Návaly hnevu skoro trojročného dieťaťa

natalia519
26. dec 2021

Zdravim mamicky, chcela by som pocut nazor inych. Mam synceka ktory ma 2 roky a 10 mesiacov. Uz od narodenia je to zive a usmievave dieta. Mam obavy pretoze je zlostny, ked nieje po jeho to co on chce tak sa velmi zlosti az sadne na zem a zacne kopat nohami. Ma navaly hnevu, ked si ho nevsimam prestane. Ked mu nieco kazem raz pocuvne a urobi to a inokedy sa zase jeduje. Nerozprava iba svojou recou ale skoro stale, povie iba idem, nejdem ked niekam ideme, baba, dede. Ked mu rozpravam aby po mne opakoval nechce sa na mna ani pozerat, ked mu spievam s usmevom na mna pozera. Vsetko co mu poviem rozumie. Na meno reaguje kedy sa mu chve alebo ked to poviem razne. Hra sa iba s niektorymi hrackami ako je lego, puzzle, zvukove a svetelne hracky a teraz zacal sa hrat s autickami. Ked mu ukazujem nieco v knizke nema zaujem, utecie. Ked si sam listuje tak pri tom vydrzi. Ale zase sa nevydrzi dlho hrat s jenou hrackou. Ako matka som urobila chybu ked bol malicky vsetko som mu dovolila to co chcel a preto si myslim ze vzdoruje lebo vidim ze to je hnev taky ze nieje po jeho. Mam obavy pretoze sa mu nechce hovorit slova a ze ma zlost. Velmi rad sa obima, vie dat najavo ked ma niekoho rad. Nechcem sa uponahlat a stresovat ale nechcem ani nic zanedbat. Preto chcem pocut nazor inych mamiciek ktore maju podobny problem. Dakujem.

pribinak
26. dec 2021

@natalia519 však sa objednajte k logopedicke a na orl.

elizabet173
26. dec 2021

@natalia519 je v období vzdoru, navyše nedokáže ešte povedať to čo cíti, potrebuje, jeho reakcie tomu zodpovedajú. Objednaj sa logopédovi, možno by bolo fajn zapísať ho do škôlky od septembra. Spozorovala si, že keď jeho jed ignoruješ, prestane, tak v tom pokračuj, on postupne zistí, že tým nič nedosiahne, ale ešte nedokáže spracovať svoje emócie.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
andrea169
26. dec 2021

@natalia519 náš syn má 2roky 3mesiace a v poslednej dobe väčšinu dňa kričí mrnci . Tiež ešte nehovorí , iba pár slov . Ale je to na nervy .. vonku mrnci , doma mrnci , proste takmer všade . Ja sa snažím byt dôsledná alebo ho ignorovať pokial ho samozrejme nič neboli alebo má dôvod sa hnevať . Ale môj partner je mäkký a väčšinou povolí alebo proste ho nemá nervy už počúvať .. my sme už niekedy zúfalí lebo pekne slovo vysvetľovanie zabávanie sa väčšinou zlyháva .. aj zle spi atd . No je to niekedy na maslu , dúfam že sa to zmení ..

baja05
26. dec 2021

@natalia519 akokeby si písala o mojom synovi. Môj syn si dokonca od zlosti búchal hlavu. Tak som to začala riešiť u neurológa a psychológa. Psychológ nás poslal k liečebnemu pedagógovi a logopedičke. Záver - zdravé dieťa, len zatiaľ nerozpráva. A tie návaly zlosti postupne prešli 🙂

natalia519
autor
26. dec 2021

@baja05 Vasa odpoved ma velmi upokojila a usmernila ze co dalej. Dakujem pekne 🙂

natalia519
autor
26. dec 2021

@andrea169 Poznam to, je to drina s takym dietatkom. Musime mat velmi vela trpezlivosti a nepovolit mu, co je pre mna dost tazke 😀 Ak dieta nic netrapi a clovek to snim vie ( co je tiez tazke, ci rodic robi dobre alebo zle) tak postupom casu si myslim ze bude lepsie a lepsie. Tiez sa snazim najviac co viem a niekedy mam pocit ze zlyhavam.

mpg
26. dec 2021

@natalia519 Niekedy tie návaly hnevu sú práve z toho, že nevie povedať, čo mu je.
Sestrina dcéra má dievčatko, mala v októbri 3 roky, boli sme na oslave a ona bola taká nespokojná. Potom sa jej mama pýtala, že čo je? Ona už rozpráva vo vetách, povedala, že chce ísť preč, že ujo kričí a hádže rukami tak a tak. Jej sa ten pán vôbec nepozdával, lebo tak hlasnejšie rozprával a pritom rozhadzoval rukami. Ona vie povedať, čo jej je.

elizita
27. dec 2021

No ja neviem... moja rozprava aj to co by nemusela,huba sa jej nezavrie,velmi dobre si vie povedat co chce a co nechce.. ale tvoje dieta je este slaby odvar podla popisu😀 takze u nas to nebude recou 😀

emilka_1
27. dec 2021

@natalia519 myslím, že si popísala bežné zdravé 3 ročné dieťa a nieje prečo sa obávať. Podporuj ho v tom, čo ho baví a nenúť ho do vecí, ktoré si ty myslíš, že musí ovládať.
Mozog 3 ročného dieťaťa nieje vyvinutý natoľko, aby dokázal logicky spracovať situáciu a vedel adekvátne reagovať.
Keď sa jeduje a zlostí, ty si na to, aby si ho tie situácie naučila zvládať. Treba mu vždy povedať, že je v poriadku sa hnevať, ale napr nieje v poriadku hádzať lego, kopať do teba, atď atď. Musí mať hranice, za ktoré nepôjde. Keď vrieska, naučiť ho, že sa dá aj pekne s kľudom poprosiť, ak niečo chce. Rozumiem, že je to frustrujúce, zvlášť ak ešte nerozpráva, ale chce to iba trpezlivosť a bude lepšie.
Naučiť sa to vie asi iba ak mu budeš ty modelovať situácie a ukážeš mu, ako sa v tých momentoch správaš ty, alebo mu verbalizujes, čo sa práve deje a ako s tým má on pracovať. Aj keď nerozpráva, určite ti rozumie 🙂

marilora
27. dec 2021

@natalia519 je to uplne normalne. Je to obdobie vzdoru, emocie , ktore este nevie tak spracovať. Treba mat hlavne pevne nervy. Zvladnete to

majka1706
27. dec 2021

@natalia519 sadla by som si k nemu a vysvetlila ze preco nemoze ...potom ho objala..skuste 😉

dominikamacakova
27. dec 2021

Určite bude problém v tej reči. Moja dvojročná má amoky, ale už čosi povie aj keď skomoleniny... Napríklad začne mať nervy a pýtam sa jej čo sa stalo, tak začne ziapať apam apam apam... V jej reči to znamená župan. Proste jej napadlo, že si chce obliecť župan a bude mať nervy dokým jej ho nedám 🤷 A takýchto situácii je veľa.

domak2
27. dec 2021

Mam o 30 viac a stále mam občas návaly hnevu 😅
Nejde len o reč, snaží sa zistiť hranice a pozíciu v rodine

dancura
27. dec 2021

Moja dcérka tiež nerozpráva a jeduje sa,keď jej nerozumiem...ale čo som si všimla,že sa vždy upokojí,ked jej to vysvetlím...proste ku nej prídem a poviem jej,že ma to mrzí.. že ona mi chce niečo povedať a ja jej nerozumiem...proste ju upokojim,ze jej vlastné chcem pomôcť a chápem jej pocity...to mi zaberá inak na veľa aj iných situáciách...proste uznať jej momentálnu povahu(ci zlosť,hnev,smiech,...)-ved aj my dospelaci mame rôzne povahy...

angela85
28. dec 2021

Moja dcéra má 3 roky a 3 mesiace,už rozpráva veľa ,ale ešte nie úplne všetko jej rozumieme,keď išla do škôlky nemala ešte tri roky a rozumeli sme jej o polovicu menej,ona mala zas obdobie že celé dni preplakala,ešte dosť nám s tým chce hrať na city keď nerobíme čo chcem,ale už na to nereagujeme. Dosť možné že aj tvoj syn aj keď sa rozkeca tak ešte dlho bude mat záchvaty zlosti,treba sa len naučiť na to reagovať a hlavne vždy riešiť príčinu zlosti,ale to nemyslím že robiť len to čo on chce. Možno to je len také dieťa a kým pôjde do školy sa to väčšinou upavi. Ti poviem,že ešte v októbri som sa pristihla pri Tom,že som ju obdivovala,že aká je krásna keď sa usmieva a nereve furt. Ona tiež mala v Tom veku ako tvoj syn že nonstop revlaa mrncala a teraz je už také "normálne" dieťa.

megan777
28. dec 2021

@viestta ano presne moj nazor my mame to iste obdobie vzdoru a musime byt prisnejsie a nepovolit tiez som mu dovolovala,kupovala hracky,teraz neustupim a uz to prestava

zozo4
28. dec 2021

Podľa mňa sa stresujes v 1 rade sama..máš určitú predstavu,ktorá keď sa vymyká tak si myslíš,že nieje niečo v poriadku.Kazde dieťa má vzdor,či skôr či neskôr,či malý či väčší,krátko trvajúci či na dlhšie trate.To že sa nehrá samo,alebo má momentálne niečo v obľube a k 2 sa zatiaľ nepriklaná je úplne v poriadku..niektoré deti sa nevedia zahrať do vysokého veku..naša sa napr väčšinou hra s autíčkami,legom,puzlami atď atd..má 2 a pol..má veľa hraciek ,ale nenutim ju k ničomu napr že je dievča tak hraj sa s bábikami..tiež sa dlho nezahrá najviac pol hodku sama..snažím sa jej ukazovať ako sa môže hrať a potom ju nechám samu a vysvetľujem že teraz musí zas maminka robiť to a to ,poprípade ju zapajam do aktivít ,ktoré môže so mnou robiť,tým pádom zabijem 2 muchy jednou ranou.Kazde dieťa je iné,neexistuje žiadny návod,žiadny meter.A takisto si neurobila chybu všetko sa dá ešte napraviť iným,novym spôsobom .No a vzdor -vsetko raz začne,všetko raz skonci.Vela stastia

maruslienka
28. dec 2021

Užasne kurzy o vychove, tento je zdarma, rozbia zdarma webinare na email, my mame zaplateny kurz ,užasne na deti, učim sa s nimi rozumieť si a už sa nezlostia deti a pod. 🤗♥️

dager
29. dec 2021

My to máme doma presne rovnako. 2 roky a 8 mesiacov. S tým, že keď pochopil, že zlostnymi výbuchmi nič nedosiahne, tak začal robiť žalostné scény 😂 ešte sa aj do zrkadla pri tom pozerá, či mu dobre tečú slzy 😂 teraz sa smejem, ale neboj, dobre mi para ide z uší keď už je to tretia vec do hodiny od zobudenia. Radu ti asi nedám, sama sa v tom zmietam, ale dúfam, že ťa aspoň poteší tak ako mňa, že nás je viac. Že zmenil zlosť na fingovany žiaľ som si uvedomila, až keď som tu čítala tieto komentáre. Môj napríklad si nič na svete nedá pekne vysvetliť, až keď už naozaj nevládzem a zvyšim hlas, tak vtedy zrazu hop a ešte aj sám uprace hračky. Ale s kľudom robí veci málokedy až vôbec. Každú jednu blbosť sme si odkricali a odplakali ale zisťujem postupne, že sa naozaj netreba ani rozčuľovať lebo každá z tých blbosti časom sama prešla, ani neviem kedy a ako. Len treba donemoty robiť veci tak, ako chces aby boli. Dosť mi pomohla knižka Som lenivá mama - keď si nepočula, určite zozen a prečítaj. Okrem humorneho podania všetkých peripetií,ktoré určite prežívaš, ti poskytne veľmi dôkladný a rukolapny návod, ako s nimi zabojovať. A rýchlo sa číta ;)

natalia519
autor
20. jan 2022

@dager ďakujem 🙂

dager
20. jan 2022

@natalia519 ❤️ už teraz keď po sebe čítam, presiel mesiac a u nás doma zasa o niečo väčší kľud. Sám od seba. Viac sa rozrecnil a tým sa to lepší. Musí tých drobcov neskutočne frustrovať, keď nevedia povedať čo potrebujú. Len keď si predstavím, že by mi zašili ústa - hádzala by som sa o zem ako ryba, to bez debaty 😅

jamatkaroka
20. jan 2022

@natalia519 starší syn bol rovnaký. Je to s ním náročné aj teraz keď ma 5 rokov. Už sa nezvykne tak jedovať, riešime iné problémy. Ak môžeš, skús si dohodnúť pár stretnutí s psychológom. Poradí ti ako s ním pracovať. Prípadne ta uistí v tom že to robíš správne. Nám to veľmi pomohlo.

dager
20. jan 2022

@jamatkaroka a kde ste boli, prosím ťa? Lebo ja som skúsila a vyšla som z toho ako tá najväčšia, ktorá údajne presadzuje voľnú výchovu. Čo vôbec nie je pravda, len som presvedčená, že násilím dosiahnem pravý opak. Nejaké rady ani vhľady do detskej duše som nedostala 🤷 rada by som hodila reč aj s niekým ďalším, ale po takej skúsenosti neviem kam sa vrtnúť.

jamatkaroka
21. jan 2022

@dager pošlem info v správe

natalia519
autor
21. jan 2022

@jamatkaroka dakujem, za ten mesiac syncek sa trosku zmenil. Sam od seba zostal kludnejsi sice tie zlosty ma este sem tam, ale hned prejdu pretoze zistil ze tak u mna nepochodi. Uz mame termin u psychologa takze uvidime ako to pojde dalej.

natalia519
autor
21. jan 2022

@dager uplne svami suhlasim 🙂