Kedy ste začali dieťatko dávať do jedálenskej stoličky?

7. feb 2023

Ahojte, od kedy ste davali sediet babo do klasickej jedalenskej stolicky ? Nasa ma skoro 7m ale ked ju tam posadim pride mi ze je taka zrhbena, nepride mi to spravne...ale zase vsade citam ze je nebezpecne krmit ked je v zaklone nakolko je vacsie riziko udusenia...kedy ste davali vy sediet ? vadi to ze je takto zhrbena ?

autor
7. feb 2023

@anavixy aj ja som myslela ze iba pri BLW, ale prave som citala ze to iste plati pre pyre...a ja by som jej rada co najskor zacala davat aj realne jedlo, lebo ked sa dieta moc dlho krmi tym pyre zvykne si na to natolko ze ma potom problem so zuvanim normalneho jedla....preto sa pytam na takuto vec, som z toho zmatena... :( nepride mi az take bezne ze by deti sedeli uz v 6m ...ja prikrmujem od 6

autor
7. feb 2023

@beata_k tak som teda dceru nikdy nedrzala :D

andreatytler
7. feb 2023

Jasne ze aj vodou sa da dusit ale to sa potom moze zadusit aj mliekom a to mu davas uz 7 mesiacov a urcite aj v polosede.
Davat dieta do sedu ked este samo nesedi je pre neho ovela horsie ako riziko ze sa zacne dusit.
Dusit sa zacne este len ked zacnes davat cele kusky. S tym nic neurobis... je to normalne a iba tak sa nauci jest. Musis byt neustale pri nom, ani tak ze na WC nesmies odbehnut ked sa uci jest cele kusky, lebo ked sa dieta dusi, nevydava ziadne zvuky, nebudes ho ani pocut ze sa dusi. Chod na kurz prvej pomoci, aby si sa toho dusenia menej bala a nedavaj dieta sediet do stolicky.
Podla mna sa jej musi velmi nepohodlne jest ked je taka zhrbena, to hrdlo stlacene a mozno je v takej polohe este vacsia sanca ze sa zacne dusit, lebo ten krk nie je v prirodzenej polohe.

beata_k
7. feb 2023

A ako drzis svoje dieta? Hadam ju nenosis 7 m na tigrika 😀

autor
7. feb 2023

@petamich no ja by som najradsej bola keby uz vie sediet, ale nepride mi to spravne ju davat sadnut pokial nevie...a zaroven ju chcem krmit uz nakolko jej chuti, ale bojim sa toho zabehnutia, a celkovo v tom pololahu sa ona kadejako kruti, dviha hlavu tak blbo ze vlastne ma dychacie cesty zalomene a preto jej moze zabehnut aj malicky kusok :( neviem no tak zistujem ako to mali ostatni...

enoula
7. feb 2023

Môžeš aj na brusku ked je .. a inak asi vajicko, to je naj poloha na chrbat ak nesedi. A ked pises, ze je vykrutena v pololahu, tak nie náhodou hypotonicka? Ak ma slabsie svaly, tak o to viac by som nesilila sed... Nic sa nestane ked sa bude krmit v pololahu ci vajicku hoci aj do roka. Radsej par mesiacov vydrzat, nez mat potom neskôr roky problémy s chrbticou

autor
7. feb 2023

@andreatytler suhlasim, prave preto sa tu pytam...a asi mas pravdu v tom co si napisala....mne slo skor o tu teoriu ako pisu, a ako je to v praxi....myslim ze prvu pomoc by osm jej poskytnut vedela...

autor
7. feb 2023

@enoula ano chapem ...nic dr. nevravela o tej hypotonickosti, len ze vyvija sa ok len je trosku "pohodlna" aka leniva :D to iste povedala aj fyzioterapeutka......

julish
7. feb 2023

Ja som kŕmila na rukách alebo v kresielku babybjorn

klarissa25
7. feb 2023

A to tvoje dieťa doteraz pilo mlieko v sede ? Lebo však v ľahu by mu mohlo zabehnúť podľa tvojich slov

autor
7. feb 2023

@beata_k no tak ako ju drzi pani len nie na boku podopieram ale podopieram ju rukou o zadocek , alebo potom tvarou vpred a drzim ju akoby vo vajicku

autor
7. feb 2023

@klarissa25 na tom nieco bude 🤔😀

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
beata_k
7. feb 2023

Normalne ju vezmi na ruky a nakrm ked ju nechces mat v kresielku. Inu moznost nevidim. Do stolicky urcite nie.

rk123
7. feb 2023

v idealnom pripade sa nema dieta davat do stolicky kym nevie samostatne sediet. to mam od fyzioterapeutky. avsak mi povedala, ze pokial sa udrzi v tom sede v stolicke sama a nehadze ju nehrbi sa atd, mozem ju posadit na cas jedenia do tej stolicky. ze to nie je idealne, ale chape ze sa davaju prikrmy a to dieta by sa malo najest. takze taketo info od fyzio.
isla som s dcerou blw metodu. do cca 8mesiacov som jej davala 1jedlo denne, cize sedela v stolicke denne asi 10min.
potom uz sedela sama takze nebol problem.

andreatytler
7. feb 2023

Ked by som mala este raz dieta, jedalensku stolicku by som uz ani nekupovala. Najlepsie je krmit na rukacha a neskor kupit taku malu stolicku a stol ako maju v skolke a nech sa krmia sami.

anavixy
7. feb 2023

No prave, urcite to nie je bezne.. ono je to myslim kvoli to u zabiehaniu, ze ma byt dieta stabilne, napriklad aj nohy maju byt preto podlozene a nie volne visiet, lebo tak dieta stabilnejsie sedi. Moja dcera tiez este nesedela v 7. m, je to uplne normalne, ja som mala stokke s novorodeneckym setom takze tam bola v takej vajickovej polohe. Ja by som skusila mozno to vajicko, hoci to mi vzdy prislo divne, krmit normalne doma vo vajicku, alebo na rukach, to je zas take neprakticke…
No a co sa mlieka tyka, tak to v porodnici tiez zakazujeme krmit v lahu, ale zasa dojcit v lahu je uplne normalne a vacsie dieta aj ja krmim v lahu mliekom uplne normalne 😄
Ale teraz som pozerala video do FyzioMama o krmeni nesediacich deti a ona tiez hovori, ze na tu nevyhnutnu chvilu krmenia je uplne ok dat dieta aj do stolicky (samozrejme sa nebavime o drevenej stolicke ale o jedalenskej polohovatelnej stolicke, aku mas aj ty), skus si najst. 😊

sono2
7. feb 2023

Ale veď ju už predsa nejakú dobu krmiš nie?
Každá vysoká stolička je polohovateľna. Nie nezadusi sa. Moja dcéra bežne jedla aj v ľahu piškoty.
Keď zabehlo proste si to vygrcala.

autor
7. feb 2023

@rk123 super dakujem za odpoved, ja som chcela skusit to blw ale kedze vtedy ani zdaleka nesedela neriesila som to...

autor
7. feb 2023

@andreatytler super suhlasim, len moja si neda krmit ona si chce brat lyzicku do ruky a dava si to sama, cize je to take trosku komplikovanejsie, druhu ruku jej musim drzat aby to nebolo este aj na strope, a tak :D

sono2
7. feb 2023

Máš vôbec dieťa? Toto sú otázky. Či si chlap Či kery ďas?

klarissa25
7. feb 2023

@sono2 tiež už mám pochybnosti

autor
7. feb 2023

@sono2
@klarissa25 ano mam ale prve... a pride mi to zvlastne s tym krmenim, keby je to na mne krmila by som ju az ked bude vediet sama sediet, ale pediatricka uz pomaly vo 4 . mesiaci hustila nech zacneme....

klarissa25
7. feb 2023

Aj ja som kŕmila od 4 mesiaca....takže neviem vôbec co riešiš.

autor
7. feb 2023

@klarissa25 neviem pride mi to proste skoro , hlavne ked dieta prospieva a ja mam mlieka na rozdavanie...

kukulda1234
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andreatytler
7. feb 2023

To je super ze sa chce sama krmit. Urcite jej tie ruky nedrz, praveze naopak, daj jej lyzicu do ruky a popri tom ju krm. Nemusis jej dat aj misku ak nechces mat bordel ale s tou prazdnou lyzicou si aspon zacne trenovat uchop a ruka-usta koordinaciu tym ze si ju zacne davat do ust. Toto urcite podporuj a nie potlacaj. lebo potom sa moze stat ze budes mat 2 rocne ktore sa odmieta samo krmit.
Kup jej taky podbradnik co ma rukavy a je na cele telo a nasunie sa na dieta spredu a jeden velky kup aj sebe a jedzte v kuchyni kde to budes moct poutierat. Fakt je ovela lepsie mat bordel ako dieta ktore je nesamostatne.

andreatytler
7. feb 2023

Zacat prikrmy v 4 mesiacoch je aj podla mna skoro. Ale neviem ci by som cakala na prve prikrmy az kym sa nauci sediet, To moze byt este 2-3 mesiace. Ako je na tom so stvornozkovanim? Ak uz stvornozkuje, sedenie je uz nedaleko.

anavixy
7. feb 2023

No pockaj ale ked je dojcena tak to je fakt len o tom aby vedela, ze je ak ine jedlo ako mlieko. V 4 m sa zacina pri detoch na UM, v 6 m pri dojcenych, ale nie tak, ze hned plne misky musi jest co ani ty nechchces. A pritom pises ze jej uz chces davat normalne jedlo… ci tym si myslela parenu mrkvu v kuse a nie mixnutu? 😃 lebo na jednej strane pises ze nechces jej davat kase aby veeela hryzt a na druhe strane by si ju radsej este stale vylucne dojcila 🤔praveze o to je to lepsie, ze mozes byt v klude, ked zje dokopy dve lyzicky a mozete sa prplat a skusat a ucit sa samostatnosti… len si to musis hlavne ty v halve upratat, lebo asi mas svoje nejake vyhranene nazory a aj ked si naoko pytas rady, tak na vsetky mas protiargument 🤷🏻‍♀️

soffek
7. feb 2023

Ahoj, naša ešte tiež nevedela sama sedieť a dávala som priamo do tejto stoličky, v tejto polohe. Dieťa nemá úplne zaklonenú hlavu takže sa neobávaj dusenia. Na rukách by som ju určite nekŕmila, poprvé to nie je pohodlné pre teba ani pre bábo. V normálnej stoličke sedí od času, kedy sa sama "pýtala" do sedu (7. -8.mesiac).

(stolička používaná od narodenia)