PN - uznanie vo Švajčiarsku

ivka67
22. jan 2024

Ahojte od 18.12 som na pn, vo Švajči mi nepomohli takže som sa išla liečiť na Slovensko. Mám papiere aj PN ku od neurologičky a lekárske správy, že ešte minimálne do konca februára budem PN.

Šéfka vo Švajči mi povedala, že PN zo Slovenska nieje plátna, že HR ju neuznalo a môžu mi siahnuť na výplatu... Je to pravda, že SK PN nieje platná vo Svajci? A čo keby sa mi niečo stalo na dovolenke ? Pýtala som sa , že či treba na tú PN vybaviť apostil , ževraj nie, že oni potrebujú PN od švajčiarskeho doktora....

mirka414
22. jan 2024

Nepomohli vo Švajčiarsku ?? Moc zaujimave 🤔no stať sa môže čokoľvek a naozaj záleží len od lekára a krankenkasse či to uznajú 🙄mne sa stala teraz podobná vec moja lekárka mi odporučila v čase pn ist na Slovensko ako therapiu keby mi bolo zle 😔mám na to aj papier od psychológa a aj lekárky a napriektomu mi chcú siahnuť na krankengelg a ten čas čo som bola cca 5 dni mi nechcú zaplatiť 😤

ivka67
autor
22. jan 2024

@mirka414 nepomohli mala som vysunutu platničku v lete a dostala som lieky od bolesti znova sa mi to stalo 18.12 akurát že už praskla a na pohotovosti som dostala lieky a oblbovak dr ani neprišiel ku mne... žiadne ct mr nič volala som svojej dr vo svajci a že masáže a fyzio... veď som sa nemohla ani hýbať ... išla som na sk na matraci autom má priateľ doviezol a skončila som z tých liekov čo mi predpísali na pohotovosti so záchvatom žalúdočným ... poslali má na neurologovi mr ortopédovi, mala som byt operovana ale riešim to najorv - infúzie a potom sa uvidi tie mi majú pomôcť uvoľniť všetko lebo tlači mi to aj na nervy plus mám ešte ďalšie dve diagnózy... poslala som do svajcu lekárske soravy a pn a terapiu a nechcú mi to uznať... keby som nešla domov ešte teraz nechodím

ivka67
autor
22. jan 2024

Že oni prijímajú iba pn od švajčiarskeho dr čo mi je novinka a iné ich nezaujíma... paradox je že pracujem v nemocnici

stanulienkat
22. jan 2024

Samozrejme, ze na Sk vypisana Pn nie je platna vo Svaciarsku. Ved mas zamestnavatela v uplne inom state s inymi zdravotnymi a socialnymi podmienkami. Mala si si subezne prelozit lekarske dpravy a ist k lekarovi vo Svajci a tam vystavit ich tlaciva, ktore su u nich platne. Ty si uz pisala, nie? Mne by ani nenapadlo, ze by mi zamestnavatel v inej krajine akceptoval Pn vystavenu v inom state. Ved aj tlacivo Pn je platne len v nasej soc. poistovni. To si mala mat vykomunikovane pred odcestovanim na Sk.

lilinka88
22. jan 2024

@stanulienkat na Slovensku sa bežne akceptujú PN vystavené v poľsku, Česku, dokonca aj na Ukrajine napr

lusyyy36
22. jan 2024

@stanulienkat mne v AT akceptovali papiere od dr z irska

vevesh
22. jan 2024

@ivka67 vzdy to zalezi od hr, kedze na to zakony nie su. A teda, ja by som to odkomunikovala s obvodnym vo svajci a predlozila mu lekarske spravy, aby vystavil na ich zaklade svajciarsku pn. Otazka je, ci sa to da spatne, lebo toto si mala riesit vopred (i ked viem, ze ked cloveku je zle, na taketo praktickr veci castokrat nemysli...). Skore uzdravenie prajem..

stanulienkat
22. jan 2024

@lilinka88 ale podľa mňa nie naše konkrétne tlačivo, ktoré patrí do Sociálnej poisťovne. Akceptovať môžu lekársku správu, kde je uvedené že sa odporúča byť PN od- do. Preto som písala, že to mala mať vykomunikované s praktickým lekárom vo Švajčiarsku a preložené správy od našich lekárov, kde by tá pn-ka bola uvedená v rámci textu v prepúšťacej správe.
@lusyyy36

lilinka88
22. jan 2024

@stanulienkat samozrejme,že nie naše tlačivo, odkiaľ by ho vzali v zahraničí. Normálne PN vystavená v zahraničí na ich tlačive, resp z ČR napr odpis z ich ePN.

ivka67
autor
22. jan 2024

@vevesh volala som so svojou obvodnou vo svajci poslala im správu z sk preloženú a zajtra sa vyjadria dalo by sa aj spätne aj keď aj ona sama mi povedala že nechápe prečo mi neakceptujú pn zo Slovenska .... v Rakúsku keď som žila nebol priblem rovnako aj opačne

ivka67
autor
22. jan 2024

@stanulienkat volala som a obvodnou vo svajci a poslala jej papiere aj preložené ktoré mám... dúfam že mi to výpisu spätne inak neviem... ja som bola v bolestiach s nedokázala som chodiť hore dole bola som rada že som sa za týždeň dostala po znamosti ku neurologovi lebo vo svajci by som sa buď nedoplatila alebo by má s liekmi proti bolesti poslali do roboty ako aj predtým preto som to vzala do vlastných rúk a riesila si aj magneticku a všetko sama na sk..

ivka67
autor
22. jan 2024

@vevesh a ja som myslela že pôjdem do prace oveľa skôr , od 18.12 to mám a pred týždňom ešte stále au infúzie mi zabrali, pýtala som sa aj neurologicky a tá povedala že si to musím dať doporiadku lebo sa mi to stále bude vraciat a už sa na to nechcem vykašľať ako v lete lebo vtedy sa to dalo dokopy rychlejsie a tetaz to trvá už mesiac

ivka67
autor
22. jan 2024

@ivka67 dokonca mi chceli robiť endoskopicku operáciu tej platničky ale skúšam najorv infúzie a cvičiť , operácie sa trocha bojím

sense
22. jan 2024

@ivka67 zvláštne nabudúce z as zmenu lekára. Pretože môjho ex poslal lekár potom čo mu nepomohlo fyzio na mri a tiež ze vytecena platnička a mu to robili dokonca 2x. A doplatiť no záležalo by na poistke akú máš. Ak len základ a franchise 2500 tak by si si to musela zaplatiť sama. Pri franchise 300 by to tak "nebolelo*
S tým uznaním popros Hausarzta ci ti to vypíše spätne, môj by teda s tým problém nemal. Kedy si oznamoval zamestnávateľovi ze si PN? A hlavne si pozri aj pracovnu zmluvu ako je to u vás v prípade dlhodobej pn
@stanulienkat to záleží od zamestnávateľa. Robím v štátnej firme a nie je problém. Ak by to bola dlhšia PN tak to pošlú k firemnému lekárovi na posúdinie, pripadne by ma poslali k lekárovi ktorého určia oni

ivka67
autor
22. jan 2024

@sense najhoršie je že my mame 4 roky Hausarztin rodinnú , vždy sa dalo na ňu spoľahnúť , avšak od 2023 je už akciová spoločnosť a ešte tam robí aj ina a tá nechce dávať pnky vôbec a keď tak na dva dni keď si chorá a potom zas volas a zasa vystavuje ale iba led treba a za všetko sa platí... k tej prvej sa už neviem poriadne ani dostať tá sa stara skôr o našu malú...

ivka67
autor
22. jan 2024

@sense ale poslala som našej Hausarztin Arztbericht zo Slovenska a zajtra sa mi majú ozvať že čo ďalej či fyzio budem na sk robiť alebo vo svajci ak záberu infúzie ktoré mám predpísané na dva až tri týždne ...

ivka67
autor
22. jan 2024

@sense ja som sa doma chcela dať dokopy mám tu aj známu fyzio viem že sa môžem spoľahnúť a od marca ist naspat do ch normálne do prace a najst si fyzio lám budem chodiť už menej často ... chcem proste využiť na sk čo sa dá lebo v ch nemám proste dobre slusenosti ...

ivka67
autor
22. jan 2024

@sense inak pn som oznamovala hneď 18.12 keď som skončila na Pnke a potom som bola vypísaná do 26.12 a potom sme išli na sk na tom matraci zento idem riešiť tam no skončila som zas na pohotovosti s tým záchvatom ... aj dr sa čudoval že hentak má nehali len s liekmi proti bolesti.. pritom som nebrala všetky lebo ich mám asi tak 5 druhov a rôzne mg... že ich mám brat kým sú bolesti čiže by som ich misela brat ešte teraz ... po tom záchvate som ich vysadila a hľadala iné riešenie na sk

sense
23. jan 2024

@ivka67 urcite by som hladala ineho lekara. Tiwz som mala jednwho co mi znizenu funkciu stitnej liecil stylom pockame
Potom som ho zmenila, ale mojmu chlspovi pomohol dost. Tebto sa ma vzdy pyta ci zvladnem v praci alebo chcem pn. Raz som mu povedala ze ved on je lekar. Tak mi povedal on je sice lwkar ale bolesti mam ja a viem nakolko ma obmedzuju. Inak pozor aj na to, v CH ti mozu dat po 3 mesiacoch pn vypoved.ak nemas v zmluve alebo GAV urcene inak

sense
23. jan 2024

a este je jasne ze zamestnavatelom sa pn moc nepaci kedze prvych 30 dni ide lohnfortzahlung a plati tobzamestnavatel. Az potom nastupije KTG versicherung

ivka67
autor
23. jan 2024

@sense dakujem za odpoved, ja mám jednu dr dobrú a dá sa s ňou dohodnúť a druha je taka že keď mám ja nejaký názor tak ju to aj rozčúli, keď som pýtala že či má nepošle na mr alebo ct že čo sa vlastne stalo tak ju to nahnevalo... najviac má mrzí že za cely rok som bola chorá dokopy týždeň a to vrátane dni kedy som ostala doma s malou keď bola chorá a teraz mi vyslovene šéfka neveri a je ku mne arogantná ... a chce volat každé tri dni ... ja neciem či oni majú nejaké špeciálne pravidla alebo čo sle keď sa mi to nedalo dokopy za mesiac nebude to asi ani za tri dni...

stastnamanzelka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vulka
23. jan 2024

@ivka67 No evidentne majú prísnejšie pravidlá ako v SR.

ivka67
autor
23. jan 2024

@stastnamanzelka vôbec má to nenapadlo a nikdy predtým sa mi to ani nestalo keď som ochorela tak normálne som sla tam k dr a dala mi pn... teraz sa to rýchlo ubehlo všetko..

ivka67
autor
23. jan 2024

@vulka ako kde, ale v našej praci majú špeciálne pravidla

mlabelle
18. jún 2024

@ivka67 prosím Ťa ako to dopadlo? Môžem Ti napísať správu?

ivka67
autor
18. jún 2024

@mlabelle ahoj písala som ti správu 🙂