Nezastaviteľné a neposlušné batoľa

nyteshade
5. jún 2019

Ahojte. 😥😥
Začínam byť úplne zúfalá. Môj malý (20m)je neposlušny, zlý, nezastaviteľny. Dennodenne robí zle, dookola tie isté veci ako vylieva psovi misku s vodou, vyhadzuje príbor, ničí veci, kým poriadim jedno, už je zničené druhé, kým poriadim vyhadzane dokumenty a papiere, už je rozliatabvsade voda alebo nočný stolík. Niečo nedovolím, začne vrieskať búchať do skrine, dupať. Nerozmaznavam ho, som celkovo ta prísnejšia matka, nepomáha mu dat na rit, ani vysvetliť, ani pekne povedať, vonku ma absolútne nepočúva, niečo také ako Jurko pod sem - to ako keby ani nepočul. Cele dni je to len samé Juraj! Nie! Nerob! To sa nesmie! Čo zase robíš? A len lietam z jednej strany na druhú... To nie je len o ničení vecí, to je aj o tom ze spadne zo schodov s motorkou, lebo nereaguje na moje Počkaj! NECHOĎ EŠTE! STOJ!
Začal sa mi hádzať na zem, vbieha do každého obchodu, pasaze, hocikde, keď ho odtiaľ vezmem, tak reve, vrieska, nepomáha nič.
Nedá sa mu nič vysvetliť, psychicky je v poriadku, je múdry, šikovný, veľa vecí ovláda... Len nepočúva.
Občas je totálna hrôza s nim niekde ísť, stojím aj pol hodinu na jednom mieste a keď ho vezmem za ruku že ideme opäť vrieska, nechce stať na nohách, dokonca začne utekať k cudzím ľuďom a pýtať sa k nim na ruky, ako keby som nejaký tyran..
Keď si ublíži, nič si z toho nerobí, spraví to opäť. Ja som v 5 mesiaci, nemôžem ho stále kontrolovať a behať za ním všade, nedá sa to zvládnuť.
Ako ho naučiť poslúchať, keď nereaguje ani na trest, zákazy, ani pochvaly, dohovor, nič... 😥
Som nešťastná, dnes som tresla od nervov o zem jeho motorku, nechcel na nej vôbec ísť, vlacila som ju ako sprostá a on utekal k ceste. Dakedy by som najradšej nechala v meste, nech si ide kde chce a šla domov. Už nevládzem.

nika3136
5. jún 2019

@via88
Neviem či si si všimla, že prispievaš do niečoho, čo sa volá "diskusia" a píšeš tu komentáre, ale neprišla si "diskutovať" ...?! 🙄 neviem potom čo tu robíš.
Už som skončila, lebo toto čo tu čítam.... 🤦
Ahoj

nyteshade
autor
5. jún 2019

@via88 vie, že som tehotná, hladká mi brucho a povie baba a keď sa chce ku mne pritulit a už už si ide sadnúť na brucho tak zastane, ukáže prstekom že nie, a povie bába... Čiže podľa mňa si uvedomuje co sa deje. Aj von keď mu poviem ze maminke je zle a nevládze, tak povie ze búvať (akože si mam oddýchnuť) a na chvíľu sa ukludni... Ale je to ozaj len chvíľa a potom odznova všetko tak už dakedy neviem co si uvedomuje a co nie

tatisna
5. jún 2019

@nyteshade máš normálne dieťa so začínajúcim obdobím vzdoru. Náš mal podobne obdobia, našťastie len pár týždňov to trvalo, ale už sme boli aj s mužom na prášky. Skúšali sme všetky rady, podobrotky, po zlotky, všetko možné, ale nič nepomáha, len pretrpieť...😊 a nezblaznit sa...držím palce

dkethe
5. jún 2019

Zacni od seba. Ak denne 50 x povies nie a 10 x das po rici, jasne ze ta ma decko na haku. Treba s tym setrit, aby to malo vahu. A priklanam sa k trenovaniu prechadzok. Ides 10m od domu - neposluchas - chyt za ruku a odvlec domov. Hotovo. Ja momentalne chodim vonku so psom, synom na odrazadle a dcerou v kociku. Uplna pohoda, teda syn pocuva viac nez pes, no naoplatku robime a ideme tam kam chce on 🙂 a nezabudaj, ze ak si akukoľvek dobru radu vezmes k srdcu, necakaj zmenu ja druhy dem

dancura
5. jún 2019

Skus si pozret nejake videa z Nevychova.cz...velmi pekne vysvetlene veci z pohladu dietata. Mne sa osvedcilo, co tam aj vraveli, ze som dceerkine pocity zacala pomenuvavat. Namiesto kricania, ze neposluchla a nechce ist napr z ihriska, tak jej poviem...ty si smutna, ze uz ideme z ihriska, vsak? Este by si tu chcela ostat, ze? Vies, ale maminka este musi ist domov dovarit polievocku, aby smr mali co papat. Mozme sa tak dohodnut, ze nabuduce sem este prideme a budeme sa hrat, dobre? Len teraz uz nam treba ist....
A takto podobne...ze vzdy sa snazim zastavit a porozpravat s nou. Ma 2 roky a 2m a deti v tomto veku skoro vsetko chapu. A ked neposlucha a fakt spravi nievo zle, tak sa musi ospravedlnit...jej sa to zo zaciatku velmi nepacilo a jedovala sa este viac, ale neustupila som. Proste si k nej klaknem, vysvetlim,.co spravila zle a.ze.sa.ospravedlni...teraz to uz ide lahsie, no niekedy to bol mordor. Aj som ju drzat musela, aby neutiekla prec...proste sa musi naucit,ze jej spravanie ma.aj dosledky.
Netvrdim,ze to bude pasovat vsetko, no stoji to za vyskusanie. A este hej, ako pisu vyssie....vela chvalit, povzbudzovat, ked spravi dobre

hettinka
5. jún 2019

@nyteshade vie, že je v brušku babo, lebo ste mu to povedali. Ale či si do dôsledku uvedomuje a chápe, čo tehotenstvo znamená a ako sa mu zmení po narodení súrodenca život, ako sa ty cítiš, to si teda u 20-mesačného neviem predstaviť.
Bavíme sa tu ani nie o 2-ročnom drobcovi. Pre mna s odrastenými deťmi je to ešte samo babo.

via88
5. jún 2019

@nika3136 ale ano, je to diskusia, no v prvom rade odpovedam autorke na otazku, v ramci odpovede som dala nejaky moj postreh, mozno na zamyslenie, neratam s tym ze bude kazdy suhlasita, teda vo zvysku fakt nemam naladu ani cas riesit konkretne pribehy rodin, ktore maju vyvratit moj nazor. To by som tu bola do rana, takze z toho dovodu tymto smerom dalej k teme nediskutujem, takto som to myslela. Ze zbytocne ma budu oznacovat 😁

mechurik
5. jún 2019

@evka6 skvele cize ak kopne niekoho alebo vysype na hlavu v pieskovisku piesok pochvalim ho aky je sikovny

via88
5. jún 2019

@nyteshade to je ok, ale to je neznamena, ze chape co sa deje. Co by si chcela aby sa 20 mesacny zacal chovat ako velkac lebo si tehotna? No nebude sa, a ak ano, tak na silu. Toto musis respektovat ze on nedospeje skor lebo cakas druhe.
Samotne obdobie prejde, ako ti radili baby aj ja, eliminuj zdroje, na skrinky nakup zamky nech neotvara, poskryvaj, prisposob domacnost, nech ti je lahsie.

luckamjar
5. jún 2019

Tak ako si tu už mala spomenuté od @dancura krásny príklad toho ako to ma byt 🙂 práca s emóciami, deti s tým potrebuju pomôcť, sami to ešte nezvládajú a to presne tak ako ti to dancura napísala.

Plus pises veľa o zákazoch a napomínaní ale chyba mi tu základná vec a to ake sú následky?? Treba si urobiť jasne pravidla - čo sa napr. na vychádzke môže a čo nie a tiež čo bude následok pri ich porušení...odporucam dodržiavať zásadu 3x a dosť...čiže 3x upozornenie a ak sa to zopakuje tak “trest” a tým môže byt uuuuplne čokoľvek. Ty ho možno veľa napomínas, okrikujes, ale nikdy tam proste nie je ten následok, on musí vedieť čo sa stane ak bude robiť to a to...(capnutie po riti nerátam 😉). Taktiež rozhadzovanie veci doma...prečo to upratujes ty? Vylial psovi vodu? Nech sa páči tu je handra, utriet a vodu doplniť. A nie, nie je na to maly 😁 nebude to tip top ale o to tebe nejde. Určite nebude chciet no nesmieš povoliť! To bude najťažšie ale prinesie to výsledky uvidis🙂 držím palce. Ono to prejde aj samo časom ale treba s tým pracovať aby si sa nezbláznili z toho 🙂.

eliska13
5. jún 2019

@via88 dobre vieš, že deti sa menia z mesiaca na mesiac.niekedy je dieťa dobré, kľudné rozhodnú sa mať druhé a pokým príde na svet je z neho diablik nesúd druhych😉

eliska13
5. jún 2019

@mechurik prečo si vypichla len časť jej príspevku
Píše hlavne o výchove, takže od malicka sa snáď dieťaťu hovorí, že do nikoho sa nekope a nesype piesok.

eliska13
5. jún 2019

@luckamjar súhlasím, lebo vekom bude vymýšľanie ešte horsie a s dvomi deťmi ešte viac a mladsie bude opakovat.

nyteshade
autor
5. jún 2019

@luckamjar následok ké že odchádzame domov... A mam aj video ako milosť pan handrou utiera vodu zo skrinky :D čiže následky určite sú

maximilie
5. jún 2019

@nyteshade ahoj. To ze je psychicky v poriadku je tvoj subjektívny nazor. Naozaj sa ta nechcem dotknut, ale skutocne ti odporucam ist k psychológovi,aj ked je malicky. Ked sa ti narodi druhe,zblaznis sa. Cim skor tym lepsie a psychologicky odborne vedia poradit. Tu dostanes vselijake rady,ale kazde dieta ja ine a psychológ je na to odbornik. Niekedy stacia 2-3 sedenia a mozno dostanes take skvele rady ze budes rada ze si tam isla. Nie je to hanba a radsej ist preventivne akp zatvárať oci pred realitou a tvarit sa ze nemam problem. Niekedy ide o banalitu.

eliska13
5. jún 2019

@maximilie súhlasím... Ale nie preto, že by som hľadala psychickú odchýlku, ale aby ma naucila ako stále nebojovat s vlastným dietatom, lebo je to frustrujúce a únavné.

lujza123
5. jún 2019

@nyteshade myslím ze to moc hrotis. Skus si dopriať trochu kľudu, vykašli sa na decko. Chceš od neho príliš veľa vzhľadom na vek.
Nevychovavaj každú sekundu, nevlac ho po meste, naozaj mu postačí dookola ten istý dvor ci ihrisko, doma mu všetko podavaj preč z dosahu a nauč sa ignorovať vreskot aj hádzanie o zem. Véd nech hučí, pocvici si pľúca, už to nieje babetko neublíži mu to.
Nechci všetko dokonale, teraz to nepojde.
Neboj raz príde doba keď bude poslúchať, keď pôjdete spolu niekam na výlet, keď si bude upratovať hračky, chce to len cas.

Asi budem za hnusacku mater ale pre mňa osobne bolo obdobie od 1 - 3 fakt peklo. Dieťa malo samovražedné sklony, doma všetko naschval nicila, trhala, nonstop vrieskala, hádzala sa o zem, obdobie vzdoru hádam do 5, nejedla takmer nič, nespala, odmietala všetky hračky..... To je naozaj obdobie ktoré treba prečkať. 3 ročne dieťa má IQ asi ako opica (vedecky dokázané) preto nečakaj zázraky, tie prídu ale trochu neskor
Teraz ma dcéra 10 rokov a je to milé a šikovné dievča, vyrástla z toho rovnako ako iné deti.

ivkasolteska
5. jún 2019

@nyteshade moj maly mal minuly rok 1,5roka a mozem ti zodpovedne povedat ze som si od aprila do novembra nesadla vonku na rit,hoci byvame v dome.bolo to moje najnarocnejsie leto v zivote.vkuse bol na schodoch,bil sesternicu,utekal,nepocuval,usiel mi aj z domu,aj na cestu,ked ho strazila moja mama.jednoducho som si nevydychla a bola som na prasky z toho ze ho nemam s kym nechat,ze neviem navarit,atd.cele dni som len nahanala.cez vchodpve dvere som ho dala dnu a kym som sa vyzula tak cez terasu mi zdrhol von a v ponozkach behal po dvore.ciste psycho.ked spal cez den,vecer zaspal az o 22:00,22:30.padala som na hubu.vobec ti nezavidim ze si tehotna,mas to tazke.ale deti rychlo rastu a su zo dna na den mudrejsie.s mojim sa uz da ist do mesta,hocikde,vonku sa sprava lepsie ako doma.musis vydrzat a nepolavuj vo vychove,musis prist na to,co na nho plati.u nas nezabera uz ani krik,ani na zadok,robim to tak ze nieco poviem,zopakujem a ked nepocuvne,odchadzam.potom sa zmobilizuje a robi to co chcem.uz som ho prestala nahanat po dome a prosikat aby sa obliekol napr.ked nechce,otocim sa a idem preč.vacsinou zaberie. . .

luckamjar
5. jún 2019

@nyteshade tak potom len na nich naozaj trvať a trpezlivo dokolecka omieľať 😊 treba byt chápava ale keď treba tak neoblomná😁

romiada
5. jún 2019

@nyteshade mne len napadlo....keď mu niečo vysvetľuješ, tak sa'snažiš dostať/zohnuť sa na úroveň jeho očí? Ono to možno vyznie ako detail, ale deti to vnímajú tak že sa ho snažiš pochopiť/počuvať/venuješ sa. Lebo keď si vystreta a ešte'aj kričiš je to akoby z pozicie sily, že mu rozdávaš príkazy.
A neboj toto obdobie prejde. Možno za 4 mesiace kym porodíš bude úplne iný.
Náš je tiež také tornádo. Do 1.5 roka mal 2x rozbitu bradu (na štichy) a rozťate viečko pod obočim. V 11mes začal chodiť a vyštveral sa z postielky (z najhlbšieho levelu). Moji rodičia ho ani nechceli stražiť na dlhšie ako 2 hodinky alebo len priputaneho v kočiku. Teraz ma už 2.5roka a je to oveła lepšie ale stale je to taka pojašena opica alebo sa totalne prepne do módu nervaka keď nie je po jeho. U nas vedia občas všetci susedia že ideme vo vyťahu s krpcom domov.

majcika
6. jún 2019

@nyteshade nech sa deje čokoľvek nikdy nehovor na svoje dieťa, že je zle. Zvykneš si nato a budeš mu to vravieť bežne, čo myslíš co mu vstepis do hlavy?
Výhrad mu skriňu s haraburdami, ktorú otvárať môže, robiť si tam bordel môže, trvaj však na tom, že len ta jedna skriňa je jeho.
Na prechádzke, chod na miesta, kde je to bezpečné a nechaj ho v behať, dohodni sa, že na to. Určitom mieste môže robiť čo chce, ďalej ísť nesmie. Ak ta nepocuvne, beres ho domov ale k supnes do kočíka, dodržuje to. Krikom si doteraz nič nedosiahla, ani capnutim po zadku. Už si zvykol, že m a ukricanu nervózny mamu co nič nedovolí. Napadlo ta, ze ako premýšľa on? No lebo on premýšľa, ide ho rozdrapit zvedavosť ou, overením si ci je pravda co hovoríš. Daj t sa udrem keď zlezem s motorkou po schodoch? A boli to? A co sa mu stane? Takto premýšľa on. Netuší a je mu jedno prečo zuris keď on vyváža lebo on len objavuje. Zmeň svoj prístup ty. Tebe vadí, že ťa neposlucha. Jemu je tosum a fuk. Ale viac by sa asi tešil a vyvíjal keby mal maminu, ktorá aj nieco povoli

via88
6. jún 2019

@eliska13 ja samozrejme nehovorim o detoch, ktore su prechodne nervozne lebo idu zuby...
preco hned sudenie, keby sme sa nestavali od nepamati k niektorym javom kriticky, nemaly by sme dnes vyskumy a vedu 😊 potom ani pr psychologiu, ktora dnesnje v spolocnosti zjavne celkom napomocna pri oredchadzani dusevneho utrpenia...

milus777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bagre
6. jún 2019

@nyteshade ešte by som ti poradila, skúste to poriešiť k spokojnosti oboch kým sa drobec narodí, trebárs aj cez spomínanú nevýchovu... aj my sme vďaka tomu zvládli pár ťažkých situácií. A áno, niekedy nezvládame, lebo ja reagujem 'postarom'. po narodení súrodenca nemá problém so žiarlivosťou máloktoré dieťa = bude to ešte horšie. Nájdite si vlastnú cestu, drobnými krokmi sa to dá, spomínala tu maminka dať sa na úroveň dieťaťa pri rozhovore... a obdobie vzdoru - ja by som touto cestou nešla, mám 18 mes doma a o vzdore to rozhodne nie je. Hoci niekedy sa pajedí, ale z jeho pohľadu na to má 'dôvod'. Hodiť dieťa do škatule s nápisom obdobie vzdoru je to najľahšie... výchova je predsa o tom byť s dieťaťom, nie počkať 20 rokov kým niečo prejde... ale je super že to chceš riešiť

rubinka
6. jún 2019

@nyteshade - mne sa zdá že malý ti vystrája lebo sa nudí, treba ho nejako zaujať. Doma odložiť všetko nebezpečné alebo čo by mohol ponicit z jeho dosahu. A vysypať mu trebárs box s hračkami a nech sa tam prehrabuje v tých hračkách a máš kus výdychu. Ja mám všetko náročné deti a všimla som si že takto nezvládnutelni sú keď sa nudia tak potom vymýšľajú len blbosti a robia všetko zle čo ich len napadne. Aj z tvojho opisu mi to tak pripadá.
Keď idem von pohladame chrobačiky alebo mravce a mám vystarane. Keď je po daždi vezmem ku kaluži a nech si tam dáva kamienky, lístky a máča sa v tom rukami. Potom sú deti také zaujaté že fakt ich nenápadne utekať mi či inak zlostit.

maciatkolulu
6. jún 2019

@evka6 zle si nevšímať?

nika898
6. jún 2019

@nyteshade ahoj nechcem malovat certa na stenu ale moj starsi syncek je velmi podobny. Zial u neho mame podozrenie na autizmus pripadne narusenu komunikacnu schopnost. Ja mam rozdiel medzi chlapcami 20 mesiacov. Von som s nimi sama chodila iba na oplotene ihrisko kde som vedela ze mozem na chvilku nechat kocik dalej od seba. Do obchodu som chodila tak ze mladsi v nosici a starsi v kociku. Koncom marca sme sa prestahovali na dedinu a obchod mam 2 min od domu tam som si trufla ist takmer mesiac po tom co sme sa prestahovali a to syncek ma 3 roky. Nastastie to uz davame bravurne. Ide pekne za ruku, neuteka a dokaze uz aj pockat ked poviem ze ma cakat. Inak mladsi teraz ma 18 mesiacov pocuva viac ako starsi.

bubalea
6. jún 2019

Podľa mňa je to klasické správanie v takomto veku. Buď sa malý nudí, alebo je proste rozmaznaný a snaží sa všetku pozornosť strhnúť na seba. Treba mu ukázať už teď, že sa celý svet netočí len okolo neho

larisalarisa
6. jún 2019

Ono sa to zmení. Aj náš malý takto vystrájal a ja som ho naháňala všade. A keď som ho po hodine zapla do sedačky, tak som plakala od zúfalstva. Teraz má tri a tri mesiace....a stále je to lepšie a lepšie. Poradiť neviem len vám držím prsty.

altair
6. jún 2019

@nyteshade bude este horsie a potom uz bude iba lepsie. horsie si myslim ze bude ked prides s babatkom domov, a lepsie, ked si zvykne ze ste o jedneho viac. ano, budete mat narocny rok, ale potom bude uz iba lepsie. zvladnete to. maly sa sprava primerane veku. o par mesiacov bude viac reagovat na prikazy, zakazy, pochopi, ze nesmie niektore veci. je este maly. prajem vela sil a trpezlivosti.