Dieťa introvert. Ako ho vychovávať?

jarus1
1. okt 2010

Rada by som oslovila mamičky detí, ktoré sú introverti...deti mlčanlivé, vážne, večne dumajúce. Čoho sa vo výchove takého dieťaťa vyvarovať? rady, skúsenosti
ďakujem 🙂

kaktusik007
1. okt 2010

urcite sa vyvaruj vynutenej komunikacie.... ale to az ked bude starsia, to som z duse nenavidela 😉 ja sama som taketo dieta 🙂

jarus1
autor
1. okt 2010

kaktusik007 tak na to som už prišla 😉
nedostanem z nej ani slovo ked nechce. Ťažká komunikácia...

titkovamiriam
1. okt 2010

Najstarsi syn je introvert jak vysity-no niak som to neriesila-brala a beriem ho takeho aky je pockam az zacne nieco riesit sam,k niecomu ho nutit sa nedalo od malicka.V skole polovica ucitelov mala z neho nervy ze bol malo aktivny hoci vedel,kamarati mu nechybali do dnes mu staci jeden -dvaja.Niekedy ked sa nekuknem ani neviem ci je doma.Kolektivne sporty neznasal-musel sa prisposobovat.Tak chodil na kone a nakoniec ich aj studuje.
No ak beriem ze stredny syn je ako burka-tak by som chcela radsej introverta 🙂

jarus1
autor
1. okt 2010

titkovamiriam
malá je inak veľmi rozumné dievčatko, stále v knižkách, viac rozmýšľa ako hovorí...ja som extrovert a nepoznám takéto tiché povahy, snažím sa rozmýšľať ako ona a ide mi to dosť ťažko 🙂

titkovamiriam
1. okt 2010

jarus neboj 🙂 ona zivot zvladne 🙂

zlatusik28
1. okt 2010

@jarus1 ak som správne čítala, má necelé dva rôčky, však? Môj "malý" má už 5 rokov, ale keď si dobre spomínam, keď bol malý, tiež bol taký utiahnutý, hrával sa sám... a trvalo mu to len dovtedy, kým nešiel do škôlky. Najprv som sa bála, či si nájde kamarátov, lebo bol taký samostatnejší, ale čuduj sa svete, našiel a veľa, a už sa sám hrať nevie 🙂 No prosto škôlka nám to zmenila, k lepšiemu, tak možno aj u Vás to takto dopadne

jarus1
autor
1. okt 2010

zlatusik28 aj malá chodí do jasličiek...a práve preto sa tu pýtam,lebo si to všimli aj panie učiteľky....nehráva sa s deťmi, skôr sama, nič jej nehovorí, ked pri nej deti plačú, ona neplače, je to taký malý veľký individualista 🙂

zlatusik28
1. okt 2010

@jarus1 a už dlho ćhodí do jasličiek? Lebo môjmu to trvalo tak cca 3 - 4 mesiace kým sme si všimli zmenu

jarus1
autor
1. okt 2010

zlatusik28, teraz začala od sept., ale to že je introvert, verím, že sa to mierne obrúsi, ale typologicky ňou už zostane...chcela som len vedieť od skúsenejších mamičiek ako s takými deťmi "spolupracovať" 🙂

dadis
1. okt 2010

@jarus1 ona este nema ani 2 rocky, to je este kazde dieta introvert, teda v tom zmysle, ze sa nevedia hrat s inymi detickami, cest vynimkam 😎 ... este chvilku bude mat ine deti "na haku", az okolo 2,5 roka a neskor si zacne utvarat prve priatelstva... a v skolke to uvidis...

jarus1
autor
1. okt 2010

dadis iste máš pravdu, len je vidieť, že je plachá a aj doma sa hrá sama a aj pri čítaní knižiek, lebo to sú jej naj naj hračky, mám pocit, že ma nepočúva, ale že si sama vytvára akýsi svoj svet.
každé dieťa je iné a ja sa nesťažujem iba zisťujem 😵

zlatusik28
1. okt 2010

@dadis súhlasím

dadis
1. okt 2010

@jarus1 aj mne sa Matko hral vela sam, najma s autickami, niekedy bol taky sustredeny, ze ani nepocul, co sa okolo neho dialo, a tiez bol plachy, najma medzi cudzimi nikdy nic nepovedal, iba sa pozeral, ked mu niekto na ihrisku zobral hracku, tak si zobral inu. Ale okolo 2,5 roka si nasiel 3 kamaratky na ihrisku, s ktorymi sa casto stretaval a casom, naozaj az neskor som videla, ze sa pred nimi sprava prirodzene (teda ze nieco aj povie 😀 , zasmeje sa, pojasi sa), ako doma, alebo napr. pri starych rodicoch. Pred mesiacom nastupil do skolky, tiez som mala strach ako sa zapoji do kolektivu, ci mu nebudu ine deti ublizovat, ked je taky v cudzom prostredi tichy...ale neriesila som, nic som ucitelkam nehovorila, ved by mi ucitelky povedali, ze nieco nehra...a uz nejaky cas tam ma oblubeneho jedneho kamarata a jednu kamaratku..co ho tam rano nedockavo cakaju. Asi to nebude to dieta, co musi byt za kazdu cenu v popredi, ale to nie sme ani my s manzelom...

jarus1
autor
3. okt 2010

malá chodí do jaslí a hráva sa sama...to mi povedali učiteľky...dosť sa obávam, aby ju sebavedomejšie deti nebili a neodstrkovali

wandah
3. okt 2010

@jarus1 ahojky, ja mám syna a dva mesiace staršieho, chodil do jasličiek od 8 mesiacov a tiež sme si s mužom všimli a vlastne aj pani učiteľky že sa hrá sám bez ostatných detičiek. Nezmenilo sa to vôbec po pár mesiacoch v jasličkách, len sa to prehlbovalo, prosto akoby mal občas svoj vlastný svet. Pred dvoma mesiacmi som sa rozhodla to celé zmeniť, keďže náš malý ani nerozprával. Jednoducho som sa 2x vrátila na RD , jasličky dočasne úplne zrušila a začala som sa malému intenzívne doma venovať a výsledky už sú. Je z neho veselý usmievavý chlapček, už kde tu niečo blaboce, konečne. Od koľko mesiacov je Tvoja malá v jasličkách? Niektoré dedičky sú veľmi citlivé a svojou "introvertnosťou" dávajú nepriamo najavo svoj smútok za matkou, aspoň to je náš prípad...

jarus1
autor
4. okt 2010

p.učiteľky si ju chvália, že je rozumná a poriadkumilovná...toto som ale nemala na mysli...skôr to, ako zvládať výhovu introverta

jarus1
autor
3. nov 2010

opäť sa vraciam k téme...chcela by som poznať názory mamičiek ako riešia rôzne sitácie ich "tichých" ale veľmi citlivých detičiek

susik77
14. nov 2010

Ahojte, nasa starsie dcera je introvertka. Od narodenia je strasne placliva a precitlivela. Teraz, v 3 rokoch, ked ju niekto oslovi, tak krici. Najradsej je doma. Doma je uplne pohodove dieta. Inak rozprava normalne, je vesela. Ked prideme na nezname miesto,. al. ked je niekde vela ludi, tak tam place, dost dlho, aj pol hodiny a pyta sa domov. To sa ju snazim zaujat, napr. zoberiem z domujej oblubenu hracku alebo knizku, pripadne omalovanky. Mm hovoril, ze proste je introvertka a nema vyznam ju prerabat, ze by trpela. Vacsinou mi ludia hovoria, ze ju mam postupne zvykat na deti. Tak chodime do herni, medzi moje kamaratky s detmi a pod. Ked je s 1 dietatom, ktore pozna, tak je v pohode, vesela, santi🙂 Ked je ich tam viac, tak sa neciti vo svojej kozi a chce byt len so mnou...

ivka225
18. nov 2010

Susik, myslím, že to robíš veľmi správne. Na nič netlačiť a brať dieťa radšej do menších detských kolektívov. Aj moja dcérka je taká, je dosť uzavretá sama do seba, ale keď získa sebadôveru a je v pohode, zahraá sa aj s inými deťmi. Nerobím z toho nijakú tragédiu. Súhlaím, že pokusy prerobiť takéto dieťa by sa nemali robiť.

jarus1
autor
6. feb 2011

ďakujem za názory, samozrejme, že ani mojou snahou nie je dieťa prerobiť. Iba "zbieram" skúsenosti mamičiek introvertov. Sama som výrazný extrovert a snažím sa pochopiť aj "druhú stranu" 🙂
Dcérka je bystrá, vnímavá,citlivá. V kolektíve sa hrá sama a zdá sa,že jej to vyhovuje. Napriek tomu sa ničoho a nikoho nebojí, hoci "nekomunikuje" 🙂

dadis
7. feb 2011

tak ja hlasim "odchod" z klubu introvertov, Matko sa nastupom do skolky a mozno aj VEKOM stal velmi spolocensky, vraj je najviac urozpravany z deti v skolke...ale aj tak je trosku "hanblivy" pred detmi, co vidi prvy krat, ale niekedy to riesi metodou "ked uz sa hanbim, urobim zo seba blazna" a tak sa divne pred cudzimi (najma dievcatakmi) predvadza (rozne grimasy, zvuky, poskoky - no hanba uplna 😅 )...ale viem, ze to nie je bezne spravanie, ale asi to robi z rozpakov... ale aj ja som nesvoja z velkeho poctu cudzich ludi, ktori upriamuju na mna pozornost (napr. nejaka oslava, neskory prichod do triedy atd...nie bezne davy ako obchod, mhd.), manzel je na tom podobne...

ivka225
28. feb 2011

A este jedna vec podlľa mňa pomáha, večerné rozhovory v postieľke. Zdå sa mi, že moja malá z nich získava sebavedomie. Ale každý introvert je asi iný.

jarus1
autor
16. júl 2011

Ahojte 🙂 opäť po čase otváram tútu diskusiu na tému - život s dieťaťom introvertom. Máme 2 mesačnú pauzu a v septembri nastupujeme do riadnej škôlky ako 2,5 roční. Mám z toho dosť veľké obavy, dcérka je mladšia ako je obvyklé, silná introvertka, tak sa bojím prevalcovania.
A tiež nového kolektívu, nových učiteliek, nového priestoru. Mám pocit, že introverti všetko nové akosi ťažšie znášajú ☹

kamilka22
16. júl 2011

@jarus1 hm, tiez si myslim, ze to bude mat v skolke o cosi tazsie. Ale verim, ze jej pekne vysvetlujes, ako to tam bude fungovat. Ja mam dcerku, ta nastupuje do skolky ako stvorrocna, nakolko minuly rok mi ju nezobrali. Do 2,5 roka bola velmi utiahnuta, trosku sa bala okolia, na ihrisku som vzdy musela byt v jej tesnej blizkosti. Po narodeni syna akoby mavnutim carovneho prutika toto vsetko zmizlo. A to doslova zo dna na den. Teraz je smela, aj ked nie este tak uplne priebojna. Nema v povahe detom, ktore ju udru uder vratit a z tohoto mam obavu aj ja. V skolke sa jej isto ujde, tak len dufam, ze sa bude vediet branit. Nech si z nej niekto neurobi terc. Mozno tvojej dcerke prave ten kolektiv pomoze a hlavne dolezity je spravny pristup uciteliek. Jedna mamina tu u nas mi hovorila, ze jej dievcatko chodi do skolky, ze bola tiez velky introvert, a dlhsie jej trvalo, kym sa zaclenila, ale vraj to ucitelky s nou vedeli a teraz je plnou sucastou kolektivu. Tak drzim palce, nech to zvladne.

ivka225
18. júl 2011

@jarus1 Z vlastnej skúsenosti - osvedčilo sa mi nájsť dievčatko, ktoré do škôlky nastupovalo v tom istom termíne. Dcérka sa s ňou viackrát bola hrať ešte pred nástupom a potom už v škôlke nebola taká bojazlivá, keď tam mala kamarátku. Nemáš takú možnosť?

mummy01
22. mar 2012

@jarus1 chcem ozivit temu.... Ako ste na tom s odstupom casu? Ja mam dcerku introvertku,vekom sa niektore veci zlepsuju a ine zasa zhorsuju.Doma je v pohode,dokonca komanduje svojho braceka 😀,najradsej sa hra s legom a kresli...no v kolektive je ticha,neznasa kontakt s cudzimi detmi a dospelymi,v skolke takmer nerozprava.Ma 2 kamaratky s ktorymi sa hra,inak ma velky problem hrat sa s inymi detmi.Momentalne sme zacali chodit k psychologicke,kedze chcem dcerke co najviac ulahcit nastup do skoly.
Su tu este nejake mamicky s podobnymi detickami?

jarus1
autor
23. mar 2012

@mummy01 ahoj, moja dcéra sa podľa tvojho opisu veľmi podobá tvojej 🙂
a tiež som ju objednala k psychologičke, ale z iných dôvodov. Je mimoriadne šikovná, bystrá, pozná písmená a čísla, zaujímajú ju veci, ktoré sú pre oveľa staršie deti, zvláda úlohy pre predškolákov...
ale ako píšeš, aj z nej je veľký vodca, ktorý má pocit, že organizuje svet, nemá rada spoločné hry, veľkú spoločnosť a hluk 🙂

mummy01
23. mar 2012

@jarus1 aj ona uz pozna vsetky cislice,zratava a odratava,pozna pismena,vie dobre logicky uvazovat.Zial u psychlogicky nepovedala ani slovo 🤐 ani sa na nu nepozrela 😵.Takze tam budeme chodit pravidelne,podla toho co mi povedala tak je dobre s takymito detickami zajst za psychologom lebo hlavne nastup do skoly je pre ne velmi tazky a ak ho nezvladnu tak sa mozu este viac uzavriet do seba.Dala mi nejake tipy ako trenovat a zvysovat sebavedomie.
Pozeram ze tvoja ma len 3 rocky,tak to je vazne sikovna.Mozno patri medzi nadpriemerne nadane deti,tie byvaju casto introverti.

jarus1
autor
24. mar 2012

@mummy01 ano, malá má len 3 roky, už rok pozná písmená 🙂
máš pravdu, tieto deti si vyžadujú oveľa viac pozornosti a hlavne spolupráce 😝 aj ked to chápu po svojom, lebo aj tak mi nedovolí s nou nič robiť. Všetko musí sama.
Chcem sa ťa spýtať kedy ste boli prvýkrát u psychologičky a ako to prebiehalo Robila jej aj nejaký test alebo sa s nou len chcela rozprávať?
Predpokladám, že aj moja malá nepovie nič, zvlášť keď je to cudzia osoba, cudzie prostredie, vôbec akákoľvek zmena je pre ňu "ťažko stráiteľná"
Tvoja malá pôjde do školy, asi až na budúci rok, nie?, tak sa musíte pripraviť 🙂 tieto deti to majú oveľa ťažšie.
Ja som extrovert ako vyšitý, takže viem aká dôležitá je komunikácia a nie vlastné vnútorné "ťažké" myšlienky 😀

mummy01
24. mar 2012

@jarus1 ja som nejake veci konzultovala so psychologickou asi pred pol rokom ked som tam bola kvoli synovi a teraz sme boli oficialne prvy krat lebo som chcela vediet ako je na tom zo skolskou zrelostou.Chcela od nej aby namalovala obrazok a odpovedala jej na klasicke otazky-ako sa vola,ci ma surodencov,co rada robi.........ale Larka sa jej otocila chrbtom a uplne ju odignorovala.No a potom jej psychologicka vytiahla lego,to zabodovalo 😀 tak slubila ze nabuduce uz obrazok nakresli.Dostali sme domov ulohy a o mesiac ideme znova.
Kedze je oktobrova tak pojde asi az o rok do skoly,psych.usudila ze jej vedomostna stranka je na tom super a mohla by ist kludne do skoly ale emocne a socialne by to nezvladla tento rok.Som rada ze som tam isla lebo ja sama netusim ako ju pripravit na skolu,ona je take klbko emocii,je hrozne empaticka a citliva,vela veci nevie spracovat a ma hrozne nizke sebavedomie.Mne na tom velmi zalezi aby bola v skole v pohode lebo ona ma povahu po mne a ja som bola cele detstvo introvert a na skolu mam velmi zle spomienky.Tak ju chcem uchranit od takej negativnej skusenosti ktora jej potom ovplyvni cely zivot ☹