Dostanem materskú, keď ešte študujem?

verunqha23
8. okt 2016

Babenky chcela by som sa spýtať či dostanem materskú ked ešte študujem a študovať aj budem po narodení malej... a ak áno tak kolko asi ?

angelina1003
8. okt 2016

Nie ak si nebola na tpp mas narok len na rodicovsky

luliu
8. okt 2016

Matersku nedostanes, len rodicovsky prispevok

verunqha23
autor
8. okt 2016

a kolko je rodičovský príspevok ? :O

angelina1003
8. okt 2016

S pridavkami cca 223 e

luliu
8. okt 2016

@verunqha23 203€

verunqha23
autor
8. okt 2016

@angelina1003 a to budem dostávať mesačne že áno ? A ak sa smiem ešte spýtať do kedy budem dostávať ten rodičovský príspevok dokým nevyštudujem ?

luliu
8. okt 2016

@verunqha23 mesacne do 3 rokov dietata

verunqha23
autor
8. okt 2016

@luliu Dakujem pekne 🙂

verunqha23
autor
8. okt 2016

@luliu a ešte jednu vec by som sa rada spýtala na matriku môžem ísť už aj teraz ked som skoro v 7 mesiaci tehotenstva ? alebo až po porode

meluela
8. okt 2016

@verunqha23 a ak pojdes do skoly a dieta bude v platenom zariadeni - jasle, skolka, tak si mozes nechat odobrat rodicovsky a namiesto toho mat prispevok na staroslivost (preplatenie nakladov na jasle/skolku do vysky 280e)

luliu
8. okt 2016

@verunqha23 a prečo chces ist na matriku?

verunqha23
autor
8. okt 2016

@luliu No však lebo treba ísť na matriku priznať otcovstvo

luliu
8. okt 2016

@verunqha23 tak to neviem iste, ale myslim, ze kluddne mozes ist aj teraz

natalienka12
8. okt 2016

@verunqha23 Je vhodné, aby ste vyhlásenie o otcovstve urobili už pred narodením dieťaťa, lebo ak to neurobíte, do rodného listu otca dieťaťa nezapíšu.

verunqha23
autor
8. okt 2016

@natalienka12 takže môžem ísť aj teraz že ? , no najprv sa ho musím spýtať či pojde somnou na matriku alebo nie 🙂 ... Lebo raz rozpráva že to není jeho dieťa potom rozpráva že je,takže som zvedavá 🙂

luliu
8. okt 2016

@verunqha23 on tam musi ist s tebou, sama nevybavis nic

verunqha23
autor
8. okt 2016

@luliu no dobre ale ked neprizná otcovstvo tak potom na matriku nemám ísť? Potom môžem podať na súde návrh na DNA testy ... kedže "tvrdí" že to nieje jeho pričom on sám dobre vie že je

sasesoe
8. okt 2016

@verunqha23 ak pred porodom nebudes mat ten papier z matriky, tak drobec bude mat tvoje priezvisko. Alimenty su o inom. O tie sa sudia aj rozvedeni, kedy maju vsetci muzovo priezvisko... Inac zvaz si, ci sa chces volat inak ako Tvoje dieta, lebo aj Tak Ta budu automaticky oslovavat menom Tvojho dietata (priatela) - zacne to uz v porodnici sestrickami z novorodeneckeho a potom vsetky dalsie a aj ucitelky a pod...

natalienka12
8. okt 2016

@verunqha23 Otcovstvo sa určuje súhlasným vyhlásením rodičov na matrike. Ak nepôjde, budeš nútená podať žalobu o určenie otcovstva, kde sa bude vykonávať aj znalecké dokazovanie znalcom z odboru genetiky. Trovy konania platí ten, kto je v konaná neúspešný. Čiže ak ty budeš tvrdiť, že je otcom a on to poprie a budeš úspešná, všetky trovy bude platiť on. Držím palce.

luliu
8. okt 2016

@verunqha23 matrika nijako nesuvisi s alimentami. Na matriku ides ak chces aby sa dietatko volalo po otcovi, aby on uznal otcovstvo. Samozrejme je len na tebe ako sa bude volat, ja osobne, by som dieťaťu dala urcite moje priezvisko

verunqha23
autor
8. okt 2016

@natalienka12 Takže to mám vyhraté 🙂 ... Len ked spravia DNA testy zistia že on je otcom a on bude musieť platiť alimenty tak neviem z čoho kedže on študuje tiež ešte ako ja

verunqha23
autor
8. okt 2016

@luliu Ale ak by išiel somnou na matriku tam môžme rozhodnuť či sa bude volať po mne alebo po nom

luliu
8. okt 2016
natalienka12
8. okt 2016

@verunqha23 preboha len mu nedaj priezvisko muža

verunqha23
autor
8. okt 2016

@natalienka12 to určite nie 🙂

letfenixa
9. okt 2016

Na matriku sa nejde preto, aby dieťa malo priezvisko otca. Na matriku sa ide preto, aby dieťa malo otca zapísaného v rodnom liste. Priezvisko dieťaťa sa nahlasuje tiež. Osobne si myslím, že v prípade nezosobášených rodičov je lepsie, ak má dieťa priezvisko po matke.

alexandra206
9. okt 2016

Ja neviem mi teda zobraty niesme ale vsetky 3moje deti maju priezvisko po otcovi

natalienka12
9. okt 2016

Nikdy by som dieťaťu nedala meno muža. Keď chce, nech si ma vezme. Pridem k lekarovi, moje dieťa sa volá inak a ja inak?

alexandra206
9. okt 2016

@natalienka12 noa neviem co je na tom vobec to neriesim mu sa ani nukdy brat nebudeme

dankagirl
9. okt 2016

@natalienka12 presne ani ja by som nedala priezvisko mužove ale svoje