Sused pod nami fajčí - ako to riešiť?

10. mar 2020

Zdravím. Žijeme v paneláku a už dlhšiu dobu neviem ako riešiť to, že sused, ktorý býva pod nami fajci. Majú deti, tak jasné, že nechce fajčiť u seba v byte, no za to ja vždy keď chcem vyvetrať, tak mám zo svojho bytu krčmu. Ak nestihnem dobehnut k balkonu, ked som napriklad v kuchyni, tak je ten smrad v byte este minimalne dalsich 10 minut. Konecne je von teplo, tak som sa rozhodla, ze maleho budem davat cez den spat na balkon. Slniecko tam svieti dlhsie ako do obeda a na vzduchu mu je najlepsie. No kedze sused je nezamestnany,kazdych 20 minut si ide zapalit. :( Uz som z toho zufala. Dusim sa ja, kedze som alergik. Moj pokus dat maleho cez den na balkon vydrzal presne tych 20 minut. :(
Susedia nie su zli, no nemame s nimi ziaden vztah. Nerada by som robila nejake rozbroje. Predsa len je to ich byt a ich balkon. Mozu si robit co chcu.
Viete mi vsak poradit, ako to vyriesit? Myslela som, ze by som dala susedovi cislo, aby mi prezvonil pred tym ako si zapali, alebo mu tam kupim elektricky zvoncek, nech mi zazvoni a ja stihnem zobrat maleho. Ako by ste to riesili vy? Nie som velmi extrovertny a uz duplom nie konfliktny typ.
Dakujem za kazdu radu 🙏🏻

mimus9654
10. mar 2020

Všetko sa rieši komunikáciou

pribinak
10. mar 2020

Slušne ho ísť poprosiť, ale či to bude mat úspech? Aspoň navrhni, že keď tam dieťa spi, nech ide fajčiť z iného okna

kikulienkadd
10. mar 2020

Ahoj,ak vieš presne kto to je,skús ho osloviť a slušne povedať, čo ti vadí. Snáď pochopí, verím,že kompromisom prídete k vyriešeniu situácie. Hovor pokojne,bez zbytočných emócií,vecne. Držím ti palce...

katka281
10. mar 2020

Este ze fajci aspon na balkone. Ten nas si sem tam slukne aj na zachode ci v byte a nam to ide hore cez zachody a ti poviem ze to je otras. Ale chapem ta...nemam deticky, ale vadi mi extremne ten neskutocny smrad z cigariet ked si chcem vyvetrat byt. Neviem ci je nejakej cesty v tom obmedzit, kedze je to jeho byt, jeho balkon. My to vsak s manzelom neriesime, lebo sa ideme stahovat do domu, ale v tvojom pripade by som mozno skusila nejaku opatrnu debatku so susedom o tomto probleme na bytovej schodzi. Ale toto neviem ci je nejako riesitelne 😏

eni01
10. mar 2020

je to jeho by a jeho balkon, nič tam nezmožeš.

adkajur
10. mar 2020

@eni01 toto nie je celkom pravda, existuje zakon, ktory ta vie obmedzit, pokial svojim konanim "znemoznujes" plnohodnotnemu uzivaniu ineho vlasnika. Ale nepoviem ti pragraf... A su s tym take obstrukcie, a merania dymu a bla bla, ze asi este nikto nesiel do toho riesit to touto cestou.
Sama riesim rovnaky problem, suseda pod nami notoricka fajciarka a nonstom vypaluje zobak. Uz som jej niekokko krat hovorila, aj sa tvarila ze ma chape, ale nic sa nezlepsilo 😔 Lebo fajci aj jej syn a to je uz ina kapitola.
Zelam vela zdraru a lepsi vysledok komunikacie, ako u nas. Lebo fajciar skratka nefajciara nevie pochopit

kittykat22
10. mar 2020

Najskor by si mala ist za susedom a porozpravat sa s nim. Urcite pochopi, ze ti vadi, kedze on sam nechce vystavovat deti dymu. Podla mna o tom, ze s tym mas problem ani nevie.

ukulela
10. mar 2020

baby, notoricky fajciar nikdy nepochopi, keby chapal, nehuli na balkone :( sme na 7micke, pod nami x fajciarov .... nemozem vetrat, maly nemoze spat pri otvorenom okne, v lete v tej izbe nevetram vobec, resp az o polnoci, lebo vkuse niekto vyhuluje :( tam poprosit nepomaha - povie si, ze jeho balkon, resp. sa opyta, ze kde ma fajcit a tam to konci ... on si balkon zavrie, ale ze tebe nahuli dnu, to uz nezohladnuje. v lepsom pripade je aspon poriadny a nevyhadzije spaky z balkona, ci nehuli na chodbe, vo vytahu a pod. raz som sa zapojila do diskusie na nete o tomto, tolko nadavok som si vysluzila, ze az - ako si dovolujem, cpo ma je do ich majetku, on si moze robit co chce, moje decko urcite dupe abla bla bla ... ze su aj astmatici, alergici, to ich netrapi. ze hulia za pochodu po ceste, po chodnikoch, ze nemam sancu sa ich smradu s kocikom vyhnut - ved auta mi smradia viac, atd ... no milion dovodov, preco cih ja musim tolerovat a cuchat ich karcinogeny a oni maju na to pravo.
zakladatelke: ak je rozumny, pristane na napad so zvoncekom a mozno ho to aj trocha zabrzdi. alebo sa skus dohodnut, ze napr od 12 do 14(alebo v inom case) by si chcela mat maleho na balkone, tak ci nie je ochotny to respektovat ... zanes bombonieru/flasu vina, alebo co - len nie cigarety.
aby som nekrivdila, su aj osvietenejsi fajciari, v rodbom byte fajciar pod nami chodi fajcit von - pred/teda vedla bytovky, nie pod balkony. (on ale nema balko, tak musi ist z bytu von. ale aspon nehuli pred vchodom a pod balkonmi, co byvaju najviac otvorene)

zdenusa4
10. mar 2020

Nič iné ako poprosiť ho ti neostáva. Takže treba zájsť za nim a povedať mu, že vám to vadí a že či by nemohol niekde inde fajčiť.

sara07
10. mar 2020

@mimus9654 pri huliacom fajčiasom fetakovi nie, o tom viem svoje , proste im je to jedno môžeš byt slušná prosit aj neviem čo

sara07
10. mar 2020

@zdenusa4 si ako fakt myslíš že sa mu bude chciet tajtrlikovat hore dole každých 30 min , ja to mám dole tiež a nie je ochotny alebo jeden z druhej strany čo je tak síce ide von ale fajčí pred vchodom doslova takže je to uplne to isté len v ružovom a ked sa ohradíš že či by mohol ist trocha dalej že je presne pod oknami tak začne že nevieme čo chcem ved je vonku 🙈

sara07
10. mar 2020

@adkajur ano dá sa to ale sudnou cestou ja keby som mala prachy tak sa na to dám veru

sara07
10. mar 2020

ked vetráš musíš stat pri okne a striehnut ideálne vystrčit hlavu a čuchat či náhodou, poznám to ako keby si nad pajzlom posledným byvala
nepomohlo nič ,

jaroe
10. mar 2020

no co ti poviem, som rada, ze take v nasom dome nemam. Ale viem, ze je to hnus. Sused u nasich tiez fajci na balkone a kebyze to mam doma ma prekoti. V nasom dome tiez mame silneho fajciara, ale on je ohladuplny a chodi fajcit pred dom na lavicku, ci je zima, ci je leto. Toto som si vlastne az teraz uvedomila, ze preco to robi a teda skladam dole klobuk. Toto je ale asi uplne raritny pripad.

leonie35
10. mar 2020

Ahoj, uz roky riesim ten isty problem.Pod nami susedia fajcia, cela familia.Jeden clen dofajci a druhy zacne. Na tej strane mame spalnu aj detsku izbu.Od jari do jesene je to peklo, okna mozme mat otvorene na par minut a stale sledovat, kedy zacitime smrad, aby sme nemali v byte krcmu.Hovorila som s nimi X krat ale bez uspechu.Nepomohlo ani upozornenie na to, ze sme astmatici. Proste su ludia a ludia.Jedni pochopia, ze inym svojim "konanim-fajcenim" zneprijemnuju zivot a najdu riesenie -fajcia napr.na druhej strane bytu alebo mimo bytu a ti druhi su arogantni a bezohladni magori, ktorych zaujima len ich potesenie a zlozvyk :(

whatever1
10. mar 2020

Myslím si ze ak je slušný tak nebude problem ak by si ho pekne poprosila ci by napr medzi 13h-14h na balkóne nefajcil lebo ti tam spi dieťa. Určite ho ale nežiadaj aby fajčiť ma balkóne prestal pretože aj od toho balkóny slúžia a môžeš ho akurát vyprovokovať.

mimus9654
10. mar 2020

@sara07 ak je to feťák a si si stym 100%ze tam trafí Trávu zavolaj policajtov

brunetka2605
10. mar 2020

Toto som dnes čítala na Priznaní žien 🙂

sara07
10. mar 2020

@mimus9654 to ja tak nazyvam aj klasických tabakových fajčiarov, lebo su na to naviazany rovnako ako fet, skus nedat im cigaretu 3 dni ako sa budu klepat, nerovzny, zurivý, atd
je to určity druh závislosti ale tolerovanej lebo štát má z toho mastnu dph
a radšej by som mala dole marihuanového fetaka ako fajčiara tabakového lebo marihuanu si šlahne raz za čas určite nie každych 30 min den noc to je jedno

eliska13
10. mar 2020

Ak je normálny, tak Ťa pochopí a nebude tam fajčiť aspoň, keď dieťa spí.Ale všetko záleží len od jeho ochoty.Nam smrdelo vzdy v záchode cez stupačky išiel k nám smrad od susedov

sara07
10. mar 2020

@eliska13 spätná silikonová klapka a ventilárot s uzavretím a máš to , len klasika stupačky v paneláku je čisté zufalstvo
u nás klapky všade lebo aj na zachode fajči aj na balkone fajči ,

11iva11
10. mar 2020

Začni šetriť na samostatne stojaci dom. Toto sú klasické bytovkové problémy a nikto sa kvôli tebe nebude obmedzovať s fajčením. Možno pár dní sa bude akože snažiť a potom to bude zase po starom. Bývala som takto 11 rokov v bytovke-novostavbe...tam bolo všeličo, nielen cigarety a o pár mesiacov sa sťahujeme do domu.

lucia851
10. mar 2020

U nás sused tiež fajčí na balkóne ale som si už zvykla kedze aj ja fajčím ale pred bytovkou lebo nemáme balkon

lentilkaxxx
10. mar 2020

Z vlastnej skúsenosti viem, že najväčší ignoranti sú fajčiari s nízkym IQ. Môžeš prosiť, vysvetľovať, no nič pozitívne nečakaj. Ako je pre Teba prirodzené uvariť si kávu, oni majú potrebu vypaľovať zobáky každých 20 minút hocikde. Smrad na balkóne, smrad v stupačkách, smrad na chodbe, keď otvoria dvere. Nasi to zažívajú skoro 30 rokov so susedmi. Lenže keď sa im tam všade čakajú aj fľašky chlastu, co rozumné sa dá od nich čakať? Nič.
Keď sme prerobil manželov byt v rodičovskej chalupe (svokrovci sú hore), tak som tiež v kuse mala nervy, lebo svokor zásadne nechával plné popoľníky na schodoch aj v pivnici. No smrad ako u najnižšej sociálnej skupiny. Najväčšia drzosť bola, keď taký smradlavý sa chcel napchať ku mne do môjho auta. Keď nemienil rešpektovať, že min.15 min.pred nastúpením nebude tú papulu vypekať, pravidelne musel domov klusať pešky a zdutý. 🤣
Jediné riešenie s takými je odsťahovať sa. Normálnych fajčiarov, ktorí zdvihnú rite a idú tie zobáky vypaľovať von, je veľmi málo :(
Ale prekvapenie, tu na bytovke by suseda ani nenapadlo smradiť vnútri, vždy obieha vonku okolo baráku 🙂

blunka
10. mar 2020

mame to iste uz 8 rokov, grc neskutocny, rok som na materskej, vetram iba na druhej strane bytu.
Pod nami fajciarka nezamestnana, sedi stale na balkone. A aj chlap na balkone vedla naseho.
Takze raz jeden a potom druhy, čiže furt smrad.
Zijeme ako keby bez balkona, ani ho neotvarame uz.
Aspon nemam vycitky ked rocna dcera zacala chodit a denne trieska pokrievkami a hrncami fo podlahy. Necham tak ... za ten smrad 😂.
Chvala bohu ideme stavat dom.

mandarinka18
10. mar 2020

Mala som takých susedov. Na balkóne fajčili snáď non stop. Mávali dennodenne navštevy, ktoré na balkone tiež vypaľovali. Ja som nevetrala, jedine z druhej strany. 5 rokov sme to vydržali, predali byt a postavili dom.

cacianka
10. mar 2020

Viem ze je to tazke riešenie, ale kazdy vlastník bytu
ma pravo ho riadne užívať - a tam patri aj to ze ziadny vlastník nemoze obmedzovat inych hlukom smradom prachom .
Pozrite si občiansky zákonník. V skupine Pravne poradenstvo to uz bolo spomínané a na fcb stranke Opytaj sa pravnika citovali viac x zákon a možnosti riešenia.
Oslov slušne suseda ze k vam ide smrad a nedaj sa odbiť ze jeho byt jeho balkon...
Oslov spravcu bytov /bytovy podnik aby mu poslali list - výzvu
Teraz sa menili pravidlá /zákon ohladom bytoveho poriadku a vlastnici si ho mozu nastaviť prisnejsie a hlavne prisnejsie vymahat dodrziavanie.
A nakoniec obecny urad alebo dokonca súd...

pavucikvet
11. mar 2020

jeho byt, jeho balkon...moze tam fajcit, aj ked sa na usi postavis. Akurat ti povie, ze nemas byt leniva, ale chodievat s dietatom na prechadzku von...

lenuliatko84
11. mar 2020

Tak si zavri okna a nelez na balkon

cackaa
11. mar 2020

Kedysi som sa zamýšľala nad tým, že si dám na balkón muškáty alebo iné kvety a akonáhle si sused zapáli, tak ich začnem intenzívne polievať. Šak môj balkón, tak môžem nie? Len som nikdy tie muškáty nekúpila 🙈🙉🙊