Mám dávať dvojročné dieťa poobede spať, ak sa tomu bráni?

steffi123
12. aug 2013

Ahoj, prosím o Váš názor, mám 2 ročného syna a už od narodenia máme problémy so zaspávaním či sa jedna o poobedný spánok, alebo večerný spánok. Ak ho dám spať ppobede, tak to trvá dlho, aj hodinu a pol sa bráni ale napokon zaspí a spí aj 2 a aj 3 hodiny....ale potom večer mi nechce zaspať a chodí spávať o 11 večer.....Radili mi známe, že nemám ho dávať poobede spávať, a že mi zaspí večer veľmi rýchlo....Stalo sa mi 2x, že poobede nezaspal, kedže sme mali návštevu a fakt večer zaspal o 8 ale budil sa v noci častejšie ako zvyčajne, keď chodí spávať o 11 večer..... Ak poobede nespí, je veľmi zlý....stále mrnčí a jeduje sa....preto sa snažím ho uspať za každú cenu, lebo si myslím, že poobedný spánok je potrebný aj na upokojenie dieťaťa...Nechýba potom aj pre vývoj dieťaťa tento poobedný spánok? Stačí potom ten nočný? Budem rada ak mi napíšete vaše názory...Ďakujem

anshelia
12. aug 2013

podľa mňa je ešte veľmi malý na to, aby bol bez poobedného spánku. sama píšeš, že ked nespí, je veľmi zlý a jedovitý.. neviem akým spôsobom ho dávaš spať, alebo ho ty uspávaš? o koľkej ráno vstáva? môj malý bol tiež taký, žže nechcel spávať a to od narodenia. ale ja som si stála za svojim, že spať bude aj keby čo bolo a spať sa naučil. mne spí cez obed asi 1,5 - 2,5 hodiny a večer chodí spať o 19.30 🙂 a nech je svetlo, alebo teplo, alebo deti vonku, jeho spať dám. takto sme spokojný všetci 🙂

jedina30
12. aug 2013

ahoj..ja si myslim,ze 2 roc. dieta ma spavat poobede..syn mi nechcel spavat tiez,ale musel si aspon lahnut do postele nech si oddychne a nacerpa nove sily..a stale zaspal..ak nespal,tak bol velmi uplakany,nervozny 😖 ..spaval snad aj do 5 rokov..nemusel spat dlho,ale musel si oddychnut..a dcera to iste..poobede chodi spavat..neviem si predstavit neist spat..ak sme niekde prec,tak stale vezmem kocik a zaspi mi tam..je to na rodicovi ako si nauci dieta spat..takze ja som zastancom poobedneho spania.. 😉 😉 Musi ist spat..

steffi123
autor
12. aug 2013

@anshelia ...ja som od pol roka ho uspávala v káričke až teraz sa mi podarilo káričku odstrániť, lebo už mu bola malá a ja som musela pobehovať po byte hore-dole...ale uspávam ho tak, že ležím pri ňom, buď ho hladkám, len to sa mu moc nepáči...tak mu spievam, alebo rozprávam rozprávku...to ho ešte trocha baví...len až po viacerých nadávkach, keď už sa len povaluje a zasa vstáva , tak potom zaspí...ale je to také nasilu...ráno vstáva o pol osmej..ale to ide večer spať o 11 a nikedy aj o pol dvanástej...takže myslím, že vstáva skoro aj tak....A mne všetci tvrdia, že preto mi nechce ísť spať večer o 8 alebo o 9, že ho dávam spať poobede....a ako ty píšeš, tak ti spí večer skoro aj keď spí poobede.....

steffi123
autor
12. aug 2013

@jedina30 .... ja tiež si myslím, len mýlia ma iní, keď hovoria, že každé dieťa potrebuje spánok inak....a potom si pripadam ako keby som ho nútila ja k spánku a že je moja chyba, že večer potom tak dlho je hore....

anshelia
12. aug 2013

@steffi123 ja som ho do pol roka 2x za den vozila v kočíku, aby mi ako tak spal, inak mi nespal vôbec. ja viem čo je to, ak ti dieťa nechce spať a vyvádza.. je to zvláštne, ale ked som čas naťahovala,aby bol viac unavený, tak mne spal horšie, ťažšie zaspával a skoro sa budil. treba ho sledovať trošku. mne vstáva 6.30 približne, o 9 do 10.30 sme vonku, potom si dá polievku a ide spať najneskorej o 11.30. spí ako kedy ale najdlhšie tak do 14tej a o tej 19tej sa ide kúpať a 19.30 je v postielke. nespí vždy hned, ale ja ho neuspávam, ja ho pohladím, dám mu pusu, zaželám dobrú noc a idem preč, dvere nechám pootvorené. niekedy sa pol hodinu hraje, inokedy spí hned a spí celú noc asi od roka. žiadny cumlík, žiadny čaj, ani mlieko... zo začiatku protestoval a pišťal, ale treba byť vytrvalý a stáť si za svojím. spať bude a hotovo. on z teba vycíti neistotu a využije ju na to, aby ťa presvedčil, že spať nechce...

bezaz
12. aug 2013

@steffi123 nasa dcera nespala uz ako novorodenec, v 2 rokoch nespala cez obed ani omylom 😀 proste som ju nenutila, ked bola podvecer unavena, tak sla skor spat... postupom casu sa to zlepsilo, napr v skolke cez obed spava, lenze potom vecer halabusi fakt aj do tej 11.. takze skus najst nejaku strednu cestu, ktora bude vyhovovat aj tebe aj malemu.. proste su ludia, ktori potrebuju spat menej a niektori viac..

ritusuk
12. aug 2013

ahoj.sme na tom rovnako.mojho Samka ukladam tiez po obede,niekedy zaspi hned,niekedy nie,ale musi byt v postielke.tiez som skusala vynechat spanok,ale potom sa stalo,ze si o 6poobede lahol na zem a zaspal.ja som rezimova mama,takze mne ani nevadi,ze su potom dlhsie hore(chodia spavat o pol desiatej).skor by mi prekazalo,keby zaspali uz o osmej a vstavali o siestej rano.tiez som toho nazoru,ze hlavne,ze lezi,oddychuje,kedze inak si cely den nesadne.riad sa tym,co citis,ako to vam vyhovuje,kazde dieta je ine,ale podla mna je fajn,ked ma mamina harmonogram a uci dieta na rezim,naozaj sa to da,ja mam 'zladene' vsetky tri naraz a fungujeme super.

anjelicek26
12. aug 2013

@steffi123 - dcerka mi od 2,5 roka nespavala vobec, proste to uz nepotrebovala, to, ze treba spat do predskolskeho veku v zahranici nepoznaju... deti potom skacu do noci detom po hlavach s prepacenim cest spavym vynimkam 😀 Ano prve dni bola cudna, nevyvazena, nervozna, ked sme ten spanok zrusili, potom sa to zrovnalo a chodila mi zasa krasne o pol osmej spinkat a tahala do rana bez reci...poobedny oddych (hodinu) mala napriek tomu. Hrat sa potichu v izbe, stavat lego, listovat knizky a nerusit mamu xixi

steffi123
autor
12. aug 2013

@anshelia ...ale ako sa ti podarilo ho dať do postieľky a tak bez ničoho aby spal? Ja po tom ako som ho vozila v káričke po byte, tak som mala obrovské problémy prejsť na uspávanie aspoň na posteli ale v postieľke to vôbec nechcel byť od malinka...akonáhle zacítil tie rebriny v postieľke, tak začal sa mrviť, jedovať a dokázal plakať aj 2 hodiny bez prestávky...ja som nemohla ho tam nechať, lebo mi to srdce trhalo...a tak preto sme ho uspávali v káričke...možno to bola chyba ....asi je iný, možno hyperaktívny...neviem...už mám pocit, že sa nikdy neunaví...

steffi123
autor
12. aug 2013

@ritusuk ...jaj, že tri naraz...to si neviem ani predstaviť...tak to ťa obdivujem....🙂

lubina
12. aug 2013

@steffi123 nase obe dcerky spali raz za den zhruba od 10 mes a ked mali obe 22 mes tak prestali spavat poobede uplne. Dokonca som ich popoludni brala aj zo skolky lebo nechceli spat, vecer potom samozrejme isli o 18:30 a celu noc prespinkali.Mali teda tych 12 hodin spanku v jednom kuse, co im stacilo.Podla mna deti sa nemaju nutit spat ak sa im nechce.Starsia dcera vedela stat v postielke aj hodinku lebo nechcela poobede spat a ja som stale skusala ju dat spinkat.Potom som to vzdala a pri mladsej som ju uz ani neskusala nutit, ked sa jej nechcelo.Spali v noci a bolo to ok.

steffi123
autor
12. aug 2013

@anjelicek26 ...ty máš tiež tri detičky...asi to bude aj tým vekom, už som asi moc stará, lebo fakt obdivujem všetky maminy, ktoré majú tri deti a viac...čím to vlastne je, že ja som tak vyčerpaná pri tom jednom...aj ti doma pomáha napr. mama, alebo svokra? Alebo?

steffi123
autor
12. aug 2013

@lubina ...ja som tiež to skúšala s tou postieľkou a nefungovalo to....len ja pri ňom ani nič nemôžem urobiť, tak ten poobedný jeho spánok pomôže aj mne...trocha si oddýchnuť a aj porobiť si v kľude.....lebo pri ňom sa fakt nič nedá urobiť...ak si ničo čítam, že on sa chvílku hrá, tak hneď zaregistruje a nemám šancu ....vyžaduje pozornosť a aj s tým spánkom to je tak.....musím pri ňom byť kým nezaspí....

katarinava
12. aug 2013

@steffi123 my sme mali podobrný problém. trvalo večnosť kým malá na obed zaspala ( aj 45 min uspávania) a potom spala hodinku. trvalo to cca 4 mesiace, ale nevzdala som to, prešla cez tú fázu a teraz má 3,5 roka, zalomí za 10 min a pekne sa vyspinká aj 1,5-2 hodiny.
okrem toho v škôlke chodia spávať a je veľmi zlé, ak dieťa v škôlke v prvom roku nespinkáva ( potom nie je energia na zvládnutie všetkých tých dojmov )
odporúčam vydržať, u nás sa to časom veľmi zlepšilo

ritusuk
12. aug 2013

@steffi123 aaaale 🙂 je to super. a hlavne mam dobreho muza. od narodenia dvojciat pomaha ako sa da. myslim, ze by som inak pisala, keby som na vsetko sama...vtedy by to bolo naozaj narocne 😉

steffi123
autor
12. aug 2013

@katarinava ...veru musím v tom vytrvať, však snažím sa ho dávať spávať každý deň a s tou škôlkou to je pravda, on by potom nebol naučený a to by nebolo dobré.....

anjelicek26
12. aug 2013

@steffi123 - my tu nemame nikoho na vypomoc... mne len dcerka nespavala, potom uz sla do skolky, skoly, doma nebola, ja som bola v praci... a mladsi - teraz uz prostredny - spi dodnes tri hodiny... a ano, clovek je najviac vycerpany pri jednom, pri dvoch sa uz aj deti zabavia medzi sebou a je jedno ci nahodis dve alebo tri pracky, ci uvaris pre jedno ci dve deti, ci zmyvas neporiadok po jednom ci dvoch, vyjde to narovnako... ale ten faktor zabavac/rodic je mensi, ked je ich viac xixi

lubina
12. aug 2013

@steffi123 to poznam, bola som na smrt vycerpana, ale zasa vecer spinkali obe dost skoro, tak aspon vecer som uz mala volny, kedze cez den nespinkali, takze ten vecer ich to zmohlo a 18:30 uz boli v postielkach 😀 .Ono to chce len prejst to obdobie do takych 3-3,5 roka.Potom to dieta uz zvlada viac a je aj samostatnejsie.Ale tu unavu poznam,presne viem o com hovoris

habibi78
12. aug 2013

moja spala do 4 rokov tri hodiny cez obed...a ja s nou samozrejme 😀

katarinava
12. aug 2013

@steffi123 prvého pol roka naše deti spávali dlhšie ako 40 min len na prechádzke v kočíku, potom som učila spinkať v posteli cez obed so mnou ( nie len zaspávať, ale aj som bola počas spánku, inak sa budili) teraz spolu zaspíme a idem preč a už sa teším na fázu, kedy malého dám do postele a zaspí sám - tak ako dcéra. ale to ešte tak pol roka. oni musia do všetkého dospieť v správny čas.
ale zistila som jedno - dobre vyspinkané a oddíchnuté dieťa je na nezaplatenie. Boli časi, keď som to chcela vzdať s dcérou, ale bola mrzutá, už o 18 hod nevládala ani žiť, ale spať taktiež nešla. a naučila sa, teraz sa dokonca vypíta sama.

steffi123
autor
12. aug 2013

@ritusuk ... to je veľká pomoc mať pri sebe niekoho, kto nepovie, ako môj manžel, že on je v robote a že je unavený a celý deň je na slnku, že on s malým nejde vonku a tak keď chcem aby aj malý bol vonku trocha a aj uvariť a porobiť si všetky domáce práce, tak potom som možno aj taká unavená a zdá sa mi všetko náročné..... .. nehovorím, niekedy ho zoberie vonku ale to už musím frflať...ale aj tak povie, že to je moja chyba, že mám niečo vypustiť z prác v domácnosti a potom by som stíhala...ale čo vypustiť aby boli všetci spokojní? Možno fakt je aj vo mne chyba, že ako som si naučila či už manžela alebo synčeka, tak sa mi to teraz vracia späť....

eliska07
12. aug 2013

@steffi123 My osobne s týmto našťastie problém nemáme. Malý má 4 roky a chodí stále spávať. Neviem si osobne predstaviť, že by mi poobede nespal. To je čas oddychu aj pre mňa... Poobede ho uložím, pustím mu rozprávku z cd-čka a chodím kontrolovať. Ak do pol hodinky nezaspí, tak mu rozprávku vypnem a musí spinkať bez nej... čo sa ale väčšinou nestáva, pretože do pol hodinky vždy spí. Keď si poobede potiahne dlhší spánok, večer sa mu nechce ísť spať v normálnom čase. Ak spí dlhšie ako 2,5 hodiny, tak mu na izbe otvorím dvere, aby počul normálny ruch okolo a zvykne sa prebrať.
Môj názor teda je, dať ho spinkať - ak ti do pol hodinky nezaspí, nechať ho v postieľke ešte poležať aspoň pol hodinku, aby mal aspoň hodinu oddychu - aj keď nespí, ale leží a oddychuje... Podľa mňa je poobedný spánok dôležitý a nie je dobré ho vynechávať. Ale netreba nechať dieťa zase spať pridlho, aby sa ešte poobede stihlo vyblázniť, vybiť si energiu a večer chcelo ísť normálne spať. Náš malý je naučený, že o 12.00 je obed a väčšinou o 12:30 už leží v posteli.

steffi123
autor
12. aug 2013

@habibi78 ...tak musím aj ja začať spávať s malým...... a manžel nech urobí všetky práce, keď príde domov :🙂) to by bolo pre neho prekvapenie:🙂)

habibi78
12. aug 2013

@steffi123 no ja nemam absolutne nikoho na pomoc....ale aj tak som si nasla cas popri domacnosti pospat si s malou, hrat sa s nou a doma upratat priebezne, varila som iba pre nu a pre seba, mm jedol vzdy v meste, kedze neskoro chodi domov z prace....cez vikend si ju uz od malicka berie so sebou von na cele dni, vracaju sa domov az vecer....takze v sobotu si v klude vsetko poupratujem, ozehlim zameskane, nedelu mam iba pre seba....alebo ideme v nedelu niekam vsetci spolu....a od pondelka zase fungujem s malou sama, mm chodi domov az vecer..... a taks tale dookola...teraz do toho este chodim do roboty na pol dna, esteze mala tam moze byt so mnou a mozem robit aj z domu....

steffi123
autor
12. aug 2013

@katarinava ...veru je to k nezaplateniu, keď spí....ale ak spí dlho, už sa chodím naňho dívať, či je v poriadku🙂

sharlotta
12. aug 2013

@steffi123 mame doma nieco podobne. Podla mna sa len nevie dat do kludoveho rezimu a nevie len tak zaspat. Treba najst sposob, ako ho ukludnit a ako ho donutit, aby ostal v nehybnej polohe. U nas pomaha skrabkanie, to sa ani nepohne a konecne zaspava do 10minut, vacsinou....

steffi123
autor
12. aug 2013

@habibi78 ...to je že môj manžel pracuje v dedine, kde bývame a tak chodí domov na obedy....možno aj to je to, že mám toho veľa...aj keď nie vždy varím každý deň...už to robím tak, aby som mohla ísť s malým doobeda vonku, každý deň...

sharlotta
12. aug 2013

@steffi123 a este, ja po 2 hodinach spanku budim a nedovolim spat dlhsi, ako do 15 bez ohladu na to, kedy zaspi. Vecer chodi spat o 21, niekedy sa stane, ze zaspi az o 23, rano vstava o 7.

steffi123
autor
12. aug 2013

@sharlotta ...už som skúšala všetko...páči sa mu môj spev, aj keď spievam veľmi falošne...už manžel mi hovorí, že aby som prestala, keď je náhodou doma...aj sama sa pristihnem, že je to hrôza ako spievam...ale jemu sa to zjavne páči...len susedia ak ma počujú, lebo bývam na bytovke, tak neviem, čo nato hovoria:🙂))

ritusuk
12. aug 2013

@steffi123 ja si tiez myslim, ze velmi vela zalezi od toho, ako sa k tomu postavi zena. ja som tak troska sebec a nechcela som byt uz IBA mama, takze som od narodenia deti vyzadovala, aby aspon tie prve mesiace makal maximum co ja...teraz sa to uz zvolnilo, zzila som s materskou, takze velakrat pride domov a uz je vsetko pekne porobene, ale ked nie je, nema problem este povysavat, zbierat hracky atd...ale ako citam, cez vikend sa vam plnohodnotne venuje, v dnesnych casoch uz aj to je vynimka...vzdy mi je smutno, ked citam, ze zena je na vsetko sama, samozrejme potom ta materska aj tak vypada...