3,5 ročný syn robí zle ročnému bratovi

bobana297
11. máj 2020

3 a pol rocny nonstop robi zle rocnemu, narodenemu s razstepom chrbtice, maly funguje plazi sa a tak. Ale starsi stale len ako zle robit skusali sme mu vysvetlovat, preco sa to nesmie robit, nepomahalo, statie v kute nepomahalo, zvysenie hlasu nepomahalo. Raz som buchla a dostal bitku po tom, ked som mu povedala, nepreskakuj braska, lebo spadnes na neho, zobrala som mensieho prec ku hrackam a ten blazon sa rozbehol a skocil mu na chrbat, tam kde to nemal este ani rok zoperovane 😭😭 maly sa zvyjal a plakal nemohla som ho hadam hodinu utisit a uz mi praskly nervy tak dostal vyprask. Mama uz vcera krutila hlavou, ze on uz nie je normalny. Nikoho neposlucha, len co najhoraie urobit. ... uz len ked zvysim hlas si kryje usi a huci mama nie niekric. Ked urobi vratovi zle ako pred vcerom, ze maly sa hral na brusku a on prisiel a buvhol mu hlavu o zem. 😭 mam to dava za vinu svokre, lebo ked sme tam chodili alebo na orazdniny tam bol vsetko mu dovolili a nikdy mu necapli ani po ruke a ani hlas nezvysili. Ked som snim sama, je iny ale ako nahle sme vsetci spolu.... otras. Vcera som uz plakala manzelovi, ze ja uz ho nezvladam ani po dobrom ani po zlom ani nevsimacky nic prosto nic na to decko nezabera. Mam v plane navstivit s nim psychologa lebo ma uz vytaca len tym, ked sa priblizi k malemu s hrackami. A to sa mu pritom vsetci venujeme najviac, skor zanedbavame maleho on sa vie sam obohrat

lentilkaxxx
11. máj 2020

Rýchlo k psychológovi, neurológovi a ostatným odborníkom. Kamoška má už cez 2 roky podobný stav s deckami. Starší je veľmi agresívny na malého. Ten už si zvykol ma drsný prístup, začína ho však opakovať. Keď sa staršiemu niečo nepáči, je agresívny aj na iných ľudí vrátane detí. V skôlke to s ním tiež nezvládli, robil zle všetkým naokolo. Autizmus lekári síce vylúčili, ale všetky ich rady zlyhávajú. Kamoška má pocit, že to trochu prechádza vekom, kedy už syn začína chcieť spoločnosť ostatných, ale tí sa ho boja a stránia sa ho. Nechať ho vytrestať samého v izbe a pod. je nemožné. Zničí čokoľvek a ešte ublíži aj sám sebe. (Utrhnutý radiátor, zničené umývadlo, dobitá stena, ...) Keď mu ohovárajú alebo vysvetlujú, že niečo sa nesmie, hneď spustí krik a má pocit krivdy a zloby. Dieťa, na ktorom si zuby vylámali aj tí, ktorí sa hrdili, ako by ho oni skrotili... Inak pôrod prvého bol peklo, vyvolavaný, zvonom ťahaný, potom oživovaný :(

bobana297
autor
11. máj 2020

@lentilkaxxx pekne ja rozmyslam nad tymi lekarmi. Par bab mi radilo, musis k nemu milo, ale dalsia kamoska ich stopla, ze nie na kazde dieta to plati, a ze keby videli co robi moj tak by ho nikto neskrotol

ivangeline
11. máj 2020

Žiarlivosť.. Deti sú naturálne. Venovať mu viac času osamote,aj v prítomnosti ostatných si ho všímať a chváliť a hrať sa s ním a zapájať ho.. Určité vzhľadom k tomu,že druhé dieťa má ten rastep a malo estelen rok,určite ste zameraní len na mladšieho..

daganov
11. máj 2020

@bobana297 určite psychológa, žiarlenie, nežiarlenie, toto je už cez. Aký mal trest, keď bratčekovi skočil na chrbátik, alebo buchol hlavičku o zem? Som kategoricky proti telesným trestom, ale priznám sa, že keby toto urobil, tak mu naplieskam na zadok a švihnem ho do postele, z ktorej do večera nevylezie, toto by si zapamätal navždy. Len by som si musela byť istá, že je on v poriadku, že je to fakt len zo žiarlenia, že kým sa narodil brat, takéto prejavy nemal a nemá ich ani k iným deťom, o čom si nepísala. Zbytočné vysvetľovať, ak je v poriadku, veľmi dobre vie, čo môže a čo nie a že to brata bolí.

eliska13
11. máj 2020

@bobana297 choď sa ty poradiť k psychologicke ako naňho.Ale v tomto veku to je často ziarlivost, vzdor, upozorňovanie toto je najhorší vekový rozdiel😦a určite aj, keď si to nepripustis menšieho obranujes chránis čo je pochopiteľné a on to pociťuje zle.Skus ty či muž mať čas len preňho

eliska13
11. máj 2020

@bobana297 bude to ťažké aj do budúcna, aby si vedela ako na nich, lebo prídu klasické chlapčenské dotahovacky, sácanie sa, boje...

lentilkaxxx
11. máj 2020

@bobana297 presne aj u tej kamošky. Tam už skúšali všetko možné. Neviem, či aj tu psychologičku už nevymenila. Venuje sa deťom v postate celý deň. Aj staršiemu samostatne. Ale stačí, že napr.ho posadí na WC a on je schopný v momente 💩 rozťahať po kúpeľni, len aby z toho mal zábavu a robil zle. Pritom nikto v rodine nie je agresívny, nie je tam žiadny alkohol, cigarety a neviem čo negatívne. Peniaze sa daváju do domu, ale aj na rôzne aktivity. Deti teda zanedbavané nie sú.

denisa0504
11. máj 2020

Až po takom incidente ti praskli neevy a dostal výprask? Síce je to malé dieťa, no takýmto správaním môže svojho brata aj zmezačiť alebo zabiť. Obaja sú tvoje deti, no tvoja povinnosť je teraz ochrániť si toho mladšieho.. tvrdšie tresty, keď aj zamknúť samého na chvíľu, že ty s takým zlým dieťaťom nebudeš. Keď si zakryje uši, odtiahnuť mu ruky a nahučať ešte viac. Vždy poriadny výprask a naučiť ho, že takéto správanie už viac nebudeš tolerovať. Zatiaľ po dobrom vidíš kam to speje. Kamoška mala niečo podobné a keď syn dostal po riti ešte sa smial, no pochopila že inak to nepôjde a dala mu takú, že ju ruka bolela a on plakal. Jedine takto sa vypratal do kože a pochopil, že nikto nie je na jeho záchvaty zlosti zvedavý a ak niečo chce, musí byť normálny.. skôr je to rozmaznanosť, no teraz sa všetko hádže na psychické problémy a deti sa zbytočne tlmia liekmi. Treba len vychovávať a viesť k tomu, aby dieťa chápali hranice

bobana297
autor
11. máj 2020

@denisa0504 ja som uz skusala aj radu starsej pani, dat dole gate svihnut po holej obliect a nevsimat si ho. Lenze ja sa bojim mu svihnut na holu a ozaj taku aby pistal jak slak. Raz ked malemu hodil do hlavy taku velku drevenu kkocku, dala som mu varechou ale zle som nechtiac capla tak si to odnieslo stehno, a mal ju tam otlacenu 😭 ja ho strasne milujem, ale jednoducho neda sa snim ist ani na prechadzku ani do obchodu. Stale len uteka a ked mu zakricim stoj ides na cestu rozbehne sa este viac az zakricim tak, ze mi hlasivky odidu a aj ludia podskocia na chodnikoch vtedy zastavi a zas len usi zakrije. Mna uz to nebavi stale po nom hucat. Kamoska mi hovori, nevsimaj si ho, cim viac ho upozornujes, ze toto nesmie a toto nie tak to robi viac. Lenze ja sa nemozem len prizerat, ked aj na pieskovisku hadze vsetkym piesok do tvare

denisa0504
11. máj 2020

@bobana297 ja ťa úplne chápem. Moja dcéra nie je síce moc zlá, no napríklad som sa ju bála nechať chvíľu samú, lebo skákala z postele, z gauča a krik tiež nepomáhal. Buchnúť po zadku som ju tiež nechcela ale pre jej dobro som sa odhodlala. Nehovorím, že treba udrieť tak, aby sme ublížili, no aj my ako deti sme rešpektovali rodičov práve pre to, že vedeli byť aj prísny. Mne osobne pomohlo, že ak raz to v mojej prítomnosti spravila a chcela skočiť , zatvorila som ju samú na chodbe. Občas dlho plakala, občas akoby jej to bolo jedno, no po chvíli som jej chýbala. .Mňa už počúva, nedovolí si robiť napriek ale jej otca úplne ignoruje keď jej niečo povie, lebo on ju odmietol "vychovávať", on chce byť jej kamarát a super ocko.. Viem, hlúpi príklad lebo máš inú situáciu a iné dieťa.. len sa tým snažím povedať, že niekedy pre dobro našich detí musíme byť aj prísny. Keď robí vonku zle, ísť domov a nepôjde sa hrať alebo za kamarátmi ak sa nebude správať slušne. Mne je veľmi ľúto tvojho malého synčeka. Nech už teda budeš robiť hocičo , nenechávaj ich samých a buď vždy nablízku. Naozaj sa môže ešte niečo hrozné stať, aj keď dúfam že nie..

daganov
11. máj 2020

@bobana297 uteká vonku? Vodítko. Alebo pôjde pekne za ruku s tým, že kde to bude bezpečné - park, ihrisko, ho pustíš, inak len na vodítku. Na okolie sa vykašli, najvaic rozumu majú bezdetní, alebo ľudia, ktorí sa v živote s takýmto dieťaťom nestretli. Dúfam, že je zapísaný do škôlky. Musíš pritvrdiť a to dosť, ale zároveň musí cítiť, že ho máš rada a že neupúta tvoju pozornosť len vtedy, ak urobí zle.

bobana297
autor
11. máj 2020

@daganov hej tento rok som ho zapisala. On vie, ze ked sa pekne zahra alebo nieco dobre urobi, mu zatlieskam, ze je velmi sikovny a dobry chlapec. A sam sa raduje, ze som to dokazal, a kazdy den mu aj sto krat poviem, ze ho milujem. Ale proste naozaj je to uz o hubu, sedi na gauci, zazrie rozpravku, tak sa usadi na chvilu, a ked vidi, ze sa mensi sam hra rozbehne sa a hned mu vsetko berie a rozhadzuje. 🤦‍♀️

fiafia
11. máj 2020

Och toto sa tak tazko cita. Mam 3 rocnu a tiez ma muchy, aj v obchode sa o zem hodila, ignoruje, nepocuvne, niekedy su dni, ze uz mam rano dost inokedy je ako med. Je to skuska nervov a hladanie co na dieta zaberie, kazde je ine no u nas zabera ignoracia. V kazdom pripade treba nieco riesit tu uz tak nejde o neho ako o to male bezbranne. Nie vzdy ma clovek oci na zadku, neda sa ustriehnut vsetko, aby mu raz neublizil vazne. Drzim palce

daganov
11. máj 2020

@bobana297 takže ide od septembra do škôlky, super, tam budú pravidlá prísne a nemenné. Ak sa rozbehne k malému, vydeľ mu normálne časť izby, kde sa môže hrať. Natvrdo. Nedokáže sa hrať s bratom, bude sa hrať mimo neho, uvidíš, čo to urobí. Vyplieskať po holej, ani varechou NIEEE!!!! Skús radšej stoličku a na nej musí sedieť pár minút a vždy mu povedz, prečo tam sedí.

daganov
11. máj 2020

@bobana297 neviem, ako sa tvoj syn hrá, koľko pri hre vydrží, super sú montessori aktivity, pozri, možno ak bude zaujatý činnosťou, skľudní sa

bobana297
autor
11. máj 2020

@daganov on vobec nie je na taketo hracky 🥺 on vsetko rozhadze rozkope. Aj ked mu ukazujem ako urobit z piesku formicku, rozhadze mi ju a rozhadzuje piesok naokolo.

daganov
11. máj 2020

@bobana297 tak potom nebude problém súrodenec, zrejme bol syn takýto vždy. Prečo si to neriešila skôr?

bobana297
autor
11. máj 2020

@daganov riesila som to, vzdy dostal po ruke, alebo aj po zadku, ked ozaj bolo zle, ze hodil napriklad kamen do niekoho vonku. Zaciatky boli take, ze som len dohovarala a hrozila sa s varechou, to ma drzalo dlho aj ked to nemalo az taky efekt, a potom som uz zacala zvysovat hlas. Ale proste teraz asi posledne 3 mesiace je takto az neznesitelny,

lianka123
11. máj 2020

@bobana297 mam rovnaky vekovy rozdiel, s tym ze odmalicka ucime, ze nesmie ublizovat.
Zaklad je, aby si sa venovala obom.
A ak to nejde po dobrotky... ohybaj ma mamko, pokial som ja Janko.
Ty si dospela a ty mu mozes urobit zo zivota peklo viac ako on tebe.
Ale skor si myslim, ze je to tym ze pri rocnom, co sa plazi proste nemas cas.

bobana297
autor
11. máj 2020

@daganov bohuzial, trest bol, ze v amoku som mu svihla po papuli 😭😭😭 a to som povedala, ze nikdy to neurobim, pretoze my sme boli bite so sestrou aj sused vravel, ze davaju uz len po papuli synovi, nic nezabera a az ma kosa preskocila, lebo to uz je podla mna extrem a to by som dala mozno tak 15 rocnemu. Ale proste som mala tmu pred ocami zastavu srdca a ani som si to neuvedomila. Vecer som plakala a som sa mu ospravedlnila, a vysvetlila som mu, ze to uz bolo velmi zle co spravil a ze som bola uz moc nahnevana

saskia_98
11. máj 2020

Uprimne ? Moje dieta dostalo po riti ked robilo len psovi zlost. Ja od mala s nim fungujem takto: Prvy krat upozornim, Druhy krat zdvihnem hlas a prst a na treti krat bez pardonu dostane po riti a ide do kuta. Jednoducho ja som na maleho vacsinou sama a nemozem si dovolit aby mi skakal po hlave a ma to daco do seba, lebo prestane robit zle veci a staci ze dvihnem len hlas a prst. Cize chod s nim k psychologovi, ty chod tiez sama so sebou a bud na neho tvrda, neustup ked co bude. Si neviem predstavit zeby mi jedno dieta dokalicilo to druhe len preto, lebo skusa co vsetko moze robit zle.

bobana297
autor
11. máj 2020

@saskia_98 aj ja niekedy ratam a kd to za den ur9bi aj sto krat 🤦‍♀️ a vie, ze bol na to upozornovany, slahnem mu na rit

saskia_98
11. máj 2020

@bobana297 och no mojmu staci ze len zdvihnem hlas a uz zapchava usi .. A radsej nerobi zle len aby som nekricala.. a venujes sa mu dost ? Napr. Prechadzky atd ? Aby si ho jednoducho unavila ?

daganov
11. máj 2020

@bobana297 myslím, že si to mala skôr riešiť s odborníkom, čo najskôr psychológ, včera bolo neskoro, tvoje dieťa je veľmi agresívne, hádzať po niekom kamene? A nehnevaj sa, ale nepáči sa mi, ako píšeš, že si mu dala po papuli, tvoje dieťa nemá papuľu. Nevieš, z čoho jeho agresivita pramení, možno za ňu ani nemôže, možno je to zlyhanie vo výchove, viem, že to máš teraz veľmi ťažké, skús byť čo najviac dôsledná, iné ti zatiaľ neviem poradiť a ten psychológ čo najskôr.

marsmykkok
11. máj 2020

Ja by som skúsila nerobiť cirkus a aby na tebe nevidel že ťa vie vyviesť z miery ani potrápiť . Zauzivaj si nejaký postup, napríklad že raz mu pekne povieš, ak neposluchne potom zvýšený hlas a pohrozenie, ale nejač ako šialená, ak nepomôže vytni mu a daj ho niekde mimo a nerieš ho ani sa nerozculuj, pokračuj vo svojich aktivitách.

marsmykkok
11. máj 2020

A rovnako skús si vytvoriť s nim nejaký režim, teda že denné činnosti budú nasledovať nejako za sebou cca v rovnaký čas. Možno mu to pomôže byť trocha pokojnejší keď bude mať svoj režim.

bobana297
autor
12. máj 2020

Babeny dakujem Vam kazdej jednej za radu a nazor, moc si to vazim. Este raz dakujem 🙂