Ako vybrať vysokú školu?
Dobrý deň viete mi poradiť niekto. Zo školou kde najlepšie vybrať školu a pomôcť ako postupovať. Pri vyplnení. A. Ktoré je vhodné atď škola psychológia,právnická. Dakujem
Stručné zhrnutie
- Výber medzi psychológiou a právom má rozhodovať podľa záujmov, schopností a požiadaviek odboru; psychológia podľa diskusie vyžaduje vnímavosť, empatiu a psychickú odolnosť, právnické štúdium vyžaduje schopnosť naučiť sa množstvo predpisov a presadiť sa.
- Všetky fakulty zverejňujú na svojich webových stránkach podmienky prijatia a konkrétne informácie o prijímacích skúškach, pričom prijímacie skúšky sa líšia medzi fakultami.
- Ak uchádzač nevie, ktorú VŠ zvoliť, diskutované alternatívy sú sociálna práca, rekvalifikačné kurzy, jazykové kurzy alebo voľba denného vs. externého štúdia.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zistím podmienky prijatia na psychológiu alebo právo?
A: Pozrite si webové stránky konkrétnej fakulty, na ktorých sú zverejnené podmienky prijatia a termíny; diskusia pripomína, že prijímacie skúšky sa na rôznych školách robia z rôznych predmetov.
Q: Aké osobnostné predpoklady sú vhodné pre štúdium psychológie?
A: Diskusia uvádza, že pre psychológiu je vhodná osoba vnímavá a empatická, zároveň dosť psychicky silná na vykonávanie praxe.
Q: Čo sa očakáva od študenta práva?
A: Pre právnické štúdium je podľa diskusie potrebná schopnosť naučiť sa množstvo predpisov a vyhlášok, pracovať s číslami a vedieť sa presadiť; tiež bolo poznamenané, že právnických fakúlt na Slovensku nie je veľa.
Q: Ktoré alternatívy zvážiť, ak VŠ nie je vhodná voľba?
A: V diskusii sa odporúčali odbory ako sociálna práca, rekvalifikačné kurzy, jazykový kurz od základov alebo zvoliť externé štúdium namiesto denného.
Q: Má zmysel začať štúdium v neskoršom veku?
A: V diskusii padlo, že „nikdy nie je neskoro študovať“, zároveň však odporúčali posúdiť reálne požiadavky študijného odboru a úroveň písomného prejavu.
Q: Ako postupovať pri vyplnení prihlášky na VŠ?
A: Postup nájdete na stránke fakulty v sekcii pre uchádzačov; diskutujúci uviedli, že uchádzač s maturitou by mal prihlášku zvládnuť aj samostatne.
Závery z diskusie
Zhoda
- Skontrolovať webové stránky fakúlt pre podmienky prijatia a požiadavky na prijímacie skúšky.
- Rozhodovať podľa osobných záujmov a schopností pri výbere medzi psychológiou a právom.
Sporné názory
- Niektorí považujú vek a slabší písomný prejav za prekážku pri štúdiu psychológie alebo práva; iní tvrdia, že „nikdy nie je neskoro študovať“ a vek by nemal byť rozhodujúcim faktorom.
Otvorené otázky
- Ktoré konkrétne fakulty a programy v danom regióne ponúkajú prijímacie podmienky najvhodnejšie pre záujemcu o psychológiu alebo právo?
- Z akých predmetov budú konkrétne prijímacie skúšky na vybraných fakultách?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
prijímacie skúšky, podmienky prijatia, webové stránky fakúlt, denné štúdium, externé štúdium, Bc., Mgr., Ing., maturita, rekvalifikačný kurz, jazykový kurz, prax
Miesta a osoby
Prešov, Bratislava
Ahoj, podľa písomného prejavu som si myslela, že ideš zo ZŠ na strednú.🤔
V 36r a s takouto stylizaciou viet pravo a psychologia urcite nie...vlastne ani mi nenapada ina vhodna skola
Chceš ísť na vysokú školu z dôvodu, že si nevieš nájsť prácu, alebo máš na to iný dôvod?
Myslela som, ze ludia si vyberaju VS s danym zameranim, lebo ich to bavi a chcu sa v tom napriklad neskor uplatnit..podla tvojho prejavu by som VS nechala tak.. ked mas problem aj s vyberom a ziadostou
Myslela som, ze ludia si vyberaju VS s danym zameranim, lebo ich to bavi a chcu sa v tom napriklad neskor uplatnit..podla tvojho prejavu by som VS nechala tak.. ked mas problem aj s vyberom a ziadostou
@crazy_cat_lady ahoj no to ma zaujíma tie dve školy len neviem. Ako na to ale škoda že som napisala lebo iný luďia píšu. Nie na to čo som napisala ale somariny tak bud nekomentujem alebo nečitam
Keď takto píšeš a nedokážeš si v 36 rokoch sama vyplniť prihlášku, jednoducho neuvažuj o žiadnej VŠ. Právo? Troška sebakritiky by ti nezaškodilo.
@crazy_cat_lady ahoj no to ma zaujíma tie dve školy len neviem. Ako na to ale škoda že som napisala lebo iný luďia píšu. Nie na to čo som napisala ale somariny tak bud nekomentujem alebo nečitam
@frederika2011 nepiseme somariny..ale skus sa trosku zamysliet, ledva vies slovencinu a chces studovat psychologiu alebo pravo? Nehovoriac o uplatneni tychto 2 odborov, kde aj absolventi denneho studia maju problem, nieto zena po 40tke s ubohou slovnou zasobou
@frederika2011 nepiseme somariny..ale skus sa trosku zamysliet, ledva vies slovencinu a chces studovat psychologiu alebo pravo? Nehovoriac o uplatneni tychto 2 odborov, kde aj absolventi denneho studia maju problem, nieto zena po 40tke s ubohou slovnou zasobou
@sisa_s To je asi aj zbytocne autorke nieco hovorit, moj komentar nechala odstranit, pritom sa nicim nelisil od ostatnych, ani ziadne urazky...len ma tiez prekvapilo, ze s takouto stylizaciou a chybami sa pyta prave na taketo skoly. Skor mi tato tema pride ako provokacia od trolla.
Akú máš strednú školu, resp. v akej oblasti pracuješ? Že či pracuješ úplne mimo dane odbory alebo máš s niektorým skúsenosť a vieš čo odnáša daná práca a láka ťa. Vyberáš čisto medzi právom a psychológiou alebo to bol len príklad a ty chceš celkovo poradiť čo študovať? A koľko máš rokov? Nepýtam sa ironicky ako ženy nadommou komentujú tvoj vek. 36? Nikdy nie je neskoro študovať, avšak aby sme mali predstavu či naozaj alebo je tp vymysleny údaj, možno aj tým by som sa rozhodovala.
@ivicatolic máš odpovedať a nie komentovať
@frederika2011 ok, odpovedám.... podľa tvojho slovného prejavu súdim, že vychádzaš zo základnej školy, a že by si mala zabudnúť na VŠ
Keď takto píšeš a nedokážeš si v 36 rokoch sama vyplniť prihlášku, jednoducho neuvažuj o žiadnej VŠ. Právo? Troška sebakritiky by ti nezaškodilo.
@ika02 keď nechceš poradiť nepíš načo komentuješ
Ja si myslim, ze pre teba by bola najlepsia vysoká škola s nízkymi oknami.
@zojazoja a ja si myslím že pre teba je škola hojdacie koníka naco komentuje nečítajú a nekomentuj
@ika02 keď nechceš poradiť nepíš načo komentuješ
@frederika2011 ďalšia vec ako vies ze mam 36
@frederika2011 ok, odpovedám.... podľa tvojho slovného prejavu súdim, že vychádzaš zo základnej školy, a že by si mala zabudnúť na VŠ
@ivicatolic ty zabudni odpovedať
@sisa_s To je asi aj zbytocne autorke nieco hovorit, moj komentar nechala odstranit, pritom sa nicim nelisil od ostatnych, ani ziadne urazky...len ma tiez prekvapilo, ze s takouto stylizaciou a chybami sa pyta prave na taketo skoly. Skor mi tato tema pride ako provokacia od trolla.
@motylik2559 naco komentuje nechápem
Ja si myslim, ze pre teba by bola najlepsia vysoká škola s nízkymi oknami.
@zojazoja smiesne
Akú máš strednú školu, resp. v akej oblasti pracuješ? Že či pracuješ úplne mimo dane odbory alebo máš s niektorým skúsenosť a vieš čo odnáša daná práca a láka ťa. Vyberáš čisto medzi právom a psychológiou alebo to bol len príklad a ty chceš celkovo poradiť čo študovať? A koľko máš rokov? Nepýtam sa ironicky ako ženy nadommou komentujú tvoj vek. 36? Nikdy nie je neskoro študovať, avšak aby sme mali predstavu či naozaj alebo je tp vymysleny údaj, možno aj tým by som sa rozhodovala.
@anonym_f2efdc vymislene je to. A pýtam sa. Nie pre seba. O školu ale pre niekoho iného. Tak preto píšem ja lebo mam tuto stranku
@zojazoja a ja si myslím že pre teba je škola hojdacie koníka naco komentuje nečítajú a nekomentuj
@frederika2011 tesne vedľa. Ja som chodila do školy visiacej opice.
@anonym_f2efdc vymislene je to. A pýtam sa. Nie pre seba. O školu ale pre niekoho iného. Tak preto píšem ja lebo mam tuto stranku
@frederika2011 tak v tom prípade nemáme ako pomôcť. Nevieme koľko má osoba rokov, čo ju baví a zaujima, aké má predchádzajúce vzdelanie a pracovné zameranie, odkiaľ cca je (nebudem jej radiť vš v Prešove ak je z BA, pripadne naopak a ona nemá možnosť cestovať..), či chce denné alebo externé štúdium, či chce Bc, Mgr. Ing., v ktorej oblasti sa mame pohybovať (zbytočne jej budem radiť FZ, školstvo, právo, ak ju viac ťahá IT, administratíva atď.. ). Fakt teda neviem co chceš poradiť.
@motylik2559 naco komentuje nechápem
@frederika2011 naco komentuje? Kto? ja? Lebo ak pises mne sa pise na co komentujes a nie na co komentuje, co si takto napisala nespravne aj inym... Na co komentuje je keby si pisala o inej osobe, trebars naco komentuje ta a ta osoba...To len taky zaklad, lebo takto si zial robis aj v ociach inych zly obraz. Pozri, viacero zien ti tu nieco napisalo, ale nie za to, aby do teba rypali, ale maj trosku sebakritiky, na co mas a na co nie. Prave VŠ, na ktore sa pytas by si mala mat stylizaciu aj gramatiku uplne v malicku. Preco sa neskusis porozhliadnut po niecom inom? Pripadne rekvalifikacny kurz k niecomu co by ta bavilo, ved urcite mas aj nejake zaluby. Alebo jazykovy kurz od zakladov, ak by ta bavil. Zbytocne tu na nas utocis, sama na to prides, ak sa ti podari prihlasku vyplnit a ci ta vobec vezmu na take skoly. Necuduj sa,ze to tak na nas posobi, ozaj si to po sebe precitaj ako pises, ako reagujes a potom to ozaj vyzera ako trollia tema.
@anonym_f2efdc vymislene je to. A pýtam sa. Nie pre seba. O školu ale pre niekoho iného. Tak preto píšem ja lebo mam tuto stranku
@frederika2011 ja ti odpoviem k otazke: Nech si ta osoba pohlada na internete pravnicke fakulty (vela ich nemame) podmienky prijatia na ne a zarovven moze pozriet odporucania pre uchadzacov o studium, tam sa dozvie vsetko o podavani prihlasok. To iste plati aj pre studium psychlogie. Vsetko si vie pohladat na internete. Osoba s maturitou (alebo budui maturant) by to mala zvladnut aj bez pomoci
@frederika2011 nepiseme somariny..ale skus sa trosku zamysliet, ledva vies slovencinu a chces studovat psychologiu alebo pravo? Nehovoriac o uplatneni tychto 2 odborov, kde aj absolventi denneho studia maju problem, nieto zena po 40tke s ubohou slovnou zasobou
@frederika2011 Najviac záleží aké má tá osoba záujmy a aj v ktorých predmetoch je na SŠ dobrá, na psychologiu treba osobu, ktorá je vnímavá a empatická, ale dosť psychicky silná, aby zvládla vykonávať prax a na právo treba naopak osobu, ktorá je schopná naučiť sa množstvo predpisov a vyhlášok, čísel a aj sa vedela presadiť. Najlepšie si je pozrieť stránky týchto škôl, lebo už aj prijímacie skúšky sa budú robiť na každej z tých dvoch škôl z iných predmetov.

My máme vedieť či ty chceš študovať? Ok rak ja Radim medicínu a architektúru. Právnikov je ako nasratych