Váš názor na stres v živote bábätka

aranel16
16. nov 2016

Našla som celkom zaujímavý článok, tu je: https://dojcenie.wordpress.com/category/mamicka... (je to trochu dlhšie) a rada by som si prečítala zopár názorov naň. Je to úplne tak alebo je to prehnané?? Vdaka 🙂

1sonda
16. nov 2016

@aranel16 podľa mňa to nie je prehnané ani trochu (veď si predstav, že si novorodenec a nemáš mamu pri sebe, a práve ju chceš, no nemala by si pocit totálneho opustenia, hoci reálne by bolo o teba postarané?) - ale na druhej strane matka, ktorá nemôže (pre hocičo) byť s dieťaťom alebo dojčiť, koľko by potrebovalo, by sa nemala obviňovať na základe tohto, lebo ak raz sa nedá, sa nedá...a následne vzniknuté problémy sa dajú prekonať (pokiaľ nie sú nejako extrémne - to týranie napr.) v dospelosti, keď sa tým človek trochu zaoberá

limetka69
16. nov 2016

Ahoj clanok som len tak prebehla. Rodila som vo februari sekciou. Maleho som videla az na druhy den poobede. Strasne ma to mrzelo, zvlast preto, ze som cestovala 40 km do porodnice baby friendly.... Trt makovy :D malicky je uplne kludme babo, neplace, spokojny, ziadna trauma ani stresy. Ako urcite mu nebolo bezomna najlepsie, asi ako mne, ale ziadnr stopy to nezanechalo.

sardinka336
16. nov 2016

Ach jaj....zasa dalšia vymyvaren mozgov...
citujem : Základné potreby bábätka sú zasýtiť hlad, byť v teple a bezpečí. To všetko nájde v náručí mamičky, na prsníku. - ktorá matka necha novorodenca revat sameho v izbe, nevšimajuc si jeho potreby? Zase extrem...dieta na prsniku super, dieta na flaške reve same v izbe 😖

citujem :Mamička, ktorá svoje bábo dojčí, rýchlejšie reflektuje na potreby svojho bábätka. Zvyčajne zasahuje okamžite pri prvých náznakoch nespokojnosti – ponúkne prsník, vezme na ruky a bábo hoci i plače, vie, že na jeho volanie príde odozva … Bábätko, ktoré je od malička na fľaši, cumli, si možno ľahšie zvyká na samotu, pretože už útleho detstva je viac osamotené, čo sa možno javí ako zdravá samostatnosť.... zase kravina....dojčene dieta ma uspokojene potreby a dieta na flaške asi matka krmi v lufte, nevšima si ho atd...

Zaverom zhriem tento pamflet z vysutého chápadla mamily akým je tento web - matka ktora dojčí je dobrá matka a tá čo nedojčí, nenosí atd...je zlá matka - podla tohoto článku. Začnite milé mamičk ypoužívat vlastné inštinkty, rozum, cit...kazdá ho máte a nepotrebujete k tomu ziadne vymyvačške články z pera fanatikov dojčenia. Kazdá z vás reaguje na potreby dietatka najlepšie ako vie, podla svojich moznosti a schopnosti. Kazdá mama je pre svoje dieta tá najlepšia, či uz dojčí alebo nie, či nosí a či nie...na to aby vaše deti boli psychosocky treba viac faktorov - zakladny faktor ovplyvnujuci dieta je prostredie, vzor rodičov. Ak budete svojim deťom vzdy na blízku, budete im ako tak dobrým prikladom, budu mat stabilné a viac menej harmonické prostredie v ktorom vyrastajú vediac, ze mama a otec su tu pre mna nech sa deje čo sa deje, tak verte tomu, ze im davate ten najlepši zaklad do zivota.

sardinka336
16. nov 2016

@mima4 skvele napísané!

mysga
16. nov 2016

Ja mám v pláne riešiť veci za pochodu, takže aktuálne len môžem povedať, že v prvom rade nemienim dieťaťu spôsobovať stres rozpadnutím vzťahu mňa a jeho otca. Nemám v pláne mať dieťatko na sebe 3 roky, ani nespať, lebo ak bude s nami v posteli, tak môj chlap ho pricapne rukou a nemám ani v pláne nemôcť sa pohnúť z domu, lebo bábo zaspí len na prsníku. Všetko sú to len aktuálne názory, bohvie, ako to bude v realite. Ale v prvom rade dúfam, že neskončí môj chlap kdesi na gauči, nech sa ja a dieťa vyspíme a bude ku mne chodiť len po zásun. :D

simca06022011
16. nov 2016

Hlupost, dietatko ma mat pokoj a klud.... ano, ale primerane. Pre mna to znamenalo, ze sa u mna nepromenaduju a nehulakaju navstevy, netrepem sa s par mesacnym dietatom do shoppingov len aby som nesedela doma atd. Ma mat pohodlie , ciez netrepem 3 dnove dieta do rifiel, ako som videla bezne pri ceste z porodnice... a spat sa najlepsie vyspi kazdy vo svojej posteli, jest dostane, doma je klud, prebalene, v makkuckom.. no moje dieta je kludne od mala. S clankom uplne nesuhlasim.

lorela
16. nov 2016

@mima4 Naozaj dobrý a pekný článok. Triezvy.

Btw. citujem "Niektoré občianske iniciatívy sú zas na hranici fanatizmu." - ktoré o. z. asi autorka/5-násobná mama/pediatrička mala na mysli? 😀

lauricka
16. nov 2016

@aranel16 moj nazor je, ze zeny dnesnej doby vystavuju babatka a deti velkym stresom a bodaj by sa viacere zamysleli tak, ako ty. Ano, ked babo supnes do postielky alebo kocika a nevidi ta, ono nevie, ze sa vratis. Moze sa citit proste opustene a je v strese. Ked neciti matku v blizkosti tak isto, lebo je nastavene tak, ze ju citit ma, inak nieco nie je v poriadku. Je nastavene tak, ze po narodeni je pri matke a dojci sa. Ak to nema, je v strese, samozrejme, lebo veci nefunguju ako "ocakava", ako to ma zakodovane v sebe. A dalo by sa vela o tom pisat, rozpravat. Napriek tomu velikanske mnozstvo matiek je proti takymto informaciam uplne imunnych a maximalne to ofrflu a hotovo. Bohuzial pre babatka. No co, taky je dnesny svet. Nasledky si mozu niest cely zivot. Napriklad kniha Koncept Kontinua. Nemyslim si, ze treba vsetko hltat a 100% brat za smerodajne pre svoj zivot, najpodstatnejsie je pozorovat svoje babatko a vychadzat v ustrety jeho potrebam, kazde je jedinecne, v com je jedno spokojne, druhe nie co jednemu staci, druhemu nie, ale ako urcity iny pohlad na vec urcite nezaskodi si precitat....ale ako pisem, kto chce si najde a ini sa nad tym budu rehotat. Mozno by bolo menej ludi nestastnych, depresivnych, a pod., hladajucich cely zivot to nieco, co by ich urobilo stastnymi. To nieco, co na zaciatku svojho zivota nedostali a podvedome to stale hladaju.

lauricka
16. nov 2016

@simca06022011 kolko deti ste takto testovali? Ze je jedno kludne, neznamena to, ze pri rovnakych podmienkach by boli kludne aj ine. A niektore su kludne, lebo vedia, ze aj tak nic ine nebude, plakat uz skusali, nepomohlo, na svete im nik nepomoze aj tak. To teraz nebolo o vasom.

lorela
16. nov 2016

@aranel16 Článok nie je prehnaný, článok je totiž rovno fanatický, tendenčne zaujatý.

Fotografia údajne "slávneho experimnetu Dr.Harlowa, mláďa opice si vybralo teplo kožušiny a hlad pred chladom drôtenenej makety matky a fľašou mlieka" je dychvyrážajúca v zmysle tragikomickom. A neubránim sa čiernemu humoru, to akože "chladná drôtená maketa matky" - je matka in memoriam - vychladnutá studená, v posmrtnom kŕči zovierajúca fľašku s mliekom, z ktorej ale nič nepotečie; pre dieťa je symbolom hladu.

simca06022011
16. nov 2016

@lauricka ja som svoje dieta nikdy nenechala len tak plakat, hovorim o priapdoch ked je okolo dietata klud a pokoj a to dieta to citi.. a nie ze ho necham rumadzgat :D

mysga
16. nov 2016

Inak, len taká otázka možno antropologická - ak má byť bábo nonstop na mamine, nemalo by byť uspôsobené, aby sa na nej udržalo? Kedy nastal v prírode ten zlom, že ľudské mláďa sa už mamy nedržalo ako opičiatko?

aranel16
autor
16. nov 2016

@lauricka krasne, suhlasim 🙂

aranel16
autor
16. nov 2016

@mysga no myslim ze drzat by ho mala mama, alebo nato su v roznych kulturach vselijake satky, nosice, latky, kose atd..