Aké je to byť jedináčik?

20. okt 2022

Ahojte, zaujima ma nazor mamiciek
- boli ste jedinacka / jedinacik a z vlastnej skusenosti ake to je byt jedinackou? Zavideli ste v dobrom ked ostatne deti mali surodencov? (Pri dedeni asi nie 😁 ale myslim v skole, v dospelosti, ...)

bessie12
20. okt 2022

som jedinacik. Nie, nezavidela som druhym, ze maju surodencov. Ked som bola male dieta, tak jasne, ze som chcela surodenca, ale po case som zistila, ze lepsie mi je, ked som jedinacik.

denden77
20. okt 2022

som jedinacik a nikdy som s tym nemala problem 😊

1angelika
20. okt 2022

je to individuálne, mne to vždy bolo ľúto aj ako dieťaťu, aj teraz...

ivik4
20. okt 2022

Nikdy som surodencov nezavidela ,mala som kopec kamaratov a ani teraz ako dospelej mi surodenec nechyba. V dnesnej dobe som aj celkom rada, ked to vidim, kolko surodencov sa rozseka nadobro kvoli dedeniu napriklad 🙄

mariaveronikag
20. okt 2022

Som jedináčik. Závidieť som určite nezávidela, ale túžila som mať mladšieho súrodenca, keď som bola dieťa a staršiu sestru, keď som bola v puberte. Aj teraz v dospelosti mi je občas ľúto, že nás nie je viac

stanulienkat
20. okt 2022

Bolo mi vyborne. Nikdy som nelutovala. Ani teraz.

buberova
20. okt 2022

Som jedináčik a vôbec ma to nijakým spôsobom nemrzí 🙂

danieli
20. okt 2022

Vela zalezi od povahy dietata, mne cely zivot ten surodenec chyba, v detstve vela nahradili kamaratky, ale v dospelosti to vnimam intenzivnejsie, manzel je z 3 surodencov, ta rodinna siet je sirsia, to je to, co ja vnimam citlivejsie a som vdacna, ze vdaka manzelovi tu este niekoho mame

liusa82
20. okt 2022

ja som tiež jedináčik.A súrodenca som nechcela nikdy.A samej mi bolo velmi dobre.My sme celkovo velká rodina tak sesternic a bratrancov som mala dosť.To skôr mne závideli ten pokoj decká ktoré mali súrodencov .Vždy len povedali ty sa máš 🙂

marianarem
20. okt 2022

Moj manzel je jedinacik a surodenec mu nikdy nechybal, neriesil to. V detstve travil vela casu s bratrancom a mal stastie, ze uz v skolke nasiel kamarata, ktory mu ostal doteraz, ktory cely zivot byva kusok od neho. V podstate aj ja ho beriem trochu ako rodinu.

dencii
20. okt 2022

Mne súrodenec chýbal, v puberte mi dokonca zomrel otec, o to ma to mrzelo viac, ze sa s tou stratou ani nemám s kým podeliť. Dnes moju najbližšiu "pôvodnú" rodinu tvorí len moja mama a vždy mi je ľúto, keď sa konajú nejaké oslavy (muž je z viacerých surodencov), ze z mojej strany ani nie je koho zavolať (bratranci a sesternice sú rozlezeni po celom Slovensku, vidavame sa sporadicky). Svojmu dieťaťu to urobiť nechcem a pokiaľ budeme zdraví, súrodenca mu určite zabezpečíme

kiki68
20. okt 2022

Normalne, s nikym sa nehadas o dedicstvo a hracky 😂😂😂 neviem ake je to mat surodenca, ale co vidim v dospelosti, tak to je 50:50 tie vztahy.

kvetinka75
20. okt 2022

@dencii nechceš mu to spraviť, ale nevieš aké budú mať vzťahy. ľahko môžu tak isto dopadnúť. Ja mám 3 súrodencov ale každý si žije svoj život, vôbec sa nestretávame, nekomunikujeme. Nie je záujem z ich strany. V detstve sme sa síce sem tam zabavili ale v dospelosti žijeme každý ako jedináčik.

zmrzlinka2021
20. okt 2022

@dencii
prepáč, ale trocha sa na to pozeras idealisticky a zial castokrat je to tak ako uvadza @kvetinka75. Mat surodenca neznamena mat automaticky blizku dušu, priatela. Tiez surodenec sa odpazi na druhu stranu slovenska, alebo europy a proste stretnete sa raz za rok. Alebo si najde partnera, ktoru ty nebudes sympaticka a nestretnete sa uz vobec 😉

kvetinka75
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dencii
20. okt 2022

@kvetinka75 neviem síce aké budú mať vzťahy, ale určite si kvôli potenciálnej hrozbe zlých vzťahov (ktorá vôbec nemusí nastať) nepoviem, ze radšej nech je teda jedináčik...mne ten súrodenec proste v živote chýbal (aj keď neviem porovnať, aké by to bolo s nim, rovnako ako človek so súrodencom nepochopí, aký je život jedinacika). Takže sto ludi sto názorov, správna odpoveď neexistuje, každý môže napísať len svoj subjektívny pocit

barborachors
20. okt 2022

vzdy som tuzila byt jedinacik. radsej jedno decko a vychovat ho poriadne ako dve a nevenovat sa im alebo delit medzi ne vsetko, ale tak ja som egoista

veronika3110
20. okt 2022

tiež som jedináčik a som s tým úplne v pohode, súrodenca som ani nechcela a na druhej strane naši ani nemohli dalšie deti nemohli mať.. 🙂 nezávidela som súrodencov, bolo mi dobre tak :D zato mám manžela, kde sú 6 súrodenci, takže to mi bohate stačí.. 🙂

luccija
20. okt 2022

Nikdy mi nechybal vzdy som mala vela kamaratov necitila som sa osamela.A, ked vidim tie vztahy ziarlivost aj v dospelosti, zavist, lebo jednemu sa dari viac ako druhemu, ci rodicia viac pomahaju som rada, ze som sama

maca1984
20. okt 2022

Som jedináčik a nepamätám si, že by som iným závidela súrodenca.
Mala som kopec kamarátov, rodičia sa mi venovali-chodili sme na výlety,chatu,dovolenky a súrodenec mi nechýba ani teraz.

majlo1234
20. okt 2022

No a teda kolko z vas tu ma zle vztahy so surodencami? Lebo ja som zo styroch surodencov, v detstve to bolo niekedy tazke, nakolko nasi vela pracovali a casto som sa o nich musela starat ja ako najstarsia. Ale mame vynikajuce vztahy(nasi medzi nami nikdy nerobili rozdiely ani nepreferovali nikoho), ponozu mi oni teraz s dietatom na oplatku, pridu mi navarit, upratat a celkovo robia spolocnost

7lenka11
20. okt 2022

raz som sa o tom bavila s kamoškou.. široko-ďaleko bola jedináčik, keď sme boli deti.. každý mal aspoň jedného až dvoch súrodencov.. vraj jej bývalo často smutno, že je sama, spoločnosť jej vynahrádzali rodičia a starí rodičia.. na druhej strane príbuzní jej venovali všetok čas, dopriali jej od detstva drahé dovolenky, materiálne veci atď.. nikdy nemala o nič núdzu, čo sme jej zase občas my ostatní závideli.. dnes ako dospelá má už ona sama dve deti.. takže všetko má svoje pre a proti 🙂
ja mám napríklad o rok staršieho brata, ale nikdy sme si neboli extra blízki.. proste on je taká povaha, že sa moc nezaujíma, neprejavuje záujem a emócie, je silný introvert, ktorý presedí dvoj-/trojhodinovú návštevu bez toho, aby niečo povedal.. náš vzťah bol dlho dlho chladný.. napíšeme si sporadicky, navštevujeme sa asi raz mesačne, aj to u rodičov.. tým len chcem povedať, že mať súrodenca ešte neznamená, že sa má človek lepšie.. áno, ten brat tu bude vždy pre mňa, ale zblížili sme sa až vtedy, keď si našiel frajerku a ona ho začala viac tlačiť do toho, aby bol s rodinou častejšie

0silvia0
20. okt 2022

@majlo1234 tak pisu tu ti, ktori su jedinacikovia. O tom je tato diskusia. Ja jedinacik nie som, tak nejdem pisat, ze mam s mojimi 2 sestrami super vztahy, naco?

1angelika
20. okt 2022

@zmrzlinka2021 mať súrodenca neznamená automaticky dobre vzťahy to máš pravdu ale nemať to tam je 100% istota ,že nebudeš mať nikoho

1angelika
20. okt 2022

@7lenka11 je to nielen o súrodencoch ale aj o rodičoch, častokrát keď majú len jedno dieťa tak mu nedajú dýchať, taktiež v starobe len jeden sa musí o všetko starať .

salamistka
20. okt 2022

ja som chcela vždy mladšieho brata, ale mama nechcela viac ako dve deti...mám sestru staršiu o 4 roky, takže nie som jedináčik, ale často som bola v detstve sama, jednak introvertná povaha a jednak preto, lebo sestra odišla na internát a od mojich 11 rokov prakticky nebýva doma, po škole sa už nevrátila domov...

mandzula
20. okt 2022

Ja nie, ale moja dcera je jedinacik a je cela stastna, deti neznasa.

anshelia
20. okt 2022

Sesternica mala syna jedináčika, s manželom si prestala rozumieť, rozviedli sa. Keď mal chlapec 15 rokov, zomrel. Bola to nehoda. Zostala úplne sama, utiahnuta a nešťastná (áno aj preto, že nemala viac detí)

maca1984
20. okt 2022

Ja "milujem mk" Opýtaš sa na na rajčinu, odpoveď je hruška 🤣

7lenka11
20. okt 2022

@1angelika no ja poznám niekoľko rodín, kde je viac súrodencov a o rodičov sa pomaly nemá kto postarať.. proste si myslím, že mať súrodenca ešte neznamená automaticky pomoc, oporu a dobré vzťahy.. moja mama sa s jedným bratom nebavila 5 rokov.. otec so svojou sestrou skoro 10 rokov... a to všetko kvôli dedičskému a krivdám, ktoré voči sebe cítili