Staršie dieťa robí zle mladšiemu

mimi242
19. mar 2021

Chcela by som poprosit o radu....starsie syn do mladsej dcery stale stucha( rozdiel medzi nimi necely rok)....ona napr sedi na zemi a on k nej pride a capne ju po hlavke, alebo ju soti na zem, niekedy sa ju snazi kopnut nohou, alebo ju len tak bez priciny buchne hrackou, alebo ju poskriabe po tvari...syn(starsie dieta) bude mat v juni 2 roky a sem tam len tak poskriabe bez priciny aj mna a manzela, alebo mi zhodi okuliare z tvare...pocuvam ze taketo spravanie je u deti normalne ale neviem ako dosiahnut aby mladsej dcere nerobil zle, bit ho nechcem a ked ho vyhresime tak to jednym uchom dnu a druhym von....mate s tym niekto skusenosti? Nemyslim si ze by sme medzi nimi robili rozdiely snazime sa k nim sspravat rovnako

zooeynka
19. mar 2021

Dohovaraj mu dalej...a on ti bude buchat/kopat to mladsie. Musi pocitit na sebe co robi inym aby lahsie pochopil...

nika82
19. mar 2021

ked ju soti ci buchne alebo aj teba ci muza vrat mu to

andreatytler
19. mar 2021

@mimi242 Nemama skusenosti ale podla inych prispevkov by som povedala ze klasicka surodenecka ziarlivost na mladsiu sestru.
Syn sa na teba hneva lebo mu neprejavujes pozornost tak ako by si on zelal.
Hnev prejavuje na sestre a aj vas. Je to zufaly vykrik o lasku a pozornost. Lasku nedostava, lebo ho vyhresis, ale pozornost dostava. Aj ked negativnu, stale je to pozornost.
Videla som nedavno krasny webinar z Nevychovy kde popisovali velmi podobnu situaciu. Chlapcek ziarlil na sestru a mlatil do hraciek. Radia v skratke: Prestan riesit jeho prejavy hnevu. Zacni riesit vas vztah.

annamarin
19. mar 2021

Asi chce pozornosť. Možno si myslí, že uprednostňujete mladšiu a snaží sa takto na seba upútať. Skusila by som sa s ním rozprávať milo. Napríklad ked udrie sestričku alebo vás, tak že to nemôže, že vás to bolí a ze ho ľúbite. Že sestrička ho veľmi ľubi a že ju nemôže biť. Ale tak ja deti nemám. No skúsila by som to najskôr takto.

petus998
19. mar 2021

@mimi242 ja to mam opacne moj mladší syn bije starsieho netusim preco naposledy mu rozbil hlavu o radiator uz obcas si s nim neviem dat rady doma nasilie nevido u nas v okoli fak tiez nie uz neviem co s nim robit

petus998
19. mar 2021

@mimi242 u mojich je rozdiel 2 roky a týždeň

andy1789
19. mar 2021

@mimi242 Problém vyriešiť neviem, ale myslím, že to robí preto, že zrazu neni len on, že vás nemá len pre seba. Asi si nevie zvyknúť na to, že je niekto štvrtý a nevisí pozornoť len na ňom. To by malo časom pominúť.

katym77
19. mar 2021

ono sa to časom otočí u nás mladšia robí zle staršiemu

karhu
19. mar 2021

taketo spravanie nie je u deti normalne, normalne je ze dieta skusa a rodic mu ma vysvetlit, co ano a co nie..a aby 2r bez dovodu opakovane skrabal, udieral, sacal a inak ublizoval rodicom ci surodencovi.. tak toto NIE!!!

petrisa213
19. mar 2021

@mimi242 podľa mňa skúša hranice, on sam je ešte maličký a musí prísť na to co môže a čo nemôže. Ešte nevie rozlíšiť, že robí zle alebo nie, že to môže sestričku bolieť. My sme boli na tom rovnako, tiež deti po 11 mesiacoch. Starší tak isto mal obdobie keď skúšal co sa mu prepecie a co nie. Keď spravil niečo zlé, zvýšila som hlas, keď nepomohlo a spravil zle, capla som mu po ruke. Nebolelo ho to, on veľmi dobre chápal ze to robiť nemal. Keď mal 2,5 a malá mala 1,5 spravil jej jeden chlapec zle, zobral jej hračku tuším a on si ju krásne obranil a hračku jej od toho chlapca zobral a vrátil ❤️ samozrejme ze sam od toho chlapca schytal ale aj tak si ju vždy obranuje. Úplne som z toho bola roztopené a presvedčilo ma to o tom, ze všetky tieto jeho pokusy akože robiť zle sú fakt len skúšky hraníc a ze svoju mladšiu sestričku ľúbi a nenechá len tak niekoho jej ublížiť. Chce to len čas, budú mať spolu krásny vzťah. Aj keď niekedy to tak vyzerať nebude 😁

anukha
20. mar 2021

No maly je ziarlivy. Ja mam jedneho taketo doma, nie dieta, ale partnera 😂 som si od svokry a bratov vypocula historky... tiez su od seba s dalsim bratom kratko. A teda kazdy z rodiny tvrdi, ze na mamu proste ziarlil. Chlapci su na to citlivejsi. Skus si kazdy den najst aspon chvilocku, kedy sa budes moct venovat iba jemu. Mojkanie, pusinkovanie, proste mu dopraj tie chvile, ako to bolo predtym, nez sa mu narodila sestricka. Ubezpecuj ho, ze ho lubis ak zrovna nevystraja. Vychval ho az do nebies ( to muzske pohlavie rado 😁), ak sa k sestricke zachova pekne. A vysvetluj. Ak nezaberie, skus na to ist ako "fenky" vysvetluju steniatkam, ze sa to nerobi... no proste fyzicky upozornia, ale iba po hranicu bolesti, neublizuju fyzicky. Pevne nervy 😏

mimi242
autor
20. mar 2021

@petrisa213 Napadlo ma ze to moze byt takto, lebo zas na druhej strane jasom to tu zabudla napisat ze jej aj hracku poda aj dudlik, aj jej da boztek a tak, takze podla mna ju ma rad

mimi242
autor
20. mar 2021

Este som zabudla napisat ze syn na druhej strane zas mladsej dcere poda hracku, obime ju, da jej boztek, takze rad ju ma podla mna

petrisa213
20. mar 2021

@mimi242 určite ju má rád, keď ich máš do roka vyrastajú prakticky spolu. Možno si na obdobie bez sestry už ani nepamätá. Naš malý za ten čas, co som bola s dcérou v pôrodnici + plus týždeň predtým si ho už vzali k sebe moji rodicia, tak na nás zabudol. Keď sme sa vrátili domov nechcel s nami byť, iba s babkou. Možno až na nejaký 3-4 deň sa začal pýtať ku mne. A žiarlivosť u nás vôbec nebola, neviem ci práve kvôli tomu malému rozdielu alebo sú také povahy ale tým ze spolu vyrastajú nikdy ani jeden na druhého neziarlil. 😊

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
domak2
20. mar 2021

@mimi242 je to normalne v zmysle bezne v dvoch rokoch, nie normálne, nechám to tak veď to prejde. Musi okamžite pocítiť akciu reakciu, keď spravi zle sestre, ide od vás preč. Treba mu strucne povedať prečo, a to zakaždým keď to spraví. Musi pochopiť že takéto správanie nebudeš tolerovať. Nebude to trvať deň ani dva ale musí to pochopiť.

mirkaandrej
20. mar 2021

Moja babka hovorila , že dobre deti sa bijú same 😜
Ale zase neda sa porovnávať , keď sa medzi sebou naťahujú male deti ( v tvojom pripade ) a staršie deti . Jednoducho mu musiš dohovárať, že to sa nesmie , usmerňovať ho a samozrejme svoj čas rozdeľovať rovnako medzi obe deti, možno žiarli 🧐
Moj 8 ročny syn a 5 ročna dcera sú doslova ako pes a mačka. Nonstop sa škriepia, naťahujú .. minule som len sedela a dívala sa, ako sa bijú 😁 nech si vybijú energiu a potom bol kľud, pekne sa hrali .. viem, viem čo som to ja za matku 😜 ale spomenula som si na svoju babku..

petrisa213
20. mar 2021

@mirkaandrej 😁 to už človek nemá silu ich stále vo všetkom upozorňovať 🙈 keď sa chcú tlct nech sa tkcu, oni budú plakať nie ja, vedia už co to obnasa keď si robia zle naschvál. Moji majú 3 a 4 a tiež niekedy dobre miereny pád im viac povie ako keď im ja 300x za sebou poviem nebehaj po tom gauči 🙈 preventívne radšej odsuniem stôl z dosahu

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz