Dieťa introvert. Ako ho vychovávať?

jarus1
1. okt 2010

Rada by som oslovila mamičky detí, ktoré sú introverti...deti mlčanlivé, vážne, večne dumajúce. Čoho sa vo výchove takého dieťaťa vyvarovať? rady, skúsenosti
ďakujem 🙂

jarus1
autor
28. mar 2012

@mummy01 ahoj...ja by som tiež riešila odklad školskej dochádzky. Rok urobí veľa. Ale neviem či tieto deti nebudú v sociálnom vývoji vždy nejakým spôsobom pozadu.
Aj moja malá je šikovná, bystrá, s perfektnou logikou 🙂 , ale sociálne má veľký problém 😝 .
Ja som extrovert a ona introvert, aj pre mňa bolo ťažké pochopiť ju..avšak zvykám a učím sa cítiť s ňou a pomáhať jej ako len viem 🙂

sintra
28. mar 2012

ahoj,
ja sice nemam dieta introverta, ale vyjadrim s ak tejto teme, lebo ja ako dieta som bola tazky introvert a ciastocne mi to stale ostalo, len som uz viac "socializovana" 😉
Predovsetkym by som ti poradila nepristupovat k nemu nijako specialne, jednoducho normalne. Casto sa takymto detom doporucuje ich co najviac postrkovat do kolektivu, ale podla mna to ma skor opacny efekt - dieta takto nasilne nastrcene do kolektivu sa v nom bude citi neprijemne a este viac sa uzavrie.

Skratka, pristupuj k nemu uplne normalne, daj mu priestor, aby sa venoval veciam, ktore ho zaujimaju a v ktorych moze vyniknut.

mummy01
28. mar 2012

@jarus1 socialne a emocne su tieto deti na inej urovni ako deti komunikativne,nepovedala by som ze su pozadu,len veci chapu trocha inak ako vecsina populacie 😉 je to akoby sa divali na svet inymi ocami.Ma to v zivote aj svoje velke vyhody ale tie pridu az v dospelosti,detstvo maju tieto deti tazke lebo vecsina ich rovesnikov a aj dospelakov tieto deti nechapu ☹ No vyzera to tak ze aj syn bude introvert,tak mam co robit aby som oboch dobre pripravila do zivota.
@sintra hej,tieto deti potrebuju omnoho viac priestoru a vela pochopenia.Mne psychologicka vravela aby som malu brala casto na vselijake miesta,do kolektivu,herni a proste kde sa da aby sa co najviac osmelila.Urcite nie nasilne,moja dcera je v podstate v pohode aj v cudzom prostredi len musim byt s nou a za nu rozpravat,ona ma pocit ze ked som tam ja tak je v bezpeci.Len co ked nastupi do skoly a ja tam uz s nou nebudem?

jarus1
autor
28. mar 2012

@mummy01 prepáč, zle som sa vyjadrila, nie že by boli pozadu v takom zmysle ako je to napísané, ale samozrejme oni to vnútorne inak spracovávajú a vyhodnocuje...kým extrovert napr. vybuchne alebo rozdá smiech ďalej, introvertovo vnútro "spracováva" a vonku nikto nevie akou fázou práve prechádza. Neviem či sa dá nejako pomôcť ☹ Aj moja malá ide so mnou všade, ale vidieť,že dav ľudí nemá rada

mummy01
28. mar 2012

@jarus1 ja viem asi ako si to myslela,ono to aj lekari tazko chapu a nejeden mi povedal ze socialne je pozadu ale je to blbost.Presne ako pises je to,dokonca si trufam tvrdit ze su v mnohych socialnych oblastiach skor popredu uz ako deti-su vnimavejsi,maju hlbsie priatelstva a moja dcera je velmi empaticka.Je proste ina.A mozem sa Ta spytat ze ako ju vnimaju napr.stary rodicia?Ja som mala s tymto dlho problem,kym ju zacali akceptovat taku aka je a prestali ju nutit do veci ktore ona jednoducho odmietala......Este to nieje uplne idealne ale lepsi sa to... 😉

jarus1
autor
29. mar 2012

@mummy01 starých rodičov máme iba z jednej strany a poviem ti, že aj my máme také problémy. Neprijímajú vnučku takú aká je. Je iná, Nie je to usmiate pojašené poslušné dieťa, je to zadumaný vážny malý tvrdohlavý uzlík, ktorý nepotrebuje maznanie, chová sa konštruktívne, analyzuje, hľadá riešenia...neviem, toto asi starí rodičia nechcú, my sa snažíme deti pochopiť také aké sú a nájsť si k nim cestu. Sami sa zároveň veľa učíme, lebo chceme. Ale pre starých rodičov je to obtiažne, rozmýšľať ako to to dieťa myslelo. a pritom takmer vždy výsledkom je, že dieťa je nad nimi, je nad vecou, príde s takým logickým riešením, že " to majú problém spracovať a preto sa radšej postavia do pozície nechápajúceho. V žiadnom prípade neodporúčam meniť dieťa podľa ich predstáv.....aj naše deti si nájdu svoju cestu 😵

sintra
29. mar 2012

@mummy01 skola, to budes riesit, ked ta situacia nastane...nema zmysel trapit sa dopredu roznymi katastrofickymi scenarmi. Mozno to prebehne ovela lahsie, nez si myslis. Deti vedia riadne prekvapit 😉 Jaby som predovsetkym pracovala na tom, aby si mala vybudovala zdravu sebadoveru...preto som ti aj pisala, nech dostane sancu venovat sa tomu, co ju zaujima a v com pravdepodobne bude vynikat.

andula77
2. sep 2013

Sice starsia diskusia, ale dovolim si cosi napisat...ja sama mam syna introverta, ma 4,5 roka. Z toho co ste tu napisali som sa zcasti nasla, teda sedi to na neho, hoci nie je nijako nezvycajne nadany...proste ma svoj svet, svoje tempo a robi len to co chce (ako ja ;). No, ale to hlavne preco tu pisem je to co som kdesi raz citala..a totiz, kde je napisane, kto je normalne ci pozadu? Len preto, ze nie sme vsetci rovnaki, taki ako kazdy druhy tak o este neznamena, ze sme cosi menej...Len preto, ze je v spolocnosti viac extrvertov tak to este neznamena, ze zrovna oni su ti lepsi, vyspelejsi a neviem co este...akurat maju jednu velku vyhodu a totiz, ze maju asi lahsi zivot kedze beru veci na lahsiu vahu...ALE na com zalezi? Ked su ludia povrchnejsi, alebo ked su hlbavi, citlivi, empaticky a pod.? Podla mna to su tie spravnejsie hodnoty ludi a aj extroverti by sa mali obcas comusi poducit od introvertov...skoda len, ze deti taketo suvislosti nehladaju a naozaj maju introverti asi o nieco tazsie detsvo ;o( ale snad ked im daju rodicia mnozstvo lasky a istotu tak aj z nich vyrastu silny ludia (naschval nepisem osobnosti lebo tym titulom sa uz dnes castuje vela ludi ktorym to ani nepatri...ale to uz je na inu temu) 🙂

edurko77
20. mar 2014

Mam dcerku 6 rocnu.Je velmi mila,poslusna,no na druhej strane uzkostliva citliva a placha.Bola som tak hlupa,ze mi to vadila a nechapala som jej introvertnost a taku osamelost.Doma je stastna spokojna hrava a vesela.No nikam nemozeme,nemozem sa vzdialit aby ma nevidela.Rano pri odchode do skoly teraz uz len zadrziava plac.Vsetko prebera v hlavke 10 krat,nove veci hned zatracuje.No ja som konecne "zmudrela" a ja extrovert som to pochopila a akceptujem to.Ide ma slak trafit ked moja matka ju chce donutit ju vsuvat donkolektivu,ze musi,ze si musi zvykat,ze zivot je taky! Taky hlupy nazor.Neviem jej vysvetlit,ze zijem pre to dieta a urobim prenu vsetko,len aby bola stastna a spokojna.Treba liecit asi niekoho ineho...