Tri deti v jednej izbe. Ako by sa im spolu žilo?

oblivian
17. júl 2017

Ahojte, má niektorá z Vás skúsenosť --> viacej detí v jednej izbe? Pl8nujeme mať 3 deti, ale izieb v domčeku nemáme dosť, a ak by naše plány vyšli, všetky deti by museli byť spolu v jednej detskej izbe až kým sa neodsťahujú... Zatiaľ máme jedno dieťa a dúfam, že už práve čakáme druhé...potom kľudne môže prísť ďalšie... 😀 Čiže vekový rozdieľ by nemusel byť veľký (no je mi jasné, že aj môže byť...) a môžu byť aj rôzneho pohlavia. Ak máte takú skúsenosť, ako sa vysporiadali vaše deti, hlavne keď už boli väčšie s tým, že nemali svoje súkromie?
Ďakujem za odpovede! 🙂

oblivian
autor
18. júl 2017

@taami
ďakujem aj za Tvoj názor. nesúhlasím však s tým, že mať viac detí na malom mieste je nechať ich "ako kôl v plote"... určite si videla niekoľko prípadov, kedy to tak bolo a máš pravdu, môže to byť AJ tak...
ale zase ja poznám rodiny, spolupracovala som s rodinami, ktoré vzdelávajú svoje deti doma (homeschooling), deti sú oproti ich rovesníkom inteligentnejšie vo všeobecnosti. vo väčšine týchto rodín som videla takýto model, že 2, 3 a niekde aj 4 deti mali spoločnú detskú. tam chodili v podstate iba spať. učili sa na dvore, na terase, v obývačke, pri jedálenskom stoli, kedy kde, hrali sa spolu v teple aj v zime vonku hlavne a nemali problém zdieľať si izbu. pritom aj vekovo, aj povahovo, aj pohlavím boli rozdielne tie deti. spali napríklad spolu 4-ročný, 6-ročná a 17-ročná... a tá 17-ročná napr. chodila už na VŠ vo Viedni, lebo preskočila dva ročníky počas homeschoolingu. čiže s inteligenciou a úspešnosťou v živote to vôbec nesúvisí podľa mňa. začínam sa prikláňať k názoru, že jediné, od čoho to naozaj súvisí, sú vzťahy v rodine - dať svojmu partnerovi aj deťom lásku, vzájomný rešpekt, počúvať sa navzájom, tráviť spolu dostatok kvalitného času, viesť deti k poriadkumilovnosti atď. potom už nikto nepotrebuje riešiť, v akej izbe si pôjde večer ľahnúť a s koľkými súrodencami.

taami
18. júl 2017

@oblivian
Ok nevylučujem, iste sú rodiny kde to môže pri viac deťoch aj takto fungovať ako píšeš ...
Ale bohužiaľ viac poznám rodín, kde sa rozhodnú mat viac deti bez ohľadu na podmienky a možnosti a schopnosti sa im venovať a z deti sú samorasti...niektoré to ustoja, niektoré nie.

vevesh
18. júl 2017

@oblivian my mame 3 deti v jednej izbe - a za mna urcite ano...... je to dobre aj pre samotne deti, ale zalezi, ako sa k tomu vychovou postavite....nase deti su partaci, a ked mali a aj maju na vyber, chcu byt vsetci v jednej izbe😎 u nas je spalna miestnost iba na spanie, "hracia izba" je extra, ucia sa v kuchyni a ked budu vacsie (myslim pubertu) , tak im planujeme dat izby podla pohlavi- takze baby spolu a chalani tiez..

zmrznuta
18. júl 2017

Vyrastala som takto s dvoma braskami, za mna ano 🙂