Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Skoro trojročný syn sáče a robí zle 16 mesačnému synovi

zuzkamacken
16. feb 2016

mate niekto skusenosti? nic nepomaha, ani pekne slovo, ani po zadku.. NIC? nemyslim si, ze by sme malickeho uprednostnovali.. cize dovod na ziarlivost minimalny.. nevieme si rady.

misaelka
16. feb 2016

@zuzkamacken ty to vidis ze dieta dovod na ziarlivost nema, z pohladu 3r.dietata to moze vyzerat inak... skus si predstavit, ze by si tvoj muz doviedol domov druhu zenu a povedal by ti ja ta nadalej lubim a budem sa ti venovat tak ako predtym... chapes co myslim? 😀 skus ho zapojit aby sa citil dolezity a vyhrad si cas iba pre neho....a zdoraznuj jeho vek vidis babatko musi spat, ty mozes byt este hore.... nevenuj pozornost synovi len vtedy, ked robi zle malemu, lebo zisti ze to je citliva strunka na ktoru moze brnknut a bude si ju vydobyjat takto...

terezka1947
16. feb 2016

@zuzkamacken mam trochu iny rozdiel medzi detmi=vyssi...nerobil mu priamo zle,ale chcel vsetko okolo neho najprv sam,potom sa s nim chcel uz hrat ako s kamaratmi v skolke,atd,atd....vysvetlenie pomohlo na tu chvilu,aj mozno nejake veci aj poriesilo...ale tiez som si myslela,ze neziarli....lenze...aj ked sme sa snazili rovnako ich mojkat,hladkat,dokonca manzel aj nosil sem tam na rukach oboch....zistila som,ze mozno priamo neziarli...ale citi,ba mozno velmi tuzi po rovnakej pozornosti ako ma jeho mladsi brat...snazime sa este viac s manzelom vzrovnavat rozdiely a venovat sa este viac=samozrejme este na inej urovni ako drobcovi
a myslim,ze to pomaha
darmo,su to deti...beru vsteko citlivejsie....aj ked my si myslim,ze robime vsetko a delime pozornost rovnako
dokonca,mozno by som povedala,ze ten druhorodeny potrebuje zo zaciatku tej pozornosti strasne vela,aby zistil,ze je rovnako lubeny...
je to niekedy tazke...ale nakoniec si najdete ten spravny sposobśkuste vela pozorovat,preco a kedz robi,co tomu predchadza...

siska53
16. feb 2016

@zuzkamacken nas mal kratke obdobie,ked sa mala naucila sediet,tak ju sacal asa uskrnal ked revala. Tak asi raz-2x za den maximalne. Reagovala som tak, ze jemubsom venovala strucne nie a ju som.si pritulila.cize tu pozornost mala ona,nie on. A prestalo ho to bavit velmi rychlo.

Vraj je aj dobre zareavovat uplne inak,ako dieta caka.cize ziaden rozruh,ale vraj akor prejavenie pochopenia ci co.

Ono tym surodeneckym.hadkam,bitkam sa nevyhnes,tie budu,ale chapem,ze ta to trapi,ked to mladsie sa este uplne branit nevie.
Nas maly inak malej zle nikdy nerobil ani predtym a dlho ani potom (to mali necele 3roky a necely rok,ked ju sacal), obcas sa jedoval,ked mu brala hracky,ale to len zvukovo daval najavo. Capacie prejavy prisli na rad az o rok neskor,aj to prekvapivo zacala skor mala(mladsia) ako maly. On to od nej potom.odkukal.

A mozno chcu len viac pozornosti,vraj surodenci v tomto vedia krasne spolupracovat.

misaelka
16. feb 2016

@siska53 zase tak sa moze mala naucit pritahovat casom tvoju pozornost...ze nafilmuje, ze jej starsi robi zle...skor by som deti rozdelila, aby ani jeden z toho neziskal pozornost...

zuzkamacken
autor
16. feb 2016

@misaelka ako "deti rozdelila"?

misaelka
16. feb 2016

@zuzkamacken priestorov, nech idu do roznych izieb...nech pridu o "zabavu" samozrejme len na par min, kym sa neukludnia...

terezka1947
16. feb 2016

@misaelka rozdelit deti mozes,ale nie v kazdom veku...iny vysledok bude trebars autorkinych deti a iny u o rok starsich deti....

jana_eyre
16. feb 2016

tak skus popisat ako sa im venujes, ci starsi chodi uz do skolky, ci mu tak robi zle uz dlho, alebo az teraz a ako mu robi zle,..

medzi mojimi detmi je 20m rozdiel a sice sa maju obaja velmi radi, su v dni situacie, ked si robia zle - bud starsi mladsej, alebo aj naopak - su to bezne veci, ako buranie kociek naschval, buchnutie, zavadzanie a tak.. ale nie je to zo ziarlivosti - ale bezna surodenecka rivalita..

ak mu u vas starsi zacal robit zle az teraz tak to nebude ziarlivostou, ved uz mal 16m cas si zvyknut na jeho pritomnost - pokial sa mu dostatocne venujete.. ak mu robi zle uz dlhodobo, tak asi bude niekde chyba..

zuzkamacken
autor
16. feb 2016

@jana_eyre na zaciatku sa tvaril, ze maly neexistuje.. ziadne take ze by ho hladkal, daval pusu a pod. sace ho odkedy vie malicky chodit, teda asi od 12mes. nic mu nepozicia, vsetko co ma v ruke musi mat hned aj on, kusne ho, capne mu po hlave...

misaelka
16. feb 2016

@zuzkamacken skuste s 3r. "pretriedit" hracky... take ktore patria vyslovene iba jemu su jeho majetkom na tie nedovol ani 16m siahat a na tie, ktore sa budu poziciavat...a ked zacne kusat-znamena to ze pojde napr. do kupelne bez hraciek... proste vyvod dosledky jednoduche... a zakazdym reaguj rovnako...

siska53
16. feb 2016

@misaelka ale ja som to neprehanala. Len som si ju pritulila,pofukala bobo a to bolo vsetko,nechala som ju sa dalej hrat

A zas sa usilujem doteraz byt spravodliva,lebo ako starsiu sestru ma vzdy stvalo,ze ja som.mala byt,ta rozumna a ustupovat. A viem,ze skor mala robi malemu zle teraz. Ked sa natahuju obaja o daco,vezmem im to a nema ani jeden. Ked sa biju,oddelujem.ich a je mi jedno,kto zacal. Uz ale postupne peichadzaju do veku,kedy si to uz musia vediet vyriesit sami. Uz sa snazim reagovat,az ked to prechadza do stadia,iz by si mohli nechttiac moc ublizit,nastatsie tych situacii nie je vela. Neznasala som,ked nam nasi zasahovali do hadiek so segrou.
A zistujem,ze ked ich nechavam vyriesot si spor,je to pokojnejsie.
Pritom sa obaja maju strasne radi,ako ja so sestrou,ale prosto uz sa pohadaju pri hre inak,ako ked boli mensi.tam vtedy neslo o hranie,ale len skor o branie hraciek.

siska53
16. feb 2016

@zuzkamacken kym lezal,nebral mu hracky,nebol mu konkurentom. Teraz je to inak.

qidko
16. feb 2016

Medzi mojimi detmi je rozdiel 1a9m.On to prijal super ale brat mal 4r.syna Ked prisla na svet dcera bolo to strasne v izbe nemohli ostat spolu ze jej bral dudlk to bolo este fajn ale Ked nanu polozil velky vankus tak to uz bola hroza malu musela vzdy mat na ociach najhorsie vsak bolo Ked mala zacala lozit ten do nej kopal robil naschvaly a ceresnicka bola Ked ej otvoril dvere do wc ta sa postavila k mise a pooblizovala u hovadinu co sa vesia dnu a on stal a smial sa mala skoncila v nemocnici a oni zacali navstevovat psychologicku po par mesiacoch sa to upravilo ale chcelo to pevne nervy a trpezlivost a co cert nechcel pri tretom babu to iste ele boli dvaja na jedneho v tej chvili som bola vdacna ze mi sme to nemali take strasidelne.Takze urci pravidla a neustup drzim palce nech to vyjde a vela trpezlivosti ktomu

bosoriak
16. feb 2016

@zuzkamacken Ak ma tvoj starsi syn hracky, ktore su jeho, tak je len pochopitelne, ze ich len tak niekomu nedovoli zobrat, obzvlast nie mladsiemu surodencovi. Ak sa da, co najviac konfliktov treba nechat na deti, nech si vyriesia same. Ano, bude pri tom krik a plac, ale je dobre, ked rodic len sleduje a zabrani nebezpecnym situaciam (konflikt pri schodoch, resp. s tazkymi predmetmi a pod.). Mladsie aj starsie dieta si tak vymedzia hranice vo svojom vztahu.

Ked pri kazdom soteni a pade lutujes mladsieho a starsieho vyhresis, mozes situaciu len vyhrotit. Zakrocit a riesit a najma sudit situaciu mozes len za predpokladu, ze si videla, co sa stalo. Mnohokrat som bola len tichy pozorovatel mojich dvoch a teda ta mladsia bola hooodne vynaliezava, co sa tykalo robenia zle starsej. Ta ju samozrejme capla, ona sa rozrumazgala akoby jej nohu utrhli.. keby som na vlastne oci nevidela, co sa stalo, tak si to zas odnesie starsia.

Tiez odporucam rozdelit hracky do dvoch roznych kosov napr. Co je v tvojom kosi, nemusis poziciavat, je to tvoje. Mladsi sa tiez musi naucit nejake hranice. Ze ma len cosi viac nez rok neznamena, ze moze vsetko.

Jo a ziarlivost bude vzdy medzi surodencami, s tym sa neda robit nic. Mladsie dieta ta proste zo zaciatku potrebuje viac, tak to treba aj starsiemu vysvetlit (nie ze by to hned aj pochopil, len mu to treba hovorit). Iba cas pomoze, nic viac.
Vela stastia.

zuzkamacken
autor
16. feb 2016

@bosoriak dakujem, celkom dost kostruktivne !! 🙂

alenkapalenka
9. júl 2016

Mozem sa spytat, ako ste natom teraz? Zlepsilo sa nieco?...my toto riesime presne teraz...cim dalej, tym je starsia 3r. horsia na mladsiu 8m. Furt len anca nerev, ticho bud, tresne jej, krici na nu, vravi, ze ju nelubi...a potom pride aj nejaky svetly moment, pihladka ju, poda cumel, uci ju akoze rozpravat....ale viac ju chce mlatit ☹
@zuzkamacken

zuzkamacken
autor
9. júl 2016

@alenkapalenka nezlepsilo sa nic 🙂)) neviem ci to nie je aj horsie sem-tam..

alenkapalenka
9. júl 2016

@zuzkamacken oo boze 😀 ja dufam,ze ti skoro prejde

zuzkamacken
autor
10. júl 2016

@alenkapalenka vraj treba trpezlivost.... 😖

pastinka
10. júl 2016

Moj syn sice neublizoval malej (maju medzi sebou 2r4m), ale robil ine veci, vyhrabaval mi kvetinace, rozmazaval kremy vsade mozne a podobne. Ked bola dcera malinka, riesila som to satkou, len nakojit prebalit a priviazat, ju som mala pri sebe ale nevsimala som si ju, a hrala som sa so synom. Male dieta vacsinou ma problem spracovat surodenca, casto si myslia, ze ich uz maminka nema rada, ked ma druhe babatko, potrebuju vtedy vela pozornosti, ovela viac ako to miminko.
Hracky maju ona svoje a on svoje, ale v polickach pristupnych obom. Len napriklad male lego alebo stavebnicu ma syn v druhej izbe a tam sa s tym chodi hrat, lebo to je este pre dceru nevhodne. Mame pravidlo, ze kto sa hra, ma pravo sa dohrat, je jedno koho je to hracka (aj tak viac berie syn dcerine hracky ako opacne), a ak chce od nej hracku s ktorou sa ona hra, musi si ju vypytat, nie len vytrhnut z ruky. Ona je este taky truhlik (16m), vzdy mu poslusne hracku odovzda, ale ved na to casom tiez pride, ze takto ostane bez hracky 🙂).
Asi rok sme mali obdobia kludne a obdobia narocnejsie, kedy mu bolo treba vsetko 20x zopakovat, nechcel upratovat, vymyslal, zle robil...
Co najviac pomohlo na jeho "neposlusnost" (ja to nazyvam putanie pozornosti), bol cas vyhradeny len prenho. Proste len mama a starsie dieta. Ked mala poobede spi (on uz nespava), mame hodinku len pre seba, nereagujem na telefon, neodbieham k vareniu, som len jeho. Hrame sa co on chce. Chodi do skolky, takze mame takyto cas len cez vikend, ale velmi skoro sa to prejavilo na jeho spravani, nemal uz potrebu tolko putat pozornost, ked ju dostaval pravidelne. Su to asi 3-4 mesiace co to takto robime a zatial parada, syn pekne spolupracuje, pomaha, jasne ze obcas sa stuchnu s malou, raz jeden raz druhy, ale nic dramaticke...

Tu začni písať odpoveď...

Odošli