Keď žena pracuje popri MD/RD, je to chyba?

lucinka1988
28. aug 2019

Mile mamicky,

vopred sa ospravedlňujem za diakritiku, píšem z mobilu..Rozhodla som sa založiť diskusiu na jednu zaujímavú tému, nakoľko v poslednom case kde sa pozriem, tam na mna vyskočí nejaká ostrá diskusia na to, keď sa nejaká mamicka rozhodne pracovať popri MD/RD.
Konkrétne mám na mysli mamicky, ktoré sa tak rozhodli z dôvodu, že sa chcú mentálne venovať aj niečomu inému ako materským povinnostiam a majú takú prácu, ktorá ich baví a napĺňa, bavíme sa o práci z domu so sporadickymi výjazdmi do prace raz v tyzdni na pár hodin.
Ja osobne som tiež jednou z nich. Robim z domu, práci sa venujem, keď maly cez obed spi (3-4hod zvykne spat), do prace chodim raz v tyzdni na 2-4hod popoludní, keď manzel príde z prace. V mojom prípade ide o zaujímavú a perspektívnu prácu a rozhodla som sa tak preto, lebo som vždy bola akčný typ, vedela som si vždy zadelit veci tak, aby som stihla všetko a takýto spôsob fungovania ma napĺňa. Mojho syna o nič neukracujem, to jedno popoludnie, ktore trávi len s mojim muzom( s muzom trávi čas každý den, ale väčšinou sme všetci 3 spolu),vnímam ako maximálne efektívny čas pre všetkých...
Podstata diskusie je ta, že by ma veľmi zaujimalo, preco väčšina mamiciek na SVK to vníma tak, že mamicka, čo sa rozhodne venovať aj niečomu inému ako len materstvu je označená za čudnú, hneď si vypočuje, ako bude ľutovať najkrajšie strávené roky, ako ukracuje svoje dieta o svoju prítomnosť a neviem čo všetko ešte..Ja som si takýchto nežiaducich názorov vypočula veľmi veľa pred nastupom na MD, pričom stále sa bavíme o práci z domu..Nemám na mysli, keď dieta chodí do jasliciek a keď mamicka pracuje na polovičný alebo cely uvazok (tým nechcem rozpútať diskusiu k tomuto, ide len o doplňujúcu informaciu k tomu, akú skupinu žien mám na mysli)..V okoli mám viac takých známych, čo fungujú ako ja, je ich dosť aj medzi známymi osobnosťami a v prípade každej jednej to naša spoločnosť vníma veľmi nežiadúco..A najväčším paradoxom je, že snáď každý tyzden objavím nejakú novú tému na MK, keď mamicky hľadajú prácu z domu popri MD/RD...🤷‍♀️

dankanka
29. aug 2019

@lucinka1988 ja napríklad nerozumiem celej tejto téme.. Veď sú šťastná ty aj dieťa, tak čo riešiš? Názory iných ludi? Máš asi malo svojich problémov 🙂. Ci už žena je doma s dieťaťom ci nie, jedine na com záleží je ich spokojnosť. Ak k tomu niekto potrebuje pracovať, super. Ak chce byť niekto doma s môže, tiež super. Proste kľud a nepozeraj na názory iných,aj si šťastná. A ak si šťastná, tak to najskôr bude len závisť..

sashka22
29. aug 2019

@lucinka1988 tiež k takým mamičkám patrím a voľakedy mi ozaj bolo ľúto, keď prišli výčitky od blízkych ľudí....a dnes? Smejem sa na nich a užívam si dieťa, čoskoro aj druhé. Pochopila som, že je to len čistá závisť z ich strany, trvalo mi to 2 roky, kým som sa s tým vyrovnala...jednak musia trčať v robote celé dni a svoje deti si kvôli tomu ani nevidia, jediné šťastie majú, že ich má kto suplovať vo výchove (i keď tie deti prirodzený rešpekt k rodičom nepoznajú, ani si ho nemajú kedy vytvoriť...) Vždy som chcela deti, preto som ešte ako netehu začala makať na eshope s víziou, že keď raz nejaké dieťa príde, budem môcť byť doma a pracovať. Funguje to 🙂 A patrím k akčným mamičkám, tak som si naložila ďalšiu aktivitu, kde tiež nemusím denne odchádzať, i keď kontrola zamestnancov je vždy potrebná.. vediem pobočku v oblasti služieb, tiež úspešne a rozširujeme sa každým rokom do ďalších miest... Dokonca sa aj naďalej vidím v takejto pozícii a zvažujeme domáce vzdelávanie aj počas ZŠ. Manžel čoskoro opustí rády zamestnania, aby sme spoločne mohli rozvíjať aktivity v poľnohospodárstve. Opustili sme kvôli tomu svoje domovy, stalo nás to veľa síl a trpezlivosti, aby sme dnes mohli byť na tomto mieste. Najdôležitejšie na tom všetkom bolo mať od začiatku stanovený jasný a dlhodobý cieľ, keďže to nešlo zo dňa na deň ale trvá to roky! A my si vlastne len užívame 🙂 seba ako rodinu.

ajka0207
29. aug 2019

@nickpick zvláštne ze mna okolie oznacuje za "biomatku" a pritom som chodila na čiastočný uvazok do prace (dobrovolne a nie z financnych dovodov)

homolca
31. aug 2019

Super téma...mám dve deti doma, žiadne jasle, 2.5 roka a 1 rok a pracujem ako prekladateľka z domu...najksor som brala len mikrozakazky, na hodinu Max za týždeň, postupne podľa dopytu...mňa to napĺňa, lebo ide o zapojenie mozgu, trochu uznania, dobrá práca, financie...chcela som si dopriať kurz tanca s bbatkami v šatke alebo niečo podobné "luxusné"...okolie ale žiadna podpora, postrážiť deti nehrozí,dokonca najhorší bol manžel, ktorý chodil naschvál ešte neskôr z práce, večer s kamarátmi vonku a podobne, aby mi nechal deti čo najdlhšie (vstávajú 6.30, len obedny spánok na striedačku medzi 13-15, večer zaspávajú 22.00).... Kedze si dokážem všetko zmanazovat a ani toto ma neodradilo, začal mi dávať mesačne menej o môj zárobok...najskôr že kúpil niečo veľké do firmy, potom sa o týždeň, potom o mesiac, nakoniec mi otvorene povedal, že ak pracujem, nebude prispievať toľko na domácnosť...takže žienky, urážky okolia by boli najmenší problém, ani sa nad tým nepozastavujte, deťom absolútne nič nechýba a ani vám z ich úžasných okamihov nič neujde, smelo do práce ak sa na to cítite 👍

ajka0207
31. aug 2019

@homolca ja viem ze to nic s temou nema, ale tvoj muz je teda poriadne zvláštny. :/