Druhé dieťa krátko po prvom

darina85
14. okt 2013

Maminky prosím poraďte. Dcerka ma len 5 mesiacov, ale uz s manzelom uvazujeme, ze tak o 2 mesiace by sme sa pokusili o druhe dieta. Je to krasna predstava mat dve kratko po sebe, ale mam aj velke obavy ako to zvladneme, teda hlavne ja, ked manzel vela casu travi v praci. Da sa to vobec? Prve sa nauci ledva chodit a stale silno potrebuje maminku a uz pride druhe... mam obavy aby som stihala venovat sa obom rovnako. Poradte, ci sa to da zvladnut tak, aby boli vsetci spokojni 🙂

janielikk
14. okt 2013

Ja si myslim, ze sa to v pohode da zvladnut, ked sa narodi druhe dietatko, starsie ho krasne prijme a bude ho brat ako neoddelitelnu sucast zivot a aj si lahsie zvykne na delenie casu medzi neho a mensie dieta.

kalifa28
14. okt 2013

@darina85 ja mám 1.dceru (teraz mala 4 roky) 2.dceru (14 mesiacov) a v decembri čakáme tretiu dceru, čiže som otehotnela, ked mala malá pol roka... neplanovane sice, ale tak chceli sme velku rodinu, načo čakat 🙂 neboj, zvladneš to, je krásne mat vela detí 🙂

maribell
14. okt 2013

ja by som skor uvazovala ci "zvladnem" porod 😀 ja ked som porodila bola som dost ubolena a nevdela som si redstavit ze o rok znova...pfuu 😀 ale podla mna sa vychova da zvladnut ...poznam aj mensi rozdiel medzi detmi ..aa deti su potom skoro ako dvojicky 🙂 najlepsi kamarati

bronia13
14. okt 2013

hm ja mam deti 16 mesiacov od seba, prvych 6-9 mesiacov hm ani som poriadne nevedela ze su 2 parada!!!len teraz je to uz horsie bo sa hrooozne mladia - hlavne mladsia slecna je nezbednik, robi mu furt zle... ale da sa to, mam tu sestry, mamu tak pomozu ked treba, kamosky, susedky sem tam.... a manzel tiez hlavne vecer a cez vikendy...

malapepka
14. okt 2013

ja budem mat rozdiel 18 mesiacov a budem to riesit satkou alebo manducou. Miminko nakrmim a podla potreby uviazem k sebe. Mozem sa venovat starsiemu. Este neviem, ako poriesim spanie, lebo syn spava s nami, odmalicka je to moj mojkacik. Budem riesit za pochodu. 🙂

elamaslakova
14. okt 2013

Všetko sa dá zvládnuť a ani nezbadáš a obidve detičky jedno pri druhom vyrastú a ty budeš potom čas na seba . Ja mám 4 deti , dve som mala do roka len 3 dni je rozdiel , potom prišlo hned tretie , čiže za tri roky 3 deti a ked mal ten najmladší tri roky tak sme mali štvrté dieťatko a vyrástli ani neviem ako jedno pri druhom . Podľa mňa je lepšie mať detičky jedno za druhým , lebo staršie potom zvyknú žiarliť na mladších súrodencov.

aga2011
14. okt 2013

ahoj, ja som tak skoro nepremýšlala nad druhym bábo ale tak to som ja, syn bol dost náročny ked sa ucil chodiť bolo to pre mna narocné. ja by som chcela rozdiel 3-4roky, ale to je len moje zelanie moze to byt uplne inak, osud to za nas vyrieši. nech sa uz rozhodnes akokolvek tak ti prajem nech si stastna aj tvoja rodinka 😉

zuzi0911
14. okt 2013

Ja som otehotnela dryhy krat ked prva mala 11 mesiacov...obe boli narocne uplakane,nespave len na rukach ale vsetko sa da zvladnut a tiez som bola sama na ne...myslim ze sa to da zvladnut a som rada ze je to takto baby maju uzastny vztah jedna bez druhej dlho nevydrzia a ked je jedna v skolke druha doma tak ked sa stretnu sa vyobijmaju a vystiskaju...zahraju ale aj pobiju no to patri k tomu...drzim palce

danussskah
14. okt 2013

Ja mam deticky rok po roku,teraz maju 3 a 4 roky a je to parada.Vedia sa spolu pohrat,aj pohadat a pobit,ale lubia sa a chybaju si a aj do skolky isli spolu... :Tych prvych 6 tyzdnov po porode bolo strasnych,nevyspata a ani cez den sa nedalo pospat,lebo zase tu bolo druhe,aj ked mensie spalo.Ale zvladli sme to...Ale chce to pomoc.Zapriahni potom manzela alebo mamu,ci svokru.Prvy rok bol taky horsi,ale potom to uz uletelo a uz mam velke baby.A pre moje dievcata je urcite prinos,ze maju sestricku a maly vekovy rozdiel je velke plus pre ne.
Co sa tyka porodu,myslim,ze je lepsie,ked je to maly casovy rozdiel.Ja som to druhe rodila strasne kratko,myslim,ze tie porodne cesty boli este otvorene,pootvorene.Urcite je to lepsie ako napr.10 rokov.No a aj odhodlat sa na druhe dietatko po dlhsej dobe je tazsie a tazsie,vidim to na kamaratkach,ze uz sa im do toho nechce,uz z toho kolotoca vypadli,nastupiil do prace...atd.No a jedinacika mat by som nikdy nechcela,ani kvoli sebe ani kvoli tomu dietatu.

dejka77
14. okt 2013

Ja mam rozdiel 18mes. no a poviem ti nie je to lahke. Ale ked clovek chce da sa to zvladnut. Zvlast ak mas pomoc rodiny (ja som mala minimalnu kedze sme mimo sr) tak je to definitivne lahsie. Deti sa uz vedia aj trochu zahrat spolu a dufam, ze si budu rozumiet. Sem tam sa natahuju, ale to je normalne.

kristina39
15. okt 2013

ahoj ja mam medzi detickami rozdiel 13 mesiacov..a teraz cakam 3.. od mladsieho zas 13 mesiacov..a tu som 🙂 vsetko sa da ked sa chce 🙂 sice som niekedy unavena ale mat deticky po sebe je super vec..

krprtka
15. okt 2013

ahojte, u mna je rozdiel 2 roky a 3 mesiace a je to náročné 😉 starší je veľmi,veľmi živý, malinkého často ruší zo spánku...určite je to ľahšie,keď má človek pomoc najbližších...takto behám s nimi všade...keď idem s jedným k zubárke, musím brať minimálne troch 😀dcéra už pomôže, ale jej puberta je tiež naprd 😠 Ale teším sa, že o pár mesiacov sa budú hrať a ani vedieť nebudem, že ich mám 😀 😀 😀

blackcat8885
15. okt 2013

@darina85 Môj malý má 8 mesiacov a o pár mesiacov sa budeme snažiť o druhé.Už by sme sa snažlili aj skôr ale musíme si teraz poriešiť bývanie takže tiež nebudem mať veľký vek.rozdiel.Ideme do toho,ved to zvládli aj iné.Medzi mojimi surodencami je 14mesiacov rozdiel,ja som bola po 8rokoch a oni malu super vzťah a ja som bola len decko o ktoré sa museli starať.Takže ked su deti skôr po sebe je to určiet lepšie

bibina32
15. okt 2013

ahojte, ja mám troch chlapcov, prvý ma 8rokov, druhý 5 rokov a tretí neplanovaný 😅 3,5 roka. Vtedy som bola pol roka po pôrode cisar. a môžem vám povedať že je lepšie mať menší vekový rozdiel medzi sebou, lebo sa stále spolu hrajú aj škôlku dobre znášajú ked sú spolu. Je toho viac naraz, krmenie, prebalovanie ale dá sa to zvládnuť.Obidvoch som vozila v jednom kočíku 🙂 🙂 A pri tom staršom , ked bol sám s ním sme sa museli my stále hrať, v skôlke plakal ráno. Ale je to aj výhoda vie ich teraz chvíľu postrážiť 😀 😀 😀

miku1
15. okt 2013

@darina85 Ja mám rozdiel medzi deťmi 2 roky a 2 týždne 🙂 Je to náročné, ale našťastie mám momentálne doma manžela a keď veľmi treba tak aj našich, nakoľko bývame v jednom vežiaku...a je to premňa strašná pomoc 🙂 Fakt si neviem predstaviť, ako by sme občas fungovali, kebyže som cez deň na deti len sama. Ale je pravda, že keď vyjde niekedy deň, že sme sami doma, tak niektoré veci idú ľahšie ako keď je doma aj manžel, lebo vtedy viem, že si jednoducho musím veci zorganizovať tak, aby sme fungovali a nespolieham sa na pomoc manžela. No ťažké to bude možno tie prvé 2 roky, potom už budú kočky veľké a mne bude sveta žiť 🙂 Teda aspoň dúfam. Vždy som chcela malý rozdiel medzi deťmi a som rada, že mi to vyšlo tak, ako som si to naplánovala 🙂 Určite to zvládneš aj ty, tak ako aj mnohé iné mamičky 🙂 Držím palce 🙂

zuzusar
15. okt 2013

Ja myslím, že zvládnuť sa dá všetko,záleží na Tebe, ako to cítiš a záleží aj na prvom dieťatku, aké máš, či spinká, je kludné ked ho položíš, možno zaváži aj pomoc zo strany rodiny ...Ja osobne som sa necítila na malé štyri roky po pôrode.Hoci keby som mala bábanko, jasné, nechám si ho, ale...necítila som sa,malý ma velmi potreboval, stále sa chcel nosiť, dlho som ho kojila a navyše som sa potrebovala vrátiť do roboty...Ja by som sa ani teraz do toho nehrnula.Nevadí mi vekový rozdiel medzi našimi deťmi, ktorý je 5a pol roka, malý je teraz samostatná jednotka,má rád malú a viac chápe, že malé bábenko potrebuje viac starostivosti. Aby nebol ukrátený venujem mu čas len pre neho.On sám sa chce starať a byť velký brat.Dalšia vec rozhodla, že malý nebol ukážkové dieťa a mať také dve, tak neviem neviem.Nevedela by som si predstaviť, že jedno mám utešiť a druhé musí čakať...Teraz to funguje super, malá sa nosí a malý spokojne robí svoje veci.Takže ja osobne som proti malému rozdielu, navyše pri väčšom rozdiele sa materská rozdelí na dve časti, žena sa dostane znovu do kolektívu a potom si druhé dieťa viac vychutná, ale to je čisto môj názor.Možno by som inak uvažovala,keby som malá prvú malú,potom by sa mi to zdalo ako dobrý nápad, ale čo ak by druhé dieťa potrebovalo viac času, ako mamina má, tak potom neviem, ako to riešite, snáď by sa pohrali, fakt neviem, za mňa však nie, nerobila by som to,

danjelca
15. okt 2013

@darina85 v každom vekovom rozdiely si nájdeš výhody aj nevýhody...ide o to ktoré výhody uprednostníš a ktorých sa najviac obávaš. 🙂

dejnas
15. okt 2013

@darina85 jasné, že sa to dá zvládnuť... generácia našich mám tak úplne bežne rodila deti, rok po roku, dokonca aj 3 deti.... netvrdím, že je to jednoduché, ale určite zvládnuteľné 😉 a je super, že detičky vyrastajú spolu, majú veľmi podobné záujmy... my sme chceli rozdiel medzi deťmi cca 2 roky, napokon sa pritrafil ešte menší (18mes.), ale nemenila by som!!
btw. ak by sme to tak nemali, tiež by som si veľa vecí nevedela predstaviť.... ale to sa nedá predstavovať, to sa musí zažiť 🙂
na margo - rozdelenej materskej - za seba poviem - že mi vyhovuje byť dlhšie doma a "vypiplať" dve detičky naraz a vrátiť sa potom do práce, než nastúpiť, pár mesiacov sa zaúčať, odpracovať rok, max dva (lebo väčší rozdiel by som už fakt nechcela) a šup naspäť na ďalšiu materskú.... ale toto je - podľa mňa - najmenej podstatný argument pri rozhodovaní o vekovom rozdiele detí 😉

zuzusar
16. okt 2013

@dejnas ja by som rada podotkla, že treba pamätať aj na rozdelenie materskej, resp. rodičovskej dovolenky, pretože mať dve deti po sebe povedzme ste doma vkuse zavretá 4-5rokov a je to aj dosť finančne náročné,( dá sa uskromniť, alebo si zobrať boháča 🙂) Okrem toho, ak máte väčší rozdiel ste väčšinou dlhšie aj na materskej a je to aj o venovaní sa deťom,rozdelení času, porozumení a láske. Niektoré hovoria, že ľúbia deti, preto ich majú veľa a ja ich ľúbim a preto mám len dve.V zvažovaní zaváži aj odchádzanie do roboty, choroby a nechávať malé detičky s niekým doma, všetky starosti máte dvojmo a nielen vy, ale aj okolie.Staršie dieťa predsa len nepotrebuje tak často maminu ako dve skoro rovnako staré deti.Je to isto rozdiel, ked hovoríme o plánovaní druhého bábenka. Samozrejme sú tam i dvojaké radosti, takže ja len, že je to na zvážení každej jednej ženy a chcem, aby ste videli aj druhú stránku. Ked je už zarobené tak zase o takýchto veciach ani netreba uvažovať.Nejako sa to zvládne,A argumenty deti sa pohrajú...Aj moje deti sa už spolu pohrajú a majú 5 ročný rozdiel, musia sedieť aj povahy.Opakujem ak mamina môže a chce plánovať druhé , nech sa zamyslí aj nad týmto.

dejnas
16. okt 2013

@zuzusar ok, tvoj názor 😉
ja zas ostanem pri tom, že treba prežiť, aby si človek dokázal predstaviť mnohé veci, aj to, že sa to dá zvládnuť....keby som mala možnosť rozhodnúť sa teraz - nemenila by som nič 😉
na margo starostí - okolie nezaťažujem nijak
že sa deti spolu hrajú - to nie je argument....ja som písala, že spolu vyrastajú a poukázala som na to, že majú veľmi podobné záujmy - a to je fakt.... učia sa približne rovnaké veci, vzájomne sa ťahajú, súperia, motivujú ... samozrejme, že sa aj spolu hrajú, tak ako sa občas pobijú o nejakú hračku
a poznám aj druhú stranu - väčší vekový rozdiel medzi mnou a bratom.... z pohľadu dieťaťa som práve preto zvolila skôr menší rozdiel
nech si každá matka rozhodne, ako chce.... ja som odpovedala zakladateľke, keďže som v situácii, nad ktorou ona uvažuje 😉

obcansr
16. okt 2013

každý ako sa cíti, ja mam 5 ročného syna ale vobec by som nechcela taký malý vekový rozdiel, mala som dost zlý porod aj to vo mne troocha ostalo , a dieta tiež nebolo bohvieako dobré , a som sama skoro nan nakolko manžel chodí neskoro domov a malému sa moc nevenuje nemá kedy , neviem si predstavit ako by som zvládala 2 malé deti, ja osobne by som to nezvládkla, teraz zvažujem 2 dieta ale malý už chodí do školky tak to je iné, ráno ho odveziem a je už iný trocha rozumnejší a už by možno aj on mne v niečom pomohol kebyže ho popýtam je to iné, ale ak sa na to cítiš tak maj je to tvoje rozhodnutie

zuzusar
16. okt 2013

@dejnas ok,jasné

andy04
21. okt 2013

Všetko sa da zvládnuť ale nemyslím ze je to o tom. Tvoje je este veľmi malicke predstav si tehotenstvo s nevolnostami a dieťa co este nevie chodiť. Ja sama mám sestru s malým vekovym rozdielom a nikdy ma to nejak nanadchynalo ani staršia ani dvojča podľa toho co sa kedy hodilo. Postráž trosku však si staršia alebo hrajte sa a zober ju však máte skoro rovnako rokov. Vyhrali sme sa dlhokanske hodiny zavrete v detskej spolu ale nie preto ze by ma to nejak bavilo proste to bolo tak. Moja matka nám potom tiez neodporucala plánovat jedno rýchle za druhým podľa jej vlastných slov neuzila si nas jednotlivo tak ako by sa jej páčilo Čas prebehol rýchlo a aj z domu sme odišli behom roku obe takze mama nemala čas ani zvyknúť si na myslienku. Takze ked príde neplanovane zvládne sa ale ak plánujete počkať aspon kým bude na nohách predsa len odlahci prácu

ribana2
23. okt 2013

my máme rozdiel 21 mesiacov, malý ma teraz 1,5mesiaca a je to super, síce sa deťom až tak prehnane nevenujem, nakolko sa to nedá ako pri jednom, ale chlani su velmi dobrí, starší spí vo svojej izbičke a maličký v postielke v spálni...starší zatial nežiarli, chceli sme ešte menší rozdiel ale je to super tak ako to je ...milujem svoje pokladíky 😀

kalifa28
25. okt 2013

@maribell porod je oproti tomu, čo pride po nom to najmenej čo ženu postretne... na porod sa zabuda rýchlo, resp. okamžite ako príde prvá predbená noc 🙂 🙂 prvé bolavé bruško a celodenny plač bábätka... to už žena vtedy rieši podstatné veci a nie nejaký porod 🙂

danjelca
25. okt 2013

no padla tu jedna vec: že si deti neužijete jednotlivo...proste tých individuálnych chvíl tam bude menej...

zaza218
25. okt 2013

Ja mam 3 deti po sebe, druheho syna som si vobec neuzila. Otehotnela som po 5 mesiacoch a nevladala som,tak nam prisla na pomoc aj svokra a dostala som sa skor do nemocnice. Moj manzel je tiez dlho v praci a nema nam kto pomoct,lebo ani moji ani jeho rodicia nebyvaju tam kde my. Musim povedat,ze je to tazke a hlavne ked jedno ochorie,potom druhe a potom tretie. Niekedy sme aj 2 tyzdne v kuse doma.

chiccco
25. okt 2013

Ahoj ja som mala dve dcérky jednu po druhej,je medzi nimi rozdiel necelých 11 mesiacov,teraz sú už veľké slečny jedna má 18 a druhá 19,vieš ako je im teraz dobre,sú ako kamarátky chodia spolu von na diskotéky dokonca si našli priateľov čo sú tiež bratia,nehovorím že ked boli malinke boli chvíle ked som bola unavená,ale dalo sa to zvládnuť v pohode a teraz som rada že mám take dcery,ked niekam ideme spolu sme ako tri sestry heh,mám 38 rokov a baby už dospelé je nám teraz fajn.

zuju2
31. okt 2013

Ja mám medzi dievčatami rozdiel rok a pol a zvládla som to. Staršia bola veľmi samostatná, sama sa obliekala aj najedla.Teraz už mladšia chodí, staršia pôjde do škôlky.

everex
31. okt 2013

@darina85 Ja osobne by som pockala nakolko mam sice len 1 dieta 1,5 rocne vyzaduje si vela starostlivosti v noci mi vstane aj 10 krat vobec sa nevyspim,a niekedy mi z toho uz prepina ze stale s nou nemam cas na seba ani cast ist ku kadernicke,byvali sme s rodicmi rok no teraz sami v dome ale je toho dost kosit travnik pes okna umyt navarit ozehlit,obcas ked je cas nejaka telenovelka uz len do obchodu musim ist dalej musim ist kazdy raz autom,a ked si predstavim ze jednu sedacku druhu obliect jednu druhu..no katastrofa...radsej si pockam nech ma radsej dieta vsetko co che ako okolie mi hhovori ze ju rozmaznavam no a co mne to nevadi som rada ze jej mozem dopriat aj dvoje bundicky napr welmi som sa tesila na babo ako ho obleciem kde vsade pojdeme na vylety atd..tak chem aby som si to fakt uzila ako aj mala tak aj my s manzelom, takze moj osobny nazor je pockaj aspon kym nebude samostatnejsie aspon trosku take 2,25 roka nakolko treba vziat do uvahy ze z 220 € by som mala zivit a obliekat 2 deti dvoje plienok....sice robi aj manzel ale tak nato ze tento stat nas samosebe okrada tak preco aspon nevyuzit tych 220 € na jedno ako ich delit medzi dve deti..moj nazor..