Koľko vážia a merajú vaše skoro 3-ročné dievčatká?

miriam7979
15. máj 2023

Ahoojte prosim Vas kolko vazia a meraju vase skoro 3 rocne deticky…dcerka bude mat v juli 3 roky a ma 11,5kg a 88cm a poslal nas dr k endokrinologicke pre istotu…ja som nizka mam 158cm a 52kg a muz je na opak vysoky …ale tak som sa vyplasila..dakujem

amelia89
15. máj 2023

syn ma 89cm a 13kg (v juli 3roky tak ako tvoja) a chodime k endokrino uz od 2 rokov - zatial vsetko ok, narastie asi az neskor ako jeho otec, ktory bol dlho dlho dlho najmensi v triede.

ivik4
15. máj 2023

Ja mam rovnako cm aj kg ako ty a moje dieta v 3 rokoch vazilo tolko co niektore 1,5rocne deti . Tiez sme boli na endokrinologii a rastovy hormon mu nedala, tym ze si ide do vysky svojim tempom bolo vsetko ok. Teraz bude mat 8 rokov a stale je velmi ,,vychrtli" ale do vysky si ide . Aj ked bol najmensi v triede. Jeho otec ma 183cm . Myslim si ze bude drobny a jedno leto sa vytiahne poriadne do vysky. Uvidim

jaskolka
15. máj 2023

Syn bude mať v októbri 3 roky. Meria 108 cm a váži 18 kíl. Doktorke aa to zdalo veľa, ale tak my sme obaja vysokí a v mužovej rodine všetci chlapi (dedko, otec, bratia) boli a sú riadni dlháni. Aj v detstve na fotkach to vidno, manžel aj jeho bratia vždy "vytrcali" nad spolužiakmi. Čiže jednoducho tu sa už prejavuje tiež aj genetika. Keď ste obaja nízki a utli, to sa tiež logicky musí prejaviť.

anjelicek26
15. máj 2023

Dcerka mala tiez 88cm na 3 roky... ma 17 o par dni a 152cm... ja mam chlp viac...nedotiahla to ani na moju vysku, takze ano radsej vsetko skontrolovat. My sme dostali lieky na stitnu zlazu velmi neskoro, lebo furt dokola "to je genetika". Nebola to genetika, ale nefunkcna stitna zlaza, takze tak.

sense
15. máj 2023

Moja malá také miery v roku 🙈, chlap takmer 190cm a ja 172. Radšej nech sa odborník pozrie. Určite sa zbytočne neplas. Nemusí ist hneď o Problem, ale radšej skôr ako niečo zanedbať.

lenka2710
15. máj 2023

@miriam7979 môj bude mať v júni 3 roky a ma 93cm a 14 kg

christie11
15. máj 2023

V 3 rokoch mala 90 cm a 11,5 kg. Aj jej starsia sestra mala v 3 rokoch podobne. Narodili sa drobne (2300 g a 2900 g). Ja mam 158 cm, manzel 180 cm. Lekarka nas neposlala nikam, mne ani nenapadlo,ze by to nemalo byt ok. Jedia vsetko, vysledky na vseobecne odbery maju ok. Ked som ja sla do skoly, chybali mi 2 mesiace do 7 rokov, nemala som ani 18 kil.

helcanw
15. máj 2023

Mám sice syna, v auguste bude mat 3roky a má 104cm a 15kg.

lenka2710
15. máj 2023

@christie11 😂 ako moja dcéra, za toho pána sme sa nemohli preklopit cez 20 kg, teraz konci 2.rocnik a ma ledva 23kg

anonymous87
15. máj 2023

Maly ma 3 roky dnes, meria cca 92 cm a vazi 12,3 kg. Ale ja som mala (152 cm) a muz tie nie je basketbalista 🤷‍♀️ Preventicka nas caka. Tak uvidime 🙂

falcogirl
15. máj 2023

Moja júlovka má 101 cm a 15 kg.

ankare
15. máj 2023

@miriam7979 syn bude mať v júli 3 roky, má 92cm a 11kg. V stredu ideme na krv, dr. navrhla spraviť mu vyšetrenia. Ale aj kvôli tomu,že má zdurené uzliny.

4stanka4
15. máj 2023

Augustova 105cm a 16.5kg a to sa narodila malička ani 3kg nemala a 48cm 😀

pandorra
15. máj 2023

Moja v júli bude mať 3 roky, 86 cm/11 kg. Už rok chodíme na endo. My sme výškovo taký priemer, starí rodičia sú nižší.Narodila sa s peknou výškou 50 cm.

majamat
15. máj 2023

@miriam7979 neplas sa, nevies co bude. kludne este moze byt ok,a le kazde male dieta treba vyseteit, lebo rastova porucha nnemusi byt len problem rastu.
moze to byt dolsedok inych ochoreni. no ak ma aj nedostatok rastoveho hormonu, je otazne, au vysku by dosiahla.

my chodime na endokrino od 3r. dcera 11,5kg a 87cm.
v 3,5r jej bola zistena cleiakia, nabehli sme an dietu, predtym amla este HIT dietu.
- museli sme cakat,a ko zareaguje na dietu a ci zacne lepsie rast. malinko sa to zlepsilo, ale nie o vela. bolis me teda kontrolovani stale na endokrino.
v 5r zrazu zacali vyskakovat hormony stitnej zlazy, az poskocili nad normu, konretne TSH. vtedy sa jej rast dost zhorsil, no po nasadeni liekov dobehla zameskane. v 6r sme absolvovali konecne testy na rastovy hormon ( RH ). robia sa 2 testy, v kazdom po 5 odberov krvi, jeden odber v jednom teste vysiel v norme, preto nedostatok RH nebol potvrdeny.
tak sme nejak fungovali, niekedy rastla priemerne, niekedy na hranici, stalo sa, ze aj podpriemerne. teraz ma 12r, rozbieha sa jej puberta a mala by v raste vyrazne urychlovat, no neuryhcluje, tak nas endokrino opat poslala na ten jeden test, kde sa nedostatok RH nepotvrdil. tentokrat sa uz potvrdil, tvorba RH zrejme postupne vyhasinala a teraz ej uz nizka. takze ideme pichat RH, no blbe je ze uz je pomerne neskoro a mame amlo casu dobehnut zameskane.

ja mam 164cm a mm 177cm. dcera je v grafe o 12cm iszie, ako som bola ja. samozrejme ja som amla rastove urychlenie v puberte, cize ak by ona RH nedostala a rastovo neurychli, pripadne sa bude takto zastavovat, je otazne, ze by mala aspon 150cm.

tot nas pribeh.

majamat
15. máj 2023
majamat
15. máj 2023

dcera kamosky, ktora je o 4 dni mladsia od mojej to mala jednoduchsie. v 2r bola vlemi malinka - okolo 77cm. jej sestra mala v rovnakom veku 101cm.
isli na ednokrino., v 3r sa zacal podrobnejsie vysetrenia, potvrdeny nedostatok RH, pichaju si od 4r. teraz ma dievca uz po puberte a vysku 157cm a este nieco malinko podrastie.

dcera kolegyne si pichala nejakych 10r. uz ma hodne cez 30r, ak nei aj 40r. to uz bolo pomerne davno. tiez bola drobna, po vysetreniach jej potvrdili nedostatok RH, jej konecna vyska je bez par mm 160cm. celkom fajn.

RH na vyske prida 1-2cm rocne, cize je dobre zacat s liecbou skor, ak ju treba.
liecba RH ma svoje kriteria, nedava sa len pre nizky vzrast, musi byt potvrdene ochorenie, ciporucha, ktora je indikaciou k tejto drahej leicbe.

je tozaujimave, kolko takto drobnych deti a je a ted aniektore su zdrave, u neiktorych je to porucha. poznam osobne este jednu mamicku z nasej skupiny, co dcere picha RH. poznam dalsiu mamicku uz roky, ktorej som aj hovorila, ze sa mi vyska jej dcery nezda a nebrala to an vedomie. tazko sa s tym nieedy zmieruje. potom som ju po dlhej dobe stretla a vysvitlo, ze uz rok dcere picha RH. hlavne, ze ho maju.

majamat
15. máj 2023

a teda v skupine amme mnoho deti, ktore poruchou rastu netrpia,a le zauradovala genetika.
rast sa musi hodnotit komplexne,
- dolezita je vyska rodicov, no diet amoze dedit aj po inych predkoch
- tiez ci netrpi nejakym inym ochorenim
- ake velke sa anrodilo - ci splnalo limity na dieta anrodene v konkretneom tt, deti ktore boli mensie na prislusny tt, mozu trpiet poruchou rastu
- ake su prirstky na vyske za rok
- ci nema oneskorenie vo vyvoji - co moze byt sposobene aj nedostatkom RH,a le moze to byt aj dedicne nadstavenie organizmu.

prave preto je dolezite taketo diety vysetrit, lebo endokrinolog ( ak je dobry ) to moze zhodnotit lepsie, ako pediater. zial aj tu sa stretavam s nespravnym vysvetlenim niektorych vysledkov vysetreni - nejdem to tu podrobnejsie vysvetlovat.

a samozrejme neiktore vysetrenia moze indikovat len endokirnolog.

pri poruche rastu, ak sa porzieme na vysku dietata, mozeme skontrolovat vysku an rovnakej pozicii v dospelosti. problem je tu ale ten, ze stupanie v grafe je zalozene na priemernom rastovom priprastku za rok, no dieta s poruchou sa moze kedykolvek zastavit uplne, priapdne nema priemerne rastove urychlenie v puberte, co ma za nasledok pokles v pozicii v dospelsoti o niekolko drahocennych cm. casto sa stretavam s argumentom "vsak narastie v puberte" . no cakat a nakoniec zistit, ze nenarastie a bude hlboko pod primerom, co uz moze sposobovat nejake komplikacie v hladani prace, pripadne aj pri soferovani ä poznam babu, co ma max 145cm a nemoze soferovat hocijake auto, cize tu ma vacsie obmedzenia, okrem inych )
to je dovod, preco dieta sledovat, pripadne vysetrit, ci tam anozaj je nejaka porucha, alebo je zdrave - vylucit poruchu rastu.

majamat
15. máj 2023

@miriam7979 ak chces, mozem sa pozreit na jej rast, ako to zatial vypada, no potrebujem nejake udaje

1. vyska rodicov
2. velkost pri narodeni a v ktorom tt
3. zaznam o meranich a to konretne vek pri merani a odmerana vyska. kludne staci aj meranie v 1r ( ak to nebolo presne v rku, napr v 11m,a lebo v 13m, treba konretne napisat ), tiez v 2r a teda teraz predpokladam vek 2r+10m a teda 88cm.

teraz je v grafe RustCZ na 3% a skore SDS - 1,89 - toto je citlivejsi ukazovatel, ako %.
toto je cesky program zalozeny na statistike na ceskych detoch - maju k nam vlemi blizko. a mne sa osobne velmi paci.
pomer vaha a vyska je na 20%, co je kusok pdo priemerom - nic tragicke. niektore deti su stihlejsie.

co sa tyka hmotnsoti, vzdy sa musi vztahovat k vyske, nei k veku. cize hmostnost ma nasvoju vysku sice trosku pod priemerom,a le celkom slusnu. vysoke a nizke dieta nemozeme hmostnostne psoudzovat rovnako len preto, ze amju rovnaky vek, preto sa posudzuje vzdy len vzhladom an vysku.

majamat
15. máj 2023

este poznamka na okraj. medzi 2-3r sa zacina uplatnovat genetika, dovtedy dieta podla genetiky nerastie, cize v tomto veku sa moze rast rapidne menit, ci uz vyraznejsie spomalenia, ci urychlenia. no niektore rastu stablne cely cas. tento proces a zaradovanie v grafe do spravnej pizicie moze trvat do 4-5r.

juliet86
15. máj 2023

moja junovka ma 102 cm a 16kg. narodila sa 3.3kg. ale je vyssia ako rovesnici

mataoa
15. máj 2023

začiatkom novembra ma naša 3 roky, momentálne važi 10 kg a meria cca 84 cm Pediatrička že endikronologiu treba riešiť od 5 rokov a ak dieta ma vtedy pod 100 cm My riešime teraz gastro a alergologiu lebo mala odmieta jesť Resp papa ako vtačik Velmi malo

daniela1911
15. máj 2023

V 3r výška 97cm a 13kg

majamat
15. máj 2023

@mataoa kazdy lekar ma ine postupy,a le na endokrino sa da vseobecne od 3r, pripadne kludne aj skor. vobec nei od 5r. ak ma dieta poruchu funkcie stitnej zlazy a to moze byt dovodom nizkeho vzrastu, urcite to treba diagnostikovat. tovnako moze byt pricinou celiakia. aj to je nevyhnutne diagnostikovat. preto nechapem postoj pediatricky. navyse si endokrinologicky casto este nejaky cas sleduje rast dietata.

co a tyka pichania RH, je vhodne zacat v predskolskom veku,a lebo nizkom skolskom veku. vysetrenia nejaky cas trvaju, vsade sa objednava. cize sa to moze natiahnut na dlshie obdobie azvlas, ak si chce dieta odsledovat, priapdne ak sa yskytne nieco ine, co bude treba doriesit. acas sa zbytocne natahuje.

jedine pri detoch, ktore sa narodili ako SGA ci IUGR ( cize boli mensie ako mali byt na tyzden tehu, v ktorom sa narodili ), tieto deti trpia poruchou rastu castejsie, ako deti narodene primerane velke prislusnemu tt.
a teda tieto deti maju narok na pichanie RH, pokial splnia podmienky
1. musia byt SGA/IUGR
2. maju viac ako 3-4R ( no vynimocne to neplati-uz som sa stretla s 2r dietatom, ktore dostalo RH )
3. musia byt v grafe nizko, urcite pod spodnou hranicou.

no toto neplati pro sotatnych dg, aj ked je vhodnejsie, aby dieta malo viac ako 3r. tu zavisi trochu aj od okolnosti. v tomto obdobi sa prejavuje genetika, preto ak do 3r rastie zle, potom sa to moze zlepsit. no vynimocne moze ist an vysetrenie aj mladsie dieta. dcera kamosky chodi od 2r, mala vtedy len 77cm. mozno ani tolko nie.