Predčasne narodené deti vývoj

mamulik10
17. jún 2018

Ahojte mamicky. Prosim Vás len mamicky predcasniatok. My sme sa narodili 29tt. Chcem sa spytat mamiciek predcasniatok ako ste boli ma tom s vyvojom? Dakujem

nika665
17. jún 2018

Ahoj,pridala som ta do skupiny Predcasniatka 🙂 Tam mozes napisat☺ 😉

svetlana35
17. jún 2018

@mamulik10 my sme sa narodili v 35 tt a veru je dost pozadu este len teraz zacal sediet a to ma 9 mes. Dufame, ze to dobehne 🙏👶

dadymima
17. jún 2018

Maly sa narodil v 33tt, vela zalezi ci su nejake komplikacie. Co sa tyka vyvoja, bol trosku oneskoreny, dlho len lezal, nepasol koniky, nesedel, nestvornozkoval. Potom som s nim bola v 10m na kurze babyplavania a v 14m zacal pekne sam chodit. Teraz ma 4 roky a je uplne ako rovesnici 🙂

svetlana35
17. jún 2018

@dadymima a stvornozkovat sa uz potom nenaucil vobec? lebo nas ma 9 mes a nestvornozkuje, ani sa len nestavia na styri len lezi

mogaa
17. jún 2018

Je to individuálne, záleží ako bolo bábätko vyvinuté pri pôrode a či boli aj nejaké ťažkosti(nedokysličenie, krvácanie...). Ak nemá stanovenú žiadnu diagnózu, tak teoreticky by to malo byť ok, len pomalší vývoj- ale je to naozaj veľmi individuálne. Treba chodiť na kontrolu neurológovi, cvičiť vojtovku a čo najviac sa dieťatku venovať. Tieto deti vyžadujú viac starostlivosti, čo najviac ho stimulujte k pobybu - cvičenie na lopte, plávanie, otáčanie sa za hračkami....Ak je vo vašom okolí nejaké centrum kde chodia napr.deti s DMO cvičiť a dieťatko zaostáva vo veku 10mes-rok tam s ním môžete začať chodiť, vedia tam s takými detičkami cvičiť...Či bude uplne bez následkov vám nepovie nikto, DMO sa stanovuje niekedy až v 3rokoch, rovnako neskôr môžu byť poblémy s rečou, v škole problémy s učením.... Je to veľmi individuálne, veľa detí okolo 1,5roku dobehne rovesníkov a sú uplne v poriadku. Ak majú deti problémy okolo roku sa s nimi chodí do Lužnej, okolo 2rokov sú výborné kúpele Kováčová, sú rôzne centrá ako Adeli, Renona,Pomocníček....Vojtovku s nimi cvičia len v Dun.Lužnej, inde majú rôzne kombinácie cvičení(koncept Bobáth, podľa Kabáta, Brunkovej...). Všetko záleží od stavu dieťaťa ako na tom je, sú tam ostatné procedúry ako oxigenoterapia, hipoterapia, perličky, elektroliečba, niekde kraniosálna terapia...

babi81
17. jún 2018

@mamulik10 maja mala sa narodila v 34tt zo zaciatku bola pozadu, chodili sme aj na neurologiu, potom ako 5mesacnu sme ju zobrali k moru a plavanie urobilo zazrak.zacali sme neskor sediet az koniec 7mesiac a lozit az 11mesiacov chodit 14mesiacov teraz uz je vsetko ok dobehla deti v jej veku a v niecom je aj popredu.zo zaciatku to bolo tazke, chce to viac trpezlivosti a nejake cvicenia navyse na stimulaciu svalov aleteraz ma 2a nikto ju nezastavi🙂 drzim palce

zuzana2000
17. jún 2018

aj ja mám dcéru narodenú v 29 tt, začiatok prognóz zlý, no naozaj sa im treba venovať...cvičiť vojtovku, nám neurolog tvrdil, že v roku sa mi ani nepostaví na nohy....a keď mala v 15 mesiacoch kontrolu, tak prišla po svojich a pozdravila ho čau... Bol teda riadne prekvapený....🙂 za chvíľku bude mať 18 rokov....v škole na základnej bola ako jediná z triedy celých 9 rokov jednotkárka....hoci ešte v nemocnici hovorili, že bude zaostávať v škole....teraz je na gymnáziu a už vie aj kam na vysokú....treba deťom veriť a aj keď je to ťažké, odmakať si aj tú vojtovku, nám teda riadne pomohla.
želám veľa šťastia...

janickacrazy
17. jún 2018

@svetlana35 to, že dieťa má sedieť v 6mes. je už prekonaný mýtus, moj syn narodený na termín si sám sadol až v 11 mes., nedávala som ho sedieť a je úplne v poriadku, takže podľa toho by som sa určite neriadila, doležitejšie je štvornožkovanie

maminuska
17. jún 2018

@janickacrazy je to prekonaný mýtus , ale ja som to v koncepte pochopila tak že dieťa sa ešte neposadilo SAMO so šikmého sedu .

@svetlana35 ak sa ti ešte len teraz sám posadil tak si stále v norme.

svetlana35
17. jún 2018

@maminuska no sam sa neposadi, musim ho ja

janickacrazy
17. jún 2018

@svetlana35 nemala by si ho sama posádzať, vojtovku necvičíte?

svetlana35
17. jún 2018

@janickacrazy nie nic nekazali ani na neurologiu zatial nechodime,ma pupocny pruh ale to tiez zatial neriesia ze neskor...

janickacrazy
17. jún 2018

@svetlana35 hlavne ho dávaj veľa na bruško, vydrží ti byť dlhšie na brušku? zvážila by som konzultáciu s fyzioterapeutkou, zato nič nedáš a budeš aspon v klude, či je všetko ok

maminuska
17. jún 2018

@svetlana35 otáča sa ti z chrbáta na bruško a z bruška naspäť ? Nám neskutočne pomohla vojtovka, ale mne dcéra ochrnula.

svetlana35
17. jún 2018

@maminuska ano otaca

maminuska
17. jún 2018

@svetlana35 tak mu daj ešte čas, ale tiež by so ti poradila aby si zašla za nejakou fyzioterapeutkou . Čo som si všimla , si z Ružomberka, tam je pomerne kvalitná nemocnica a nemáš to ďaleko od Martina, kde je dobrá neurológia.

svetlana35
17. jún 2018

@maminuska v piatok idem na poradnu k pediatricke tak sa popytam

aflou
17. jún 2018

@svetlana35 moja začala štvornoškovať keď mala 11,5mesiaca a štvornoškovala asi 5 mesiacov.

blanka1011
17. jún 2018

@mamulik10 ahoj v 29 tyzdni a neodporucili vojtovu metodu cvičiť? tak skus skočiť za nejakou rehabilitacnou detskou sestrou sa poradiť mala sa mi narodila v 32tt nam nenormalne vojtova metoda pomohla všetko dobré

ebi88
17. jún 2018

@zuzana2000 neviem ani preco, pozrela som si vas profil, asi sa mi nechcela podla foto verit ze mate 18 rocnu dceru a musim vam povedat, ze ste velmi pekna a sympaticka pani a mate krasne deti, dcera je bojovnicka a syn velky vtipkar 🙂

mogaa
18. jún 2018

Vojtovka sa väčšinou cvičí u maličkých detí kde bol problém pri pôrode alebo kde je zjavná diagnóza. Vtedy sa začína čo najskôr s cvičením, lebo najväčší účinok má do roka. U detí ktoré sú lenivé alebo spomalené vo vývoji - sú pediatri ktorí pošlú na rehabilitáciu hneď a tí čo čakajú. Ak ale zdravé dieťa bez diagnózy vo veku 9-10mesiacov len leží a pretáča sa a nemá snahu o plazenie, treba ho stimulovať k pohybu. Čo najviac počas dňa na brušku, aby malo snahu zobrať si hračku, cviky na lopte(nájdete aj na nete), prípadne naozaj na poradni spýtať sa doktorky či by nebolo možné poslať na rehabilitáciu aby vám ukázali nejaké cviky....Nie vždy je potrebná vojtovka, tá sa dáva ak je zjavný problém alebo veľmi zaostáva vo vývoji, ale sú aj cviky na posilnenie bruška, chrbátika. Výborná je voda, kde sa má možnosť člapkať, napr.aj tá vo vani. Veľa mamičiek robí chybu že deti berú doobeda von na 3-4hodiny (to isté poobede)a dieťa je len v kočíku, doma väčšinou spí a papá a je málo času aby sa pohralo na brušku a na rukách. Ak aj idem s dieťaťom do parku, zoberiem deku, dám na trávu, dieťa na bruško a nech dočahuje - hračky, trávičku...

dadymima
18. jún 2018

@svetlana35 naucil, najprv sa plazil, potom sadal a nakoniec stvornozkoval ako drak 🙂

zuzana2000
18. jún 2018

@ebi88 ako stačí málo k tomu, aby mi niekto krásne zlepšil deň.....ďakujem za krásnu pochvaľu

evkamotka
19. jún 2018

Nad 35+0 v 7m sa zacal pretacat, dnes ma 9m zacal sa davat na styri ale nelozi, tipujem ze zacne v 10m.a samozrejme ani nesedi, to mozno rocny...

sysa5
2. feb 2019

@nika665 môžeš aj mna prosím ta pridať do tej skupiny predcasniatka?

ivado
7. nov 2022

Môžete má prosím pridať do skupiny predcasniatka ?

nika665
7. nov 2022

@ivado mala by si mat pozvanku

ivado
7. nov 2022

@nika665 prosím vies ma pridať do skupiny. ?

nika665
7. nov 2022

@ivado uz tam si

helca1234
2. mar 2024

@dadymima dobrý deň chcela by som sa opýtať mám cérku narodila sa mi32tt..dnes má 2.5roka začala chodiť jak mala 1.4mesiace ...chodili sme aj na vojtovku ...ona sa narodila predčasne z dôvodu že mi praskla placenta a museli mi spraviť cisársky rez ...no to nebolo nič pri narodený mala komplikácie bolia intubovana 4xpo 4min ..je veľmi opozdena ešte stále nerozpráva neopýtal sa má že chce jesť ani piť neviem bojím sa aby tam nebol autismus môžte mi poradiť som už zúfalá🥹