presne toto je socialna izolacia, ktora je cisto modernym produktom a nic pozitivne neprinasa. A vedie k tomu, ze matky komunikuju len cez net a stracaju sudnost.
Mala som skvostnu svokru, takze ziadna zast zo mna nehovori. Za dieta som zodpovedna ja, svokra i mama kludne svoj nazor povedat mozu, ale ja som ta, ktora rozhodne, co je pre dieta dobre. Clanok je usmevny, v niektorych bodoch pravdivy, v inych celkom mimo.

elanor
28. aug 2018

@alexandra523 s tvojim poslednym komentom plne suhlasim.

alchemica
28. aug 2018

........doba je aka je, a bude to zrejme uz len horsie...................celkovo budu ludia uz len menej hodnotni.... zachranovat sa da uz len individualne, nie globalne....

monika_baricic
28. aug 2018

@anabella111 👍🏽

0silvia0
28. aug 2018

no ja neviem, výchova v každej dobe bola fakt iná a každá si myslíme, že práve v tej dobe, v ktorej sme a ktorej sa práve zúčastňujeme, je tá ideálna.
Známka starnutia je vtedy, keď človek začne nadávať na súčasnú generáciu... áno, aj ja už starnem. Ale mali by sme si uvedomiť jednu vec: nemáme možnosť žiť inú dobu ako tú, do ktorej sme sa narodili a každá doba má svoje špecifiká. A myslím, že každý rozumný človek robí najlepšie ako vie v tej súčasnej dobe.
Ja som tiež vychovávala deti bez internetu, ak som potrebovala radu, musela som sa pýtať starších alebo pediatričky. Keď som raz potrebovala zúfalo radu, starší mi neporadili a pediatrička mi poradila zle. Ak by som túto radu potrebovala dnes, ľahšie by som sa dostala hoci aj cez premotivované mamičky k správnej rade... nemám rada zovšeobecňovanie, takže ani nejdem ďalej rozvíjať môj príspevok, to je asi všetko čo som chcela napísať.

luxikate
28. aug 2018

Podla mna je ten clanok vysleny,hl to ze sa s nim natriasla na svadbe do 3 rana.

gir
28. aug 2018

@anabella111 napísané v pohode,len k jedinej veci sa vrátim, intelektuálne rozpoloženie prvorodičiek je vo veku starých dievok. Ďakuj Bohu že si nemala problém s otehotnením. Nemáš páru čo prežívajú ženy, ktoré navštevujú centrá pre asistovanú reprodukciu. Mne osobne sa nedarilo roky a nemám pocit že by som bola na nižšej mentálnej úrovni. Ja som tiež rodila neskôr. Radšej neskôr ako v 20 tke a potom tu vyplávať že nemám kde bývať, bývam u svokry a pod.