Moje dieťa je jedináčik

ukana
9. máj 2007

Chcela by som sa podelit o rady s mamickami, ktore sa dobrovolne alebo aj nie, rozhodli mat jedinacika. Vo svojom okoli sa stretavam prevazne s negativnymi reakciami, ze to bude rozmaznane dieta, nespolocenske, ze bude sam v dospelosti a pod. Ziadne pozitiva. Nas maly chodi do skolky, ma kamaratov, sestra ma rovnako stareho syna, s ktorym travi vela casu. Proste sme sa tak s manzelom predbezne dohodli. Ste na tom niektora podobne? Alebo ste boli jedinacik? Je to take hrozne? Privitam kazdu radu a argument 😉

dorottka
30. jan 2018

@bmuller rozumiem, ale napriklad moja mama je z troch surodencov a o staru mamu sa stara uplne sama, ostatni nenavstevuju a nepohnu ani prstom, vsetko je len na nej. A bolo to tak cely zivot, ona ako najstarsia musela vsetko, mala mat najviac rozumu, pomahat s mladsimi 'chranenymi' surodencami, a tak to aj ostalo. Starsi surodenci su casto brani celozivotne ako proste ti rozumnejsi a naklada sa na nich vacsia zodpovednost a mladsi ako vecne nerozumne deti, ktore treba brat s rezervou, lebo mladi pochabi, aj ked maju 70 :D jasne, ze nie je to tak vzdy, ale minimalne v mojom okoli je toho nenormalne vela takto.

bmuller
30. jan 2018

@dorottka ale ved jasne, ani surodenci nie su zarukou spolupatricnosti a istota pomoci. zas malokedy si delia naozaj napr. tu starostlivost o rodicov spravodlivo 🙄 ale tak ked su aspon trochu normalni, tak sa aspon mozu poradit, co a ako vyriesit. a ked su hajzlici, aspon je na koho ponadavat. takto moze jedinacik nadavat akurat na "osud" 😖
vsetko ma plusy a minusy... tlacit na to, ze treba mat viac deti, ked to nejde zo napr.zo zdravot. dovodov, nie je dobre a je to zbytocny stres. ale akosi to vyzera zo skusenosti po starocia 😀 ze mat viac deti je proste prirodzene, takze ak sa da, mat viac deti je fajn a treba len dufat, ze sa budu mat rady aj v dospelosti 😇

radusiq
30. jan 2018

@nefertitka mohla by som sa pridat do skupiny tiez? 🙂

katuskatt
30. jan 2018

Kazde rozhodnutie ma svoje plus aj minus. Ja chcem pre svoju dceru surodenca,nechcem aby tu ostala sama ,ked tu my uz nebudeme. Ale nechcem aby bol medzi nimi velky vekovy rozdiel. Medzi mnou a bratom je rozdiel 13 rokov a to je vela,ziadne spolocne zaujmi,kamarati,nemame sa spolu o com porozpravat. . . . a ked mam pravdu povediac,je to aj o vychove rodicov,vzdy mi hovorili,nechaj ho on je starsi. Preco by ta mal niekam zobrat ide s kamaratmi. . . .skratka vzdy som ho mala nechat tak lebo on je starsi ma svoje zaujmi a tak to aj dopadlo. Rodicia by mali svoje deti usmernit aby mali medzi sebou nejaky vztah.

etnatn
30. jan 2018

@dorottka co Ti poviem, hop alebo trop, stale si za svojim stojim, surodenca by som brala, ako dieta tak aj teraz.a nie je to o neskorsej starostlivosti o rodixov, s tym ja problem nemam, co bude treba budem robit a radostou..poznas rozpravku o troch grosoch?

dorottka
30. jan 2018

@etnatn ved jasne, ja mam nahodou so sestrou perfektny vztah a ozaj je mojou najlepsou kamoskou (konecne, cele detstvo mi bola skor na obtiaz :D )... len ma prekvapilo, kolko ludi v okoli praveze nema dobre vztahy, co pocuvam, nikto sa dako nestyka alebo nerozumie si, pripadne nadava, tak som sa zacala pred casom tou temou zaoberat tak blizsie 🙂

sense
30. jan 2018

@jana_eyre je toto v uvodzovkach....nebolo to myslene ako urazka...

kittykat22
30. jan 2018

@katuskatt mat dobrý vzťah so súrodencami je niekedy ťažké, ak majú deti veľmi rozdielne. Moj manžel mal zlý vzťah s bratom, pretože majú iné povahy. Majú iné názory, hodnoty, správanie, vystupovanie - keby sa jeden nepodobal na otca, a druhý na matku, tak by som si povedala, že jeden z nich je od poštára 😀 A taký vzťah-nevzťah pretrval až do dospelosti. O spoľahnutí a podpore nemôže byť reč.

kittykat22
30. jan 2018

Ja si myslím, že nezáleží koľko má rodina detí, a koľko ma dieťa súrodencov. Záleží, či má štastné detstvo a dobrý vzťah s matkou a otcom. A je jedno, či sú traja alebo šiesti. Láska, pohoda a dobré vzťahy nie je možné určovať počtom ľudí v domácnosti.

jana_eyre
30. jan 2018

@sense tie uvodzovky som si nedomyslela 😅

breznica
30. jan 2018

ja mám brata staršieho o 20 mesiacov a za to budem mojim rodičom celý život vďačná.už máme po tridsiatke a stále sme jeden druhému najlepší kamaráti.chcela som to tak aj u svojich detí,ale osud zariadil inak-syn je ťažko postihnutý a druhé dieťa už mať nemôžem ☹ škoda,krpcovi by súrodenec bodol a najmä v dospelosti,keďže ja tu nebudem naveky

sense
30. jan 2018

@jana_eyre prepac som myslela ze som ich tam dala...ale nechcela som tym nikoho urazit...a ani aby to urazlivo vyznelo...

jana_eyre
30. jan 2018

@sense jasne chapem 😊

phulakova
30. jan 2018

@ukana my sme boli 4, ale zatiaľ mám iba dcéru. necítim to tak, že teraz bude mať ďalšieho súrodenca a tiež nechcem, aby to rozhodnutie - mať druhé dieťa bolo o tom, že nech je prvej lepšie. to podľa mňa nie je dôvod...aspoň teda pre mňa. ak to tak nebudem cítiť o rok, dva, päť..tak možno nebude mať. naozaj neviem. ale tiež sa mi už stalo a počula som okolo seba reakcie, ak niektorá mamička povedala, že majú len jedno a ďalšie nechcú, nechystajú sa, tak na ňu pozerali ako na "zázrak, príšeru" a neviem čo ešte. je to každého vec. taktiež to, ak sa niekto rozhodne nemať dieťa alebo ho nemôže mať. to sú ťažké témy. a nikoho do toho nič. ;) držím palce, nech ste šťastní..či vás už bude o jedného, dvoch, troch viac alebo nie ;)

salamistka
30. jan 2018

ja mám výborný vzťah so staršou sestrou, keď som bola malá, chcela som ešte aj bračeka, lebo som nechcela byť najmladšia v rodine, ale naši už viac detí nechceli :D
povedzme si pravdu, podľa mňa sú si súrodenci navzájom hlavne konkurencia, každý chce pre seba to najlepšie 🙂 pre seba rodičov, ich pozornosť, lepší život ako ten druhý, viac dediť 🙂 nie je to ideálne
moja svokra je z piatich detí a sama sa stará o svoju mamu, moja mama bola zo šiestich detí a na pohrebe babky boli len dve...

verini
31. jan 2018

@dorottka umna tobolo naopak,ze ja som jej bola na obtiaz 😆 a teda poviem ti bolo to dost na prd. 😆 Ale teraz som rada ze ju mam. 😊

sifonik
7. mar 2018

Joj to milujem tie reci ze "bude v dospelosti sam"....ja mam dvoch surodencov a stretavame sa len u rodicov. A to nemame nejake zle vztahy, len proste ked potrebujem podrzat, povzbudit, tak vacsi zaujem ma kamoska nez sestra, bohuzial. Detstvo bolo fajn, ale stale sme sa museli starat o najmladsiu uz od babatka. Stale kocikovat, potom zas cez prazdniny doma s nou cucat, lebo ona povedala ze chce byt doma a s nou nikto nepohol. Chodit s nou po lekaroch ked sme mali prazdniny...des. A ona bola tak rozmaznana, ze doteraz aj je. Ma po 30-tke ale dokaze sa urazit ked o 11:30 v kuchyni mama buchne s hrncom, ze ju budime. A to ani nepisem, ake nezhody maju tie dve sestry medzi sebou. A napriek tomu nie som sama, mam manzela a dieta, kopu kamosov a znamych, preco by som mala byt sama?

nikaella
7. mar 2018

Tiez sa pridavam. Mala je jedinacik a aj bude. Ked som to napisala do mojho "blogu" tak som sa citila mimo... proste z ineho vesmiru....

sifonik
7. mar 2018

@brisingr niekedy maju ludia fakt nemiestne poznamky. Ale mozem ti povedat, ze poznam kopu rodin, co maju 2-3 deti a vsetky su rozlezene po svete, maju tam svoj zivot, rodinu, pracu. Nechystaju sa ani nahodou vratit sem. Takze su tiez akoby sami, ani sa urcite neprestahuju koli opatere rodicov naspat, ved to nie je len tak. A teraz co? Skoncil sa im zivot? Myslim si ze tak aj tak skonci vela dalsich mladych ludi, tak je potom dost jedno ci maju/nemaju surodenca alebo ci sa o nich v starobe bude/nebude mat kto postarat.

poisonblu
7. mar 2018

ale ako sa vnutorne vysporiadat s tym, ze chcem/mam iba jedno dieta? ja s tym zatial nie som stotoznena, kazdy mi praje dalsie, ze do noveho domu, a otazky kedy bude druhe..a citim sa zvlastne, ked niekto otehotnie a caka dalsie dieta a ja mam len to jedno, to vyzera potom ako keby sme nemohli mat dalsie (uz aj take bolo u mm v praci, ze sa nam nedari a to my sa teda nepokusame o dieta uz 2 roky)...ale ja kvoli sebe to druhe dieta nepotrebujem, mam 36 rokov, mame uver na krku a nechce sa mi opat nespat, stale kojit, byt 3 roky doma...

eliska13
7. mar 2018

@poisonblu tak potom s čím sa chces vysporiadať nerozumiem?keď v poslednej vete píšeš dôvody prečo nie....veď tak to treba povedať aj ostatným.
Ja som chcela ešte jedno zažiť to ešte raz, znova chodiť na ihriská, niekoho niečo učiť, zažiť znova úprimný detský smiech...ale prvých 7 r som bola presvedčená, že chcem jedináčika a potom som už vedela, že ma tlačí čas a buď teraz, alebo nikdy

hogen91
7. mar 2018

Ja som jedinacik,manzel je jedinacik a teraz cakame chlapceka a chceme len jedno dietatko. Dovody su jednak ze sa citim zdravotne iba na jedno a samozrejme aj financne,chceme dat jednemu uplne maximum, ako dali nasi rodicia nam.

danieli
7. mar 2018

Ja som jedinacik, osud zariadil, dodnes ma trosku desi ten pocit, ze som sama...verim, ze tomu niekto rozumie 🙂 zaroven obdivujem vztahy a atmosferu vo viacdetnych rodinach, mat tu niekoho je velky dar z mojho pohladu, aj preto mam deti dve a cas ukaze, ci este pribudnu 🙂

poisonblu
7. mar 2018

@eliska13 v kutiku duse chcem druhe, ale je viac dovodov preco nie..neviem si to v sebe usporiadat..raz chcem dalsie male vonave babo, raz mam toho materstva plne zuby

eliska13
7. mar 2018

@poisonblu tak potom chápem prečo Ti tie otázky idú na nervy, lebo som bola na tom tak isto.Aj áno aj nie.Je to ťažké rozhodnutie držím palce.

cichlida
7. mar 2018

Ja mam dve deti s malym vekovym rozdielom, a som z troch surodencov, manzel tiez a mame vsetci super vztahy ...hlavne tie rodinne oslavy su super. Samozrejme boli aj nezhody, ked sme boli v puberte, ale kedze sme tiez vsetci traja s rocnym odstupom neboli sme odcudzeni a tak je to doteraz. Ja mam deti, brat ma deti, sestra sa chysta 🙂, rodicia nikoho neuprednostnovali, a dedixctvo ma absolutnen nezaujma, aj keby som nemala dostat nic. Som vdacna za detstvo, za to ze ich mam, za chvile, ktore sme spolu prezili a snad este toho vela zazijeme.Nie vsetko v zivote je o peniazoch.ale mam kamosky co maju jedno dieta a taktiez kamosku co ma styri. Je to na kazdeho rozhodnuti. Nech sa kazdy zariadi podla vlastneho uvazenia a reci cudzich zenskych by som mala tak akurat v pazi 😊