Výchova 9 mesačného dieťaťa, samostatné hranie

lula25
21. nov 2012

Maminky ako trávite s dieťaťom deň? Myslím či sa s ním celý deň hráte alebo ho necháte samé v postieľke hrať sa. Náš malý si vyžaduje aby som sa s ním stále hrala, keď ho dám do postieľky tak mrnčí a začne plakať a manžel už začal s tým, že nech ho nechám samého tak sa hrať aj hodinku aby som si porobila alebo len tak pozrela televízor. Lenže malý začína teraz chodiť a chce všetko objavovať a nebaví ho len tak sedieť a hrať sa s hračkami ako pred niekoľkými mesiacmi. Tak ma zaujíma ako trávite vy deň s drobcami, či sú viac menej samostatné v hraní alebo sa s nimi hráte. ďakujem

cerez
21. nov 2012

9 mesačné dieťa samé hodinu nech sa hrá? Nehnevaj sa, ale tvoj manžel nevie asi o čom rozpráva. Práve teraz vás oboch potrebuje, vytvorte mu maximálnu možnosť objavovať všetko čo sa deje, rozprávať na neho, ukazovať. Ak máš prácu ktorú si potrebuješ urobiť, nech ťa zastúpi manžel.

lienkan
21. nov 2012

@lula25 su dni - ked potrebujem navarit , upratat a podobne jednoduche veci 🙂 - vtedy ju dam do hradky plnych hraciek-je jasne ze sa jej to nepaci - no nosit ju nemôzem stale a ked nieco potrebujem urobit ,tak niesom chobotnica..aby som ju ustriehla ... necham ju vyhrat sa - aj ked sa jej to nepaci a mrnci ... potom po chvili prestane ,ked vidi ,ze nepolavujem 🙂

snopkulka
21. nov 2012

Mne sa v tom období motal drobec stále pri nohách, tak sme všetko robili spolu (okrem vysávania, bál sa vysávača) 😉 treba na neho rozprávať, spievať mu, nechaj ho objavovať "svet" v izbe, kde si aj ty. Ak má chvíľku, že si nájde hračku a venuje sa jej, nechaj ho, nech je chvíľku sám so svojimi myšlienkami 😉 Ale je v období, keď si pozornosť vyžaduje, tak mu ju dopraj 😉

lienkan
21. nov 2012

@lula25 no prevaznu cast sme vonku a ked je skaredo - tak jej dam hrnce - varesky - gumicky v krabicke a podobne somarinky a hrame sa ...

andelok
21. nov 2012

@lula25 Ahoj, ja mam 10 mesacnu dcerku a prevaznu cast dna sa s nou hram. Samozrejme to nie je stale hranie ako take, s hrackami, to ju uz nebavi. Podla situacie a nalady striedame rozne cinnosti - nacvicujeme chodenie, pozerame obrazkove knizky, pozerame na veci a ludi z okna, opakujeme si co sme sa uz naucili (ukazujeme zvieratka na obrazkoch, dcerka napodobnuje ako robia zvieratka, ukazuje aka bude velka, "tancuje"), pocuvame pesnicky, mala sa hrabe v suflikoch, vytahuje veci a ucime sa rozne nove veci, napr. nech ukaze kde ma rucicku, nozicku a pod. Samozrejme, ze sa s nou nehram takto 100% casu...jednak ma chvilky, kedy vidim, ze ma nepotrebuje a pekne za 10-15 minut zahra sama...vtedy ju necham a davam na nu pozor, podla mna je dolezite nechat dietatu aj vlastny priestor. Vtedy si oddychnem alebo nieco upracem a pod. V postielke ju nenechavam, iba prilezitostne, ked potrebujem nieco rychlo spravit (obliect sa a pod.) a nechcem, aby sa motala na zemi 🙂 Takze suma sumarum, vacsinou sa spolu hrame roznymi sposobmi, alebo inak povedane, travime spolu cas roznymi cinnostami. A ked sa trochu pohra sama, tak som len rada a nezasahujem 🙂

lula25
autor
21. nov 2012

@cerez Ďakujem za podporu. som toho isteho nazoru. riešili sme to len preto,že malý teraz v noci zle spáva už dlhšiu dobu, asi kvôli zúbkom ktoré nie a nie vyjsť a tak nemám šancu večer niečo urobiť. Ináč by to bolo v pohode, keď malý zaspí o ôsmej tak upratať kuchyňu, požehliť a pozrieť televízor. Ale spí na manželskej posteli a stále sa budí tak som celý večer len pri ňom vo vedľajšej izbe lebo sa bojím aby nespadol z postele. Manžel pomáhal, strážil malého keď prišiel z práce, že som stihla urobiť to najnutnejšie len teraz pracuje viac tak nestíha tak možno aj preto taká jeho reakcia.

lula25
autor
21. nov 2012

@lienkan
@andelok
@snopkulka
podobne ako píšete trávim deň s malým aj ja. Ďakujem ste ma potešili. aj podľa mňa teraz potrebuje pozornosť keď sa stále niečo nové učí, veď spoza ohrádky sám sa nič nenaučí.

alena0305
21. nov 2012

Môj starší - teraz 5.5 ročný sa do 4 rokov nehrával sám a ako bábo vydržal asi 5 minút. Prvýkrát obsedel 20 minút pri rozprávke keď mal 20 mesiacov - to si doteraz pamätám. To veľa záleží od povahy dieťaťa. Teraz máme polročnú a už to má s čím porovnať - ona už dokáže byť aj sama a zabaviť sa aj 20 minút ale určite nie hodinu. A teraz keď začal chodiť tak ho určite nemôžeš nechať samého - veď on ešte nevie čo je pre ňho nebezpečné. Náš teda obsedel iba kým sa najedol - ináč nesedel vôbec. Ja som si mohla porobiť iba keď spal. A keď som chcela stihnúť viac tak ho niekto zobral na prechádzku.

mata275
21. nov 2012

ahoj, Ja som toho nazoru, ze dieta sa ma nechat aj na chvilu hrat same - od malicka. Ved aj ty si potrebujes porobit, navarit a ano, aj oddychnut, nie sme predsa stroje. Venovat kazdu minutu dna dietatku nie je realne a podla mna ani dobre. Dieta ma mat predsa moznost objavovat svet aj samo, nemozes mu cely den podsuvat, co ma robit a ako to ma robit. Ked bol syncek taky maly, tak som mu nechavala hracky na deke alebo v postielke, s ktorymi sa hral - hlavne tie zvukove, to ho vtedy bavilo, pripadne sa snazil stavat si kocky, alebo som mu dala hrnce, s ktorymi trieskal, hrabal sa v zasuvkach - tie co som pre neho nechala pristupne boli bezpecne - ako napr. mala som v nich ponozky a tak. Jasne, vzdy som ho strazila, co robil, bola som v tej miestnosti, ale urcite som nebola vzdy pri nom a nehrala sa s nim cely cas, Hodinu sa samo nezabavi, to asi nie je realne, moj ani teraz nevydrzi hodinu sam a to uz ma viac ako dva roky. Ale postupne sa urcite zahra bez teba coraz dlhsiu dobu a ty si vklude budes moct aspon kavu vypit, pripadne prelistovat casopis🙂

cerez
21. nov 2012

@lula25 Doma mám momentálne 14 mesačného syna a v tom čase mi začal loziť po byte a zaujímali ho zásuvky, káble, žalúzie a z dolných skriniek mi vykladal vecičky. Spával mi 2x po 30 min. Nestíhala som požehliť, navariť, ak tak niečo upratať. Kávu od tej doby pijem pri chôdzi a to niekoľkokrát zohrievanú. Teraz ešte len ráno otvorí oči a už som jeho až do večera. Takže ti veľmi dobre rozumiem. Ale hoďka samotného hrania ťa nečaká snáď najbližší rok a pol. Len s tým rozdielom, že ti nebude mrnčať. Píšem to len preto, lebo mám aj staršiu dcéru a pri nej som samostatné hranie takú hodinu fakt pocítila až pred tretím rokom. Ale ako tu niekto napísal, záleží to od povahy dieťaťa.

cawes
21. nov 2012

Ja osobne si myslim ze by sa malo ucit dieta odmalicka samostatnosti, takze by sa malo vediet aj vyhrat. Kedze zijem v zahranici kde okrem mna A priatela nikto iny neni, tak ucime maleho aby bol zvyknuty sa zabavit sam. Neucime ho extra na ruky, od malicka spinka vo svojej postielke a vo svojej izbe. A cez den musi vediet vydrzat aj hodinu sam ci uz v lehatku alebo na aktivnej deke. Jednoducho to inak nejde, pretoze potrebujem aj doma daco porobit a aj mat ius cas si aspon kavu vypit a kedze tu neni materska tri roky ako na sk tak si musi zvykat odmalicka byt samostatny.

erika1111
21. nov 2012

@lula25 nasa ma 11m.skoro stale mi je " za zadkom" ale ked potrebuje ist na wc🙂alebo sa obliect dam ju do postielky ,niekedy tam vydrzi aj 10min .alebo jej dam na koberec hracky a chvilku sa hra,ale hned uz stoji a vymysla.takze musim ju sledovat.ale ked nepisti necham ju prehrat.ak pisti.hrame sa ,chodime za ruku,pozerame s okna.zalezi aj podla nalady.

euka210
21. nov 2012

podla mna, ked nebol doteraz na to zvyknuty, tak hodinu sa sam nezahra. Nas sa vie hrat aj sam, ale urcite to nie je viac ako pol hodiny. A to ma 14m. KEd zacal lozit a chodit, tak hracky ani nahodou...len behat a behat 🙂 Teraz sa niekedy zahra, ze konecne aj posedi 🙂 Ale casto este lieta okolo mna, stale chodi za mnou, co je v tomto veku uplne normalne...mate 9m, s chodenim pride separacna uzkost, kedy sam uz nebude chciet byt ani nahodou...my to mame od 10m.
Tym, ze zacal chodit uz nemusim za nim ja, ale on pride ku mne 🙂 Popratuje mi suflik, vyhadze varechy...toto je oblubena hra v tomto obdobi 🙂 Spolu si citame napr. knizky, skladame kocky, pozerame rybicky.
Ja televizor skoro nepoznam, kebyze ho vecer nepozera mm 🙂 Cez den nehrozi...som rada, ze ideme von, nakupim, navarim, uspim. Ale vela veci sa da uz aj pri nom, ked bol mensi ak nehrozilo...upratat, navarit, povysavat. Ale zase nemozem take veci ako net ked je hore, lebo by tu hned chcel ist a potom mi tu reve 🙂

hradnapani
21. nov 2012

@lula25 suhlasim s tym, ze treba sa dietatu co najviac venovat, ale na druhej strane aj jemne viest k samostatnej cinnosti. (nie vsak nasilu, ale priebezne skusat, davat mu tu moznost). U nas to bolo podobne, ale podarilo sa mi to vyriesit aj kupou dostatocne velkej ohradky, kde sa necitil uvazneny ale mohol v nej aj lozit (zrazu nebol problem v nej pobudnut aj hodinu a zahrat sa, predtym ani pat sekund v postielke nevydrzal) a takisto aj vysledovat ci nahodou ho tie bezne hracky nenudia. Vdakabohu za kuchynu a vsetky poklady, ktore su v nej (plastove misky roznych velkosti a farieb, vrchnaky od poharikov, rozne miesatka atd, samozrejme velkostou ohladom na vek a schopnosti) a pomedzi to sa zahral aj s beznymi hrackami.

euka210
21. nov 2012

joj a neda mi napisat kym pojdem spat, ze ked mal maly cca 6m som mala vysoke teploty a mm musel byt doma s nami a starat sa o maleho (nie domacnost a 1OO inych veci, co mam ja na dennom programe), tak po 2 dnoch bol rad, ze ide do roboty 🙂 Kyzdy mm by si to mal obcas vyskusat 🙂

snehulienka_mrazova
21. nov 2012

tak také malé bábo sa hodinku ešte určite samo nevyhrá..🙂 Ja som to nikdy nejak extra neriešila..väčšinou malá stále všetko robí so mnou (keď vysávam, ukazuje mi, kde sú špinky a pod :D) a hráme sa spolu-teda kreslíme a pozeráme si knižky a keď má chuť, tak sa zahrá sama..alebo pozrie rozprávku. Nikdy som ju nenechávala mrnčať, plakať, keď som videla, že chce ku mne.

mirkita
21. nov 2012

tiez myslim ze hodinu take dieta nemoze a nevie nic robit same...a hlavne krpec mi v tom veku uz stal a chodil okolo nabytku tak sam ani nemohol byt...take hranie ze citanie kniziek a ukazovanie ako sa hrat s hrackami sa nedalo lebo mi pritom ani neobsedel
tak sme mali kombinaciu - chvilu pri mne v obyvacke kym som jedla, pila kavu, niekedy pritom aj na TV pozeral...potom pri hrackach, odbiehala som od neho...hoci aj mrncal tak cez cely byt som nanho kricala, hovorila mu nech vie ze som neodisla uplne prec...proste non-stop som aj tak nemohla byt pri nom a chcela som nech vie ze ma nemusi tahat za teplaky celu dobu...ked som varila tak bud sedel v stolicke a nieco papal alebo mal hracku alebo som ho nechala s vareskami a pod. na zemi sa hrat...a samozrejme sme boli dost vela vonku...zehlila aj vysavala som pri nom...proste som robila co bolo treba a on sa motal niekde okolo alebo som ho mala na dohlad a to sa striedalo s tym ze sme spolu sedeli a "hrali" sa v ramci moznosti kedze v tom veku sa s nim hrat ani nedalo, neobsedel, nevydrzal, len na nohy chcel ist a objavovat byt 😀
ak si chces oddychnut tak nechaj niekomu krpca postrazit alebo nech muz kedy moze je s nim sam a ty sa venuj len sebe 😉

vonicka
22. nov 2012

@lula25 -myslim, ze nepotrebujes menit zvyky u dietata ale skor u tvojho muza 🙂 chlapi si vsetko predstavuju tak jednoducho. Moj ma 9.5 mesiaca, vzdy sa vedel sam pekne zahrat, aj teraz to este vie, ale uz ovela castejsie mi lozi k noham a vyzaduje aby som vedla neho bola. NIekedy sa chce pritulit, inokedy len staci, ze pri nom sedim. Tiez ho hracky nezaujimaju teraz. Otvarat a zatvarat dvere a sufliky je naj 🙂
Neviem ake mate byvanie, ale u nas je to strasna vyhoda v tom, ze mame teplu podlahu a otvoreny priestor, takze si moze lozit kam sa mu zachce a vzdy vie kde som. Takto fungujeme uz cele mesiace. Telku nepozeram, zbytocna strata casu a nechcem aby si maly zvykol na telku, nebudem ho odkladat pred reklamy len preto, ze chcem trochu casu pre seba ( to teraz nebolo myslene konkretne na teba ale vseobecne). Inak take, ze "odlozit" dieta do postielky nech sa hra, to si neviem predstavit, ved to je ako keby sme deti dali do klietky. Ved deti su od prirody zvedave, stale nieco musia objavovat a chytat nove veci, preto je odkladanie do postielky podla mna uplne neprirodzene. Moja mama mi tiez hovorila, ze to tak zvykla robit, ale ja by som nemohla. Ved ako by sa dieta v postielke vobec mohlo plazit alebo lozit?

simca06022011
22. nov 2012

No ja teda malu nechvam len tak sa hrat odjakziva, a hra sa tak doteraz aj ked uz je velka... v ohradke. Oba bola lenivejsia co sa tyka chodenia, vacsinou som sa s nou nonstop rozrpavala a ona sa "hrala", na deke alebo v hrazdicke, neskor v hopsadle... doobeda pospala poobede sa islo von na tak dlho ako sa dalo... nemyslim si ze dietatu ublizi ked sa niekde pohra samo. Je to lepsie mat ju v bezpeci v ohradke (pre mna), ako cakat ze ked sa otocim, nieco si spravi... a urobit si veci niekedy musim, neurobi sa nic samo 🙂

bibistec
24. nov 2012

my sme ohradku nemali a v postielke dcerka iba spala. ale bola na zemi v 9 mesiacoch lozila po byte, musi sa naucit kde co je aby spoznal priestor. ja som ju mala v strede bytu kde som na nu videla zo vsetkych izieb, aj ked vacsinou sla za mnou. vsetko sme robili spolu ale aj sama sa zabavila a to vie doteraz chvilu asistujem pri hre, chvilu je so mnou a chvilu sa aj sama zahra.

zuzanockamt
24. nov 2012

@lula25 9-mesacne dieta a samostatne hranie? ... nezartuj ... syn ma 2 roky a sam sa zahra mozno polhodinku, podla nalady ... väcsinu domacich prac robim od jeho narodenia vecer alebo v noci, ked spi

skriatocek
30. nov 2012

no ja mam maleho nauceneho uplne ako samostatnu jednotku,rano vstane,pocuckame sa,vacsinou s tatikom sa pohraju lebo ja dospavam🙂)potom sa hra v ohradke,ideme chodit,potom na pooobedny spanok,ked sa zobudi je schopny sa v ohradke hrat sam az do vecerneho spanku a aj ked za nim pridem odozenie ma aby som ho nechala ze on sa hra,sklada lepolera,vykrikuje,vyska a nepocitujem zeby mu nieco chybalo,je to len o pristupe od malicka....a zase byt nonstop pri dietai neni vyhra,moj brat ma 4 roky a doteraz taha moju mamu aby s nim isla spat a ked odide tak v noci si pre nu pride do spalne....

darja12
1. júl 2016

naša sa tiež vie celkom sama prehrať.. až mám niekedy pocit, či niečo nerobím zle.. máme 50m2 byt a tu lozí a zabáva sa.. hračka sem, hračka tam.. prebaví sa.. má 9 mesiacov.. sem tam príde za mnou, alebo ja za ňom a hráme sa spolu.. ale nemá problém aj sama, nikdy som to ale nestopovala, koľko asi tak.. problém je len, ked sa pečie v rúre, alebo robím s umývačkou riadu... skúma to tu všetko a ja jej vravím, čo je čo. hračky ju stále bavia tiež

nanervy_2
1. júl 2016

@lula25 my sme v takom pripade, ze spal a ja som nebola pri nom dali kolo postele periny 🙂 a chodila som na neho hadzat ockom.
ked potrebujem porobit, nasypem mu burizony, dam oblubenu hracku a mam 15min 😎
inak vsetko robime spolu,vsetko trva dlhsie, ale maly sa uci a beriem to ako investiciu do buducna.
manzelovi ho nechavaj castejsie sameho, tie reci ho prejdu ;)

lavinis
1. júl 2016

@cerez uplne suhlasim, nas odkedy sa stavia, chce vsade lozit. Nebudem ho nechavat zavreteho v ohradke, nech si objavuje 🙂 ale sem tam sa zahra aj sam, aj ked nie nadlho. Ale to nie je o tom, ze sa potrebuje hrat so mnou, ale niekto ho musi chytit za ruku a chodit s nim predsa, kym to nezvladne sam 🙂

veronicka88
1. júl 2016

Spominam si že najobľúbenejšie bolo vyhadzat skrinku s umelými miskami a prenášať ich hore dole keď sa už staval na nozicky...maly sa neskoro sám posadil takže veľa naháňal autíčka,loptičku najradšej mal veci čo mal malú,supliky,hrnce misky,varechy...spolu sme čítali vela

cerez
3. júl 2016

@lavinis Veru tak. Rodič je tu od toho, aby mu ten veľký svet ukázal. Ak bude uspokojená jeho zvedavosť, príde chvíľka, keď sa aj sám chvíľku pohrá.

07022007
3. júl 2016

Samozrejme ze sa hra sam. Nie v ohradke,ani v postielke. Pekne na zemi. Kebyze sa mam hrat s nim tak doma neurobim nic. Uz popri nabytku krasne prejde,ked nie je nabytok ude 4nozky za mnou,vysavam drzi sa hadice a vysavame spolu,varim dostane hrniec hra sa sam. Nehovorim ze sa mu nevenujem,ale ak chcem mat doma kazdy den uvareny cerstvy obed a kazdy den varenu veceru plus tip top poriadok,tak sa musi hrat sam. Je to nerealne sa snim hrat cely cas a k tomu udrziavat domacnost