Dcérka pije len čistú vodu - problém v škôlke

veron_b
24. máj 2022

Ahojte mamičky, chcem sa spýtať, či ste mali niektorá podobný problém a ako ste ho riešili:
Mám 2,5 ročnú dcérku, zatiaľ druhý týždeň chodí do škôlky na pol dňa. S adaptáciou nemáme problém, dcérka škôlku zbožňuje. S papaním je to celkom OK, niektoré jedlá si vypýta duplu, niektoré zje len polku, to beriem. Náš problém je, že dcérka ODMIETA PIŤ ČAJE, MLIEKO, KAKAO, RAŇAJKOVÚ KÁVU a pod. čo v škôlke dostávajú. Viackrát som to riešila s učiteľkami, lebo dcérka chodí domov vysmedovaná, či by namiesto toho keď nevypije, nemohla dostať pohár obyčajnej čistej vody. Odmalička to tak má, aj v minulosti sme ponúkali rôzne nápoje, proste nechce. Samotná pediatrička nás v tom utvrdzovala, že aj tak je voda najlepšia. Problém je že sa mi nepáči prístup učiteliek k problému: jedna sa vyjadrila, že ani nesleduje ako deti pijú a druhá, že jej sem tam dá vodu tajne, aby iné deti nevideli. Keď som chcela, že môže si nosiť svoju vodu tak nie, že keď nemá papier o tom že je alergická na mlieko a pod. tak nemôže. Snažim sa aj ja v tomto období aj doma častejšie ponúkať, mlieko čaje ale má to opačný efekt, dcérka už len keď vidí a počuje tak s plačom že nelúbi prosím si vodičku. Takúto averziu predtým nemala, neviem či ju v škôlke nútia. Nikdy by som nečakala, že PITIE ČISTEJ VODY BUDE V ŠKÔLKE PROBLÉM. Ak sa to nebude zlepšovať, s manželom chceme ísť k riaditeľke, prípadne zmeniť škôlku.

jani727
24. máj 2022

Trvala by som na tom aby jej dávali čistú vodu a aby sledovali aby pila dostatočne množstvo tekutín. Akože nechápem ved môže odpadnuť ked bude piť malo tekutín maju za nu zodpovednosť.

rebekamarcusko
24. máj 2022

To co je za pristup? Keby si jej chcela dat dzus este pochopim,ale vodu? Preco detom nedaju vodu? Aj keby si ju ine dieta vypytalo preboha. Nasi maju v skolke dzbanik s vodou a kazdy ma svoj poharik. To akoze piju len na obede a desiatej? To nechapem

thereisabear
24. máj 2022

Nechápem kde je problém. Učila som istý čas v škôlke, kde bolo vždy bokom pár hrnčekov s čistou vodou, keď sme vošli do jedálne som vymenila a hotovo. A čistú vodu by mali mať aj v triede.

h2
24. máj 2022

@veron_b To vážne jej v škôlke odmietajú dať vodu?! A že učiteľka jej dáva vodu tajne, aby ostatné deti nevideli?! Som zhrozená! Riešila by som to veľmi dôrazne. Ak to nejde cez učiteľky, tak cez riaditeľku.

liz_lemon
24. máj 2022

toto je problem vo vacsine skolok, proste detom nedavaju vodu, tiez som z toho bola prekvapena, nam povedali, ze deti nie su zvyknute na vodu, tak musia pit sladke vody, cierny caj a pod., fakt sila, ze deti, ktore su naucene na vodu, ktora je najidealnejsia, sa musia prisposobovat tym, co maju zlozvyky
moje deti pili to, co im dali, ale doma len cistu vodu, nastastie sa nenaucili na sladke vody

0silvia0
24. máj 2022

@veron_b čo si ja pamätám, moje deti odjakživa nosili do škôlky fľašu s vodou, brávali si ju von keď išli na prechádzku a mali ju vo svojej skrinke. Niektorí tam mali vodu, niektorí sirupovú vodu, nikto to nikdy neriešil. To sa už nenosia do škôlky svoje fľaše? Tie deti, ktoré boli smädné si odbehli do skrinky napiť sa.

alenamihal
24. máj 2022

to vazne ?! Moji synovia piju len cistu vodu ...ja uz mame niekedy take nervy na ucitelky v skolkach brrrr..chcela by som dat synovi taku kameru a vidiet ako sa tam vlastne spravaju k deckam ...lebo uz aj mne sa to stalo,ze pred mojim ksichtom usmev ako opica a za dverami,ked nevedia,ze je tam niekto ta falost ....moj maly si nosi svoju flasu s vodou a ma ju na stole...

lulu0123
24. máj 2022

U nas v skolke ma kazdy svoju flasu s vodou,maju to v triede v takej umelej nadobe a ked su smadni napiju sa.Plus maju jednorazove pohare, ked si niekto flasu zabudne.Taktiez ked idu na dvor, ucitelka vezme tu krabicu a nuka im pit aj vonku.Nechapem to u vas mozu pit len pri jedeni?Ved to je hlupost.Ak sa to neda vyriesit s ucitelkou, ist za riaditelkou.To uz je aky problem dat dietatu pit hocikedy.

nelca84
24. máj 2022

@veron_b to je naozaj zvlastny pristup, ja neviem ci moj syn pil mlieko, kakao, kavu... ale v triede mali cely den k dispozicii bylinkovy caj a cistu vodu v krcahoch, na tacke mali kazdy svoj oznaceny poharik a mohli sa napit kedy chceli...

sidicek
24. máj 2022

To je až absurdné, namiesto toho aby deti učili piť čistú vodu, ktorá je najzdravšie im pchajú kadejaké čaje, mlieka kávy a pod. To ozaj mimo jedla nemôžu piť vodu? Ved vypýtaj papier od pediatricky , že pre dieťa je vhodné piť čistú vodu a basta. Nechápem čo za učiteľky to učia v tých MS. Trápiť dieťa smadom.

ibrunova
24. máj 2022

Deti mali vždy rôzne nápoje k raňajkám, obedu, ale popri tom ako pitný režim bola vždy voda.
Doma nepije na raňajky čaj, mlieko? Len stále vodu?

nmhc
24. máj 2022

@veron_b neviem ako to je v danej škôlke. Ale ja vám poviem z mojej skúsenosti. Učím v MŠ deti majú celý deň k dispozícii v triede čistú vodu, môžu sa ísť napiť kedy chcú s tým že aj ja im ju ponúkam napríklad pred odchodom von, po príchode z vychádzky atď. Mala som presne chlapca ktorý nič iné nepil len čistú vodu. Vždy sme mu do pohára dali čistú vodu a jeho nápoj dopilo nejaké iné dieťa. Nechápem prečo s tým majú problém. A ak sa stalo že si popytalo este nejaké dieťa a vedeli sme že nemá problém vypiť aj ochutený tak sme mu proste vysvetlili že nie lebo ten a ten to má preto tak lebo atď. Čiže nechápem prístup učiteliek. Je pravda že vlastnú fľašu s vodou dieťa v MS nesmie mať. A keď už stým maju taky problem a vaša doktorka o tom vie tak by som si od nej popytala ten papier ak je lekárka normálna a máte po probléme.

ivik111
24. máj 2022

@veron_b nečakajte,riešte osobne aj s mužom s riaditeľkou...sa mi niekedy rozum pozastavuje,ako si toto môžu dovoliť,neposkytnúť dieťaťu pitný režim..😠😠😠

simona92101
24. máj 2022

@veron_b mali sme rovnaky problem,dcerka nesmie pit mlieko,kakao a uz vobec nie tie ich ochutene mlieka a melty,nedajboh kefir.vzdy ju prehana,aj ked mliecne vyrobky jest moze,ale sledujem kolko zje aby toho za ten den nemala vela. A tiez bol po nastupe do skolky problem,lebo ze ostatne deti budu vymyslat 🤦‍♀️tak som sa riaditelky spytala,ze ked sa jej tam poserie az za usami ci ju potom bude davat dohromady 🤬 priniesla som teda potvrdenie od lekarky,ze neodporuca pit mlieko,len caj alebo cistu vodu.a bolo vybavene.

janulik2008
24. máj 2022

Malá to mala podobne ona tam nechcela čaj ale napr kakao, káva vypila tak jej dali čistú vodu. Takže nechápem čo majú za problém okrem toho ide leto a bhde horúco tak nechcem si predstaviť čo to bude. A trz čo chodí do predškolskej triedy tak nosí si fľašku s vodou teda vlastne odkedy nastúpila do škôlky nosí fľašku a nemá nikto problém

tana85
24. máj 2022

@0silvia0 nie, uz sa nesmie dat ani do skrinky. raz si dcera vzala lebo mala novu flasku, ale ostala cely cas v skrinke a poobede mi vravi ucitelka, ze je to zakazane lebo hygiena a blabla…ze oni nevedia kde flaska bola, ci je cista a ak by sa z toho napilo nejake ine dieta, tak by mali problem. neviem kedy to vzniklo, ale v predchadzajucej skolke toto nemali lebo ked sli von v lete na dvor alebo na vylet niekam blizko, tak si brali flasky zo skriniek. v tejto nesmu :( a presne, ani cistu vodu ze by som nosila synovi kazdy den v uplnej novej neotvorenej flase napr rajec pol litra tak ze nie

ibrunova
24. máj 2022

@tana85 u nás to bolo zakázané vždy. Ale v triede bolo vody dostatok.

lucmirka124
24. máj 2022

Moja cistu vodu sem tam vypije, popri detoch, ale ak jej davali stale len cistu vodu,prisla vzdy smadna, same si ucitelky vsimli ze malo pije, povedala som ze ona moc cistu vodu nie,, ma nachystany caj, alebo vodu s vytlacenym pomarancom,,vsetko sa da vyriesit, ked sa chce, ako pisu v skolke maju pohare, nadobu s cistou vodou, ,,, a ano ako prisiel covid deti vlastnu flasu nesmu mat, ani v skrinkach ani v triede...

marcellka32
24. máj 2022

U nás mali zakázanú akúkoľvek svoju fľašu, takže boli odkázaní len na pitie čo dostali...ja spomínam na svoje detstvo v škôlke na dvore, horúčava, učiteľka priniesla v bielom kybli sirupovu vodu, v druhom kybli čistá voda na umytie hrnčeka a všetci do radu, ten jeden hrnček zakaždým oplachla v čistej vode a ďalší pil...s jedným hrnčekom celá trieda 🙂 40 rokov dozadu

sidicek
24. máj 2022

@marcellka32 to by dnes z toho niektoré matky skolaboval 🙂

paulasamova
24. máj 2022

moja dcéra tiež pije prevažne čistú vodu. Keď jej chutí, treba ju v tom podporovať. Nevidím nejaké zásadné výhody v tom aby pila, kakao či raňajkovú kávu. Je dobré sa s učiteľkou alebo riaditeľkou porozprávať o situácii s kľudom. Predsa len spokojnosť dieťaťa je aspoň pre mňa prvoradá, preto ak by to nemalo dobrý vplyv na ňu, zrejme by som naozaj uvažovala o zmene škôlky, ak sa prístup nezmení. No určite je najlepšie sa najprv porozprávať s učiteľkmi, a snaž sa sama vycítiť či im/jej ide o blaho tvojej dcéry alebo nie.

xena0
24. máj 2022

Vážne nechapem problém škôlky v tomto ....choď určite riešiť to s riaditeľkou🙂 že dáva učiteľka vodu tajne ako keby to bol problém dať aj ostatným deťom ...sila

nevenka
24. máj 2022

U nas maju taky zasobnik na vodu a kazde dieta ma svoj poharik a chodi si "nacapovat". Ale deti to casto zabudaju. Zo zaciatku ich to lakalo, chodili casto a teraz ked sa opytam, tak "zabudla som". A nepripominaju im pitie. Problem je, ked sa z nejakeho dovodu spajaju triedy, ze su v inej triede, to fakt piju len na desiatu a k obedu 😣.
V lete si nosili vo flasi vodu a mali ju v skrinke a brali si ju na ihrisko, na prechadzku.
Ale nechapem, co je toto za system, detom treba pitie pripominat a najidealnejsia je cista voda.

elementissa
24. máj 2022

No vidíš a v minulej diskusií jak sa do mňa pustili, že ako sa opovazujem niečo povedať na štátne škôlky 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 proste štátna škôlka v živote nikdy, to čo tam sa deje (a mám aj z prvej ruky, v rodine máme učiteľky), tak to je nehoráznosť... Na tvojom mieste by som vôbec neriešila, zobrala a dala do súkromnej, kde ešte rozum neumrel. Raz som tu čítala, že deti majú predpísanú kalorickú kvótu na deň, ale keďže strava v škôlke je čistý grc, len nie to, čo by to malo byť, tak dopĺňajú umelo kalórie sladkými čajmi, mliekami, pribanicikmi, termixami a podobnými "zdravými" lahodkami. Je to hrôza. Ľutujem tie deti, čo to musia zažívať, ako sú im ničené stravovacie návyky od útleho detstva.

veron_b
autor
24. máj 2022

@rebekamarcusko okrem nápojov, ktoré dostávajú k desiate a obedu majú v triede prístup len k čaju. Tiež mi to logika neberie, predsa nepožadujem nič hrozné.

katkaseiner
24. máj 2022

urcite riesit cez riaditelku ked nevidis riesenie v triede... tu vobec neide o to ze si narocna matka ktora chce dat dzus, nebodaj mandlove mlieko.... jedna sa o VODU!!! nenechaj sa odbit... toto sa da uplne jednoducho riesit.... proste jednemu dietatu daju vodu...

pupafka321
24. máj 2022

@veron_b ahoj.Moja je na tom podobne.Má už skoro 8 rokov a nevypije nič iné iba čistú vodu.A tak to bolo aj v škôlke.Upozornila som na to a nemali s tým žiadny problém.A v škôlke mali vždy džbán s vodou a hocikedy sa mohli napiť.A pitný režim je dôležitý.A daj pozor,ide leto,teplo.Ak nebude piť,ľahko sa môže dehydrovať.A budú mať z toho problém učiteľky.Ja by som na Tvojom mieste toto riešila s riaditeľkou škôlky.

veron_b
autor
24. máj 2022

@thereisabear v triede majú prístup opäť len k čaju. Učiteľka vravela, že v lete keď sú horúčavy, tak počas pobytu vonku majú balenú vodu. Inak počas roka čaj.

januska12323
24. máj 2022

Nechápem aký problém otočiť kohútik a naliať jej vodu.

jaskolka
24. máj 2022

Nechápem, prečo je to problém. Aj môj syn nemá rád čaje, džúsy, len voda. Ráno, večer pije mlieko, a počas dňa len vodu, nič iné.
Nerozumiem ani tomu, že "aby druhé deti nevideli" tak jej dá vodu. A co je ta voda zo zlata, alebo co? Prečo to nesmú vidieť?
Sla by som za riaditeľkou sa opýtať, prečo je to taky problém, dat jej proste pohár čistej vody.