Trvalé zúbky. Ako rástli vašim deťom?

martija
13. sep 2010

Dobry vecer, skusala som to pregoooglovat, a nenasla som temu na trvace zubky, tak by som sa rada spytala mamiciek, kedy a ako zacali rast vasim detom trvace zubky. Mna totiz velmi zarazilo to,ze mojmu 6 rocnemu synovi zacala rast stolicka!!! Mliecne zubky mu rastli ukazkovo,presne ako mali, a v dvoch rokoch mal vsetky vonku. Doteraz mu vsak ani jeden mliecak nevypadol,a ani sa nekyve, a vzadu sa mu prerezava stolicka, podla mna dost divne? ako rastli vasim detickam zubky? a este by som sa rada opytala,ci plati to, ze cim neskor zacnu rast mliecne zubky (teda ak vyrastu neskor,ako zvycajne),tak potom zacnu aj neskor vypadavat? Dakujem.

junovka
7. máj 2013

@katarina43 nie, po 6 roku

toluf
25. máj 2013

malý bude mať budúci týžden 7 rokov a až teraz mu vypadol prvý mliečny zub - predne ten, ktorý mu ako prvý začal rásť

katarina43
20. jún 2013

@toluf a kedy Vam mliecne zubky zacali rast?neskoro?dakujem

katarina43
24. jún 2013

@tinasc a kedy dcerke vysli mliecne zubky?skoro?

katarina43
24. jún 2013

@anesim a dcerke vysli mliecne zubky skoro?dakujem

tinasc
25. jún 2013

@katarina43 prvý zub mala v polroku skoro presne, druhý išiel asi týždeň po ňom boli to spodné jednotky...

katarina43
25. jún 2013

@tinasc a tak skoro Vam isli trvale zubky?tak potom neplati to asi vzdy a u kazdeho dietatka je to ine, ze cim neskor vyjdu tym neskor narastu trvale.A dcerka nie je vysoka na svoj vek?dakujem 🙂

tinasc
25. jún 2013

@katarina43 ja netuším, či je vysoká na svoj vek má cca. 132 cm...

katarina43
27. jún 2013

@bodka70 a kedy dcerke rastli trvale zubceky?pred 6r. este alebo az po 6r.?dakujem

katarina43
27. jún 2013

@oliinka ahoj ako ste na tom zo zubcekami?vypadavali Vam skoro mliecne zubky?a mliecne kedy ste mali skor ako v 6.mesiaci?dakujem

bodka70
27. jún 2013

@katarina43 - prvá staršia dcérka mala prvý mliečny zub až ako ročná a prvé trvalé zuby jej začali rásť po 7. roku. Mladšia dcérka mala 4 mliečne zuby už ako polročná a už na 5,5 roka mala prvé trvalé zuby (najpr. dolné jednotky a potom vzadu stoličky). Tie stoličky vzadu nie sú väčšinou problém, lebo väčšinou sa prvé tlačia šestky a mliečnych zubov je len 20, t.j. len po pätky, takže tie šestky nemusia vytláčať mliečne zuby.

katarina43
27. jún 2013

@bodka70 a zubky sa Vam nekazili mliecne myslim?

oliinka
27. jún 2013

@katarina43 malý ked mal pet mesiacov mal už dva zubky a teraz bude mat sedem a má trvalé šestky tie mal ako 5,5 ročný a dalej teraz má už aj dolné jednotky aj dvojky a horné jednotky su trvalé a dvojky hore sa kávu,stoličky máme velmi pokazené,hlboké kazy a velmi velmi by som chcela aby nezačali boliet a boli čo najskor vonku ☹ ☹ ☹ a vy ste natom ako?

katarina43
27. jún 2013

@oliinka tak ja iba tak informativne sa pytam kazdeho co vidim co prispel do fora,kedy isli trvale zubky lebo neviem sa uz dockat kedy pojdu mojej zubky ale to ma este cas,este take 2-3 rocky si musime pockat na trvale,ale bola by som rada keby jej isli trvale po 5 roku lebo mame hrozne zubky a este k tomu si prednu jednicku vybila tak to vyzera hrozne a ako sa trapim kvoli tomu ze nema ten zubok a vycitam si to ale co uz teraz nic s tym nenarobime iba musime vydrzat pokym jej nenarastie nova.A vy ste zubky nedali blombovat-opravit tie pokazene?Lebo moja sa tiez velmi boji zubarov az mam strach co to bude ked bude starsia-aky potom bude mat starch.A tie trvale zubky sa Vam uz nekazia?My sme chceli ze ich dame zapecatit potom ked vyjdu trvale.

oliinka
27. jún 2013

@katarina43 no aj sme dali opravit len zubárka začala vrtat a dovrtala malého to bolelo a potom mu opuchlo líce aj dasno pri zube a musela potom zub otvorit ☹ a tie dalšie no už nerobila že nebude do nich radšej rýpat tak ja neviem.trvalé má pekné tie predné,ale tie šestky su chytlavé jeden má opravený mal tam minikaz

bodka70
27. jún 2013

@katarina43 , obe mali drobné kazy na mliečnych zuboch, zubárka ich opravila, ale trvalé majú zatiaľ v poriadku, len tá mladšia - čo mala skôr trvalé zúbky, ich má vpredu trochu zažltnuté a nie až také pekné. ale si myslím, že to je aj moja chyba, lebo malá bola strašne tvrdohlavá, odmietala, aby som jej čistila zuby a ona si ich nečistila tak poriadne. Dnes už viem, že mala som byť na ňu prísnejšia, malé deti si do tých 6-7 rokov nevedia tak dobre vyčistiť zuby, treba im ich dočisťovať a bez pardónu a každý deň bez výnimky. 😝 😔

bodka70
27. jún 2013

@katarina43 , inak kámoškina dcérka mala ten istý problém, ako trojročná mala strašné zuby, doslova vpredu úplne čierne pahýle a akoby ohlodané (dávali jej v noci osladený čaj na cumeľ). . Našťastie trvalé jej vyrástli krásne biele a pevné, teraz je dospelá a má veľmi pekné zuby.

katarina43
27. jún 2013

@oliinka a dcerka ma pekne zubky bez kazov?ja mam asi taku staru dcerku ako vy,a dcerke kedy vysli prve mliecne zubky tiez tak skoro ako synovi?

katarina43
27. jún 2013

@bodka70 prave ze mala v noci vobec cajik nepila ani sladke velmi nepapala tak sa tomu divim ze ma take hrozne zubky,len ci to nebolo asi tym ze v noci casto pila moje mliecko,do 2,5 roka som ju kojila a hlavne v noci casto si pytala alebo neviem potom cim to je ze sa jej tak zubky pokazili.Asi ma slabu sklovinu,neviem no ☹ ale velmi ma to trapi.Musime si davat uz vacsi pozor na tie trvale zubceky a cistit a cistit poriadne aj ked moja tak isto velmi nechce ale musi 🙂 .A tej kamaratinej dcerke skoro vysli trvale zubky nepamatete si?Ale ked je teraz uz dospela tak asi tazko si to pamatat nie?Ja som malej umyvala zubky od prveho zubka a starala som sa o jej zubky velmi aby mala pekne a bez kazov a naraz toto som necakala vobec ☹ ze sa jej tak pokazia.No dufam ze tie trvale bude mat uz pekne,musime dat pozor 🙂

oliinka
27. jún 2013

@katarina43 zatial má zubk bez kazov,jej tiež šli zubky skoro

jumama
28. mar 2014

Myslite, ze je mozne aby sa este nie 4 rocnemu dietatu (bude mat v juli) zacali prerezavat stolicky 6? Malacka ma zdurene dasienka dole vzadu, ale nema ich ani cervene ani ziadne afty, skor naozaj tak, akoby jej sli zubky... Inak ma zubky vporiadku, kazy nema, bud si sama cisti alebo si necha vycistit.

cottoncandy
16. apr 2016

Dievčatá, moja dcéra ešte nemá ani päť rokov a už má prerezané a napoly vyrastené trvalé stoličky - obe dolné šestky🙂 Nestačím sa čudovať, čakala som ich aspoň o rok dva neskôr! 😲

jananinka
13. máj 2016

@katarina43 ahoj, chcela som sa opytat, ci uz dcerke vysla ta jednotka trvala, ktoru mala vybitu, lebo mojej malej museli pred nedavnom vytrhnut hornu jednotku a bojim sa, aby jej ten trvaly zubok nesiel krivo.

katarina43
13. máj 2016

@jananinka ahoj,no my sme tu jednotku co sme mali vybitu mali iba taky malinky nam strcal už sa časom aj kazil no nakoniec sa dcérke začal z boku tlačiť nad dasienkom a úplne až niekde z boku nevedel si nájsť miesto lebo ten starý zvyšok pokazeného zubka mu bránil v raste tak rástol mimo úplne tak nam ho zubár musel vytiahnut ten mliečny pokazený zúbok a už rastie dcérke nova trvalá jednotka a pekné rastie .Vy keď mate vytrhnutý zúbok tak by mal rasť podľa mňa pekné.A co Vám povedal zubár?Veď uvidíte ale nemal by rasť krivo.A koľko ma dcérka rôčkov?Co mala pokazenú tu jednotku ze ju jej vytiahli?Zubár už vie čo robiť,nebojte sa 🙂 Skúste sa aj i zubára poinformovať ako je to s tým.Už dcérke vychádza vraj 6_tka trvala,tak chceli by sme dať zapečatiť 🙂

jananinka
13. máj 2016

@katarina43 jej prave ta jednotka vyrastla taka divna, ze anomalia, povedala zubarka, boli to vlastne 2 male zubky zrastene a od zaciatku sa jej zacal ten zubok kazit, az ju rozbolel a zubarka ho musela vytiahnut, lebo tam mala uz zapal. Teraz v januari mala 5 rokov a trhala jej ho asi pred mesiacom. Mame ist na preventivku, tak sa opytam zubarky, lebo citam na nete, ze ak sa mliecny zub predcasne vytrhne, tak sa moze ten trvaly chrup nejak poposuvat, tak dufam, ze bude mat zubky v poriadku. Ostatne ma krasne, ale teda este ani jeden sa nekyve 🙂

katarina43
13. máj 2016

@jananinka a ani kazy nemate na ostatných zubkoch?lebo my sme mali problem potom aj s ostatnými zubkami,zacali sa kazit ☹ preto chceme dat pecatit trvale ked vyjdu stolicky

jananinka
13. máj 2016

nema ani jeden kaz, okrem toho zuba co jej vytiahla a taky to malo dlhy koren hnusny, chudatko male, ked jej to vytrhla, tak cely den nejedla, nepila, len sliny vypluvala ☹

jananinka
13. máj 2016

@katarina43 som ta neoznacila 🙂

katarina43
13. máj 2016

@jananinka 🙂 ta Vam verim aj mojej tahali a skor mne prislo zle ako dcerke,az v cakarni som musela posediet ked som videla kolko krvi ked jej vytrhol zubok a tiez mala dlhy koren,a tej starsej dcerke uz vysli nejake trvale zubky?uz chodi do skoly vsak?

jananinka
13. máj 2016

ano, je prvacka a uz ma sestky vsetky a 4 dolne a 4 horne uz ma trvale, jej zacali skoro rast mliecne, tak jej aj skoro povypadavali, prvy mliecny jej vypadol mesiac pred 5-timi narodeninami. Pri tom trhani bol nastastie manzel, aj ju musel drzat na kolenach chudatko sa bala, ale teda zubisko velky.
@katarina43