Moja 19 mesačná je každý deň horšia a horšia

8. dec 2019

Ahojte baby, moja dcéra je každý deň horšia a horšia. Dnes sme boli na Mikulasi, ktorý poriadal môj zamestnávateľ a horsie dieťa tam nebolo. Nechcela sa odfotit s nami, s Mikulášom, stále revy, sceny. Keď sme tam obedovali, stále od nás utekala, splhala sa po radiatore, z ktorého 2x spadla, aj keď som ju upozornila, že to robit nesmie. Bola vyspata, najedena, napita, prebalena, proste nič jej nechýbalo, len si ide trucovité za všetkým. Nebijeme ju, nekricime po nej, začínam uvažovať, či v tom nie je problem, že nepozná trest, tak si dovoľuje, lebo nas(najmä mna) absolútne nerešpektuje. Doma detto, keď ju chcem prebalit, uteka predo mnou, aj keď ju chcem obliecť, nemôžem ju nakŕmiť, lebo ona chce sama(samozrejme je potom jedlo všade naokolo🤦🏽‍♀️). Koľkokrat za mnou príde a začne má bit!!! To už kde sme? Chytím jej ruku, že to nesmie, vysvetľujem, ale to dieťa môže byt Rado, že mám taku trpezlivost.. Skusala som aj rady z “nevychovy”, vyjadrit pochopenie nad jej emociou, ale k ničomu to nevedie, každý deň je horšia a horšia. Aký model výchovy sa Vám osvedčil, aby sa dieťa začalo spravat normálne?

aceris
8. dec 2019

@nini1010 Pisete o 1,5rocnom dietati ako o dospelom co vsetko chape. Jasne, ze sa tak male dieta len uci pracovat s emociami, aj si poreve, zlosti sa...toto mi na vasich komentaroch chyba. 1,5rocne dieta predsa nebude vzdy pokojne a sediet na riti a posluchat..chce objavovat svet. Dlhe sedenie za stolom lebo mamicka chce kecat? Toto je pre mna nepochopitelne....a to, ze tak male dieta neobsedi ci poreve podla mna nie je o nevychovanosti! Heh a ze jaslickove deti su lepsie? Ako v com? Sak tam sa ani neda aby sa venovali jednotlivo detom a isto tam reve jedno cez druhe vzdy pre volaco...🙄🤦

erikavesela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nini1010
8. dec 2019

@aceris Jaslickove deti su pod vplyvom aj pani uciteliek ktore deti viac respektuju ako svoje mamy a nevychovavaju ich materskou neraz opicou laskou ale hlavne zdravym pedagogickym rozumom,menej si k nim deti dovoluju,vedia sa spravat v kolektive,akceptovat ine deti,delit sa a podobnr.Netrufam si povedat ze vsetky ale co poznam jaslickove a skolkarske deti je to tak z MOJHO pozorovania.Za dalsie,nehovorim ze spravanie sa dievcatka je nenormalne.Je to normalne spravanie dietata ktpre nema pevnu vychovu a jasne urcene hranice.Moja dcera sa tiez plieskala o zem,revala,trucovala ajajaaaj a kolko.Rozdiel je v reakcii mamy na toto spravanie.Dieta je nevychovane lebo rodicia nevedia zvladat uplne bezne situacie ktore pozna snad kazdy rodic.Kazdy rodic si tymto presiel.Snazim sa pani vysvetlit ze jej dieta je normalne a nie je normalne ze nepozna tresty,capnutie po zadku,trest ze ostane doma,ze ju odniekial vezmu ked sa takto sprava lebo ved by potkm nikdy nevysla z domu.Jasne vysvetlujem ze rodicia su na chybe,nikdy nie dieta.

martinals
8. dec 2019

Ahoj u nás mám zavedené pravidlo 3x a dosť, nedáš si povedať šup po zadku.Musim ale dodať, že väčšinou stačí pohľad a baby (dvojčatá) pochopia.Dieta by malo mať rešpekt pred rodičmi, pretože potom to vyzerá tak že sa nevedia spratat do kože, hádžu sa v obchode o zem lebo niečo nedostanú atď.Rodic má určiť hranice a dieťa by malo vedieť kedy bola hranica prekročená.

hivanik
8. dec 2019

V prvom rade si treba uvedomit, ze Nie kazde dieta v takom veku vie obsediet na takychto akciach ked rodicia chcu posediet. Treba ich prisposobit potrebam dietata a veku. Ano, niektore deticky su spolocenske, fotogenicke a neviem ake. To, ze mala vsetky potreby splnene neznamena, ze sa tam dobre citilo a proste "vystrajalo."
Strasne neznasam ked pride niekto na navstevu sadne v obyvacke a po odchode navstevy som davala dom doporiadku, pretoze rodicia si prisli pokecat a deti otocili dom hore nohami.Detom sa treba venovat aj na navsteve, oslavach a inych podobnych akciach. Deti musia poznat svoje hranice. Niekde som citala, ze ak dieta ma potrebu ukazat svoju moc v podobe kriku, vzdorovania, hadzania sa o zem...zobrat dieta do izby aby sa ukludnilo a moze sa vratit medzi ostatnych ked sa ukludni a opakovat dovtedy kym to nedodrzi....samozrejme dieta sledovat ako sa sprava. Deti sa radi predvadzaju ked maju divakov. A cuduj sa svete nikdy sa mi nehadzali o zem aj ked par krat bolo treba aby stravili chvilku osamote v izbe a aby vedeli, ze skusat mozu ale neuspeju. V tomto som nekompromisna, poriadok a pravidla musia byt. Treba byt trpezlivy a priatelsky a dodrziavat dohody.

erikavesela
8. dec 2019

Do kelu zmazala som si odpoved🤦‍♀️...takze ...bud tvrda a konzekventna...dietatu povedz povedzme 3x a dost zvysenym hlasom...neposluchne?..posielam ho do izby a nech si rozmysli, co urobi...a ked opat pride, trvam na svojom...nas tak urobil 2, ci 3x a pochopil, ze nema vyznam sa priecit...dnes ma 3,5roka a pravidlo 3x a dost funguje...buchne ta?...capnem po ruke a samozrejme mu poviem, ze to nie je pekne a ked sa mu nepaci, ze som ho capla, tak nech necape on mna...pricom prisposobim aj hlas tomu, aby pochopil, ze sa hnevam....buchne sa o zem?..moja reakcia je...buchni sa este raz..teba to bude boliet...mna nie.. ani jedno dieta sa nehodilo o zem druhy krat...milucko vysvetlovat 50x nema vyznam...

alzbetkacicka
8. dec 2019

Ked nieje nikdy potrestana a ani na nu nezvysite hlas tak vam bude skakat po hlave stale,vie ze moze ze vy aj tak nic neurobite

henamichal
8. dec 2019

@alzbetkacicka my sme skoro všetci dostali po zadku počas socializmu, aj v škole sme dostali a prežili sme! Problém je ze dnesne deti maju vsetko a vsetko je im tolerovane! Dobre ze ich nepohladkaju bojazlivé mamičky za to ze ich biju vlastné deti! Keď vyrastú tak nás tu vsetkych pozabíjaju či čo?!

alzbetkacicka
8. dec 2019

@henamichal ja take mamičky nazývam ze su s prepacenim posrate z vlastnych deti,nevravím ze ich maju mlatit ale aspon potrestať nejak a zvysit hlas,ja ked som bola mala tak som mala rešpekt a riadny k rodicom hlavne k otcovi ten ked sa na mna len pozrel tak som sklopila usi

nightrover
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzudrnda
8. dec 2019
nightrover
8. dec 2019

@zuzudrnda Vdaka, heh, a koment som vymazala, lebo som si povedala, ze mi nestoji za to natahovat sa s mamickami, ktore budu presadzovat nieco ine...

ktochytavzite
8. dec 2019

Asi ked povies 59xnie to nezabera,skus byt prosnejsia a raznejsia,ved on si s vami robi co chces a ty povies len nie nie nie ,jasne ze ta ma na haku.

autor
8. dec 2019

@nini1010 Ano, 1,5 ročne dieťa určite vie, že sa kona nejaký Mikuláš a nejde tam, lebo sa nevie chovat🙈 a nemam ju podľa teba zavrieť na 10 rokov do pivnice a až potom vytiahnuť, lebo je to hanba s nou niekam chodit?😂 a mýliš sa. Muž podniká, je skoro cely deň doma, dietatu sa venuje, čiže nie je všetko na mne a ako píšem, nemá všetko dovolené, v porovnani s inými detmi nepozerá telku, nepcham ju čokoládou, doteraz jazdi v aute v protismere, keďže je to bezpečnejšie a 1000 dalších veci, kde sme nepoľavili v rámci jej zdravia a bezpečnosti.. a píšem, že dávajte konkretne rady, aké metódy výchovy mame použiť, lebo trapne úsudky o tom, že je to naša chyba bez nejakeho návodu je skoda pre vás pisat a pre mna strata casu citat🤦🏽‍♀️ A nie som frustrovaná, len má stvu príspevky, o ktoré som nestala. Hľadám konkretne tipy a rady, ako pomôcť svojmu dietatu lepsie chapat tento svet bez revu a scén, aby sa sama neochudobnovala o výlety a zážitky..

nini1010
8. dec 2019

Viete co pani,na to su detsky psychologovia,aby poradili rodicom ktory si nevedia dat rady so svojimi detmi.Viem to lebo v istej situacii som si aj ja priznala ze neviem dalej pohnut s mojim dietatom a vyhladala som pomoc takehoto cloveka a koruna mi z hlavy nespadla.Ale vy hoci tu pisete ze nemate vlastne dieta pod kontrolou ste presvedcena o spravnosti svojej vychovu,nic nie je vasa vina,vsetko robite super,takze pokracujte takto dalej a uvidime.Nepriznate si nic.Navyse,ja som uz 1 a polrocne dieta vychovala,takze viem o com hovorim,ale vy ste este nevychovali 3,5,7 rocne dieta takze neviete vo vyrastie z dietata s takouto benevolentnou vychovou.Takze pevne nervy vam a hlavne vasmu okoliu prajem.

zuzuliennka1
8. dec 2019

@ktochytavzite sprava sa uplne primerane veku, snad nechces od 19m dietata aby vnimalo autoritu, tak ako si to ty predstavujes. Skusa hranice, to je normalne, rodic to musi trpezlivo ustat a nepolavit. Viem, ake je to narocne, mam trosku starsieho syna a to je tiez povaha... Zavisi aj od povahy, su kludne deti, ktore niekam usadis a potichu sa tam same hraju aj dve hodiny (poznam take) a potom su deti, ktore chcu vsetko skusat a najme maju vlastnu hlavu. Ani jedno ani druhe nie je na skodu, ale to je na rodicovstve prave to najnarocnejsie, "ukocirovat" a "vychovavat" dieta

zuzuliennka1
8. dec 2019

a este aby som odpovedala autorke - rob podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia, za ten cas uz isto aspon namatkovo vies, co plati a co nie, ako sa sprava, ked je vyspata/nevyspata, zuby, hladna, .... na vsetko kazde dieta dozreje, aj na to, ze sa posadi, rozbehne, neskor na nocnik, aj na rozpravanie a aj na to, ze sa s nou budu dat absolvovat taketo akcie 🙂 moj 2r syn by taketo podujatie tiez "nedal", ide si od narodenia svoje, niekam ho usadit, pockat na nieco (haha) a pod. - nula bodov, takze na taketo akcie ani nechodime 🙂 detske kutiky a mamacentra? - uz to vidim :D radsej sme cele dni na ihrisku, kde beha, hra sa s autami, nosi mi kamienky a listocky, hojdacka, ... a pod. ine deti by sa napr. takto same na ihrisku zas nudili 🙂

mpg
8. dec 2019

Deti sú veľmi rozdielné, ale chcieť od 19-mesačného dieťaťa, aby sa dobre správalo na oslave, hlavne ak to trvalo dosť dlho, to sa v tom veku ešte nedá.
Dôležité je, ako už rozpráva a rozumie, čo sa jej prikáže, lebo v tomto veku ešte dosť veľa deti nerozumie. Ale môže už začínať rozumieť a niektorí psychologovia odporúčajú používať za nesplnenie príkazov nejaký primeraný trest (radšej nie bitku, lebo deti to potom môžu opakovať aj po rodičoch, že sa tiež bijú) a za uposlúchnutie odmenu a pochvalu.

ktochytavzite
8. dec 2019

@zuzuliennka1 ale ja skor pisem ze tam vychova uplne zlyhava ,nie ze dieta sa sprava nenormalne,

aceris
8. dec 2019

Och, z niektorych komentarov mi je vazne smutno. Preco by mala byt na vine matka, preco by mala byt hned zla? Pritom ste vsetky uznali, ze je prirodzene ked sa dieta zlosti ci trucuje. Nikdy ste neboli pri situaciach co riesila autorka. Nevideli ste, ako reagovala a ako riesila! Preco by mala byt automaticky zla??? Potrebovala len povzbudit, poradit. Evidentne to pisala v tazkej chvilke! A vy co ju nepoznate ju sudite a vravite, ze je zla matka??? Dost smutne. Z vlastnej skusenosti viem, ze vobec nie je vychova len tej matky dolezita, ale celej rodiny. Cela rodina musi drzat pravidla rovnake + treba brat do uvahy individualitu dietata. Pre jedno dieta moze byt capnutie dobra vychovna metoda, pre ine nie. Napriklad moje dieta patri do druhej skupiny..ked som mu parkrat capla, bil aj on mna daleko viac a dokonca zbil aj sam seba po hlave! Prestala som, zacala viac vysvetlovat a uz to spravi malokedy. Lenze pozor...Babka sa s nim jasi tak, ze ked on sa zazenie, zacne uskakovat robit smiesne zvuky, steklit ho a tak ju cape a strasne sa na tom smeju....hmmm takze je aj to moja chyba? Mozem upozornit babku, mozem jej povedat ako si to predstavujem ale nemozem nad nou stat a vychovavat aj ju aby nahodou zas nezacala tuto ich nie celkom vhodnu hru! Vychova nejde len od matky ale celej rodiny, kazdeho kto sa o dieta stara.

siska53
8. dec 2019

Ale to nie, ze nemas chodit,ist mas, ale ak zacne vymyslat, tak s nou odides. Sorry, nasa naschval skrabla babatko, v tom.momente sme.sli z ihriska!
Potom to spravila este raz po asi 2mesiacoch, to sme.boli v kaviarni, tiez skrabla babatko, sla do kocara, lebo sme mali rozpitu kavu, tak tam.musela sediet a prec sme sli potom.
Aj starsi a to uz mal cez 4r.mal nejaku blby naladu a od začiatku hysak na ihrisku.. nu siel domov, s revom, ale siel. Ale s nim..som sa uz o tom.doma.porozpravala..
Rovnako na ihrisku sedeli na "trestnej lavici", ked sa spolu pobili.. nie cely cas, len par minut, ale aby pochopili. A ak sa vymyslali moc, nad ramec tolerancie, slo sa domov.

Len ten Mikulas..to take male deti este nebavi, máloktore to vydrzi.. kedze poznam.povahu svojho syna, tak som.ho tam ani nebrala takeho maleho..zbytocne..uz take 3rocne skor, ale dovtedy nie. Ale to je moj nazor..

siska53
8. dec 2019

@zuzuliennka1 ja mam.jedno take, druhe take.. starsi ( mierne adhd) bol vzdy akcny, rad skumal, neobsedel, nevedel sa sam.zahrat. mladsia pokojnejšia, vzdy sa vedela aj sama zahrat. Samozrejme, ked su spolu, su obaja pojaseni, niekedy sa krasne hraju, niekedy su strasne hadky..
Ako su starsi, tak uz je to pol na pol, ze mala sa chxe hrat aj so mnou, ale aj sama a to iste syn, dakedy sa hra sam, dakedy potrebuje spolocnost.
Ale stale.plati, ze maly je zvedavejsi, plus uz sa aj vela pyta (9r.uz) a ona je taka skor vydrzat niekde sedieť (aj ked sa zas uz ona obcas tak strasne tesi, ze idem.s nou ja, ze potom.je jak utrhnuta z retaze, ale to len obcas a skor posledny rok)..

No vseobecne je starsieho plny dom, mladšiu by sme aj zabudnut mohli ( presne tak som.bola ja a segra).

katrin21
8. dec 2019

Jednoznacne daj uz nejake zasady. Mne sa osvedcilo aj pocitanie do 3,ked neurobi,co potrebujeme , tak urobim ,co som povedala/ bacha,musis fakt dodrzat a zvolit taky trest,ktory ona nechce mat, aby bola motivovana
. Neodporucam vyhrazat sa stylom: ked tie knihy neupraces, spalim ich ...synovec zareagoval: a mozem sa pozerat?🙈/ cize spravne zvol ,co..ja napr. Ze nedostane tablet, alebo jej vezmem nieco,co ma rada, alebo nepojde za trest niekam kam chodi rada do herne, plavaren atd..
Tiez sa mi osvedcilo vzdy informovat o tom,co sa bude diat.. dopredu: Tami,este sa mozes chvilu hrat ale potom uz pojdeme,dobre? Aj 2x za cca. 15min pred odchodom...
Tiez som fakt zasasova a ked ma amok,treba to odignorovat... ona tym puta pozornost.. doma zavriem do izby a poviem ze moze vyjst ,ked sa ukludni/ rada od " pestuniek" a psychologov/, moze to byt aj nejake miesto v byte,napr.stolicka na ktorej musi sediet a nesmie odist aj keby cp bolo,az ked sa ukludni...
Dieta potrebuje pravidla a ritualy, rezim. Vies preco? Je to prd neho istota... preto v skolke dobre funguju lebo tam vedia co cakat.... ranajky, cinnost, desiata,vychadzka, po nej cakaju obed, po nom spanok... presne veci, poriadok,vedia co pride...
To im robi dobre a dava im tl istotu.
Samozrejme,treba aj mojkat ,aj vsetko,ale dieta v amoku nesmie nad tebou vyhrat... tp si pamataj.

katrin21
8. dec 2019

Teraz citam ze sa ti mece na rukach a ty ju das dole... no,parada, vyhrala dosiahla svoje..nechapes to? A ze nikdy nedostala po zadku? No, mozno je tk chyba.. ja teda nejako extra nebijem,ale parkrat som capla,ked uz nebolo inej cesty...a kludne aj vonku.... ked sa hadze o zem: upozorni ju,ze napocitas do 3 a odchadzas,ked neprestane a nech si t reve.. ver ze rozumie uz! ...a aj to urob!! Odidi, musi precitit nasledky..
Odid a pozoruj ju z dialky,nechaj ju v obchode medzi regalmi kludne.. chvilu... jedno dieta staci 3x ,ine aj 10x kym pochopi.... si makka moc.

katrin21
8. dec 2019

Toto je vtipne ale vystizne... k dnesnej modernej vychove.. asi jedina vec, co Plackova zdielala a dava zmysel😂

h2
8. dec 2019

Ako môžeš o svojom dieťati napísať, že je čoraz horšie a horšie a že je najhoršie zo všetkých? Žiadne dieťa nie je zlé. Tvoja dcéra je ešte príliš maličká. A to jej aj hovoríš? Že je zlá? Najhoršia?

deedol
8. dec 2019

ja mam tiez dieta, ktore ma 19m, takze nechcem a nebudem davat ziadne rady, akurat mozem napisat, ako to mame my. maly je tiez velmi aktivny, vsade chce byt, vsetko chce vidiet atd. na mikulasa by som s nim nesla, lebo si myslim, ze by to nechapal, mohol by sa bat a asi by ho nebavilo tam sediet a cakat, kym nanho pride rad, pripadne sa fotit. tiez by radsej lozil po stolickach a pod. nemyslim si vsak, ze je to nevychovanost, ale ze ma skratka teraz taku potrebu objavovat svet (momentalne okrem ineho splhanim sa do vysky). keby sa splhal napr. na radiator, tak by som mu to skratka nedovolila. keby nezaberali slova, tak by som ho vzala prec (aj viackrat). moj tiez obcas nereaguje na upozornenia, ale ked ho pozorujem, mam skratka pocit, ze je to (co chce prave robit) silnejsie ako on, jednoducho "musi". ak sa da, tak ho necham (aby som nemusela stale hovorit nie), ak sa mi to nepaci alebo je to nebezpecne, tak mu to poviem, ak to nezabera, beriem ho prec aj za cenu revu. zvycajne krici alebo place len chvilu a ja sa snazim byt pri nom. skusala som aj prihovarat sa mu akoze "upokojujuco", ale to moc nefunguje, lebo ma vtedy samozrejme nepocuva - riesi si svoje pocity. tak chvilu pockam a potom poviem, ze mu to chcem vysvetlit a vysvetlim par vetami, co sa stalo a preco.

priklad: v dm-ke nechcel vratit ten ich maly vozik - chvilu som pockala, ale stale nechcel, tak som ho vzala na ruky, trocha si poreval, pokrical, vzpieral sa, a potom som mu vysvetlila, ze vozik si nemoze vziat domov. ked sme prisli druhy raz, situacia sa opakovala, ale reval kratsie, treti raz este kratsie, a teraz uz ten vozik vrati sam a este je so sebou nesmierne spokojny a ideme prec bez revu. dokonca som do tej dm-ky chodila par dni cielene, aby sa to naucil.

co sa tyka prebalovania, opat sa snazim vysvetlovat, ale ked to nejde, tak niekedy prebalim aj nasilu. podla mna on by uz bol najradsej bez plienok, ale nie je ochotny sediet na nocniku/zachode. takze musim nieco vymysliet a odplienkovat ho, ale - uprimne - momentalne sa mi moc nechce.

co sa tyka jedenia, je sam (vsade bol bordel, ale dost rychlo sa to zlepsuje) a ja ho dokrmujem, ked treba. pit zatial sam nevie, teda len z flase, z pohara sa mu ucit nechce. obliekanie je teraz v zime tiez obcas boj, ale snazim sa vysvetlovat ("ideme von"), urobit z toho hru ("kde je noha?"), a ked to nejde, tak ho obcas aj s revom obleciem. (nie som dokonala, takze mi to obcas aj nevyjde, hoci sa snazim "dohodnut").

bit ho nebijem a ani nebudem. z hladiska psychologie je o negativnych dosledkoch bitia deti dost vyskumov, ktore si vie clovek s internetom dohladat. plus by som to vnimala ako svoje zlyhanie a ako zly vzor riesenia problemov prenho.

inak @lujza123, fakt sa vie 19m dieta samo obliect? moj to teda nevie a to ma snahu (vie sa akurat tak obut a stiahnut si ponozky, ale nic ine).

zuzuliennka1
8. dec 2019

@ktochytavzite ze zlyhava vychova su aj tak prisilne slova na adresu ani nie 2r dietata. A okrem toho je to prave obdobie, kedy sa dieta "hlada", zistuje, co moze, skusa. Ako som pisala vyssie, my mame tiez dost svojhlaveho syna, proste nenecha si nieco len tak, mozem zakazovat, aj po zadku davat a na co to bude dobre? To este nie je vek, ze tomu uplne rozumie. Co je tiez individualne, ale urcite sa to neda posudzovat, ze je "rozmaznane a zlyhava vychova"... u ani nie 2r dietata..

zuzuliennka1
8. dec 2019

@siska53 nas napr. nema ziadnu poruchu, nic, ale je vraj uplne rovaky, ako som v jeho veku bola ja. proste kludne, pokojne dieta, ktore v podstate od narodenia prespalo vzdy celu noc. Mna vraj posadili do stredu obyvacky s kockami a vydrzala som sa tam potichu sama hrat aj dve hodiny, syn je rovnaky. Je to proste kludna povaha, prilis ani nevyhladava spolocnost inych deti, ked sme na ihrisku, nie ze by isiel ich bit, alebo aby mu vratili hracku, sice sa zacne hnevat, vysvetlim, a odideme. v klude. proste nekonfliktny typ.
ine deti by uz vrieskali a mlatili ine deti. ale nikdy by som si nedovolila povedat, ze "zlyhava vychova" u dietata, ktore este ani nie je v skolke a nema ani dva roky

zuzuliennka1
8. dec 2019

@deedol mame to tusim podobne, a vidim, ze aj u teba funguje, len skusat, nepolavit, aj nechat plakat (dmka), proste to postupne pochopi 🙂 odplienkovanie u nas nehrozi zatial, 2r bude mat o 2 dni, musim byt proste trpezliva, vystihnut chvilu.. a dohovarat a vysvetlovat. a mam opat aj z tvojho prispevku pocit, ze je diametralny rozdiel, ci ide o chalanov, alebo dievcata 🙂