Kedy ste začali dieťatko dávať do jedálenskej stoličky?

7. feb 2023

Ahojte, od kedy ste davali sediet babo do klasickej jedalenskej stolicky ? Nasa ma skoro 7m ale ked ju tam posadim pride mi ze je taka zrhbena, nepride mi to spravne...ale zase vsade citam ze je nebezpecne krmit ked je v zaklone nakolko je vacsie riziko udusenia...kedy ste davali vy sediet ? vadi to ze je takto zhrbena ?

sono2
7. feb 2023

No tak len dojči. Keď je spokojná.
Moj nejedla do 2 rokov skoro nič. Len sa dojčila a to mala pri pôrode 4,6 kg. Nič jej nechýbalo.

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
konikkon
7. feb 2023

Pripadas mi Trochu dezorientovana a vystresovaná. V prvom rade to chce zachovať pokoj. Dieťa, ktoré samostatne nesedí môžeš na nevyhnutny čas kŕmenia kŕmiť v jedalenskej stoličke v polosede. Prípadne môžeš využiť vajíčko. Prípadne môžeš kŕmiť na rukách v polosede. To ti tu už napísali. Sú to bezpečné formy kŕmenia dieťaťa.

autor
7. feb 2023

@andreatytler ano snazim sa to podporovat aj som ti myslela tak ze jej drzim tu ruku aby s nou nesermovala nahodou hore dole, a len tak jej ju trochu usmerunujem 🙂 chapem kam mieris, nesamostatne dieta nechcem.

autor
7. feb 2023

@soffek co znamena ze sa pytala do sedu ?

simonettasimonova
7. feb 2023

Nepamätám 😀

autor
7. feb 2023

@anavixy no ja som sa tesila na prikrmy lebo som chcela skusit blw, a teda by jedla to co my, lenze kedze od sedenia ma daleko , zacala som krmit pyre....ide o to ze kazdy den len spekulujem co jej urobit, kym to urobim ona uz je nervna lebo chce spat a tak aj ja mam nervy....takze v poslednom case mam chut s tym seknut a len ju dojcit kym jej nebudem moct realne davat ochutnavat nasu stravu , teda ist metodou blw...ano znie to asi chaoticky co pisem, a sama sa tak citim ze mam v tom chaos... :D prave som myslela ze od 6m sa ma dokrmovat kvoli zivinam co uz nie su v MM - aspon tak som citala...ale neviem si predstavit ze z takeho zjedeneho mnozstva nieco ziska...

zorana999
7. feb 2023

Ano presne. Aj keby si mala sadnúť v roku, tak až vtedy ju daj do jedálenskej stoličky. Moja si sadla v 14 mesiacoch. Dovtedy bola kŕmena vo vajíčku

angel993
7. feb 2023

Do stoličky som dala až keď dieťatko stabilne vydržalo sedieť aspoň 10 minút. Ináč som kŕmila v lehátku alebo na brušku, ako deťom vyhovovalo.

konikkon
7. feb 2023

Blw a naša strava nie je vôbec to isté. Na našu stravu prechádza dieťa pomaly a až po 1. roku. Dieťa na MM do 1 roka nemôžeš nechať. Blw znamená, že dieťaťu dáš do ruky kúsok uvarenej mrkvy, zemiak a pod. A teda dávaš mu kúsky.

angel993
7. feb 2023

Blw môžeš kľudne aj keď je bábo na brušku, nemusí sedieť.

zuzuliennka1
7. feb 2023

existuju aj take stolicko/hojdacky, kde dieta najskor v podstate len lezi, potom sedi
ja som mala nieco taketo (nepamatam si uz presne znacku, ale takyto styl, najskor tam bol syn akokeby vo vajicku, potom som to dvihla do sedu)

neanonymna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luliu
7. feb 2023

Nemôžeš dávať sedieť dieťa, ktoré sedieť nevie. Nicis jej chrbát, môžeš jej ublížiť. Deti sa prikrmuju od 4. mesiacov, myslíš, že ich niekto dáva do jedalenskej stoličky v tom veku? Určite nie. Kŕmia sa v lehátku, v polosede. Nerob paniku z udusenia, človek sa môže udusiť aj v sede, v stoji.

janka_266
7. feb 2023

Náš jedával v pololahu, kým nevedel sedieť. Možno 2x mu tak naozaj zabehlo. Ináč doteraz ešte aj v lahu zvláda jesť 🤷‍♀️

andreatytler
7. feb 2023

Nemozes jej hned zacat davat to co jes ty ani keby uz vedela sediet.
Prikrmy sa zacinaju ako vylucne jendozlozkove.
3 dni za sebou len uvarena, alebo naparena mrkva, ci uz pomixovana, popucena alebo nakrajana na kusky. Ak nema ziadnu alergicku reakciu, dalsie 3 dni das inu zeleninu. Ked uz otestujes skoro vsetku zeleninu, mozes ich kobinovat. Potom pridas masko... zase najlepsie len same. 3 dni len kusky kurata a nic ine. Potom ovocie.
A vzdy sleduj ci nema reakciu na kozi ako to travi, aku ma stolicu. Budes vidiet ze ktora zelenina ju zapeka a ktora naopak zrieduje. A toto vsetko bez soli a korenin. Az po roku ked uz mas vsetko otestovane, mozes zacat nukat to co jes ty (okrem udenin a zopar dalsich veci).
Varit pr tak male dieta je velmi jednoduche.
Nakrajaj si zeleninu/masko/ovocie na male kocky a daj do mraziaka. Potom rano len vyber par kociek a daj naparit a kludne mozes dat do chladnicky co zostane a ponuknut na druhy den.
Ja som davala mixovanu a tu som mala uvarenu a naporcovanu v nadobrach na lad v mraznicke. Hodinu pred jedlom som zopar kociek rozmrazila a zohriala.

svetlonos
7. feb 2023

@petamich
tiez som to citala. Dieta by sa nemalo krmit, pokial samo nesedi. Az ked sedi, vtedy je vraj vyvonuta traviaca sustava. Neviem to opisat presne od slova do slova ale to je pointa. Ci je to ozaj tak, kto vie? 🙂

autor
7. feb 2023

@svetlonos ano presne tak to pisali ...boli to ale zvacsa zahranicne weby . Ze proste ak nesedi neni na to este vyvinute...preto som z toho celkovo zmatena...ale tak niektoro ma tu hned hejtuju. Alebo mozno som to nenapisala uplne najlepsie tu diskusiu.

petamich
7. feb 2023

@svetlonos nas maly skor chodil pri nabytku ako sedel 🙂 takze by zacal jest nieco okrem mlieka tak hmm okolo roka (kusok prehanam), ja osobne tieto teorie tak trochu ignorujem a snazim sa radsej pouzivat zdravy rozum a ist cestou mensieho zla a to bolo pre mna jest v pololahu ako posadzat 🤷‍♀️ ale jedna matka, aby dnes fakt osobneho poradcu mala, lebo uz fakt nevies co ne/robit 😵‍💫

a to este podotknem, ze my sme zacali s prikrmami v 4 mesiacoch, lebo extremne z MM priberal a po tyzdni prikrmovania zozral 120 g zeleniny (co pediatricka tvrdila, ze potrva 1-2 mesiace kym sa rozje a budem rada, ked zje lyzicku), tak asi nie

tak ja uz neviem dievcata 🙈 a autorka vobec si to neber nejako k srdcu, vyfiltruj si komentare, co ti nieco dali a ostatne daj do kategorie "ine"

luliu
7. feb 2023

Deti sú prikrmovanie od 4-6 mesiacov, koľko detí poznáš čo sa zadusili? Počula si o nejakých, bolo to v správach? Vieš, hocičo sa môže stať, ale keď budeš nad všetkým takto premýšľať, nebudeš môcť normálne žiť. Veľa detí začne sedieť dosť neskoro a dovtedy by mali byť len na mlieku? No určite nie..... Uvoľní sa, máš bábo, ktoré má záujem o jedlo, tes sa z toho, určite bude OK

svetlonos
7. feb 2023

Autorka,
mali sme taku hojdacku, da sa dat do polosedu. Polozila som tam prebalovaciu papierovu podlozku z dm (vlastne to bola podlozka proti inkontinencii 😁, je väcsia) urobila tam otvory na traky, maleho zapla a supla mu do ruky zemiak, mrkvu, avokado, tekvicu… Potom sa tym zacal dusit a nemala som na to odvahu. On zacal odmietat prikrmy taketo aj kase. Mal vtady 6 mesiacov. Sekli sme to a znova som len kojila do 8 mesiacov. V 7,5 mesiacoch zacal sediet sam, bez pomoci ci vankusov, nechala som ho „ vytrapit“. V 8 mich uz sedel krasne sam aj dlhie, takze vtedy som zbova zacala s prikrmami a uplne v pohode. Jedol vsetko bez problemov, teraz vacsinou tiez aj ked s cviklou sa uz nekamosi ako vtedy 😁
Neboj, o nic nepride. Doktorovi som odkyvala, ze prikrmujem pomaly uz od 3,5 mesiaca ako mi kazal 😵‍💫🤯😁 Nech mam klud. On bol ten typ, som dr, mam pravdu a co poviem je zakon svaty 😏.
Mne aj malemu sa ulavilo, priberal, prosperoval tabulkovo, nic mu nechybalo.Zmenili sme dr, pivadala, ze je to uplne v pohode ako som to riesila a bolo.
Ak chces davat to blw, tak kludne ako som napisala akebo nech ti sedi na kolenach - oblec si prsiplast 😁 nech ostanes cista.
Drzim vam palce.

nucky
8. feb 2023

@autorka ja som normalne išla blw aj ked syn nesedel...jedol na brusku na zemi na podlozke alebo v klbku som ho drzala pri stole....tiež sme začali asi v 6 mesiacoch...ak chces ist blw, je tu vyborna skupina na MK alebo aj na FB je, kde ti baby poradia ako na to...ale nikto neceka kym zacne dieta sediet....podla blw mas zacat ked dieta javi zaujem o jedlo a to byva okolo 6 mesiaca...ak sa bojis zabehnutie (pozor davenie-gagging a dusenie - choking je rozdiel !...ak si si este nenastudovala, pozri si to)...na stranke solidstarts.com najdes info...ako podavat jedlo spravne od akeho veku...aby si minimalizovala dusenie...plus detom v tomto veku sa spusta ovela skor daviaci reflex (staci aby sa jedlo dostali do prvej polky jazyka) a preto je paradoxne bezpecnejsie jedenie teraz ako neskôr, ked sa im spustanie daviaceho reflex posuva do zadnych časti jazyka a dutiny ako dospelym...drzim palce pri prikrmoch 🙂

nucky
8. feb 2023

@svetlonos v anglicky hovoriacich zemiach je casty zvyk pasivneho posadzovania (nie len pri jedle) a preto su tam casto aj odporucania...ze deti by mali sediet v stolicke...u nas fyzioterapeuti pasivny sed neodporucaju a preto sa aj odporucane sposoby pri krmeni mozu odlisovat

dadka294
8. feb 2023

Ahoj, napis mi spravu

autor
8. feb 2023

blbe reci idem ignorovat, tym co poradili a napisali vlastny nazor bez hejtu - vdaka 🙂

zorkahorka
8. feb 2023

Dlho som krmila v kresielku, ale casom v nom uz nechcel byt,tak som dala do stolicky,hoci sam sa nevedel posadit,ale pekne sa udrzal. Mal 8 m

zorkahorka
8. feb 2023

Citam este teraz diskusiu... ze mas vela mlieka a s prikrmovanim by si pockala... no tie prikrmy su aj kvoli tomu, aby vedelo dieta zut, posuvat si stravu v ustach. Mozes mat potom problem neskôr s prikrmami a nebude ich chciet vobec,lebo nebude vediet zut. Vôbec sa nestresuj kvoli zaduseniu. Ja som krpcom strcila v tomto veku do ruky rozok a sami zuli. Nikdy sa nedusili, max ak im niekedy zabehlo. Nechala som ich, nech sa vykaslu, pripadne sami vypluju jedlo.

soffek
8. feb 2023

No napr. bola v polosede a sami sme videli, ako sa chce posadiť (napínala bruško a hlavku dopredu) alebo aj keď ležala tak šla na bok a zrazu bola v sede. Aspoň naša takto. 🙂