Čo so starším súrodencom počas pôrodu 2. bábätka?

zuzanka111
11. máj 2011

Tie mamičky, ktoré máte dve detičky, ako ste riešili dobu okolo pôrodu so staršími súrodencami?

My máme drobca, ktorý má rok a 9 mesiacov a odniesli sme ho k svokrovcom. Je mu u nich super, dedko s babkou by mu zniesli modré z neba. My bývame v bytovke, oni v dome, je celé dni vonku, krásne papá a vôbec za nami neplače. Má s nimi nádherný vzťah. Som šťastná, že ich mám.
Dali sme ho tam ale už pred dvoma týždnami, lebo sme mysleli, že je pôrod za rohom. Rodíme ale v pondelok a ešte budeme nejaký čas v nemocnici. Takže malý bude preč celý jeden mesiac. Nikdy doteraz bez nás nebol.

Niektoré mamičky ma strašili tým, že počuli, že dieťa sa zdráhalo pritúliť sa k mamke po takej dobe a podobné hororové scény.

Prosím, ukľunite ma tie, ktoré ste museli staršie detičky riešiť podobne, že to tak nie je a že malý bude šťastný, keď nás uvidí. 🙂 Aké ste mali s návratom skúsenosti vy?

tea333
11. máj 2011

Ja by som povedala ze je to velmi zly napad.Vasho drobceka, ked vas po takej dlhej dobe uvidi moze hned napadnut, ze si bola cely cas s novym babatkom a preto bol on prec.
Bola som na rizikovom s babou,ktora mala doma len 11 mesacne babatko.Ked tam s nim po mesiaci prisli, vobec nechcelo ist k mame.Ja by som ho nechala doma s ockom a babkou, napriklad, aby bol jednoducho doma.takto pride domov, a uz tam bude ine babatko.Ja by som to skusila urobit tak, aby bol doma ked ste prisli z porodnice.
To je moj nazor.

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@tea333
Bohužiaľ to možné nie je. Babka chodí do práce, vozieva ju tam dedko. Takže nemôžu byť u nás. Bývajú 100 km od mesta, v ktorom žijeme my. Nemali sme malého ako inak riešiť. ☹ Vôôôôôbec si ma nepotešila. ☹((

tea333
11. máj 2011

Zas, ked vies ze sa to inak nedalo, tak to neries, zbytocne sa trapis a zozieras.Tes sa na babatko a pokus sa malinkemu aspon ako tak vysvetlit, preco tam bol a ze uz je velky brat, ktory ma teraz veela zodpovednostii 😉

luciferova
11. máj 2011

Tak si ho zoberte aspon do nedele, ked rodite az v pondelok 🙂 alebo chodte k rodicom a budte tam vsetci traja splu, uzi si chvilky, ze ste len traja,, uz to dlho nepotrva 😉 ja by som mesiac bez maleho nevydrzala..

traktor
11. máj 2011

@zuzanka111 ten cas co je maly u svokrovcov, si ty v nemocnici?..ci si doma?

berus222
11. máj 2011

ja by som sa tiez snazila byt co najviac s nim. aj ked u babky. tiez by som bez neho mesiac nevydrzala. a tvoj muz s nim nemoze zostat doma, ked ty budes v porodnici? ja planujem byt s malym az do porodu a na ten cas, co budem v porodnici, pojde tiez svokrovcom alebo mojim rodicom. byvaju v tej istej dedine, tak si ho nejako "postriedaju". a hned po prichode domov ho pojde mm zobrat. ale my mame babky 25 km.
inak, ma manzel pravo na napr. OČR na prve dieta, ked ja budem s druhym v porodnici?

katka888
11. máj 2011

@zuzanka111
osobne si myslim, ze to malemu neublizi. nemyslim si, zeby ho to malo nejak poznacit, je s ludmi, ktori ho lubia, staraju sa o nehi a budu s nim aj dalsie roky, nie je to niekto cudzi. a po navrate domov si myslim ze mu sice trosku potrva zvyknut si ze je zas doma a je tam mimino, ale ta zmena s miminom by bola tak ci tak. nas caka obdobna situacia v juni, ked ja budem v porodnici a mala 100 km od nas u svokrovcov, tiez sme v bytovke a oni v rodin dome. davame ju zatial raz za 3 gyzdne na cely vikend samu k nim / my tam nie sme, / aby si zvykala, je to sice na dve noci, no kedze nas caka hned po porode prestavba bytu, bude aj v lete tam tiez tak na par dni, podla potreby.
bratranec tiez do 2 ci kolko rokov bol viac so starymi rodicmi a mojou mamou / teda jeho tetou / a tiez ho to nijak negativne neovplyvnilo ani vzhladom k vztahu s rodicmi

katka888
11. máj 2011

@berus222
ano, mm ma narok na nieco ako OCR. je to z nemocenskeho poistenia

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@tea333 Máš absolútnu pravdu!

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@berus222 Nie, on je lekár, cez ten týžden čo rodíme má 3 služby. Bude viac v nemocnici pri mne, ako doma. Malý by nemal s kým zostať.

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@katka888
Díky. Takéto niečo som tu hľadala. Že nie som krkavčia mater, ktorá to jediná takto rieši.

Ja proste dúfam, že keď príde malý domov, rovno sa rozbehne do svojej krásne izbičky, proste sa zorientuje raz dva. A na nás hádam nezabudol. Budeme veľmi veľa doma iba traja (manžel veľa slúži), tak budem všetku starostlivosť o mladšieho robiť so starším. Všetko mu budem vysvetľovať a s úsmevom ho viesť k pocitu staršieho bračeka. Budeme spolu kúpať, kočíkovať....

A pravda je taká, že sme inú možnosť riešenia nemali. Takže asi sa v tom zbytočne špáram. Možno to bude zo začiatku ťažké (mám na mysli reakciu malého na mňa a tatíka), ale nejako sa cez to prenesieme. Ja dúfam, že platí: mamka je len jedna. 🙂

alusha
11. máj 2011

my sme to zvladli v celku v pohode, bala som sa odlucenia, starsi syncek mal dva roky, ked sa nam narodil druhy, boli sme doma my dvaja normalne az do porodu, nemala som problemy ziadne, a ked som bola v porodnici, tak si manzel zobral tyzden dovolenky a bol s malym, chodili ma kazdy den pozerat na vlaciku do nemocnice, tak mal z toho zazitok a boli pri nas aj dve hodiny denne 🙂
myslim, ze maly sa bude tesit, ked bude znovu s maminkou, mozno bude potrebovat chvilku casu na novu situaciu... u nas starsi braceka prijal dobre spolu sme ho kupali, obliekali, horsie to bolo, ked sa uz zacal maly pohybovat a zistil, ze je tu konkurencia, tak zacala rivalita 🙂 teraz je to uz zase dobre 🙂

berus222
11. máj 2011

on na vas nezabudne, len si bude musiet zvykat na iny system ako mal u babky a dedka.

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@alusha
Takže máš tiež dvoch zbojníčkov? 🙂

Ja verím, že bude všetko čoskoro super. Na prázdniny o mesiac idem s deťmi k svojej mamke na mesiac, má veľkú záhradku, malý bude hajať v kočiariku, starší ma už pripravený bazén, pieskovisko, hračky, Iglu stan 🙂 Určite bude veľká pohoda.

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@berus222
To asi ale robia všetky deti. 🙂 U babky a dedka im stále nejako narastú rožky. 🙂

katka888
11. máj 2011

@zuzanka111
ked citam nazory inych mamiciek,tiez mam obcas pocit, ze som krkavcia matka 🙂 samozrejme, nemame spartansku vychovu, ale snazime sa mat mantinely hned od mala. a ak je raz situacia taka, a inac sa neda riesit, tak sa nebudem teraz trapit len preto, ze v dnesnej dobe sa deru do predu vsetky tie "analyzy" co a ako na dieta vplyva. podla mna sa to neda pausalizovat, lebo kazde dieta je vlastna osobnost.
myslim si, ze mu trosku potrva sa zorientovat, ale urcite to zvladne, ved to je sucast zivota, ze sa veci menia. este ma napadlo, ze ho mozete aj potom napr na niektore vikendy nechat u starkych, aby aj taka aj taka situacia bola pre neho prirodzena
inac, my to mame obdobne, mm kvoli projektom chodi do nemecka, 2 tyzdne von , jeden doma, 2 von a td. a este prerabka bytu po narodeni maleho, takze nasa hold tiez sa bude musiet prisposobit situacii.
ale ak dietatu venujes pozornost, davas najavo lasku a starostlivost, myslim si, ze urcite aj zmeny ako nove babo zvladne bez ujmy 🙂

berus222
11. máj 2011

@zuzanka111 to mi hovor. chodime tam skoro kazdy vikend, na cely vikend, a do stredy mam doma co robit.

anjelicek26
11. máj 2011

Mesiac je pre tak male dieta velmi dlha doba, väcsina rodicov - vratane mna - riesila uz tych par dni, co bude v porodnici, ze ako to bude znasat dieta. Fakt prijst po mesiaci odlucenia a doma je nove babo je asi dost nevhodny sposob ako prijat noveho clena rodiny.

Preco ste nemali inu moznost? Preco ste ho odviezli uz dva tyzdne pred terminom? Nemohli radsej svokrovci prijst k vam na tu dobu? Je super, ze ma s nimi taky vztah ako ma, ale proste prichod surodenca je nevhodne obdobie na taketo dlhsie pokusy byt bez maminy.... fakt to moze zle vypalit. Prijde po tak dlhej dobe domov a zrazu na neho nebudes mat cas - no nebudes pri novorodencovi - moze to nastrbit vztahy... ja neviem...nezda sa mi to, ze ste zvolili vhodne riesenie.

Tvoj manzel ako uz niekto pisal na tie dni, co budes v porodnici ak mate dieta pod 3 roky ma narok na OCR. To mu vypise vseobecny lekar. Takze cas, kedy dieta treba skutocne dat prec - je den porodu. Dcerka mala takmer 4 roky a napriek tomu si neviem predstavit poslat ju tak dlho prec bez nas 🤐

alusha
11. máj 2011

@zuzanka111 ano dvoch loptosov, ako ich ja volam 🙂 neboj sa, bude dobre, deti su prisposobive, rychlo si zvyknu 🙂

zuzanka111
autor
11. máj 2011

@anjelicek26
Písala som to už vyššie, prečo sa to nedá. Lebo babka pracuje, nemohli k nám prísť. 🙂
Aj prečo manžel nemôže byť s malým doma, kým ja budem v pôrodnici.

My sme zvažovali všetko možné, ale toto bolo jediné riešenie. V podstate nehľadám tu odpoved, či to bolo správne alebo nesprávne rozhodnutie. Bolo to jediné možné. Hľadala som skúsenosti mamičiek, ako zvládli ich drobci návrat domov po mesačnej dobe mimo. 🙂

ingrid77
11. máj 2011

Zuzi , len ta chcem povzbudit, neboj zvladnete to, maly na Teba nezabudne a mas stastie, ze ho mas kam dat, nie si krkavcia mama, neboj 🙂 🙂 🙂 , IK

anjelicek26
11. máj 2011

@zuzanka111 - ja poviem len tak, dcerka ked som robila zaverecne skusky na vyske bola u mojho tatina tri dni,tri dni sa potom so mnou nerozpravala - doslova mi nedala pusu, nepritulila sa, ked ma videla, len odisla spät do domu - a dalsi mesiac aj viac na mne visela ako pijavica, lebo sa bala, ze jej zasa niekam odijdem...mala takmer dva rocky... ty poznas svoje dieta najlpsie...aj tak ked pises, ze neni ine riesenie, tak to nezmenis....musis verit, ze to dobre zvladne...

traktor
11. máj 2011

@zuzanka111 a preco nemohol byt doma s tebou..kym to na teba pride a az tak by isiel k starkym?...nesudim ta nic..len sa pytam 😉

annie13
11. máj 2011

moj maly mal 18 mesiacov ked sa mala narodila akurat sme sa stahovali prerabali, MM si zobral dovolenku a bol s malym doma, nedala by som ho k rodicom a na tak dlhu dobu, tak by som sla rodit do mesta k rodicom maly sa nevedel dockat sestricky, chodieval na poobedny spanok za mnou do nemocnice kedze sme tam boli viac ako tyzden
a to je maly doobedie len s dedkom?? ked babka chodi do prace, ja doverujem svojim rodicom, svokrovi a ocovi by som vsak ani nie 2 rocne dieta nezverila
manzel ma OCR za cely cas pobytu v nemocnici a aj ked je lekar urcite si to vie zariadit

bubelko
11. máj 2011

@zuzanka111 nemam vlastnu skusenost, len viem, ze kamoskina znama lezala v nemocnici na rizikovom asi 24 tyzdna a za ten cas jej dcera putovala po vsetkych moznych pribuznych a znamych. nejaky cas bola prave u mojej kamosky, potom u babky s dedkom a nejaky cas stravila sama s otcom. co viem, tak to zvladla uplne v pohode. ziarlit sice ziarlila, ale to ziarlila aj kamoskina dcera na brata a to bola cely cas doma s rodicmi.
takze by som zbytocne neriesila co bude a pockala ako sa vsetko vyvinie. deti casto zvladaju veci daleko lepsie ako my dospeli 😉

katka888
11. máj 2011

@anjelicek26
podla mna, ak je maly v prostredi, kde ma kopec podnetou, ak je rodinny dom, dvor a pod. a najma s milujucimi starymi rodicmi, tak mu nema co ublizit.
nasa ked sa po 2 dnoch po nu k starkym vratime, tak na nas kukne a hra sa dalej, vobec neprejavuje, zeby jej bolo zle, zeby sme jej chybali, jednoducho je jej tam dobre. nic jej nechyba.
takze ak ma maly skvely vztah so star rodicmi a naozaj ma tam vyhranie, nemyslim si, zeby mu to malo vadit.
je to velmi individualne, lebo niektore deti fakt bez rodicov nevydrzia, ale to by sa podla mna v tomto pripade prejavilo, zeby maly daval najavo, ze mu tam nie je dobre.

a co sa tyka noveho baba v rodine, kazde dieta to prijima uplne inac, tu sa neda pausalizovat ci 2 rocne dieta go prijme, alebo nie. myslim si, ze je to opat o tej prejavenej laske, komunikacii a urcite to zvladnu.

stvura
11. máj 2011

Ja som maleho dala k dedovi v den porodu - obaja ma niesli aj do porodnice, takze maly vedel ze idem po babatko a budem tam nejaky cas. Takze u deda bol nieco cez tyzden, po navrate, je to fakt bol taky zmateny, lebo ved babo kriciace, mama po dlhej dobe. U deti je inac cas relevantny, nevedia co je tyzden a mesiac, vsetko jedno...musis si vyhradit cas pre neho a bude vsetko v poriadku, neboj. Drzim palceky nech sa dobre aklimatizujete.

vejinka
11. máj 2011

neviem ci si urobila dobre.no na tom uz nic nezmenis.ja som bola v nemocke dva krat raz falosny poplach.muz si vzal dovolenku a kazdy den chodil s malym za mnou.mladsi mu AKOZE kupil vlakovu supravu ako ODSKODNE ze neni s maminkou.skus to tiez tak.lahsie ho prijal do rodiny.

anjelicek26
11. máj 2011

@katka888 - lenze tvoja mala ma iba rok - to je uplne ine, ako takmer dvojrocne dieta. "Odlucenie" a "cas" su pre dieta uplne ine pojmy vzhladom na vek. Okolo 1,5 roku vrcholi separacna uzkost, uvedomovanie si vlastneho ja, bytostne sa ich prave take odlucenie dotyka. Ja by som to zasa nepausalizovala, ze dieta si tie tyzdne "ani nevsimne"

katka888
11. máj 2011

@anjelicek26
moj nazor je , ze je jedno co ma rok alebo dva, vzdy je to indovodiualne, mame v okoli 1 rocne deti, co sa od matky nepohnu, nasa nema so starymi rodicmi problem, a opat su v naosm okoli 2 rocne deti , ktore nemaju problem byt so starkymi a su take co maju problem. cize podla mna vek nie je az tak uplne smerodajny.
ak @zuzanka111 -kyn maly je nauceny na starkych, nepise ci tam chodieval aj pred tym a pise, ze je spokojny, tak podlas mna si vobec neusi lamat hlavu s tym, ci je to dobre alebo zle. jednoducho maju taku situaciu a ked nie je ine riesenie, a maly je u starkych v pohode, podla mna , nemusi nmat vycitky svedomia. a ked sa maly vrati, je jasne, ze si bude musiet zvyknut na novu situaciu, a opat, niektore deti aj ked by boli doma, a prisiel by surodenec tak by to znasali zle, ine zase dobre. je to o individualite dietata, nie od veku