Dá sa naučiť dvojročné dieťa na večerný režim?

tuppe
1. aug 2015

Ahojte maminy, chcem sa Vás opýtať, je možné naučiť 2r dieťa večernému režimu ? Tz. aby sa naučilo spať najneskôr už o tej 21 hod. ? Stále dookola počúvam, že dcérka je malá, žeby mala spať skôr - teraz mi zaspáva až okolo 22 - 23 hod - inokedy mi zaspávala už o 21 hod. Pomaly jej upúšťam poobedný spánok, lebo ho akosi nepotrebuje ... no i tak vydrží do tej 22 - 23 hod hore. AKo to je možné ???? Alebo len prešvihnem čas, kedy je unavená ? Muž robí do noci, príde večer okolo 19 - 20 hod domov a dcérka chytí druhý dych a napriek mojím prosbám sa s ňou manžel jaší a ona sa samozrejme preberie : Neviem, čo robiť ... dávať ju i tak neskoro spať alebo trvať na spaní už o 20 hd aj keď bude vystrájať, odbehovať na wc atd ?
Poprosím múdre mamičky, aby sa zdržali blbých komentárov - nie každý má "dokonalé dieťa" alebo je "dokonalý" rodič ....

jaghvali
2. aug 2015

@tuppe kedy rano vstava? to je tiez dolezite

timea7
2. aug 2015

@tuppe v prvom rade by som zrušila nočné dojčenie, to už tvoje dieťa naozaj nepotrebuje, je chybou, že spáva s tebou v posteli, mala by si to jednoduchšie, keby spávala v postieľke, alebo vo svojej, ale je najvyšší čas ju to naučiť. Ak ti z nej 20x vstane, tak ju 20x uložíš späť. S kľudom, milo, ale dôrazne budeš trvať na tom, že zostane ležať. Ráno by som ju zobudila o siedmej, okolo dvanástej, pol jednej uložila , aj keď nezaspí, oddýchne si, čítajte si rozprávky, počúvajte tichú relaxačnú hudbu, nedovoľ jej vymýšľať. Ak by zaspala, nenechaj ju spať dlhšie ako do pol štvrtej, okolo pol deviatej večer ju ulož na nočný spánok. Tiež si myslím, že prešvihneš dobu, keď je unavená a ona je už potom tak rozrušená, že nedokáže zaspať. Dieťa na povel nezaspí, ale ak ju budeš ukladať pravidelne, na režim si zvykne. Ak ju chceš dať do škôlky, tak jej o maximálne uľahčíš a sebe tiež. To nie je o tom, že mať ju ako na kľúčik, ale ak zaspí o 23.00 a vstane o 8.00 myslím, že v jej veku to je málo spánku.

tuppe
autor
2. aug 2015

baby, zase som skúšala malú dávať do postele, ale bez úspechu .. nechápem, ako zo dňa na deň vypustí 2h poobedňajšieho spánku :(( Nemôže to byť zubami ? Stále sa hrá s dudlom,hryzie ho, všelijako s ním narába.... a slintá dosť... zaspala až v aute manželovi

tuppe
autor
2. aug 2015

@timea7 ja už v noci nekojím, ale teraz, čo je taká zlá - asi ozaj zuby, tak som ju tým kojením 2x ukľudnila. Dakedy stačil dudel :( Inak vstávala bežne okolo 7 - 7,30, tak poobede okolo 13 - 13,30 hod (spala cca hod) a večer okolo 22 hod....

lenka_21
2. aug 2015

@tuppe mne sa celkom osvedcila kniha Kazde dieta sa nauci spat, ale ja som podla toho postupovala ked som chcela deti odnaucit od nocneho dojcenia... Bolo tam este zopar rad co som neskorsie aplikovala... U nas klop, klop ziadny problem so spankom... Maly sice zaspava dlhsie, ale v stanovenom case je uz v postielke a ked tam aj vykecavat hodku neriesime... On vsetko preziva. Jednu dobu sme mali problem s nocnym desom malej, ale aj to postupne preslo...stacilo len prist, utisit a pohladkat.

Kojila som naraz dve deti (cca 3 roky), ale vstavala som ku kazdemu na kojenie... Pocula som vela negativnych pripadov ako potom rodicia mali problem dostat dieta do vlastnej postele a preto sme nechceli, aby spavali s nami. Plus by som sa nevedela dobre vyspat, lebo mna to stresovalo ked spali vedla mna...stale som sa bala, ze ich mojim velkym vychodnarskym paplonom 😀 zadusim... Spavaju pri mne resp.mm ked su chori, inac od narodenia maju svoje postielky...toto sme praktizovali aj pri najstarsom synovi. Z tohto dovodu nasu pritomnost pri zaspavani nevyzaduju...
Cumel tiez nepoznaju, takze s tymto neporadim...opat z dovodu aky popisujes sme nechceli, aby ho mali. Vela kamosiek mu spominalo, ze v noci vstavaju, lebo musia dat dietatu dudel, lebo mu vypadol ... 😕 😕 😕

Podla mna sa nemozes vzdavat po par dnoch...ked mala mala doteraz volnejsi system, prejst na nieco striktnejsie bude trvat dlhsiu dobu.... Drzim palce!!!

20tanicka20t
2. aug 2015

Dosť záleží aj od toho kedy vstavaju..moji vstavaju okolo 8,pol 9tej..a mne to tak vyhovuje..pretože manžel chodí z práce večer okolo 21.00 detská sa snim poblaznia..a potom si už ľahnú k nemu a pozerajú všetci spolu telku..a zaspia okolo 22.30.. Cez obed si pospia takú hodinku..
takže ja si myslím že musíš doriešiť či chceš mať večer voľno
..alebo si dlhšie pospať ráno..

tuppe
autor
2. aug 2015

@lenka_21 to ta teda obdivujem, že si dokázala vstávať ... ja to proste nedám, nevládzem sa pozviechať z postele, preto malá spí s nami. Ide o to, že možno keby nemala cumeľ + mala by všetky zuby, prespala by mi celú noc. Doteraz ked mi prespala od narodenia 5 celých nocí, tak veľa - z toho asi 2 noci boli v postieľke 😀 Nemyslím si, že bude vyžadovať našu prítomnosť, keď bude mať vlastnú posteľ ... pri zaspávaní áno, to beriem, ale ak už bude vedieť prespať celú noc, tak problém bude hádam vyriešený.... tú knihu som nečítala celú, len časť, ako naučiť dieťa spať samo, vyskúšala som to asi 1x ale nemám srdce malú nechať vyrevovať v postielke :( tak preto si radšej ľahnem k nej a zaspí takto... aj keďteraz ozaj vystrája... ale to budú asi vážne stoličky, dnes mi povedala, že ju bolí a pchala prsty dozadu na ďasná .(((( a to som jej dávala panadol pred spaním :( i tak sme sa vytrápili 1h 20 mi, kým zaspala...s plačom :(

mimik79
2. aug 2015

da sa to, urcite, vzdy som to robila tak ze prisiel cas, napr 20.00 cca a uz som maleho viedla aby si umyl zubky, mliecko vypil ak som este davala, obliekol pyzamko a lazkal, vzdy v rovnakom case, kedy uz zaspal to je uz druha vec, bol v posteli a hotovo a ziadne jašenie pred spanim, to ich len roztatari a potom duplom nechcu spolupracovat a chystat sa spat a uz vobec nie zaspat len tak lahko, takze takto to robim

lenka_21
3. aug 2015

@tuppe jasne chapem, kazdy ma ine hranice, moznosti a pod. Ja som pocas celej MD a aj RD pracovala (prevazne z domu, ale pracovala). Bola som nutena nastavit si rezim a system fungovania, tak aby boli vsetci relativne stastni a spokojni. Pre mna bol rezim zaklad, bez toho by som starostlivost o 3 deti, praca, rodina a obcas cas na seba a manzela nezvladla... Jasne ked pracujem pomahaju mi rodicia, ale aj oni dodrziavaju vsetko co mame nastavene...
Mne plac a krik nevadi 😀 ...proste pri 2 malych detoch sa ti castejsie stane, ze jedno place a musi pockat kym vybavis to druhe... Aj pri dojceni som musela dat jedno do izby, zavriet, nakojit v klude to druhe a potom zobrat to druhe a nakojit....a pod. Toto by ti potvrdili ine mamicky co maju dvojicky...
A ano v zmysle tej knihy som postupovala, musela som odstavit nocne dojcenie a ano deti plakali, ale bolo to len par noci a nechala som ich plakat max 5 minut a za par dni to ustalo a teraz pekne spavaju a nebudia sa. A to som ich oducala postupne, prv jedno a to druhe som este dojcila 3 mesiace a potom oducala a popritom obidve spavaju v jednej izbe. Takto nie su senzitivne na hluk, ked jedno v noci zaplace to druhe sa ani nezobudi... 😉 🙂 Ako som uz pisala, ked su chore spavaju pri mne, takze viem ich utisit rychlo ( ako napr.ked isli tie zubky a pod.), ale inac su vo svojich postielkach...

Podla mna sa musis rozhodnut ty co chces a potom zavedies vsetko co budes povazovat za dobre a vhodne pre tvoje dietatko. Ja svoje deti milujem, su pre mna vsetkym, ale milujem aj samu seba a chcem mat cas aj pre seba a pre svoj zivot....nemusim ho uplne podriadit detom.... Preto nasa domacnost funguje trosku inac ako vacsina domacnosti okolo mna. S mm si uz davno delime vsetky zodpovednost (vari, zehli, upratuje, vstava k detom v noci, nakupuje...) a je rovnocenny rodic ako ja. Ked idem na sluzobku tak len zahlasim, ze nebudem doma xy dni a odchadzam. Ziadne instrukcie a nic podobne nepisem... 😅 😅

Toto vsak nema nic spolocne s tym, ze ty si zla, alebo neviem aka matka... Proste mas to nastavene tak ako vyhovuje tebe a co je pre tvoju rodinu najlepsie... Ja som ti len opisala, len to, ze to moze fungovat aj inac a aku cestu si zvolis je len a len na tebe...akurat pri tom len obcas mysli aj na seba...na to my MATKY casto zabudame.... 🙂 😉

PS. Deti sa musia ucit byt trpezlivymi a cakat..ked budes stale malej po ruke tak ju to nenaucis a to jej potom bude chybat.

timea7
3. aug 2015

@lenka_21 veľmi rozumné slová !!!!! Nie je tu bohužiaľ tlieskajúci smajlík. ale plne sa stotožňujem so všetkým, čo si napísala.

jankastubka
3. aug 2015

My sme sa snazili robit rezim naozaj od babatka, samozrejme casom sa vzdy upravoval podla toho ako dieta rastlo. Pomahalo to nie len dietatu ale aj mne, aby som si vedela planovat a zadelit cas.
Priznam sa, zesi neviem predstavit ze by dieta bolo tak dlho hore, ked sama zaspavam okolo deviatej. Nas momentalny vecerny ritual spocova len v tom, ze vecera okolo 18.30-19.00. Potom tato okupe, pozrie si vecernicek (pustame z archivu a chodia tam pekne rozpravky). A po vecernicku ideme buvat. Rozlucime sa, cestou zakyvame anjelikom co mame na stene, a este ju motivujeme, ze v postielke ju caka baba a ovecka, ktore tam ma aby sa v noci nebala. Ked niekedy vymysla, tak len jej pripomenieme, ze ovecka bude smutna, ze uz ju tam dlho caka.
Najlepsie spava od kedy je sama v izbe, do izby sme ju presuvali az vtedy ked uz som ju nekojila. Tiez som sa vtedy inspirovala aj knihou, kazde dieta sa vie naucit spat. Niektori vravia, ze ako sa tym dietatu ublizuje, ale ja si to nemyslim. Jasne aj mne trhalo srdce ked plakala ale raz predsa kojit bude treba prestat alebo dat do svojej postele. Nebude to tak predsa do puberty. Myslim si, ze skor si na to zvykne ako mensie. Vacsie deti ked to uz vsetko velmi vnimaju si podla mna odvykaju ovela tazsie od zavislosti typu mamin prsnik. A myslim, ze je velmi malo takych, ktore chcu zmenu sami od seba.

fomarik
3. aug 2015

Áno,dá sa to. Ale režim treba pestovať od narodenia. Ja som trvala na pravidelnom či už dennom alebo nočnom spánku mojej dcéry. Bude mať 4 roky,ale sama dobre vie že po obede má ísť buvat a večer o 19.30 ci je leto a ci zima je v posteli a spinka. Sama sa vyberie spinkat, je to automatické. A žiadne ustupky nerobíme. Na silvestra sme jej povedali že môže byť hore do kedy bude chcieť a o 20.15 už bola KO.

marianna_peskova
4. aug 2015

@tuppe Neviem, ako si na tom s angličtinou. Pozerám (a odporúčam) jeden britský seriál s názvom Supernanny. Tam sa tiež zaoberajú problematikou, ktorú momentálne riešiš. Majú aj svoje stránky: http://www.supernanny.co.uk/Advice/-/Parenting-...

klavirova
22. dec 2021

@tuppe zaujímalo by ma ako to napokon dopadlo. Vidím, že to bolo už dávnejšie, my máme to iste doma teraz.