Dcérka pije len čistú vodu - problém v škôlke

veron_b
24. máj 2022

Ahojte mamičky, chcem sa spýtať, či ste mali niektorá podobný problém a ako ste ho riešili:
Mám 2,5 ročnú dcérku, zatiaľ druhý týždeň chodí do škôlky na pol dňa. S adaptáciou nemáme problém, dcérka škôlku zbožňuje. S papaním je to celkom OK, niektoré jedlá si vypýta duplu, niektoré zje len polku, to beriem. Náš problém je, že dcérka ODMIETA PIŤ ČAJE, MLIEKO, KAKAO, RAŇAJKOVÚ KÁVU a pod. čo v škôlke dostávajú. Viackrát som to riešila s učiteľkami, lebo dcérka chodí domov vysmedovaná, či by namiesto toho keď nevypije, nemohla dostať pohár obyčajnej čistej vody. Odmalička to tak má, aj v minulosti sme ponúkali rôzne nápoje, proste nechce. Samotná pediatrička nás v tom utvrdzovala, že aj tak je voda najlepšia. Problém je že sa mi nepáči prístup učiteliek k problému: jedna sa vyjadrila, že ani nesleduje ako deti pijú a druhá, že jej sem tam dá vodu tajne, aby iné deti nevideli. Keď som chcela, že môže si nosiť svoju vodu tak nie, že keď nemá papier o tom že je alergická na mlieko a pod. tak nemôže. Snažim sa aj ja v tomto období aj doma častejšie ponúkať, mlieko čaje ale má to opačný efekt, dcérka už len keď vidí a počuje tak s plačom že nelúbi prosím si vodičku. Takúto averziu predtým nemala, neviem či ju v škôlke nútia. Nikdy by som nečakala, že PITIE ČISTEJ VODY BUDE V ŠKÔLKE PROBLÉM. Ak sa to nebude zlepšovať, s manželom chceme ísť k riaditeľke, prípadne zmeniť škôlku.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubmar
24. máj 2022

No vidim, ze sa mnoho nezmenilo, moje deti chodili do skolky pred 8 rokmi, a ten isty problem. Na pitie bol iba hnusny granulovany caj, ktori sme samozrejme boli povinni ako rodicia kupovat, alebo sirupova voda. Neboli ochotni dat aj cistu vodu, argumentovali tym, ze sa dieta musi prisposobit vacsine. A svoju flasu samozrejme mat nesmeli. Obe deti chodili tajne pit do kupelky vodu z vodovodu🤨

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meluela
25. máj 2022

@veron_b vypytaj od detskej lekarky papier o tom ze potrebuje pit len cistu vodu, lebo .. cokolvek (citlive brusko, alergia ...). A potom nabalit vlastnu vodu. Na papiere od lekara vcelku reaguju. Toto je najlahsia cesta na ucitelky. Inak beznadejne .. budu sa vyhovarat, zatajovat, mam s tym bohate skusenosti. Su schopne slubit a potom odovzdat dehydrovane dieta. Alebo sa vyurazat ze ich sladeny caj nie je sladeny a ze dieta sa moze napit VZDY ked je smadne (jasneee, 5r mi uz presne vie povedat ze tri krat prosila v upeku vonku na slnku pani ucitelku o vodu, ale vodu nedostala). A to ja riesim len ten problem ze nemoze laktozove mlieko, takze mi ide len o tie dni aby jej dali jeden blby pohar vody a ona si to mlieko/kakao vypije doma bezlaktozove. Drzim palce.

meluela
25. máj 2022

@veron_b presne tento argument aj u nas .. ine deti by tiez zacali v jedalni pytat vodu ... no hrozna vec by sa stala, kebyze deti pytaju CISTU VODU ... oni ked tam robia dlhe roky tak su uz asi z toho zmagorene a zdravy rozum ostava doma, resp. veduce jedalni asi lacno dohanaju predpisane kalorie tymi sirupami a kakaom

mikadooo
25. máj 2022

@veron_b v triede sa nemôže ísť napiť vody? Naši majú v triede poháriky a kedykoľvek si môžu odbehnúť do kúpeľne nabrať vodu, alebo aj z takého stroja na vodu... Alebo ju nauč piť z umývadla, na wc ju hádam pustia kedykoľvek, nie?

rozovykon
25. máj 2022

@veron_b najprv by som riešila s riaditeľkou keď budú samé výhovorky určite by som pohrozila, že sa obrátim sťažnosťou na zriadovateľa. U nás v škôlke bolo bežné že mali nonstop krčahy s vodou celý deň. Dcéra to isté iba voda, neskôr však začala piť aj džúsiky.

ankare
25. máj 2022

@veron_b chudinka mala. Ries to čím skôr, kým jej tie kravy kvôli tomu neznechutia škôlku. Ries to s riaditeľkou. Ak nepomôže, zmeň škôlku. Bože môj, aka je to starosť dať jej pohár čistej vody???

lulula12
25. máj 2022

Isto by som to zasla riesit s riaditelkou. Ved nechces nieco specialneho, proste len cistu vodu a keby ucitelka proste chcela, tak by to vedela aj detom, ktore by sa na to pytali vysvetlit. Neverim, ze by vsetky deti chceli vymenit caj alebo mlieko za vodu, tak ako ja v tom ziadny problem nevidim, len to, ze sa ucitelke proste nechce

sherynkamalinka
25. máj 2022

ja mam dve deti 17 a 10 a od mala doteraz piju len cistu vodu, aj do skoly si prosia len cistu vodu

veron_b
autor
25. máj 2022

Ďakujem Vám žienky, že ste sa podelili so svojimi skúsenosťami, aj za vaše rady.
Dnes sme boli u riaditeľky a bola chápavá k našej situácii. Sama uznala, že čistá voda je najlepšia a že pani učiteľkám dohovorí. Čo sa týka tých nápojov (mlieko, kakao, "kávy"), že to podľa predpisov musia dať ku každému jedlu, vraj keby mali kontrolu, tak majú zle, ale že keď nevypije ponúknu vodu. V triede to bude tak, že si dcérka môže priniesť svoju flašku s vodou a mať ju celú dobu k dispozícii.
Dúfame, že sa to bude aj dodržiavať, keď nie pristúpime k zmene škôlky.

sherynkamalinka
25. máj 2022

@veron_b mna zaraza co to treba pani ucitelkam dohovarat...zdravy rozum absentuje ci co...

lubmar
25. máj 2022

@elizabet173 No veru mali sme kazdy zoznam, co musime kupit do triedy, ako toaletak, vlhcene, caj granulovany, prip. caj porciovany sackovy + 1kg cukru, sirup, vreckovky, mydlo, a pod. Flasu vody nesmeli mat ani vo svojej skrinke, lebo ze z hygienickych dovodov, ze aby ostatne deti nepytali a aby nepili z jednej flase. Co je samozrejme somarina, dcera by nedala v zivote nikomu odpit zo svojej flase. Ale bohuzial tak to bolo, a nevyriesila som nic😒

katrin69
25. máj 2022

@veron_b Ja som sa pýtala tiež na malú zmenu v strave. Žiaľ, keď im príde kontrola, tak deti musia mať na stole to, čo majú v jedálnom lístku. Nič viac, nič menej. Už to záleží na vašej dcére, aby si vypýtala vodičku. V našej škôlke majú teraz to, že keď je teplo, môžu mať v skrinke fľašku, do ktorej si dajú vodu a tú musia mať v skrinke. Takže keď sú smädné deti, vypýtajú sa a idú sa do skrinky napiť. Ale s jedálnym lístkom pohne len odborný lekár a nie pediater...
Spýtajte sa učiteľky, či môže mať v skrinke fľašku s vodou. Keby sa chcela napiť, má to po ruke...

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
stanislavicenka
26. máj 2022

@veron_b bohuzial, treba pohovorit s ucitelkou. A nerozumiem, ze v dnesnej informovanej dobe sa najde skolka, kde deti piju caj celorocne. Neviem, aka si povaha, niekto to dokaze pekne povedat, aby nemali ucitelky pocit, ze co to ma znamenat, ale ja to neviem. Takze zo mna maju vzdy ucitelky pocit, ze da sa to aj lepsie povedat. Odpoved, ze aj ostatne deti su dosmadovane je neadekvatna. Aj vzhladom k tomu,ze dcerka je v skolke novacik. Proste, treba sa za nu "pobit"