Koľko dní je platená OČR na dieťa a v akej výške?

titkovamiriam
20. sep 2009

Zajtra idem so synom k lekárke a určite budem týžden doma.Chcela by som vediet ako dlho mozem byt a ako je očr-ka platená.

ssuekk
18. aug 2016

Ahojte baby,vela citam,ale mam chaos.minuly mesiac som vzala 6 dni ocr va jedno dieta. Tento mesiac beriem 1o dni na druhe. Mozem este aj tento mesiac vziat ba to prve a bude mi preplatene?

monika130
18. aug 2016

@ssuekk Ahoj 🙂 môžeš vziať OČR aj tento mesiac na prvé dieťa, ale musí to byť iná diagnóza 🙂

ssuekk
18. aug 2016

@monika130 ale ja na ocr nemam ziadnu diagnozu pisanu

monika130
18. aug 2016

@ssuekk ale lekár tuším na ten papier, ktorý ide do Soc.poisťovne vypisuje aj diagnózu napr. kiahne,atď...tam kde je aj meno dieťata 🙂 alebo si to značí len do zdravotnej karty dieťata v prípade kontroly. Nie som si v tomto na 100% istá, že kde sa vypisuje tá diagnóza.

hradnapani
18. aug 2016

@ssuekk na ten papier, co davas do roboty, tam sa diagnoza nepise (zamestnavatel naozaj nemusi vediet, akymi chorobami trpis ty alebo tvoje deti - lekarske tajomstvo 😉 a socialka si to skontrolovat vie sama u lekara.

monika130
18. aug 2016

@ssuekk tak potom je to len u lekára v zdravotnej karte ako píše @hradnapani 🙂 nebola som si istá! 🙂

ssuekk
18. aug 2016

@monika130
@hradnapani ani na jednom nie je napisana doagnoza. Ale mozem byt spokojna,ze mi budu obe tento mesiac preplatene?

ssuekk
18. aug 2016

@hradnapani
@monika130 a este som zabudla ze ja som 14.8. Ukoncila pracovny pomer. H9dila som sa ba ocr z dovodu aby som nemusela na urad,pretoze 1.9. Nastupujem do novej prace. Ale podla mna to nema ziadny suvis,vsak ci mi to vyplatia,alebo nie

monika130
18. aug 2016

@ssuekk veď na tom papieri to nie je napísané, ale lekár to má v zdravotnej karte tvojho dieťaťa 🙂 v prípade kontroly si to soc.poisťovňa kontroluje u neho 🙂

ssuekk
18. aug 2016

@monika130 ok dakujem

monika130
18. aug 2016

@ssuekk nie je zač 🙂 až teraz pozerám, že si pridala ďalšiu otázku ohľadom ukončenia prac. pomeru. V tomto som si neni istá, že ako to je v tomto prípade s OČR-kou...radšej by som si zavolala do Soc.poisťovne a popýtala sa na to. Aby si vedela či ti vôbec tú OČR vyplatia.

ssuekk
18. aug 2016

Podla mna ano

evittam
18. aug 2016

@ssuekk No čo sa týka PN - ak sa dáš do 7 dní od skončenia PP na PN, tak na ňu máš nárok ale čo sa týka OČR to som si nie až taká istá ako ty.

evittam
18. aug 2016

@ssuekk Tak tá ochranná lehota platí aj pri OČR.

alenah31
18. aug 2016

@evittam hej platí aj pre OČR, ale ona už jednu ukončila a ako som pochopila teraz chce ísť s druhým dieťaťom tiež na OČR do doby kým toho 1.9. nenastúpi do novej práce.....lenže tu už ochrana nie je a rovnako ak sa nezahlási na ÚP vznikne jej od nasledujúceho dňa po ukončení tejto prvej OČR až po nástup do tej novej práce 1.9. nedoplatok na zdravotke + tá doba sa nezapočíta do dôchodku. Radšej mala ísť na PN a mohla na nej byť do 31.8. či?

evittam
18. aug 2016

@alenah31 Tak toto ma fakt nenapadlo a na toto neviem odpoveď... 😒

ssuekk
18. aug 2016

@alenah31 ano mohla som na pn ale doktor mal dovolenku. Takze som to preto riesila takto. Co sa tyka zdravotneho,tak na socialke mi vyda potvrdenie,aby som nemala nedoplatky. A ked pojdem na druhu ocr tak len mi to budu pocitat z mojho priemerneho VZ, ci? Rozmyslam ze sa uz asi na pn vypisem po skonceni prvej ocr.

evittam
18. aug 2016

@ssuekk No len ty sa musíš stihnúť dať vypísať na PN do 21.8., inak ju nebudeš mať platenú. A aké potvrdenie ti vydá SP pre ZP? Ak pôjdeš na druhú OČR tak ti ju budú platiť z toho istého VZ ako prvú.

ssuekk
18. aug 2016

Tak zaklad sa ti neznizuje podla mna. A mozem ist na pn aj pocas ocr? Zaplatia mi len jedno,vsak?

ssuekk
18. aug 2016

@evittam neviem ake potvrden8e,ale pani na socialje mi povedala ze po uzavierke mesiaca mam prist pre neho,aby mi na zdravotnej nevyrubali poplatky

evittam
18. aug 2016

@ssuekk Samozrejme, že ti nebudú platiť dve sociálne dávky - na to nárok nemáš....No a či môžeš ísť na PN počas OČR - to neviem - logicky by to nemal byť problém.
Čo sa týka VZ pre výpočet OČR a PN je ten istý....nemá sa ti čo znižovať ani zvyšovať - ak si napríklad pracovala celý minulý rok tak tvoj VZ pre PN aj OČR je hrubý príjem za r.2015.

ssuekk
18. aug 2016

@evittam ved prav3 ze VZ by sa nemal menit aj ked uz nebudem v ochrannej dobe. A narok mam aj na pn aj ba ocr, vsak? Dve davky viem ze mi nebudu vyplacane.

evittam
18. aug 2016

@ssuekk


Poistenec má nárok na ošetrovné, ak ošetruje choré dieťa, ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou. Poistenec však nemá nárok na výplatu ošetrovného za dni, počas ktorých má nárok na výplatu nemocenského. Nie je teda možné čerpať obidve dávky v tom istom čase.
Čiže ak sa dáš na PN, tak budeš mať nárok len na PN - t.j. prvé 3 dni 25% z VZ, ostatné dni 55% z VZ. Pri OČR je to od začiatku 55% z VZ.

ssuekk
18. aug 2016

Co myslis mam ist teda radsej ba druhu ocr,vsak?

ivuska027
18. aug 2016

ja len dodám, že na OČR môzeš ísť aj 2x po sebe s tým istým dieťatom, len nesmie byť tá istá diagnóza. Taktiež Ti môžu ísť dve OČR po sebe s tou istou Dg., ale musí byť iné dieťa.

ivuska027
18. aug 2016

@ssuekk Moja vlastná skusenosť z ostatných mesiacov je, že ak máš očrku na to isté dieta 3x po sebe v priebehu 3-4 mes., v soc.poist. im systém generuje automaticky kontrolu vášho pediatra posudkovým lekárom ohľadom opodstatnenosti očr.

ssuekk
18. aug 2016

@ivuska027 dakujem

eimid
30. sep 2016
87nika1
1. okt 2016

Dobry den potrebovala by som vediet ako to je z očr ked pojdem z malim do nemocnice lekarka povedala ze na nemocnicu neplati lebo ze tam sa maju sestricky starat o deti a nie rodicia dakujem

evittam
1. okt 2016

@87nika1 Ty pôjdeš na PN nie na OČR - kamarátka bola nedávno v nemocnici s dcérkou a takto jej bolo povedané, že nemôže ísť na OČR ale na PN.