Je to bežný vývoj alebo porucha?

qwer2019
29. apr 2021

Ahojte, mám 20m. dcérku, ktorá akosi stále nerozpráva. Sem tam sa pritrafí mama,tata, ale to je skôr ojedinelí jav, než bežná prax. Posledné dni síce začala používať ,,tam", ,,toto",ale stačí to vzhľadom ku jej veku? Nehovoriac o jej záchvatoch hnevu, majú to aj vaši drobci? Samozrejme, vždy má na to dôvod (aj keď ho my, ako rodičia, možno nechceme vidieť) Napr. Nejdeme tam kam chce malá, zoberieme jej hračku, keď ju ničí, a niekedy si možno naozaj neuvedomíme dôvod hnevu. Je pri nej dosť časté,že nás odignoruje a nereaguje na meno. Volala som s našou pani dr., ktorá povedala, že rozprávať ešte nemusí, veď nemá ani 2 roky tie návaly hnevu sú tzv. ,,afektované záchvaty hnevu(ktoré sa v tomro vekovom období zvyknú prejavovať) a čo sa týka ignorovamia, tak to je tiež normálne, pri iných, pre deti zaujímavejších podnetoch. Chcem vedieť aj Váš názor, ako to máte s vašimi detičkami. Ja si myslím, že je v poriadku,ale muž spoločne so svokrou si to nemyslí, má obavy čo ak sú to prejavy autizmus... A ja už akosik strácam rozumné argumenty, ako im to vysvetliť. Za každý názor ďakujem pekne. 😇

pribinak
29. apr 2021

@qwer2019 myslím, že by som mala len 1 argument a to že pediatrička potvrdila, že dieťa je ok.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
qwer2019
autor
29. apr 2021

@pribinak len moja svokra nemá veľmi rada našu dr., čiže je to troška horšie z tým argumentom.

mogaa
29. apr 2021

@qwer2019 naša v tom veku tiež veľmi málo rozprávala, pár slov a ostatné hatlaninka, rozrozprávala sa až v škôlke......a to že sa hnevá a potom robí zle - je tiež normálne - ešte nevie ovládať svoje emócie, hnev dáva najavo po svojom....

dinkel
29. apr 2021

Moj nazor je, ze je v poriadku, ked sa take male dieta hneva, skor by asi bolo podozrive, keby neprejavovala ziadne emocie. My sme doma mali este vacsie problemy, mala je velmi tvrdohlava a hlavne vytrvala 🙂). Teraz kazdy na vsetko hovori, ze to je autizmus. A to este ked pojde do skolky, nebude podla predstav niektorej pani ucitelky a stavim sa, ze prve co povedia, ze je autista. To som potom autista aj ja. Problem moze byt prave to, ze je to velmi inteligentne dieta, ktore este poriadne nevie rozpravat a hneva ju, ze jej okolie nerozumie, nevie to co potrebuje slovne vyjadrit, nevie si slovne vyargumentovat svoje detske veci. Dcera nerozpravala do troch rokov, len nejake hatlaniny. Logopedka nam potom vysvetlila, ze autizmus to nie je ani nahodou. Deti len niekedy potrebuju trochu pomoct rozbehnut rozpravanie, aby si mohli povedat, co chcu, alebo nechcu, uplne bezne veci. Teraz nam dcera doma rozprava tolko, ze uz ani nevladzeme pocuvat. Podla mna je vasa dcerka v poriadku, verte v tomto doktorke. Nech svokra nerobi unahlene zavery, je to dieta, ktore sa este rozvija a kazde sa vyvija inak.

uhgara
29. apr 2021

Ja by som tiez povedala, ze je to ok. Ono niektorym detickam to rozblabotanie proste trocha trva, ale potom zacnu tak rychlo, ze ani nebudes vediet ako a taaak si bude blabotkat. Tak isto aj tie zachvaty hnevu, to su proste take obdobia a ver, ze takych este bude

veronikazuko
29. apr 2021

Triada poškodení v autizme: Narušená komunikácia,sociálna interakcia,imaginácia(predstavivosť). Ak sa vám jej stav nebude zdať ani po veku 3 roky,tak vyhľadať pomoc u odborníkov. Momentálne by som to asi tiež neriešila pokiaľ vaša pediatrická vraví,že je to v poriadku.

qwer2019
autor
29. apr 2021

Ďakujem Vám. Ja som už z toho na nervy,furt vysvetľovať, že je ok.

selest
29. apr 2021

Podla mna je uplne ok
Nechapem kde na ti ludia chodia ze sotva 2 rocne dieta by malo rozpravat dobrezenie v suvetiach, ovladat svoje emocie a pocuvnut na prve zavolanie. Ved to nedokazu podaktori dospeli. Ked tvoja svokra nedokaze pochopit ked jej ty a este aj dr poviete ze decko je ok tak co chce aby dokazalo to 2 rocne dieta.. poznam toto a fakt je to zbytocne stresovanie teba velakrat aj dietatka, moj ma vyse 2.5 a teraz zrazu zacal s nami hovorit. Doteraz rozpraval len sam pre seba..je to dieta nie robot

0silvia0
29. apr 2021

@qwer2019 nerozprava, tak sa sprava emotivnejsie, lebo nevie vyjadrit co chce, co je na tom pre muza a svokru nepochopitelne?

jana_eyre_2
29. apr 2021

Úplne bežné dieťa v tom veku.. prvý syn nerozprával vôbec do 3rokov, určite je troška neštandardný ale inak ok.. poznám autistu čo rozprával od roka a predsa je autista.. najmladší syn je nervak narodenia , rozprával od 2rokov a autista nie je 100%..

Ja by som sa svokry a muža asi spýtala že čo akože chcú s tým svojim podozrením robiť? Behať po lekároch, zaskatulkovat diagnózou? Zmenia tým niečo? Veď nech skúsia vybaviť termín u detského psychológa nech im vysvetlí ako sa deti správajú v tom veku.. stavím sa že to sa im už chcieť nebude..

Do troch rokov sa takmer u žiadneho dieťaťa nedá s určitosťou povedať aké je, pretože sa mení pomaly z hodiny na hodinu.. samozrejme že sú deti ktoré sú jasné od malička, ale to sú ťažsie stavy a ich správanie je úplne neštandardne.. tak isto ako sú deti čo od roka rapocu a pôsobia staršie.. to čo popisujes je úplne normálne správanie dietata..

jvasenka
29. apr 2021

@qwer2019 a co s tym ma svokra?...dieta je ok nema sa dalej co starat a riesit..koho je to dieta, jej? Vobec by som neargunentovala, dieta je v poriadku a koniec

katka0123
29. apr 2021

@dinkel Suhlasim. My sme riesili podobne. Mala som obavu, ci je moja dcera dost inteligentna, ked nerozpravala. Logopedicka sa mojej otazke len pousmiala, dala jej par hier na pretestovanie a potom povedala, ze je to casto prave prejavom inteligencie - nerozpravat. Dieta si plne uvedomuje svoj hendikep (hatlaninu, nevie presne vyjadrit co chce), tak to skryva za mlcanie. To ale nebrani tomu, aby navstevovalo logopeda a aby sa aj dospeli naucili ako sa s takym dietatom rozpravat. Dcera mala diagnostikovany kriticky opozdeny vyvoj reci. Chodili sme na logopediu od 2,5 roka. Dnes je to sikovna skolacka a stale prekvapuje...neznasam chvalenia mamicek o uzasnych detoch, ale ta nasa stuplana je vazne bystra. Fakt hlava mapa. Brutalne sikovna z matiky, pamat ako spongia. Ani neviem, ze chodi do skoly. Strasne lahucko sa uci a to maju pani ucitelku z tych narocnejsich. Ale je uzasna (myslim ucitelka).

elizabet173
29. apr 2021

@qwer2019 tvoje dieta sa prejavuje adekvatne svojmu veku, nemusi viac rozpravat ani o rok a stale to nebude nic mimoriadne, podstatne je, aby ti rozumelo. Svokre a muzovi daj precitat par clankov o obdobi vzdoru, kludne aj tuto diskusiu a ty si precitaj nieco o asertivite. Nie si povinna svokre nic vysvetlovat. Ked ma nejake reci, jednym uchom dnu, druhym von.

martina1201
29. apr 2021

@qwer2019 ja nechcem byť hnusná, ale keď raz doktorka povedala že je ok prečo rodičia furt hľadajú nejakú diagnózu svojmu dieťaťu? Každé dieťa je iné, je jedinečné a pokroky vo vývoji robí po svojom. Mám 5 deti a každé bolo iné vo vývoji a pri žiadnom som nehľadala diagnózy za to, že nebolo také šikovné ako to predtým a nedokázalo veci ktoré iné v jeho veku vedeli..... Máte zdravé dieťa, ktoré zisťuje mantinely, vie prejaviť svoje pocity a je šikovne. Tešte sa mu a manžela sa spýtajte či chce veriť svojej mame alebo pediatričke....

vikybotka
29. apr 2021

Moja má 23m a nerozpráva 🤷🏼‍♀️ Povie mama tata a ako robia zvieratká keď sa jej chce ide si svojim tempom a je to úplne ok vieme sa dorozumiet. Ignorancia a hnev -obdobie vzdoru. Stíhaná strana pozrime sa na to aj my dospelý nemáme radi keď niečo chceme a nie je nám to dopriate, dokážeme sa nahnevať no dávame to najavo inak ako keď sme boli deti 😁 žiadnu paniku každé dieťatko je iné a napreduje inak 🙂

marianarem
29. apr 2021

@qwer2019 Tak dufam aspon, ze to manzel a svokra nehovoria pred nou, ak ano, tak aspon to by som zakazala. Nerozprava, ale moze uz vela rozumiet a moze si o sebe sama utvorit nazor, ze nie je ok. Na mojom manzelovi sa pribuznym tiez vselico nezdalo, ked bol maly (len mame sa zdal ok) a ma to dozvuky este teraz po 40ke, napriklad si mysli, ze je tarbavy. Pritom je to sikovny clovek, zrucny a este aj s doktoratom.

pribinak
29. apr 2021

@qwer2019 to by mi bolo jedno či ju má alebo nemá rada

taga
29. apr 2021

Zhrniem vsetky odpovede do jednej vety: mas uplne normalne dietatko! A slovo akosik neexistuje

nevenka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
qwer2019
autor
29. apr 2021

@jvasenka správa sa tak, akoby bolo jej. Bohuzial, prerabame tak bývame u nich, čiže si myslí, že ma najhlavnejsie slovo

jvasenka
29. apr 2021

@qwer2019 tak to mi je luto...k svokre by som byvat nesla ani keby co😂 my tiez prerabame ale ideme postupne a ked bude nieco velke tak s malou pojdem na par dni k rodine🙂 (mojej).. a teda mal by ti muz drzat stranu a mame jasne vysvetlit ze rodicia ste vy a nech to respektuje..povedat svoj nazor, poradit ok ale staci raz a nie sa vrtat vo vsetkom donekonecna..inak pokial nema mudr tak by som jej aj povedala ze nie je lekarka tak prd o tom vie takze nech sa k tomu ani nevyjadruje.. ona vasu dr rada mat nemusi🙂 ale urcite si to ujasni s muzom, ked muz bude drzat stranu mame vzdy sa budete pre nieco natahovat...ja zastavam nazor a bohuvdaka aj moj muz, ze my sme rodicia a my rozhodujeme...nasi rodicia si uz deti vychovali a teraz to maju umoznit svojim detom a nie sa im do toho motat..drzim palce