Sťahovanie sa s deťmi do Švajčiarska

barbora3592
14. jún 2023

Dobrý deň chcem sa spýtať či sa tu nájdu manželky/priateľky ktoré odišli do Švajčiarska za manželmi/priateľmi spolu s detmi aké to bolo pre deti zvládli to v pohode ? Ako škola a škôlka? Zo začiatku budem pravdepodobne bez prace kým sa zabehneme a potom by som si hľadala pracu samozrejme. Manžel je vo Švajčiarsku 8 rokov už nás nebaví takto ďalej žiť. Prosím o nejaké rady pripadne vaše postrehy keď ste sa tiež sťahovali s detmi. Ďakujem

tundra
14. jún 2023

Ahoj,nebude to jednoduche,ale da sa to zvladnut...Manzelka prisla za mnou do CH po roku s dvoma detmi,dcerka bola druhacka,syn siedmak.Skola v pohode,skôlka neviem,nemam skusenost.Kazdopadne treba,aby mal manzel dostatocny prijem a ubytovanie pre celu rodinu.Je to uz 9 rokov,dcera sa uci za lakyrnicku a syn studuje na vysokej v Zurichu.Podmienky na zivot su v kazdom kantone odlisne.Cim blizsie k mestu,tak je vsetko drazsie.Manzelka zacala pracovat po asi 4 mesiacoch,nevedela po nemecky ani slovo...Zacala chodit do jazykovej skoly a pomaly sa naucila 🙂.Tiez som pracoval dlho v nemecku,potom v rakusku a zakotvil som v CH.Na SK mame postaveny rodinny dom,ktory je prazdny a sporadicky sa 2-3 krat do roka ideme pozriet co nove doma.Deti sa na Slovensko nechcu vratit a my tiez nevieme co nam este zivot prinesie.Ak mas konkretne otazky,kludne napis.Je tu vela slovakov a tato tema je casto rozoberana na fb-cesi a slovaci vo svajciarsku.
Ja fb nemam...Drzim palce 🙂,nech sa to podari.

barbora3592
autor
14. jún 2023

@tundra Ďakujem pekne za odpoved ... ja tiež neviem nemecký plánujem ísť zatiaľ na SK na nejaký kurz aby som aspoň základy mala a deti tak isto. Aj my máme dom a bude ťažké odtiaľ odísť ale verím ze nás tam čaká aj keď zo začiatku ťažký život ale snáď potom lepší a hlavne budeme všetci spolu po toľkých rokoch 🙈 a deti si ako zvykli ako sa im učil jazyk ? Nebolo to pre nich veľmi náročné na psychiku ? Boli aj v nejakej triede kde sa najprv iba učili jazyk ? Manžel je v kantone Thurgau a tam by sme aj ostali keďže tam ma firmu kde pracuje a myslím ze to nieje zlý kanton ze nieje to úplne najdrahšie aj co sa daní týka. Tak ve4im ze to zvládneme

tundra
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barbora3592
autor
14. jún 2023

@tundra ešte raz ďakujem áno vidím ze na internete sú aj ľudia ktorí odradzaju ale ja som len chcela vedieť ako si deti zvyknú... manžel vie nemecký perfektne takže s úradmi problém nebude... pekný večer

tundra
14. jún 2023

Dakujem velmi pekne,tak isto aj Tebe a celej rodine pohodu a nech sa to podari🙂

paukova1476
29. júl 2023

@barbora3592 tiež ma muž nato nahovára ale mám strach z toho neviem po nemecky ani ja ani deti 🙈
Deti majú 7 a 5 rokov. Vôbec netuším ako by som tam fungovala

tundra
29. júl 2023

@paukova1476 pokial tu ma manzel vytvorene zazemie urcite nad tym minimalne porozmyslaj.Deti sa naucia jazyk rychlo.Ak by to z dakeho dovodu nebolo podla Vasich predstav,vratit sa mozete vzdy.Ked som bol vo Vasom veku mal som moznost odist s manzelkou do Kanady,nevedel som jazyk....bola to chyba...Odvaznym stastie praje😉

barbora3592
autor
11. okt 2023

@paukova1476 Tak my sme sa rozhodli ze to skúsime č lete by po skole by sme tam chceli odísť samozrejme manžel tam hľadá pre nás bývanie školu pre syna mladšia do škôlky zatiaľ nepôjde keďže 4 roky bude mat až v októbri a tak ju zoberu až o rok neskôr. Ja budem zatial chodiť na nemčinu q uvidíme ci sa do toho dostanem... za vyskúšanie nič nedáme verím ze to bude lepšie ako to dlhé odlúčenie ktoré už prežívame 9 rokov už stačilo. Aj Vám prajem aby ste sa dobre rozhodli.😊