Ošetrovateľstvo - externé štúdium v Ružomberku
Ahojte, chcela by som sa spýtať či niekto študoval Ošetrovateľstvo v Ružomberku externe s tým že SŠ nebola zdravotníckeho zamerania. Ja mám ekonomickú a teraz som si robila 1 rok nadstavbu na SŠ ako Sanitár, avšak to je skoro nič. Na stránke majú napísané, že stačí mať maturitu a odbor nie je uvedený. Zaujímajú ma vaše skúsenosti. Ďakujem😊
Stručné zhrnutie
- Na stránke školy v Ružomberku je uvedené, že na externú formu štúdia Ošetrovateľstvo stačí mať maturitu a odbor nie je špecifikovaný.
- Študijné oddelenie v Ružomberku potvrdilo, že na externú formu štúdia netreba mať predchádzajúce zdravotnícke vzdelanie.
- Externé štúdium v Ružomberku má intenzívny rozvrh: štvrtky sú prednášky v aule Pedagogickej fakulty a piatky sú celodenná prax na Zdravotníckej fakulte; pri niektorých skupinách bola výučba aj 3x týždenne.
Najčastejšie otázky
Q: Je na externé štúdium Ošetrovateľstvo v Ružomberku potrebné predchádzajúce zdravotnícke vzdelanie?
A: Nie; študijné oddelenie potvrdilo, že na externú formu štúdia netreba mať zdravotnícke vzdelanie a na webovej stránke je uvedené, že stačí maturita.
Q: Ako často musím byť fyzicky prítomný pri externom štúdiu v Ružomberku?
A: V počiatočných ročníkoch sú sústredené dni do štvrtka a piatka — štvrtky prednášky v aule Pedagogickej fakulty, piatky prax na Zdravotníckej fakulte; niektorí študenti mali podľa skúseností aj výučbu 3x týždenne.
Q: Vyžaduje Ružomberok pracovnú prax v nemocnici alebo SZŠ pre prijatie na externé štúdium?
A: Nie; v Ružomberku externá forma nevyžaduje SZŠ ani povinnú prácu v odbore a skupiny na praxi sa rozdeľujú podľa skúseností účastníkov.
Q: Ktoré školy externé štúdium vyžadujú SZŠ alebo prax?
A: Podľa diskusie VŠ sv alzbety vyžaduje zdravotnícke vzdelanie; ostatné školy spomenuté v diskusii (vrátane Ružomberka) ho nevyžadujú.
Q: Je externé ošetrovateľstvo náročné pre človeka bez zdravotníckeho vzdelania?
A: Diskusné skúsenosti uvádzajú, že pre ľudí z iných odborov (napr. ekonomika) je štúdium náročné a niektorí študenti v zimnom semestri neprešli skúškami a prerušili štúdium.
Q: Kde nájdem informácie o externých zdravotníckych programoch v DK?
A: Pre DK je na stránke prijímacieho konania uvedené, že externé odbory zahŕňajú "Zdravotnícky asistent" a "Sanitár" — URL z diskusie: https://szsdk.edupage.org/a/prijimacie-konanie
Závery z diskusie
Zhoda
- Ružomberok nevyžaduje predchádzajúce zdravotnícke vzdelanie na externé Ošetrovateľstvo.
- Externé štúdium v Ružomberku často funguje v blokoch: štvrtok (prednášky v aule Pedagogickej fakulty) a piatok (praxe na Zdravotníckej fakulte).
- Profesori požadujú účasť na prednáškach.
Sporné názory
- Niektorí považujú rozvrh v Ružomberku za zvládnuteľný, ak sú lokálni alebo dochádzajú autom, zatiaľ čo iní uvádzajú, že mali výučbu až 3× týždenne a preťažilo ich to.
Otvorené otázky
- Presný rozvrh v nasledujúcich ročníkoch a rozdiely medzi semestrami.
- Detailné podmienky praxe v neskorších ročníkoch a ich požiadavky na zamestnanie v odbore.
- Skutočná miera neúspešnosti/prerušení štúdia v prvom roku na RK.
Spomenuté značky a firmy
VS sv alzbety, Pedagogická fakulta, Zdravotnícka fakulta, SZSDK
Spomenuté produkty a metódy
Ošetrovateľstvo (externé štúdium), Zdravotnícky asistent, Sanitár, SZŠ (stredná zdravotnícka škola) ako požiadavka, povinná účasť na prednáškach, prax rozdelená podľa skúseností
Miesta a osoby
Ružomberok, Prešov, Ostrava, DK
@miamaria
@kuriatkocervene baby, písala som na študijné.. keď odpíšu dám vedieť
@kuriatkocervene
@miamaria ahojte, odpísali mi že na externú formu štúdia netreba mať zdravotnícke vzdelanie😊
@w3ronika77 ahoj posielala si prihlasku? Tiez som rozmyslala nad Ruzomberkom ale som sa nejako neskoro spamatala lebo tam sa prihlaska posielala len so zajtra :(
@darra93 ja som poslala…to by si stihla,ja som do Ostravy poslala tiež takto na poslednu chvíľu 😁
@w3ronika77 len mam stale v sebe nejake pochybnosti ci by som to zvladla pri 2detoch (5r a 2r) uz som rozmyslala aj nad tym verejnym zdravornikom, nakolko tam nie je potrebna prax.
P.s. inak odkial si?
@jakubjakovae
E X T E R N É Š T Ú D I U M 2022/2023
Zdravotnícky asistent
Sanitar
Tu je aj link, kde si to môžeš kuknúť 🙂
https://szsdk.edupage.org/a/prijimacie-konanie
Ahojte študuje niekto osetrovatelstvo externe v Ružomberku popri zamestnaní? Ako často je skola a prax?
@gabikagabikagabika ahoj zistila si niečo? Rozmýšľala som aj ja nad tým síce neskoro som sa zbadala ale ak by nemali naplnené možno by ma zobrali🙂
@didi66611 ahoj , nie, vybrala som si inu fakultu, ale kamosky co do RK nastupili tak skoncili asi po mesiaci kvoli rozvrhu, vychadzalo im to dokonca 3x do tyzdna a nebola pravda, ze na prednaskach nemusia byť...ale pokial si z ruzomberka, mozno to budes mat v pohode
@w3ronika77 A máš niekoho na koho by som sa mohla obrátiť ?? Dáku kamošku čo by som sa jej popytala?
@w3ronika77 mohla by si prosim ta aj mne napisat. Rada by som sa ich nieco spytala. Dakujem.
Ak by ste mali niekto nejaké informácie ohľadom toho, ako často treba byť fyzicky v škole, veľmi by mi to pomohlo keďže sa nemám koho opýtať, ďakujem😉
Ahojte, trošku oprášim túto tému 🙂 Studuje tu teda niekto externe na RK ošetrovateľstvo ? Viete mi dať prosím osobnú skúsenosť ako to funguje so školou, praxou atd ? Som z Prešova + 2 deti a co som pozerala rozvrh pre 1ročník, tak od rana do vecera štvrtok a piatok ... ako je to tam s praxou ? Lebo ostatné školy externe vyžadujú SZŠ + práca v nemocnici a to ja nespĺňam u nás externe do PO :( Vďaka.
@ppetinka v RK nemusiš mať zdr vzdelanie a ani pravovať v odbore,ale viac ti neporadim, lebo som tam nenastupila
@ppetinka ahoj nemusis mat ziadne zdravotnicke vzdelanie, na praxi sa rozdeluju skupiny podla skusenosti a bolo aj vela takych co v zdravotnictve nepracuju
je to od rana do vecera stvrtky piatky tak ako si napisala s tym ze stvrtky su prednasky v aule na pedagogickej fakulte a piatky je prax na zdravotnickej fakulte, na dochadzanie to budes mat dost ale bolo viacej bab z vychodu a chodili spolu autom😊viac povedat neviem lebo som kvoli tehotenstvu zanechala studium hned na zaciatku, ale priprav sa na to ze toho budes mat dost a profesori vyzaduju ucast aj na prednaskach
@domi2425 tak účasť na prednáškach mi nerobí problém, samozrejme, by som chodila, ak by to bolo potrebné. Čiže piatky sú celodenná prax tam u nich v nemocnici ? To je paráda, ak netreba zdravotnícke vzdelanie, neviem prečo ostatné školy to na externom vyžadujú a RK nie .. fakt zvláštne... ale ďakujem krásne za info 🙂

@domi2425 Pridam sa, tiez zhanam info pre kolegynu