3-ročný je zlý k svojej 15-mesačnej sestre

ruzovad
15. feb 2024

Som hrozne sklamaná a zúfalá ako riešiť tieto jeho stavy...aby som nič nepokazila .nebol taký stále, vlastne rozmýšľam že nesiahol na ňu do teraz kým nenastúpil do škôlky. Týždeň bol v škôlke od vtedy začal na sestru byť zlý ubližuje jej , doteraz jej bral iba všetky hračky ale nikdy neudrel. Teraz po jej aj hodí najbližší predmet či kričí na ňu chod preč si zlá 🥴 chápem...žiarli ... Ale vysvetľujem dookola že sa biť nemôže, že je to jeho sestra a je maličká, a že to nie je pekne a že ona ho ľúbi a ja ľúbim oboch rovnako..a mnoho dalsieho.....aj kričím ( som len človek stratím nervy, a mám za sebou prebdenej noci takže nervóznejšía ako obvykle) a ak je veľmi zle aj dostane po zadku... Do kedy môže takýto stav trvať? Kým si nezvykne v škôlke? Ako správne reagovať???
Ďakujem za rady či tipy čo pomohli vám

babydesire
15. feb 2024

@ruzovad jeeeezis prosim ta, nasi toto robia v jednom kuse,, bez seba byt nemozu a spolu je to vojna bohov ci pekelnikov...nez stihnem ukoncit jeden svar su zas v sebe, aj uprostred napominania,uprostred vety...

babydesire
15. feb 2024

@ruzovad a dokedy to bude trvat ? Hadam ze asi az navzdy primerane veku ...

zuzanaete
15. feb 2024

Chces od neho, aby neublizoval sestre a sam dostava od teba po zadku?

babydesire
15. feb 2024

@ruzovad vies on sa uci spracovavat emocie a nalady,,je v spolocnosti rovesnikov a to ca nauci aplikuje aj inde...vsetci sme si tym presli..len jedinackovia sa nemaju skym doma hrvat..u nas - on jej da, pozicia, rozdeli sa...ona je lakomec...ked mu prasknu nervy alebo neskace ako on piska tak ju udrie, vynada, ona mu nechce pomahat a tiez ho udrie, vynada mu..jeden druheho stale provokuju aby ten druhy pistal, vrestal a reval ...neuvefomuju si co sposobuju mne..roky vysvetlujem, prosim, vyhrazam sa, slubujem, trestam,ucim...ciste zufalstvo

beata_k
15. feb 2024

Je to skolkou. Musi niekde pustit paru, tak na sestre. Hadam to skonci ked si na skolku zvykne a najde tam kamosov. A po dalsie. Take sarvatky budu vzdy. Vacsie, mensie.

ruzovad
autor
15. feb 2024

@babydesire
@babydesire však áno, s kamoškou som to preberala ( má už staršie detí ) tak tiež mi povedala to isté, že stále sa tlkli ...že sa nemám nad tým zozierat... Iba Vysvetľovať dookola..( u mňa v preklade hádzať hrách o stenu 😑😑😑) napomínať.takze žiadny trik ako na to...

ruzovad
autor
15. feb 2024

@zuzanaete áno. Ukamenuj má...ale nezastavam výchovu len dohovorom. Mám postupnosť... Tak ako som písala vyššie...keď je veľmi zle , dostane po zadku. Aby neprekracoval určené hranice... / Našťastie až tak ďaleko nexachadza vždy.....len teraz no týmto správaním.../

alexnina777
15. feb 2024

@ruzovad nikdy nenazvi žiadne dieťa zlým.. on nie je zlý, on nevie pomenovať svoje emócie tak ako dospelý dozretý človek.. pýta si pozornosť, Tvoju.. žiarli, je smutný , frustrovaný, nahnevaný a toto všetko nevie inak vyjadriť ako tým čo robí.. navyše ked mu ukazuješ že bitka je v poriadku a riešia sa tak problémy, tak robí to isté aj on, ved to robiš ty- takže prečo by on nemal?? on este nemá dozreté všetky kognitívne funkcie v mozgu, tie deti sú ako špongia, nasávajú a zrkadlia nás dospelých, v prvom rade nás matky , ktoré sme s nimi vačšinu času.. tvoj syn potrebuje veľa pozornosti, veľa objatí a veľa krát uistiť že ho ľubiš, si tam pre ňho a že je dobrý🍀

ruzovad
autor
15. feb 2024

@babydesire vlastne teraz si mi opísala môj týždeň 🤣 čisté zúfalstvo dookola vysvetľujem prosím vyhrážam sa trestam kompromisy vyrabam... 🙈 Vlastne ak to píšem. Trest pomohol na jeden deň...... Povedala som mu že už sa nebudú spolu kúpať iba sprchovať 🙈🤣
Ja ho chápem. Aj mu poviem že mu rozumiem že je plný emócií a že ich spolu zvládneme a bla bla bla... Len mne príde že má vôbec nepočúva....

ruzovad
autor
15. feb 2024

@alexnina777 ano. Suhlasim. Pýta si pozornost. Má jej omnoho viac ako jeho sestra, tá by som povedala že iba vyrastá pri nás 🙈 lebo chcem sa venovať obom rovnako ale prichytim sa pri Tom že vlastne stále sa tocim len okolo neho. Aby nežiaril aby si nemyslel že je odstrceny a tak...je to tažké..teda.... Prejdeme si tým a neskôr keď budú väčší budú možno nerozlučna dvojka 🙏

alexnina777
15. feb 2024

@ruzovad ver mi že viem o čom hovorím, medzi najmladšími deťmi mám 14 mesačný rozdiel, a vyžadovali si extrémne veľa pozornosti každý zvlášt.. daj do toho čo najviac lásky a porozumenia koľko dokážeš..všetko sa ti vráti aj s úrokami keď budú vačsí.. nikdy žiadne dieťa nebolo láskavé a dobré ked bolo bité a nerešpektované..ak máš instagram tak ti odporúčam čitat si príspevky na pár stránkach kde to pekne vysvetľujú..pošlem Ti🍀

sono2
15. feb 2024

Žiarli

amelia89
15. feb 2024

@ruzovad inak mne pride ze ma syn vobec nepocuva, donekonecna vysvetlovanie, vysvetlovanie, a nic. 100x vysvetlim a 101x urobi.
No a potom zrazu klik a namiesto kriku pocujem z izby: nerob mi to, hnevam sa. nechaj mi to prosim tak hram sa ja, potom ty. neviem ci som zazila lepsie zadostucinenie nez toto pocut. potom zase pride krik- ale proste vidno ze dieta ma nedozrety mozog, tieto situacie musi milionkrat zazit a postupne niekedy dokaze reagovat lepsie = ale je to stale len dieta s nedozretym mozgom 😊

ruzovad
autor
16. feb 2024

@alexnina777 insta nemám...ale už x krát som si to chcela stiahnuť 🙈🤣
A s týmto nesúhlasím. ,či si napísala... Ja som príklad toho ze aj keď som dostala výchovnú na zadok ( NIE BITA!) ANI MOJ SYN NIE JE BITY! . toto slovné spojenie vo mne evokuje že syna tlciem ráno večer. ) Tak som láskavá , k deťom rodine cudzím ľuďom . Vychovaná slušne.
A poznám aj deti ktoré neboli áno raz potrestané ..vychovávame iba dohovorom a milým slovom a teraz rodičom skáču po hlave, rešpekt?eeeeelmi zanedbateľný voči rodičom..( Z môjho pohľadu, rodiča to vnímajú možno ináč)nadávajú im ..no hrozne.
Ja dávam treťom celú seba všetku energiu ktorú mám za deň vycucaju...sú rešpektované a milované.
Ďakujem A povzbudivé slová . Len som chcela to spojenie dieťa ktoré je bité z môjho pohľadu dať na pravú mieru 🙏

ruzovad
autor
16. feb 2024

@amelia89 verím..to by som sa asi aj ja rozliala xelaa keby som to počula... Veďmozno o rok dva 🙈🙂

cookie29
16. feb 2024

Tak si predstav, ze mas 3 roky, mama Ta supne do kolektivu, kde musis posluchat a dodrziavat pravidla. Dokonca Ta nutia spat a jest aj ked Ty to nemas rada, lebo doma Ti to mama pekne nachysta a tu je na krupicovej kasi taka hruba koza fuuuuj... a nesmies kricat a musis ist na povel cikat a umyt si ruky.... a ano su aj fajn veci... a mama je stale s tym blbym miminom, povie Ti ze vas ma rada rovnako, ale s nim je cely den a Teba strci do skolky. A ked sa tesis, ze budete spolu, tak je tam stale mimino a stale nieco potrebuje... ked sa konecne ide s Tebou hrat, segra sa pokadi a mama okamzite leti vymenit plienku...

Je to totalna fikcia ale takto nejako by to mohlo vyzerat z pohladu Tvojho starsieho dietata.... nezvladnute émocie, normalka, to nezvlada ani velka vacsina dospelych... bit sa nesmie ano, ale agresivita je "normalna" lenze pokial to dietatu nevysvetlis, ono bude mat pocit ze je nenormalne lebo sa na sestricku hneva a pod... agresivita ci hnev su uplne normalne pocity, len on ich este nevie zvladat... on ma pravo byt nastvany, 2 roky al mamu len pre seba a teraz mu ju ukradla segra...toto chce vela empatie, lasky, objati a vysvetlovania.... koniec koncov, Ty ich milujes sama to pises, a napriek tomu na nich kricis alebo das po zadku :( aj on je len clovek, vlastne cloviecik s nezrelovou nervovou sustavou a nedozretym mozgom...

ruzovad
autor
16. feb 2024

@cookie29..zaujímavé . Ako si opísala to ako to môže vnímať on ak je v škôlke.. na tom určite niečo je.
Ale ja ja som napísala aj v príspevku že to chápem že žiarli... Ja som poprosila o tip ako správne reagovať aby sa niečo medzi nimi nepokazilo. Či tip ako to zvládnuť ( spoločná hra nejaká konkrétna, či aktivita konkrétna ( aby ste si zasa všetky tu nemysleli že sa s nimi nehrám,som s nimi celý deň každý deň)
Všetkému ostatnému okolo toho rozumiem.

cookie29
16. feb 2024

@ruzovad a hras sa s nimi realne? Tak, ze si napriklad hodinu len s nim a neodbiehas?
Lebo ty mozno mas pocit, ze si s nimi, ale odbehnes vypnut pracku, zaliat si kavu, zdvihnes telefon... Skus si predstavit, ze potrebujes 20min pauzu a chces si precitat clanok v casopise a vypit v klude kavu. A za ten cas sa manzel pride opytat kde ma ponozky a druhy raz kam si odlozila vcerajsie noviny, potom zazvoni susedka, ze ci nahodou nemas pozicat dve vajicka, dieta pride, lebo sa buchlo a potrebuje pohladit a mama Ti posle smsku ze v zelovoci maju super akciu na banany ci chces. A druha situacia mas 20minut len pre seba, ticho alebo hudba ako uz len chces, precitas si clanok a vypijes kavu. Je to porovnatelne? Budes mat rovnaky pocit po oboch situaciach? a takto to mozu vnimat aj deti....
Tvoje dieta ma uplne normalne pocity. Ja by som zacala tym, ze mu ich neupieram. Priznam ze sestricka moze byt otravna, lebo vyzaduje ustavicnu pozornost a este je malicka. Vysvetlim, ze aj o neho si sa tak starala. Nebudem v nom vyvolavat pocit viny, ze to co citi nie je normalne, ze sestricka ho lubi a on citi hnev, ziarlivost atd... musis mu tie pocity uznat, ved su legitimne. Ked pridete zo skolky, ako fungujete? Mala spi? Alebo je hore? Nie je moznost ked pridete byt 20-30minut s nimi v klude a podla moznosti sa mu venovat? Alebo len si sadnut na gauc a povedat mu, ze si tam pre neho, ak potrebuje. Nerobit nic ine, len mu ukazat ze si mu k dispozicii. Ak sa chce hrat nech sa hra, ale Ty si tam. Mozno skusit raz za tyzden robit nejaku aktivitu len s nim. Nechat sestricku ockovi alebo babke a ist niekam len s nim. Na ihrisko, na plavaren, do hernicky, aby mal mamu zase len pre seba. A zapajas ho aj do starostlivosti o sestricku? Ak chce. Nie ako povinnost alebo nasilu.

ruzovad
autor
16. feb 2024

Zrejme len vysvetľovať dookola.. ako bolo napísané, majú nevyzrety mozoček chce to čas...

ruzovad
autor
16. feb 2024

@cookie29 áno hrán reálne ako som písala som s nimi celý deň každý deň...aj som len s ním cca pol hodinu...ak príde muž z roboty je len s malou...rozumiem jeho separacnrj úzkosti že si uvedomil že v škôlke je bezomna a chce to naplniť.
Situáciu vypiť si v kľude kávu nepoznám už dlho 🙈 to ale asi snáď každá druhá matka dvoch či viacerých malých detí...
Mala spí len raz . Všetkoajuvv rovnaký čas jedlo spánok i večierku.. snáď ak si zvykne na škôlku to bude lepšie.

alexnina777
16. feb 2024

@ruzovad v poriadku, rozumiem čo píšeš, a ja píšem a stojím si za tým že nič ako výchovné
buchnutie dieťaťa NEEXISTUJE.. žiaden človek, či je to navyše dieťa, ktoré sa vyvýja a formuje sa nikdy nevychová tým, že ho niekto fyzicky udrel.. to je pomyselná výchova cez strach…celé zle..Teba keby tvoj muž udrel, lebo by chcel dosiahnuť niečo čo od Teba žiada, rešpektovala by si ho ?
Prečo si dospelí ľudia myslia že dieťa možu udriet a ono ich za to bude rešpektovať, toto nikdy nepochopím..
Mám dve dospelé deti, dievčatá, vychovávala som ich s rešpektom, jasné že som nie vždy mala náladu a trpezlivosť, ale rešpektujúca výchova je alfa omega dobrého vzťahu v dospelosti deti..teraz sme ako kamošky..
svoje dve mladšie deti vychovávam rovnako, a vieš čo? funguje to.. deti nás kopírujú a pozorujú celé dni.. ako sa spolu k sebe správame my dospelí, tak sa správajú aj oni k sebe a aj k nám..funguje to na 100%🍀
odporúčam napríklad túto stránku na IG

babydesire
18. feb 2024

@ruzovad no presne tak..hrach na srenu hadzem aj ja,,vzdy ked uz sa chcem vzdat, lebo nevidim ziadny efekt, pozitivni sebemensiu zmenu,nic..poviem si "vydrz, ono sa to raz v ich buducnosti ukaze a pozitivne, a zistis,ze to malo zmysel" ..teraz mam p9cit ze "malujem bielou pastelkou.."