Môže ísť o popôrodnú depresiu?

marianna90
26. feb 2019

Ahojte, moje babatko ma 8 mesiacov, manzel je na materskej a ja som teraz zacala chodit do prace. Asi pred mesiacom mi zacali v aute take stavy busenia srdca- nevenovala som tomu velmi pozornost, no asi uz tyzden mam take tlaky na hrudniku a pocit ako keby uzkosti- mala som tazky porod aj dost stresov po narodeni zvladal som to len tak tak- ale bez depresii, je mozne zeby sa to vsetko zacalo az teraz prejavovat? mate skusenosti? alebo zeby nejaka hormonalna porucha? dakujem

lucyluv
26. feb 2019

@marianna90 podľa mňa to môžeš byť aj to čo píšeš, ale skôr by som tipovala stres z nástupu do prace

marianna90
autor
26. feb 2019

@lucyluv praveze do prace som sa tesila a nemam v nej vobec stresy, nechapem to

pininka
26. feb 2019

@marianna90 môže to byť aj tetania, popôrodnú depresiu si väčšina žien neprizná a nevie ju ovládať. Ak si doteraz s babom aj po ťažkom pôrode fungovala ok tak podľa mňa nejde o depresiu ale o stres stihnúť viac veci naraz a možno si aj nebola pripravená ísť už do prace.

marianna90
autor
26. feb 2019

@pininka pri tetanii nebyvaju krce v rukach a nohach? to nemam, skor take tie tlaky na hrudniku a pocit ako keby pred skuskou- nervozita

pininka
26. feb 2019

@marianna90 nemusia byť kŕče, resp nie hneď na začiatku. Veľa ľudí má rôzne symptómy. Ja by som išla za obvodnou a nech ťa pošlú aj na interné. tlaky na hrudníku nie sú ok.

ladyblcha
26. feb 2019

Mne to skor pride na panicke ataky, ze uz mas. Zmena v zivote ich vyvolava.

marianna90
autor
26. feb 2019

@ladyblcha mas s tym skusenost?

ladyblcha
26. feb 2019

@marianna90 mala som po rozchode s ex. Presli, chodila som psychologicke, ale dost dlho to trvalo. Mozno podvedome neveris muzovi, ze zvladne matersku, alebo mas nejaky pocit viny, ze ides do prace a nie si s dietkom? Tazko povedat, nepoznam ta.

marianna90
autor
26. feb 2019

@ladyblcha nie, verim mu na 100% ani pocit viny nemam, mam dojem ako keby sa zo mna uvolnil vsetok stres, vsetko uz bolo ok a potom to zacalo, asi sa pre istotu objednam k psychiatrovi po vsetkych odberoch nech to posudi

ladyblcha
26. feb 2019

Poporodna depresia v tomto case uz urcite nie. To by zacalo skor a este sice mohlo trvat, ale urcite by si mala horsie stavy, tam sa hrozne bojis o dieta, bud ho povazujes za nepriatela, alebo az tak lubis, ze sa bojis on az nad ramec rozumnych veci.

ladyblcha
26. feb 2019

@marianna90 podla mna netreba psychiater, na zaciatok pokec so psychologom uplne staci. Netreba sa hned do psychiatrickej evidencie tlacit. Skus obvodaka, nech ta posle psychologovi a najdi si takeho s dobrymi referenciami, nie prvy co je volny.

ladyblcha
26. feb 2019

A mozno ti chyba len magnezium

marianna90
autor
26. feb 2019

@ladyblcha to jedavam denne

juliet86
26. feb 2019

poporodna depresia moze prist aj do roka po porode. ale to co opisujes nie su depresivne priznaky. depresia je nechut nechutenstvo unava rezignacia smutok nezmyselnost bytia letargia. to co opisujes su panicke ataky. ataky uzkosti. casto prichadzaju prave vtedy ked to skonci obdobie narocne na stres. ako by telo a mozog ficali na adrenaline kym museli. kym to bola vec prezitia a teraz im uz doslo ze preziju a tak prichadza ten stres.rozumies mi? odporucam kvalitneho psychologa. ja mam velmi dobru skusenost s institutom virginie satirovej ale tak pogugli pokukaj co mas v okoli. ak potrebujes nejaky self help kym sa dostanes k profikovi skus dychove cvicenia riadene relaxacie a meditacie najdes na nete a venuj sa tomu co ti dobija baterky. ci uz je to hackovanie boxovanie prechadzky v prirode atd. drzim ti palce.

marianna90
autor
26. feb 2019

@juliet86 ano rozumiem, myslim si to aj ja, dakujem za rady

maciatkolulu
26. feb 2019

@marianna90 aj podľa mňa tonjebuz akoby kvazy "posttraumaticka"reakcia. Ja som to mala. Dcéra sa narodila s vážnou diagnózou,všetko sa do roka upravilo,alenostalnudesny strach,ktorý som začala zvládať až o sedem rokov.... Po narodení druhej,zdravej dcéry a keď už všetko vyzeralo ok,bum,príšerná tachykardia,skončila som nankardiologii,záver. Posttraumaticka reakcia. Takže odporúčam tiež kvalitného psychologa

lucyluv
26. feb 2019

@marianna90 no napr moja mamina je taka, že keď ma stres, funguje normálne, v momente ako stres pominie, príde jej búšenie srdca, akoby taká oneskorenia reakcia, alebo ako to nazvať, že to až potom pustila zo seba

ink
27. feb 2019

počuj, najlepšie čo môžeš urobiť je, že vyhľadáš psychológa. Môže to byť hocičo, larvovaná depresia, úzkostné stavy, panické ataky, a možno len pocit viny, že nie si s bábom.. Porozprávaš sa a dostaneš odpovede. Držím palce

juliet86
5. jún 2021

@marianna90 ako sa ti dari?