Typicky slovenské a slovanské folklórne i nefolklórne rozprávky

missviolet
2. máj 2021

Zdravim, potrebovala by som inspiraciu na typicke rozpravky z nasich koncin, pripadne folkloru, take pomenej zname, cize nie Tri orisky pro Popelku, lebo to je adaptacia Cinderelly. Nejde o ziadnu ulohu, ale rada citam a pisem a mam taky zaujmovy kruzok s cudzincami na nete a mane temu rozpravky a folklor a rada by som prisla s niecim z nasich koncin... neviem, ci je vhodne nieco ako Sol nad zlato, 7 zhavranelych bratov... vdaka za akekolvej tipy.

janinah
2. máj 2021

Niektoré rozprávky čistý horor,napr.Modrofúz
https://www.zones.sk/studentske-prace/rozpravky...
a moja najoblúbenejšia Pán Boh daj šťastia,lavička...v knihách za socíku to skomolili na Pámodaj...nebolo možné Boha spomínať...
https://www.zones.sk/studentske-prace/rozpravky...

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bozenas
2. máj 2021

Ahoj, ja by som poradila aj asi málo známe rozprávky o permoníkoch napr.tieto: Štiavnickí, Kremnickí, Spišskí permoníci, Posledný permoník

0silvia0
2. máj 2021

@missviolet a co tak povesti? Tie sa viazu ku konkretnym lokalitam, hradom...

aniele
2. máj 2021

No, naše, nemecké, francúzske a iné európske rozprávky sú si podobné preto, lebo ich základom sú stredoveké latinské exemplá, ilustratívne vsuvky kázní. Každý národ si ich potom prispôsobil. Takže napr. základom nie je Cinderella, ale stredoveká Finetta, ktorú so sestrami zaviedli rodičia do lesa, tam natrafili na zámok ľudožravého obra, ktorého vďaka jej dôvtipu zlikvidovali. Usadili sa v zámku a potom si z nej spravili sestry slúžku a ďalej to poznáme. Naša Popoluška sa volala Anička, oriešky mala zo stromčeka na matkinom hrobe, no a nechodila tancovať do zámku, ale na nedeľnú omšu do kostola, kde si ju všimlo knieža tej krajiny. A tak by sme mohli pokračovať. Ale napríklad Tri zlaté vlasy deda Vševeda (Plavčík a Vratko - tu ale vidíme stopy Mojžišovi príbehu...) neviem, či má v Európe paralelu. Takisto Popolvár, Nebojsa. Zlatovláska má niektoré črty Rapunzell. Modrofúz nie je rozprávka, je založená na skutočnom príbehu rytiera, spolubojovníka Johanky z Arku. U nás, myslím, také čosi nemáme. Takže máš viac možností pre cudzincov. Porovnávačku - hľadanie podobností a rozdielov. Alebo ísť cestou povestí. O kráľovi Matejovi, o hradoch...

liliana363
2. máj 2021

@missviolet vianočné rozprávky je to o sviatkoch, napr. Mikuláš, Vianoce, Lucia...

sslobodnamama777
2. máj 2021

Povedz im aj o nasich vedcoch. Na tak malu krajinu mame najviac vedcov. Zaklad mobilov tiez vlastne je od Murgaša...radiovy prenos. Alebo o tureckej nadvalde, ako v Turecku zajaty nasiel svoju matku. Neviem ako sa to vola Turcin Ponican asi. Rozpravky sa dedily od Rakusko Uhorska.

andreatytler
2. máj 2021

@janinah Ano... ako dieta som si citala Prostonarodne slovenske povesti (vsetky 3 diely) a niektore boli riadne horory, krvaky a morbidaky.

katus226
3. máj 2021

Na germanistike nas ucili, ze motivy rozpravok su do znacnej miery podobne aj u narodov, medzi ktorymi nebol v tej dobe ziadny kontakt.

roxi
16. jan 2023

@missviolet nedávno vyšli Staroslovanské rozprávky, ktoré sú celkom zaujímavé, o slovanských bohoch, zvykoch, rusalkách, permoníkoch,

annm81
16. jan 2023

Väčšina ľudových rozprávok sa v rámci Európy opakuje s miernymi odlišnosťami. Ale napr. so Soľ nad zlato som sa myslím inde nestretla. Chceš nejaké filmy? Možno Nebojsa? To bola jedna z tých kvalitnejších rozprávok, aj keď podobné motívy nájdeš aj inde. Rovnako Perinbaba nebola inšpirovaná jedinečným slovenským motívom, ale je to dobre natočený film. Ak niečo viažúce sa priamo k Slovensku, tak možno Sokoliar Tomáš - nie najlepši film všetkých čias, ale pekné zábery na krajinu.

Ak by ti šlo o knihy, určite by som siahla po povestiach o hradoch.