Obvod hlavičky

27. apr 2023

Ahojte mamičky mam takú otázočku mala ma mesiac ma obvod hlávku 38cm pred dvoma týždňami mala tiež obvod hlávky 38 cm myslíte že to je v poriadku že ja za dva týždne nenarazil hlávka? Dr. Sa ka tomu nevyjadrila

mia_von_prag
27. apr 2023

Mohla to byť aj chyba merania.
Inak 38 cm v mesiaci je 90 percentil, takže hlavu má dostatočne veľkú.

cookie29
27. apr 2023

kazdy lekar meria inak. Uz sa mi stalo, ze sme boli u detskeho a poslali nas do nemocky a namerali cca 1 cm rozdiel...

autor
27. apr 2023

@cookie29 no neviem a tak snáď to je v poriadku keď nič nepovedala budúci týždeň sa jej opýtam na poradni ... a co vám potom povedali v nemocnici?

autor
27. apr 2023

@mia_von_prag ja práveže neviem aký by mal byť obvod lebo pri prvej som ani nevedela aký má obvod hlavy lebo to nepísali do knižky ale ma novu sestričku a ta to už píše

basska_b
27. apr 2023

A v porodnici mala kolko? Mojim vyrastla za prvy mesiac min. o 2 cm... ale urcite treba pockat este na dalsie meranie, o par tyzdnov mate isto dalsiu kontrolu

autor
27. apr 2023

@basska_b v pôrodnici mala 35cm ... a na poradňu ideme budúci štvrtok

mia_von_prag
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
basska_b
28. apr 2023

Tak to je super 👍 ved o 3 cm podrastla. Moja dcerka mala hlavicku od narodenia nadpriemerne velku, rastla jej na 99. percentile (len 1% dievcat ma hlavku vacsiu) a sestricka mi hovorila, ze sa sleduje aj krivka rastu, napr. by bol problem, keby zrazu z mesiacu na nesiac sa hlavka prilis zvacsila.

autor
28. apr 2023

@mia_von_prag teraz som merala malej hlávku a namerala som jej 37cm

autor
28. apr 2023

@basska_b a môžem sa opýtať aký bol potom postup a s čím ste si prešli? Keď mala takú hlavky ...

basska_b
28. apr 2023

Sestricka hovorila, ze proste geneticky ma velku hlavku, ze to je oka. Ak by sa nahle vyrazne zvacsil obvod , mohol by to byt napr. hydrocefalus 😬

"prvým príznakom býva zvýšený rast hlavičky.
To je možné zaznamenať buď pohľadom, alebo pri preventívnych prehliadkach u pediatra, kedy obvod hlavičky presahuje normu. Jednotlivé kosti lebky sa môžu od seba vzďaľovať a vznikajú medzi nimi mäkké časti. Fontanela môže byť vyklenutá a napnutá."

Ja som videla dojciatko s hydrocefalom na Kramaroch na chirurgii a ta hlavka bola abnormalne velka 😢 ale nechcem s tymto strasit. To sa vas netyka