Problém s večerným spánok 5,5 mesačnej dcérky

katkaseiner
12. feb 2013

Ahojte, veeelmi potrebujem radu...
Dcerka ma 5 a pol mesiaca.... spanok cez den je fajn...sice mi zaspava doobeda a podvecer na rukach na pol hodku, cez obed v kociku vydrzi nieco medzi 1 a pol hodinou az 3 hodinami...
Problem prichadza vecer... uz sme skusali fakt vsetko... nosit na rukach, vyplakavanie, lezanie v posteli s nou, hladkanie, capkanie po zadocku, zaspavanie pri kojeni, fit loptu, proste mi dochadzaju sily. Nevadi mi, ze sa potrebuje kojit kazde 2 hodiny... horsie je, ze ked sa prilis prebudi, spanok prichadza do uvahy az o dalsie 2 hodiny... Manzel studuje a pracuje, takze potrebuje fakt spat (a to sa nestazuje ked ho len parkrat zobudi) a ja tiez na fungovanie potrebujem spanok, ale zda sa ze nasa princeznicka ho az tak velmi nepotrebuje, alebo neviem.
Ako uspavate na noc? Len mi prosim nepiste ze polozite do postielky, lebo to u nas zial nefunguje ani omylom... :(

matozazzo
12. feb 2013

@katkaseiner Kedy ju davas spavat? Moze byt, ze je uz neskoro a je velmi unavena... Skus zaviest urcity "ritual... napr. pohrat sa, navecerat, okupat alebo osprchovat, nakojit a sup spinkat... Pravidelnost a hlavne casova sa vyplati... Ja ked presvihnem vecer 18.30 hodinu, uz je zle :( Proste je to jej cas a aj ked spi do 17hod, o 18.30-18.45 proste ide spinkat. Niekedy zaspi az o 19, ale lezi... a potom zaspi. Nie je to jednoduche, vydrz, bud dosledna a uvidis, ze sa ti to do 2tyzdnov podari 🙂

katkaseiner
autor
12. feb 2013

@matozazzo mame ritual...ale mozno mas pravdu, casovo to nie je spravne... problem je, ze aj ked vynechame vecerne spanie, ona zaspi v pohode, ale len na pol hodku a zacina to odznova...
my mame to vecerne spanie, potom sa hrame, kupel, este trosku sa vyblaznit, papanie a spanok...ale to posledne je velmi tazke
spat ju davame o 21.00

matozazzo
12. feb 2013

@katkaseiner O 21 je veeelmi neskoro!!! Take male deti by mali chodit spavat okolo 19hod najneskor, ona je uz unavena, z toho nervozuna a preto ti nemoze zaspat... Ked ju das tak neskoro, po hodke, dvoch sa ti zobudi :( Postupne sa spanok upravi, ale dieta treba davat spat vtedy, ked vidis, ze zacina byt mrzute, unavene, a nie nasilu pretahovat cas, potom je to len a len horsie :( Mne v takom obdobi spavala mala aj 3x do dna, inak by som sa asi zblaznila :( Postupne sa to upravilo na dvakrat do dna a teraz niekedy len raz, ale spi od 18.30 (19.00) do pol 7 rana. Zo zaciatku sa budila aj o 5 rano a znova spala od 8-9.30, ale postupne to natiahla, len treba vydrzat 🙂

vonicka
12. feb 2013

Suhlasim, davat spat skor, o tej 19.00 je idealne. Ja som to presne takto zacala robit a postupne mi zacalo dieta rano aj dlhsie spavat. Cez den stale nic moc.

katkaseiner
autor
12. feb 2013

@matozazzo @vonicka nie je to o 19tej skoro? Mne ked o 19tej zaspi, je to len na pol hodiny... hocijako sa to pokusime pretiahnut, neda sa... uz len postielku zbada uz place...
Je ale pravda, ze momentalne ju kupem po tom spani o 19tej, kupanie zvladne, obliekanie je uz s krikom a potom uz je to viac-menej o mrncani, noseni malej na rukach... :(

pacica
12. feb 2013

@katkaseiner
nezabavajte ju pred spanim mozno to ju aj prebera.a to kolko pospis dokopy ked sa ti tak budi?

miray
12. feb 2013

Mam tiez taky podobny problem,mala je cez den dobra ale vecer je to horor snezim sa ju tak o 19 okupat nakrmit a potom do postielky tak okolo 20,ale teraz par dni je uz problem zaspava mi na rukach a potom ju pomalicky polozim do postielky ale to je len na par sekund hned sa zobudi a zaciname od znova a to aj 4krat a niekedy aj viac krat musim opakovat.Tak za hod a pol sa zobudi chvilku sa pohra,napapa a ideme spinkat a znova cela tato procedura.A aby to nebolo malo zobudi sa v noci tak o4 a neche dalej spat.Mala som predtim kolisku v ktorej spinkala pekne ale dali sme ju uz prec a mam pocit ze tato klasicka postielka jej moc nevyhovuje,...ale ked davate daticky spavat uz o 19tej vydrzia vam spat az do rana lebo moju kedy sa aj nezobudila pred tou 12tou v noci a nebola chvilku hore tak sa zobudi v noci tak o 3tej a uz nespi vobec az tak za dve hodini alebo az rano znova

sante81
12. feb 2013

@katkaseiner mala som ten isty problém ked mala 5-6 mes, okupali sme sa , nakrmili, trochu pohrali, a sup spat - zaspávala mi iba na rukách, a za hodinku bola hore, a to sa 2 hod vyprávala sama so sebou, točila sa v postielke, mne sa chcelo spat, ona mala energie dost. preslo to asi po mesiaci. tak mozno tiez je to u vas len prechodné obdobie. na to ze ma 5 a pol mes spinka cez den dobre, ja som kupala okolo 17tej pred 3 spánkom, ktory trval asi 20 min, takze by som mozno kupanie posunula z tej 19tej na skôr, treba vyskusat všetko, a mne dobre padne aj unavit malu, večer sme uz len v spálni na posteli, pretáca sa na brusko, snazí sa uz lozit, proste dieta unavit a teraz zaspí uz do 5 min.

katkaseiner
autor
12. feb 2013

@pacica skusime trosku skor dat spinkat...mozno tesne pred 20tou hodinou. No veru, vela toho nepospim...len tipnem, zhruba mozno 4-4,5 hodiny... kedy jako... Ked je 4x hore v noci (len na kojenie) tak to povazujem za super noc

katkaseiner
autor
12. feb 2013

@sante81 velmi dufam, ze je to prechodne obdobie a utrasie sa to... nam zial nepomaha ju unavit...
Zacali sme chodit do plaveckych jasliciek... to ju musi mega unavit... ale nie dostatocne na nocny spanok...po plavani spi jak zabita
Tiez sme donedavna uspavali na rukach.... uz nam isli s muzom odpadnut chrbty a ruky... presli sme na vyplakavanie... spociatku sa interval skracoval, ale uz sa zas riadne predlzil, preto neviem ci to vobec ma vyznam

katkaseiner
autor
12. feb 2013

@miray tiez som zvedava ako mi bude reagovat mala na skorsie zlozenie na spanok... viem, ze sa maju skladat na spanok ked este nie su velmi unavene, ale nam zial ani to nepomaha...zrejme musime skusat...
Viem, vela mamin ma problemy so spankom deticiek. Niekedy je nasa mala taka unavena, ze jej az hlava odkvecne, ale ked ju zlozime, tak vydrzi dalsiu hodinu vykrikovat :(

matozazzo
13. feb 2013

Skuste pozmenit cely rezim dna.. Vecer byvaju deti unavene z celeho dna a preto mrzute. Mam pocit, ze ked ju das o 19 spat a o hodku je hore, ze si tym nahradza jedno spanie cez den... Konkretne, mala vstavala okolo 6, potom prve spanie od (pisem priblizne) 8 -9.30 (10.00), druhe - chcela som az poobede, nech potom vydrzi do vecera, tak som ju dala az okolo pol 2, dovtedy katastrofa, nervozna, mrncala, a ked zaspala, po hodke bola hore a drzala som ju do 19, nech spi, a zase nepokojna, zlostna, problem zaspat... Tak som to zmenila a hned ako bola unavena, sup do postielky, takze to jeden cas u nas vyzeralo asi takto, rano hore okolo 6, potom 1. spanie od 8 - 9.30 (10), 2. spanie od 12 - 13.00 (13.30) a tretie okolo 16 - 17 hod a o 19 sla spat normalne v pohode, po okupani, mliecku a dokonca ziadne uspavanie na rukach, rovno do postielky... Je pravda, ze ked sli zubky, rezim sa zmenil, aj bola placlivejsia, potom postupne ranna unava prichadzala pred pol 9, a doteraz mi chodi spat od pol9 - 10 a druhe spanie uz okolo pol 1 - pol 3 a vecer o pol 7 a spi do rana do pol 7 (v noci okolo 2 pije mlieko), ked bola chora, opat bol 3 - fazovy spanok cez den, sice iba po hodke, ale nebola taka mrzuta, nervozna a hlavne, nebol problem so zaspavanim. Skuste sa "napojit" na rezim dietatka, nie to, co "vyhovuje" nam, aj ked aj ja niekedy nadavam, ze sa neviem pohnut z domu, lebo ma taky rezim, ale na druhej strane uz si tak zvykla, ze sa podla toho mozem zariadit aj ked je pri nej niekto iny.. Viem, ze su rozne deticky, ale mam to overene aj v praxi - v jaslickach... Ked 1,5r dietatko vstava o 6, nedokaze vydrzat do 12 na poobednajsi spanok, poobede spi hodku a vecer si s nim rodicia nevedia dat rady... Ked prejdeme na dvojfazove spanie, pospi dopoludnia v jaslickach pol hodky - hodku, vydrzi krasne cele dopoludnie, aj vonku, zaspava po pol 1 a spi aj do pol 3, rodicia si ho vezmu vysmiate a o 19 im ide normalne spinkat...

pacica
13. feb 2013

@katkaseiner ako dlho pretrvava ten zly spanok?odkedy tak zle spava?

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@pacica je to fakt od zaciatku...uspavali sme na rukach, ale uz sa neda...od 7 vecer by nedbala az kym odkvecne byt na rukach...niekedy to bolo do 22.00 ale boli uz aj horsie rekordy :(

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@matozazzo skusili sme dnes dat spat o 20.30... pomaly znizime cas, len nechcem velkym skokom, nech neideme sokovou terapiou. Dnes je unavena z plavania a zaspala za rekordnych24 minut sama v postielke... je to krute, ale musi sa sama naucit... skusim sa priblizit aspon k casu pred 20.00 ale postupne.
Koncom mesiaca zacnem pracovat z domu, ale po case bude musiet do jasliciek, takze urcite sa zas budeme musiet prisposobit nejakym pravidlam. Ty pracujes v jaslickach? ci mas tam babo?

pacica
13. feb 2013

@katkaseiner to 5 mesiacov spis len tie 4h?

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@pacica je to striedavo jasno oblacno.. boli noci ked to bolo snad aj menej, ale niekedy sa postasti aj 8, tych je ale fakt malo
V kazdom pripade som este od narodenia malej neprespala ani jednu celu noc :( viem, pri kojenych babenach to tak byva. Uz som si zvykla...

pulsatilka
13. feb 2013

@katkaseiner ja som to mala pri starsej ☹ . Cez den spala od malicka 2X, ale len v kociku...takze doobeda aj poobede som za kazdeho pocasia kruzila 2-3 hodky povonku...prisiel vecer a katastrofa...vtedy som sa snazila striktne dodrziavat cas ( 19.00- sa kupala)...v noci pospala max. 2 hodky a bola hore a ked sa casom pridala kolika... 😒 noci som travila nosenim dcerky na rukach (tak do 3 az 4) a o 6-tej uz bola hore ☹ ☹ ☹
pri druhej sa skor riadim malou 😀 ma svoj rezim, ale nedodrziavam ho tak presne...ked ma chut pospinkat si...tak ju nakojim a ona pri tom zaspi...( 3x az 4x denne tak cca na 30 az 40 min)...vecer ju kupem okolo 18 az 19 podla toho ako si sama vyziada... a ideme spat...najneskor o pol osmej spi...v noci sice stavam, ale bez slova nakojim a sup do postielky ( uz v noci neprebalujem 😒 ) a davam malu spat od narodenia raz na brucho, raz na chrbatik...( na brusku spi velmi pokojne, ukludnuje ju to)...drobec ma 5 mesiacov...

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@pulsatilka vidim ze kazdy je pri druhom babene mudrejsi 🙂
S manzelom uz vieme kopec chyb ktore sme urobili a budeme sa ich vystrihat ako cert kriza pri druhom anjelikovi 🙂

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@pulsatilka Ozaj, a s prvym babom sa to kedy utriaslo?

gabika_tkacikova
13. feb 2013

@katkaseiner u nas je o 19 tej urcite skoro, vtedy maleho idem este len kupkat a definitivne mi zaspi az okolo 21ej, u nas je to to iste, keby som ho dala spat o 19 tej spi len pol hodiny 🙂 ked ide spat neskor, aspon mam istotu ze definitivne mi vstane az okolo 6,30, a nie skor

pulsatilka
13. feb 2013

@katkaseiner po prvom polroku sa to zacalo zlepsovat...ked som zacala davat na veceru kasu...sice som stavala na kojenie aj 5-6 x ale uz nemusela byt na rukach celu noc...zaspavala na fit lopte...prestala som v noci prebalovat a kojila som po leziacky... 😀
No nezabudnem na prvu celu prespatu noc 😀 😀 😀 Po roku som prestala kojit ( z nedostatku spanku a kojenia som mala 45 kg 😒) a odisli sme s manzelom na predlzeny vikend 😝
Co som sa poucila pri druhej...prva spala v absolutnom tichu a zobudilo ju akekolvek suchnutie...druhu sme naucili spat pri beznom dennom rucho.... spala aj ked susedia vrtali... 😀 😀

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@gabika_tkacikova no v tomto to mame lepsie...ked sa spinka, tak rano aj do 8 alebo 8.30 🙂
len to zaspavanie je pliaga

katkaseiner
autor
13. feb 2013

@pulsatilka ufff, ze 45 kg....to je uz jak koncentrak...to si uz asi skor stratila mlieko, vsak? No ked nam mala vela nespekuluje, tak mne nevadia tie 4 kojenia v noci...to povazujem za celkom fajn noc.
Tak teraz uz len dufat, ze to bude stale aspon o chlp lepsie...

pulsatilka
13. feb 2013

@katkaseiner mliecka som mala dost...ale lekar mi odporucal prestat kvoli klesajucej vahe. 😒
Co sa tyka spinkania sa to casom vyriesi...drobec porastie a bude v noci co raz viac spat...len treba vydrzat... 😉

gabika_tkacikova
14. feb 2013

@katkaseiner lenze moj spinka cez den tak cca okolo 4-4,5 hodiny dokopy, tak mozno je viac vyspaty, preto rano skor vstava, snazila som sa aby cez den menej spal, resp. chcela som zistit ci mu nebude stacit tak 2-3 hodiny, ze mozno v noci sa lepsie vyspi, no zistila som ze on ten denny spanok potrebuje pretoze potom je nervoznyf - ale aj tak som myslim ze na tom lepsie ako ine maminky, ktorych deticky robia sarapatu v noci 🙂

matozazzo
14. feb 2013

@katkaseiner Aj pracujem, aj tam mam dcerku... Super, urcite na to chod postupne a potom si skus zistit, aky rezim maju v jaslickach a pokus sa mu prisposobit aspon ciastocne, ak nie, po case samo dietatko na dany rezim nabehne 🙂

matozazzo
14. feb 2013

@gabika_tkacikova Plati, ze cim neskor ide dietatko spat, tym skor vstane a ked sa nevyspi cez den, nedozenie to v noci, naopak, je nervozne a zle spi... Ale kazde dietatko je ine, a treba najst ten najvhodnejsi rezim, najlepsie je riadit sa podla neho, je mrzute, unavene - sup spat, rezimu sa dietatko musi naucit, tak ako aj dospely 🙂 Ked vstava rano o 8, je jasne, ze sa rezim posunie, aj denne spanie... Nam by stacilo vstavat o 7, ale obe dievcata su hore uz o pol 7, ale aspon rano v klude vypijem kavu, ale vecer mala zhruba od 19 a starsia od 20.00 (najnovsie, lebo poobede v skolke uz nespi - predskolacka) spia a mame kludny vecer 🙂

katkaseiner
autor
14. feb 2013

@gabika_tkacikova my sme tiez skusali tuto variantu... menej cez den a bude to lepsie v noci.... figu drevenu ... :(
nevadi, trosku vyckame, zatial ostaneme pri vyplakavani aj ked je to fakt nervy drasajuce :( u nas to totiz funguje a mala spi relativne dobre...tuto noc sme spali ako tak, len bol trosku skorsi budicek... ale zaspala uz o 20.45 (inokedy ked sme ju zlozili o 21.00 tak aj 22 bolo ked nam zaspala) takze nemozem cakat ze mi bude prespavat cele dni a noci

magdi21
14. feb 2013

Nám sa od mala akosi podarilo nastoliť si režim.Mám 7-mes.dvojičky a hned od začiatku posl.kŕmenie o 22:00 a šup do postele, zhasnúť-síce sa ešte pohmýria, vykopú..Dám im ešte vodičky , tá musí byť , cumlíky a do pol hoďky sme v "hajanoch" 🙂 Ráno sa napapáme 6::00a ešte spinkajú do 9:30 🙂 🙂 ...Proste chytiť len ten režim...Ja si doma práve od tej 6-9:30 najviac porobím...