Sladkosti u 2 - 3 ročných deti

4. aug 2020

Ahojte mamičky,
Ako to prosím máte u 2-3 ročných deťoch so sladkosťami?
Môj syn sem tam nejakú zjedol, ale keďže sa mi zdalo že býva až moc pojašený a nesústredený, ani posedieť na pár sekúnd tak sme s tým dosť sekli. Ako občas mu dám napríklad na cestovanie piškótky, lentilky (alebo v jogurte) ale ostatné som zatrhla (kinderka, brumíkovia, gumený mackovia). Lenže problém je vtedy, keď prídeme niekam kde je viac detí (mám 3 sestry, každá aspoň jedno dieťa) a to sú nonstop nejaké lízatká, čokolády na stole.
Snažím sa vždy doniesť nejaké ovocie v miske alebo banány... Ale tak zas ktoré dieťa sa nepoteší viac sladkostiam.
Nechcem aby to syn jedol, ale keď vidí všetky deti že to jedia, nechápe prečo on nemôže.
A zatrhnúť rodinu kvôli sladkostiam by som nechcela.
Ďakujem za rady a nápady 🙂

stanislavicenka
5. aug 2020

@katty2012 dieta opakuje po rodicoch. My neponukame, obcas idem na donut, alebo kolacik, alebo si upecieme.

elizita
5. aug 2020

@simca06022011 tak to ste mali fajn skolku.. u nas aj ked niekto chybal, vzdy doniesol dodatocne a v 99% vzdy sladkost.. raz sa stalo, ze dostali vyzivu do ruky a raz tlacene pyre v oplatke.. no mala si vidiet tie deti, odhryzli a uz nechceli.. a pritom to bolo chutne, mnam

elizita
5. aug 2020

@montemotherone zalezi aj co povazuje kto za sladkost, sladkost ako taku.. lebo ak su to aj makove slize a ovsena kasa, tak 1 sladkost tyzdenne mi pride ako extrem.. lebo ja zerem sladke skoro kazdy den, samozrejme nie pred detmi 🙂

makova333
5. aug 2020

@elizita ono mozno ked jeden zacne ostatni by sa pridali. My do skolky a teraz skoly nenosime sladkosti napeciem kolac alebo muffiny, bezlepkove, bezmliecne a len sa tak zaprasi. Zacala som s tym prva a rodicia sa pridali. Kto nevie, nechce, prinesie jablcka alebo ine ovocie.

queen_mary
5. aug 2020

@makova333 jesus, bezlepkove, bezmliecne 🤣

patys123
5. aug 2020

@ckatka dakujem 😄 no ono to nie je pre mne nic obmedzujuce, ked nam doma sladke nechyba, nie je to problem. Horsie to je pre tych, ktori si den bez sladkosti nevedia predstavit a myslia si ako tomu chdatku dietatku odopieram ze 😅
Preto uz s muzovou rodinou nebojujem. Lebo mi to za tie vecne poznamky nestoji. Tak to ti zas fandim ja, ze si vies dupnut😁.
Ja v sebe nemam tu autoritu asi :D ale to pri mojej svokre nema nikto 😂 inak uzasna zena to je len stara skola.
Tak drzim palce, a vela zdravicka 🤗

makova333
5. aug 2020

@queen_mary a co by si ty napiekla celiatikovi s laktozovou a histaminovou intoleranciou? Kysnute lepkove buchty s kvasnicami, ty inteligent?

queen_mary
5. aug 2020

@makova333 preboha. Mozno keby sa stravoval normalne od mala, nemal by vsetky mozne intolerancie.😊

makova333
5. aug 2020

@queen_mary dobre

elizita
5. aug 2020

@makova333 ved bol pokus.. neuspesny.. proste blba zostava.. snazila som sa riesit aj kazdodenne pozeranie rozpravok, neuspesne tiez.. lebo rodicia jak najati sami nosia dvd do skolky a riaditelka tiez nema problem odbavit decka rozpravkou.. ale to je uz mimo temu..

elizita
5. aug 2020

@simca06022011 vidis, kamoska ma zas skusenost taku, ze maju na stole stale sladkost a slane chipsy a palicky a ze malu (5r) to ani nenapadne si brat, nie jej to vzacne..

simca06022011
5. aug 2020

@makova333 inak s tým pečením je to diskutabilné, nakoľko hygiena to nepovoluje. V škôlke s tým veru mali problém. Učiteľka v škole nám tiež vravela ze nič také... Jedine na vlastnej zodpovednosť, cite keď je riudicko, besiedka atď donesieme ale musia rodičia súhlasiť. Oni im. Tí v škôlke/škole dávať nemohli. A mali sme prípad ze škôlka ma a záhradu, ovocné stromy atď a kuchárky z tade nemohli použiť nič 🤦‍♀️

makova333
5. aug 2020

@simca06022011
@elizita nas je 10 v triede dohodnut sa nebol problem, ale nejde to vsade, to chapem. Ludia su rozni...

katty2012
6. aug 2020

@ckatka je rozdiel medzi tym, ci dieta rozumie a ci dieta poslucha. poslusnost nema s porozumenim nic spolocne, je zalozena na strachu... z kritiky, vycitky, odmietnutia, pokarhania, zvyseneho tonu hlasu u rodica, atd. a uz vobec, strasit dieta tym, ze bude mat brucho ako dedo mi pride nevhodne

amelie2017
6. aug 2020

Moja ma kocku cokolady, ked sa vykaka. Inak to neslo a ostalo nam to. A teraz v lete ma zmrzlinu tak 3 krat do tyzdna. Lizatko mala 2 krat v zivote, ked som nestihla povedat, ze nemoze, ani nie kvoli cukru, ale skor ze sa bojim, ze odhryzne a bude sa dusit. Sem tam jej kupim nejake keksy s kuskami cokolady. Ale to vynimocne.

ckatka
7. aug 2020

@katty2012 súhlasím. Naše dieťa nestrasime. Vysvetľujeme a diskutujeme.
Vobec nie je strasenie ze bude mat brucho ako dedo...pretože on to sam povedal. Keď vidí na dvore bez tricka deda a tata...A vie co jedáva tato a vidí co jedáva dedo.. Je preňho úplne ľahké si to spojiť.
Nášmu dieťaťu prezentujeme a vysvetľujeme veci tak ako sú a neklameme mu. Akurát mu to vysvetľujeme formou ktorú podľa nás dokáže pochopiť a slovami ktoré už pozná.
Sú veci ktoré dieťa musí prijať ako fakt. Ze niečo pren nie je vhodné. A naučiť sa s tým žiť. Vtedy mu normálne poviem..."viem ze sa ti to nepáči ale pre tvoje telíčko je to škodlivé napriek tomu ze ti to vyvoláva prijemne pocity, ale to ta iba klame. Musíme sa naučiť co je pre naše telíčko správne a čo nie aj keď je to niekedy ťažké".

Ani cigarety ho nenechám fajčiť nech by ako po nich túžilo...vysvetlím prečo sú pre telíčko zle a vysvetlím, ze ich fajčiť proste nebudeme. Pre mňa sú sladkosti podobne zlo ako napríklad cigarety. Len u detí sú sladkosti z nejakého dôvodu spoločensky tolerovane.

Moje dieťa ochutnalo cukrík ochutnalo lízatko, ochutnalo keksik. Chodí občas na zmrzku a občas do cukrárne na koláč. Ale dobre vie, čo ťa sladká chuť znamená a prečo nie je pre nás dobrá. V obchode nezazivame hysaky pri regáli so sladkosťami...ale nakupujeme spolu skoro denne a diskutujeme o tom či nám chuti viac červená paprika alebo žltá...alebo ci si dáme rybku túto alebo tamtu...A vyberáme spolu jogurty pre celu rodinu a podobne.

Ja som veľmi spokojná s tým, ako to prijal a ako sa stravuje. Každý nech si zariadi ako uzná za vhodné.

normab
7. aug 2020

Velmi nepomozem, ale som si tak spomenula, ked sme od babky pytali sladke, dala nam kocku cukru 😁 doma teraz tiez nedrzime sladkosti, uvidime ako to dodrzime ked budeme mat svoje dieta

aceris
7. aug 2020

v dnesnej dobe je podla mna cukor a sladkosti nadhodnocovane...kazdy si mysli, ze deti jest cukor musia lebo im to chuti...omyl z mojho pohladu a skusenosti - cukor = diabol. Priznajme si: kolko cukru sme jedavali my ako deti a v akej forme? Neboli to skor domace kolace, kocka cukru, cukor s citronom a pod? A cim tlacia nase deti teraz? chemia, farbiva, cokolady, cukor v roznej podobe. Mne nad tym az rozum pozastavuje a hlavne ked sa k tomu uchyluju stari rodicia, kt.na tom nevyrastali! Moje dieta papkalo vsetku zeleninu, bol baculatejsi ale nie z cukru. Po roku som podlahla tlaku okolia. Povolila som piskotky sem tam, kolaciky od babky, prisladene vyzivky atd. Hadajte co sa stalo...moje dvojrocne dieta je zrazu chude, odmieta vsetko okrem vyzivky a sladkych pokrmov! denne sa snazim nacpat do neho normalne jedlo, ale on nie! vsetko vsade pluje...a teraz co? Opatovny boj s okolim, prosby, hrozby aby mojmu dietatu necpali cukrove veci, lebo odmieta zeleninu, prilohy, maso....a potom pride babka a strci mu do normalneho jedla za lyzicu cukru, ze sak tak to jest bude???😭 kam sme sa to dopracovali...takze to zhrniem...kazdy si davajte svojmu dietatu cukru kolko chcete, ale riadte sa vlastnym rozumom a nepodlahnite okoliu! Ja bojujem so vsetkymi...zrusila som vsetky sladkosti az na ochutene jogurty a sem tam domaci kolac a 1x do tyzdna ma povoleny sorbet v lete.

leuska15leuska15
6. jan 2021

Joj aké ste všetky múdre 🙂 nemyslím to v zlom, lenže dávajte pozor, aby ste nedopadli ako sestrina kamoška (sestra ma 10 rokov). Jej mama je striktne proti sladkostiam, ani na Mikuláša nemajú sladkosti. A ta 10 ročná baba, keď príde na návštevu a nevidíme ich, rýchlo do seba natlaci úplne všetky sladkosti co nájdu u nás. Ak dostane pár eur napr od babky, rýchlo beží po ceste zo školy do obchodu a minie ich všetky na sladkosti, schová si ich.... Ja absolútne som za zdravé jedlo pre deti, jednoznačne. Ale všetko s mierou, na návšteve by som určite sladkosti nezakazovala, maximálne by som to tak obmedzila, že môže len 1-2-3. (podľa toho, čo). Podľa mňa nie je cieľom života úplne to zakázať, to sa podľa mňa nedá, ale naučiť sa to prijímať s mierou a dostať dieťaťu do krvi tu mieru.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ninah1486
26. apr 2022

nas dostaval ked mal rok raz za cas susienky od sunaru, prisla mi to ako najlepsia volba

beahavala
27. apr 2022

my davame ale snazime sa take zdravsie

stanislavicenka
27. apr 2022

@leuska15leuska15 toto su, bohuzial, zakazy. Lenze dietatu to treba vysvetlit. Mam 2 deti, obe maju rady sladke, ale predsa vysvetlim, ze si musime vediet dobre vybrat. Jedine, co neviem detom vysvetlit je, ze preco sa nieco predava, a obsahuje to take veci, co do tela ani dospeleho cloveka nepatria, a nie do tela detom

stanislavicenka
27. apr 2022

@queen_mary nemusi byt tucny, a rovnako stihly neznamena zdravy. To si zapamataj