Súrodenecká žiarlivosť. 3,5 ročný a 3,5 mesačná

mary39
24. nov 2018

Ahojte, mam 3,5 rocneho syna a 3,5 mesacnu dceeku. Syn na nu strasne ziarli. Niekedy sa s nou pekne vyprava, hladka ju a odrazu mu akoby prepne a capne jej po rucicke. Nemozem ist ani na wc, ked som s nimi sama. Jedine ho tahat na silu so sebou. Poradte mi prosim, ako mu vysvetlit, ze ved lubime aj jeho a sestricka je este malicka? Som uz zufala z toho strachu, aby jej neublizil 😥

pininka
24. nov 2018

@mary39 teta musela mladšieho vykladať hore na stôl, lebo starší ho chcel vyhodit von oknom. Susedina mala dala bratovi do kočíka obrovský zväzok kľúčov, rovno pod neho a potom že prečo tak plače. Tvoj syn je v období vzdoru a do toho príde súrodenec, ktorému sa logicky musíš venovat. Skúste si urobiť čas iba naňho, myslím zobrať raz do týždňa niekam len jeho, ale nie len manžel,ale aj ty,aby vedel,že si tu stále preňho. Neboj, postupne to prejde.

mary39
autor
24. nov 2018

@pininka ved prave, ze sa snazime, chodit s nim aj sami bez dcery, niekedy raz niekedy 2-krat do tyzdna, ale na neho nezabera nic. Kazdy den venujem nejaky cas len jemu, ale zacal byt strasne zly, papuluje, odvrava aj inym ludom, vonku sa zahana po hocikom kto pride pod ruku, vrieska, zuri, ostal az nezvladatelny ☹️

pininka
24. nov 2018

@mary39 ja som to zažila a ešte sme ani nemali druhé dieťa. Nikde som s malým nemohla chodiť, všade bil deti, bol zlý. Proste vzdor. Navždy to nebude, neboj sa.

andisko
24. nov 2018

🙂) U nas rovnako, nemohli sekundu ostat spolu sami za rohom. Starsi mladsiu ani nepohladkal, ani jedno pekne gesto. Rok a pol. Potom ju uz dokazal obcas minutu nemlatit. Potom dve minuty.. Teraz bude mat 6 a ona 3 a je to take, ze hraju sa spolu pekne aj 5 minut niekedy, co je rekord. Alebo menej. A konci to hadkou zvacsa. Ale aspon to ma tendenciu pomaleho zlepsovania. Kto to nezazil, to nepochopi. Kamosky mi hovorili, ze ved aj ich deti sa pobiju. Ale toto skutocne nie je to iste. Za ten prvy rok a pol, ja sama nemam jednu peknu spomienku s malym, lebo vkuse tlkol sestru. A to sme sa snazili vsetko robit, jeho si sameho brat, venovat sa mu, darceky akoze od sestricky .. nic nepomohlo. Inak, boli sme aj u psychologicky, ona to neodporucala, ze venovat sa co najviac starsiemu. Ze o treba robit tak, ze povedat, teraz sa staram o tvoju sestru, za 2 minuty ju dokrmim, budem sa venovat tebe. Aby pochopil, ze maly clen je tiez novy clen, ktory ma rovnake prava. Ale tak neviem, my sme skusali aj to aj ono, ale pomohol len cas :/ Pevne nervy.

mary39
autor
24. nov 2018

@pininka len on sa odrazu aj vsetkeho boji, nemoze ist do kuchyne lebo co ak bude pipat mikrovlnka, alebo umyvacka, nemoze ist na zachod, lebo pere pracka a je tam bojler, odrazu mu to akosi preplo v hlavicke a nemoze uz nic spravit sam, na vsetko ma vyhovorku

danula.ch
24. nov 2018

@mary39 tým strachom si asi vynucuje vašu pozornosť. Zistil, že to na vás zaberá. Lenže ak sú ju vynucuje, asi ju fakt potrebuje. Dávajte mu práve vtedy, keď si nič nevynucuje, ubezpecite ho tak, že to robiť nemusí. U nás pomáhalo aj to, že sme staršieho volali ku všetkým činnostiam s mladšou. Nemal pomáhať, ale ak chcel, mohol sa pozrat, ako kupeme, prebalujeme, pritulíl sa pri dojčení. ....Aby sa necítil vyclenovany. A musím povedať, že na to, aký je citlivý, to krásne zvládol a neziarlil. Po maximálne mesiaci ho už prestalo zúčastňovať sa pri všetkom. A este som sa s mladšou čo najmenej mojkala pred ním, naopak, jeho som mojkala a pusinkovala pred sestrickou a to si mala vidieť, aký bol vtedy stastny 🙂

tilinka26
14. jan 2019

@mary39 mohla by si skúsiť zapojiť ho, aby ti pomáhal pri kúpaní - utireť, doniesť uterák, skontrolovať vodu, či je príjemná...určite sa mu bude páčiť.

hanickaondrik
24. jan 2019

U nás podobne. Síce keď som doniesla dcérku domov s pôrodnice malý sa tešil bozkal ju. Neskôr mu začala vadiť. Taktiež jej začal robiť zle. Medzi deťmi máme 1,5 roka. Začal byť doslova na mne závislí. Nesmie ho nikto iný uspať iba ja. Veľmi často chce ísť na ruky. Nemôže ho nikto iný okúpať ako ja. Teraz má mala 15 mesiacov. Aj ona vystrkuje rožky. On jej zobere hračku ona ho uhryzne on ju vybije. Má pekné chvíľky keď povie že ju ľúbi večer sa smejú keď idú spať. Len jazdu chvíľku hrozí útok či zo strany syna alebo dcéru. Dcéra často hryzie a on jej ľúbi hrýzť malú alebo stipat

lucinkab
20. okt 2019

@mary39 podla toho co pises ziarli ba sestricku...nam sa osvedcilo od mala zapajat do starostlivosti o babo a toto som nikdy nezazila aby jej ublizovala...chvalabohum..ako to u vas dopadlo?

mary39
autor
20. okt 2019

@lucinkab praveze sme ho zapajali do vsetkeho, aj prebalovania, aj kupania, aj kocikovania a nic mu nepomahalo. Teraz ma syn 4 roky 4 mesiace a dcera 15 mesiacov a je to cosi lepsie, ale aj tak nic moc. Skor je medzi nimi surodenecka rivalita teraz, ale aj tak sa sprava k nej obcas dost hnusne, nema problem jej ublizit

lucinkab
20. okt 2019

@mary39 fuuu ,no to ti nezavidim, moje sa postiskaju 🤗 no my mame 4r rozdiel prva mala 4r a 4dni ked sa sestricka narodila...

mary39
autor
20. okt 2019

@lucinkab ved aj oni kad sa zbadaju su happy a stiskaju a behom 15 minut je to inak. Hadam ich to prejde

klodike
20. okt 2019

@mary39 mame doma do iste dve baby rozdiel 3roky. Začalo to keď menšia začala chodiť. Raz sa mojkaju, pusinkuju, inokedy sa len otočím a už krik lebo ju staršia bije, alebo ju kopne. Skúšali sme už aj staršiu bravat o sve von aby mala pozornosť len pre seba no nič... Je to ako na hojdačke. Raz mi už povedala ze ona sa narodila prvá a nech mladšiu dáme nejakej tete 😁 kamoška hovorí ze je to akoby si manzel doviedol domov bývať milenku a chcel odo mňa aby sme boli kamošky... Keď sa nato pozriem tak musí to byť pre staršiu naozaj ťažké. Dúfam že z toho vyrastú.. Ak prídete na nejakú fintu ako nato budem rada 😉 veľa šťastia prajem