Čo so starším súrodencom počas pôrodu 2. bábätka?

zuzanka111
11. máj 2011

Tie mamičky, ktoré máte dve detičky, ako ste riešili dobu okolo pôrodu so staršími súrodencami?

My máme drobca, ktorý má rok a 9 mesiacov a odniesli sme ho k svokrovcom. Je mu u nich super, dedko s babkou by mu zniesli modré z neba. My bývame v bytovke, oni v dome, je celé dni vonku, krásne papá a vôbec za nami neplače. Má s nimi nádherný vzťah. Som šťastná, že ich mám.
Dali sme ho tam ale už pred dvoma týždnami, lebo sme mysleli, že je pôrod za rohom. Rodíme ale v pondelok a ešte budeme nejaký čas v nemocnici. Takže malý bude preč celý jeden mesiac. Nikdy doteraz bez nás nebol.

Niektoré mamičky ma strašili tým, že počuli, že dieťa sa zdráhalo pritúliť sa k mamke po takej dobe a podobné hororové scény.

Prosím, ukľunite ma tie, ktoré ste museli staršie detičky riešiť podobne, že to tak nie je a že malý bude šťastný, keď nás uvidí. 🙂 Aké ste mali s návratom skúsenosti vy?

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@katka888
Áno, Katka, chodieval tam často. Od malička. Raz som ho tam už nechala, presne pred rokom. Mal 10 mesiacov a ja som musela na štátnice do Banskej Bystrice. Bol tam 5 dní. Sám, bezomňa aj bez manžela. Prebehlo to absolútne super. Tešil sa na nás, nevšimla som si ani náznak, že by sa odťahoval.

On veľmi visí na dedkovi. Dedko je zázračný človek. Babka pracuje a tak je s ním práve on celý deň. Od malička sa o neho vedel postarať, keď sme tam chodili sem tam na víkendy. Vedel ho prebaliť, vždy mu s láskou navarí (u svokrovcov varí dedko, keďže je doma), celé dni je s ním von...proste sa mu celý odovzdá. Aj babka, ale tá až ked príde večer z práce domov. PReto tak na dedkovi lipne. Taký dedko sa len tak nenájde. Inak majú ešte jedného vnuka, ten má dnes 5 rokov a tiež od malička tak visí na dedkovi. Pre všetky decká v rodine je ten dedko nejaký čarodejník. 🙂 V tom najlepšom slova zmysle.

A nás malý má veľmi spoločenskú povahu. NEviem, čím to je, ale vždy vyhľadáva deti, rozpráva sa s nimi, s cuzdími nemá najmenší problém. V prípade návštev, ak k nám prišli, je to hotový komediant, s každým pokecá, všetko ukazuje, zahrá divadielka, pokloní sa a je stále vysmiaty. Nemala som nikdy problém, že by utekal ku mne, plakal, ked sa mal k nemu niekto, alebo že by mal problém u starkých. Naopak. Vždy, ked vidí dedka, nohy si ide polámať od radosti. 🙂

Jediné, čo mi je ľúto, že sa u nich krásne rozhovoril. Už pomaličky skladá vety. 🙂 A tie slovíčka, krása. Pakagáááááááj (namiesto papagáj), krásne povie dedko papať, mamka "není", ahoooooj, caaaau, papa, kakať...
je zlatý a strašne mi chýba. A aj vzhľadom na jeho povahu verím, že to bude všetko fajn.

katka888
11. máj 2011

@zuzanka111
neboj, bude, je tam nauceny, a ma tam co potrebuje, aj sa vyhra, aj sa o neho urocte s laskou staraju a on to podla mna citi a vie, ze je vsetko ok. fakt si myslim, ze je to od individuality dietata, ak by mal inu povahu, a chodievali ste tam a bol tam aj na dlhsie, tak by ste zistili, ze mu to nesedi.

zuan
11. máj 2011

@zuzanka111 ahoj
neboj, myslim, ze to tvoj maly zvladne dobre. ked je so znamymi ludmi, kde mu je dobre, je o neho dobre postarane. aj ty mozes byt kludnejsia, ked vies, ze je v poriadku. a ked pises, ze je spolocensky, tak myslim, ze je to uplne ok.
ja som nasho starsieho tiez zaviezla k nasim par dni pred porodom, lebo som nevedela, ako dlho budem v nemocnici, kym porodim, nakoniec tam bol asi dva tyzdne. telefonovala som mu, skypovala a tak. mam pocit, ze mne bolo za nim viac smutno ako jemu za mnou, ked tam mal babku a deda, co sa mu stale venovali.
ale ked prisiel, tesil sa strasne, aj ja som sa ho uz nemohla dockat. a prva otazka bola - kde je sestricka 🙂 len nas je o viac ako rok starsi. ale verim, ze to zvladnete dobre. treba sa potom chvilu hlavne starsiemu intenzivne venovat, kym si zvykne na novu situaciu. drzim palce

tinki
13. máj 2011

@zuzanka111 ahoj, určite nie si krkavčia matka...sú jednoducho chvíle kedy sa nedá inak..Nepočúvaj reči typu, že malý na teba zabudne a pod. Možno troška ochladne jeho vzťah k tebe, ale to by sa stalo, tak či tak. Jednoducho ak prídeš domov s novým bábätkom, budeš sa mu musieť viac venovať. Verím tomu, že sa budeš snažiť venovať lásku obom deťom narovnako. Ale už to, že sa tvoj synček bude musieť o teba deliť s niekým iným, bude pre neho nový pocit. Ale deti sa učia rýchlo a na zmeny si tiež rýchlo zvyknú. Ja som to mala podobné. Lebo aj počas tehotenstva som musela byť dva týždne v nemocnici. Manžel musel ísť v tom čase na školenie, ktoré sa nedalo odvolať a tak bola dcéra týždeň u svokry. A potom keď som prišla domov, tak sa na mňa tak opatrne pozerala, či ostanem alebo pôjdem ešte preč...a keď som bola v pôrodnici, tak druhá dcéra mala trošku problémy, tak sme sa tam ešte zdržali. Takže znova dva týždne. A doma už bolo dobre..Ver tomu, že do mesiaca zabudne, že bol u starkých. Spoľahni sa.. 😉

zuzanka111
autor
13. máj 2011

@tinki Si poklad. Ani nevieš, ako som to potrebovala. 🙂 Ďakujem. Tiež som si myslela, že sa to prekoná rýchlo. Hlavne, ak ho budem plne zapájať do starostlivosti o mladšieho bračeka. 🙂 Náš malý už nakúkal do cudzích kočiarikov, opakoval slovo bábo, bozkal ma na bruško...je skôr taká dievčenská povaha. 🙂 Som si istá, že to zvládneme. 🙂

tinki
13. máj 2011

@zuzanka111 určite áno...budem na vás myslieť a držať päste... 😉

zuzanka111
autor
30. máj 2011

Tak ako sme dopadli.

SUPER!!!!!!!!!!
Malý nám utekal v ústrety. 🙂 Všetko bolo fantastické a mamka si aj od šťastia poplakala ako dážď. 🙂 Napriek piatim týždňom oddelene bolo všetko po starom. Vôbec sa nás nestránil, či neváhal. Naopak. 🙂 Takže podľa svojej skúsenosti konštatujem, že to vôbec nebolo hrozné a smutné, ako som očakávala. 🙂

katka888
31. máj 2011

@zuzanka111
no vidis, super 🙂 a tak si saobavala...
netreba robit z komara somara a brat do uvahy vsetky "analyzy expertov" ... kazde dieta je ine a vase bolo uz naucene na starkych, malo sa tam urcite fantasticky, nebolo to pre neho zatazujuce, stresove alebo nove prostredie.

czechzuzanaba
17. nov 2011

Ahojte, ja bych se chtela zeptat, jak jste to resili se starsim sourozencem behem porodu, kdyz nemate babicky ani dedecky nikde pobliz? 🙂

cestovatelkaandrea
27. júl 2012

@czechzuzanaba ja to riesim cez priatelov. nas drobec bude u nich pocas porodu a po porode ho manzel zoberie domov.