Dakujeme Strapco - ORL rady

vlasa
14. mar 2011

chcem zalozit temu a zaroven podakovat Strapcovi za jej vzdy ochotu odpovedat na nase otazky.chcela by som,aby sme mali vsetko pod jednou strechou,aby sme nemuseli odpovede hladat v celom fore 😉 tak supsup vsetky problemy s nostekmi,uskami a krkmi sem 😵 😵 😵

danielik79
14. mar 2011

@vlasa pridávam sa 🙂 aj ked s nou debatujem v téme Alergia a kašel a tiež jéj dakujem že nám velakrát pomohla.

syslica
15. mar 2011

Aj ja sa pridávam, dokonca si ma, vlasa, s tým založením predbehla 🙂 Nám už pani dr. viackrát milo a kompetentne poradila, za čo jej patrí ozaj veľká vďaka - aj virtuálna čokoláda!

rozala111
15. mar 2011

aj ja sa pridávam, obrovská vďaka za všetky rady, vždy bola a je ochotná poradiť

katecameron
15. mar 2011

ja jej podielam virtualnu cokoladu je zlata super lekarka cmuk 😉

lucikan
15. mar 2011

ahojte, ja veru hladam radu ohladom soplikov maleho, takze takato tema mi prisla prave vhod. Neviem co si mam mysliet o maleho soploch - pred tromi tyzdnami sa mu rozmohli, pridal sa kasel a silny plac, skoncili sme u lekarky - boli to zapalene uska - sople mu stiekli na uska. Plus ocko sa pridalo - zapalilo sa. Tak sme davali tyzden Uniflox do nosteka aj do ocka, do ucha take ine, uz si nepamatam nazov. Spal na mierne vyvysenom (doktorka odporucila, aby mu nezatekali sopliky). Po tyzdni sa to vyliecilo.
Mozno dva dni mal cisty nostek, ale teraz uz opat ma sopliky. Ale su velmi mierne. Na odsavanie to nie je ani omylom, ani ich nema v kuse - dajme tomu pol dna ma ciste dychanie, pol dna pocut, ze tam ma nejaku soplovu prekazku. Ked vidim ze ma v nosteku, vyberam roztekom papierovej vreckovky. To robim pocas dne tak aj zo 5krat. Farba biela (nie priesvitna, ale biela). Tak neviem co s tym, mam ist k dr. alebo nie? Neviem posudit ci KAZDY soplik je zavazny a treba ho liecit alebo nie. Mam strach aby mu to zal nestieklo na uska, tak stale mame na noc nierne vyvysene.
Viete mi poradit co v takomto pripade? Dakujem.
(Drobec ma 5 mesiacov.)

latvia
15. mar 2011

@lucikan pomozu ti jej clanky, kuk do jej fotoblogu
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/strapco13/
hlavne spravna toaleta nosa, velakrat pomohla aj nam. ja som na zacinajuce sopliky zvysila pozornost, odsavala ak ich bolo vela a davala som fenistil kvapky. so soplikmi treba ist ak zacinaju menit farbu, ak su sprievodne priznaky ako kasel, pripadne teplota.

danielik79
15. mar 2011

@lucikan pozri @strapco13 jéj články o hygiene nosa určite pomôžu ale ked sa chceš s ňou poradiť pošli jéj mail.

latvia
15. mar 2011

alebo uplne staci ked budete pisat prispevky so zavinacom a jej menom @strapco13 a ona si to tu precita 😉

strapco13
15. mar 2011

Ahojte
babulky ste zlate, velka vdaka 🙂 az sa cervenam 🙂 kiezby ste ma radsej nepotrebovali a netrapili Vas take neduhy 😉

@lucikan zatial by som k dr nesla...aj ked kazdy soplik u tak maleho dietatka treba preliecit..ale su aj domace recepty a postupy ako na to...kukni do mojho fotoblogu na clanok o toalete nosa..tam je rozpisany postup ako sa spravne start o nostek
akonahle ale zacne zltnut alebo zelenat soplik, tak sup k dr na vyter
neviem ci kojis...ak kojis, tak po osetreni nosteka nakvapkaj 2-3 kvapky materskeho mliecka do kazdej nosnej dierky a nechaj tam posobit...mat. mliecko je v tomto uzasne, je to take prirodne antibiotikum, dezifnfikum /da sa kvapnut aj do zapalenych ociek, keby nadcha presla na ocka/
je mozne ze este nebol po prelieceni prveho infektu uplne fit a stretol nejaky virus..nebol niekto z blizkych chory?
okrem soplika mu nic ine nie je?
niekedy sa takto prejavia zubky

zitaje
15. mar 2011

Jej vyborna tema, asi sem budem chodit ☹
Mozem aj dospelacku otazku?
Chcem sa opytat, ci je uplne zle robit si preplach nosa obycajnou vodou z vodovodu v sprche - nastriekam si slaby prud vody do hornej nosnej dierky a vytecie dolnou.
Dakujem za odpoved.

strapco13
15. mar 2011

@zitaje pokial mas zdravotne nezavadnu vodu, tak mozes a kludne hocikedy aj pri umyvadle..tak ze naberies vodu do dlane, potiahnes a bud to pojde von nosom alebo ustami 😉 a mas obdiv za to, ze to dokazes...ja sa pri tom dusim 😅 , cize ja minam peniazteky na roztoky 😠

zitaje
15. mar 2011

@strapco13 aha, tak dakujem. Nevadi, ze to obycajna chlorovana voda a nie slana?
Ja som to raz skusila a islo to asi na druhy pokus 🙂 . Ale sprcha je "prijemnejsia", teda znesitelnejsia, nez vdychnut vodu, to mi tiez neslo.

zuzao
15. mar 2011

tak túto tému som mala nájsť už skôr. Oliver v septembri absolvoval endoskopickú adenotómiu. Priebeh aj hojenie bez komplikácií a doteraz to hodnotím ako jeden z veľmi dobrých krokov (aj keď som sa toho obávala, pretože mýtov o výbere nosných mandlí koluje veľa). Omnoho lepší priebeh infektov HDC, nechrápe, lepšie spinká atď...S čím/kým mám ale problém je Simonka. Napriek neporovnateľne lepšiemu priebehu soplíkov u O. si to Simonka odkrúca na plné obrátky - od októbra takmer neprestajne zeleno-žlté soplíky (priam neónové), už mala raz Pamycon a momentálne berie Uniflox. Nechcem do nej ale stále liať ATB kvapky. Dá sa poradiť dajaká prevencia pred touto škôlkárskou pliagou? A ešte jedna potenciálna do budúcnosti : od koľkých rokov sa prevádza adenotómia ? Vďaka

lucikan
15. mar 2011

@strapco13 Dakujem. Prestudujem si tvoje clanky, skusim aj kvapnut mliecko (ano, dojcim) - ale uz davnejsie som skusala mu kvapnut do ocka, este ako mesacnemu mimi a to bol velky problem sa mu trafit 🙂 A teraz ked uz sa hybe o stosest to bude este vacsi zabava 🙂
Iny problem nema, iba dnes 2krat zakaslal. Co opat, dumam co to ma byt 😒
Zuby ocakam tiez, uz si velmi doslova sucha po dasnach hryzatka a dasienka sa tak "beleju".

kacenka1310
15. mar 2011

@strapco13 ked je tu taka moznost tak by som sa rada opytala na jednu vec, bbuduci tyzden ideme na fybroskopiu nosnej mandle - dufam ze som to spravne pomenovala 🙂 chcela by som sa opytat ako sa to robi, pretoze krpec ma 15 mesiacov a neviem si predstavit ako mu tu sondu daju do nosa a velmi sa toho bojim. Chcela by som sa este spytat, ze ked mu zistia zvacsenu mandlu znamena to ze pojde von? Mame teraz dost problemi s tym ze krpec je tyzden s nadchou a tyzden bez, ma znizenu imunitu, prekonal mozno este prekonava mononukleozu ktora sa mu prejavuje len zvysenymi teplotami do 37,5 (uz sme dlhsie nebolo na odberoch, preto neviem ci ju este ma). U takychto malych deti sa vyberanie mandle robi v celkovej anestezii? Dakujem vopred za odpoved 🙂

strapco13
15. mar 2011

@lucikan ten kasel mohol byt z toho, ze mu zatiekol soplik...este mozes skusit sinupret..ten je na zadne sopliky, su to kvapky na papanie

@zuzao nosna mandla sa vybera od 8 mesiacov
ako preenciu skus toaletu nosa..postup najdes v mojom fotoblogu
ale v tomto veku su sopliky casto od zubkov
mala robene vyteri?

strapco13
15. mar 2011

@kacenka1310 ako vysetrit mandlu..som uz doplnila do mojho clanku 😉 ..a mozno budu pozerat cez usta
u takychto krpcov...pokial je problem iba s dychanim tak by som volila lokalku pri operacii
kedze prekonal mononukleozu...tu by som volila nejake pripravky na podporu imunity..mononukleoza dost odrovnava imunitu

renabr
15. mar 2011

Prosím vás, o pár dní mám ísť s malým (11 mesiacov) na vyšetrenie ORL...on je ale strasný bojko a robí cirkus aj ked ho doktorka chce len popočúvať Ako mojmu extrémne nespolupracujúcemu chlapčekovi zistí doktorka na ORL či nemá zvačšenu nosnu mandlu??? Ved k nemu sa nedá ani priblížiť, nieto ešte mu niečo strkať do ust alebo také niečo...no mám z toho strach...ako ho budú vyšetrovať?

V noci chrčí, tak akoby chrápe, ale sople nemá, teraz dobral ATB, lebo mal kašel a sople, aj mu to prešlo, lenže stále chrní a v noci aj kašle, taký suchý kašel to je....tak nás dr. teda poslala na ORL či to nebude tá mandla nosná... čo myslíte???

strapco13
15. mar 2011

@renabr nosna mandla sa hodnoti najskor 2 tyzdne po prelieceni..v tomto case je normalne, ze po infekte je este vsetko spuchnute a horsie sa dycha...skus toaletu nosa, moze mu to pomoct uvolnit dychacie cesty

renabr
15. mar 2011

toaletu nosa mu robím poctivo, nepomáha...stále v noci chrápe, doktorka povedala že mám ísť týžden po dobratí atb, ale počkám teda ešte a pojdem neskor...

benne
15. mar 2011

@strapco13 zaujíma ma, soplíky od zubov.. môj 11-mesačný k tomu aj kašle, pediatrička to zhodnotila ako zo zubov (ona je ešte stará škola), ale pozrela mu do hrdla, čo ja nemám silu s ním bojovať, kedže má 12kíl, bolo to v pohode. Už sa to na môj vkus ťahá pridlho.. niekoľko týždnov.. sinupret nezaberal.. stoptussin nespravil zmenu.. preplachy roztokom morskej soli (podla tvojho článku) mu parádne v jeseni vyliečil nádchu, ale teraz žiadna zmena.. dávam mu teraz mucosolvan junior na ten kašel a akurát sa mu pustili viac sople (medzi všetkými liekmi mal pauzy, a stále to je rovnaké). Sople sú celý čas číre, v noci i cez den spí normálne, jedáva až veľmi dobre.. vyšli mu horné jednotky a tlačia sa dvojky (hoci ja mám pocit že mu ide asi 30 zubov naraz a to ich tam tolko ešte ani mať nemôže) a teda: môžu tie sople zo zubov trvať tak dlho??

strapco13
15. mar 2011

@renabr dala by som k liecbe antihistaminikum..uvolnuje dychacie cesty..napr fenistil

@benne bohuzial zo zubov mozu byt vselijake problemy a aj mesiace dopredu kym vylezu zuby 😝

egyptanka
15. mar 2011

nikde som sa nedocitala, ci moze byt tinnitus dedicny, alebo resp. ci sa da zdedit predispozicia. Je mozne, ze ked nim trpim ja bude ho mat moja dcera?

benne
15. mar 2011

@strapco13 aj staršia bývala chorá s každým zubom, ale ona horúčky a angíny a podobne, takže tie jeho sopliská a z toho chrapľavý kašel ma už až tak nerozhádžu - dakujem 🙂

lenja123
16. mar 2011

@strapco13 Môžem sa aj ja pridať s otázkou? Synček má 4 mesiace a takmer od narodenia má problémy. Nebola som s ním ešte u lekárky, pretože naša pediatrička je veľmi zlatá, ale po skúsenostiach so starším synom mám pocit, že inú liečbu ako ATB nepozná. Okrem toho tieto ťažkosti nie sú nejaké závažné a netrvajú vkuse, niekedy je pár dní úplne v poriadku a potom to začne nanovo.Ráno ked sa zobudí má akoby upchatý noštek, zvykne aj pokašlať, ale je to taký kašeľ, akoby mu zatekali soplíky do hrdla. Pritom ešte nikdy nebol na tom tak, že by mu vyslovene tiekli soplíky - no možno 2X, pri veľkom plači, tak išli číre. Hrdielko nemá červené, ved aj na poradni mu naša doktorka stále pozrie a je to v poriadku, noštek mu čistím špilkou, lebo máva najmä ráno zaschnuté soplíky - trošičku. Tieto problémy máva najmä ráno, počas dňa je super, niekedy aj po spánku sa mu to stáva. Nezdá sa mi, že by sme mali v spálni suchý vzduch. Ako mu môžem pomôcť? Neskúšala som ešte nič, vždy čakám že to prejde, no ale niekedy je pár dni lepšie a začne to nanovo.
Ešte dodám, že raz som mu vstrekla vincentku do nošteka, veľmi sa rozplakal a bránil, takže sa mu spustilo veľké množstvo čírych soplíkov - neviem či som spravila niečo zle - robila som to podľa tvojho návodu, alebo to bolo skôr tým plačom.

lenja123
16. mar 2011

A ešte ma napadlo - doteraz bol očkovaný len proti TBC, rúčka sa mu trošku zapálila, nič strašné, len sa to dlho ťahalo, takže druhé očkovanie nás čaká až teraz. Môže byť zaočkovaný, ked má takéto problémy? Ďakujem

strapco13
16. mar 2011

@egyptanka zalezi na tom co ti sposobuje ten tinnitus...a ci si to mala liecene..lebo na pricine moze byt vnutorne ucho, neurologicky problem, krcna chrbtica..je toho dost
predispozicia moze byt hlacvne pri chorobach vnutorneho ucha a niektorych neurolog. pricinach /menierov sy./..ale nie je to vyslovene tak, ze ak to mas ty musi to mat aj dcera 😉

strapco13
16. mar 2011

@lenja123 na preplach si dieta musi zvyknut,,daj mu cas, skus to zopakovat, mohol sa zlaknut co to je ..moj synatoer tiez reagoval podobne, bol to boj, plac a teraz sa rehli pri tom a ked nahodou mam preplach tak, ze na neho vidi, tak si aj vypyta..proste si dieta na to musi zvyknut..ako na vsetko nove 😉
to ze ma zasusene sopliky len rano...moze to byt jednak tym, ze nos si v noci da pauzu a necisti tak nosovu dutinu, ale moze to byt aj suchom, prachom, alergia na roztoce /ale to sa este neda presne vytestovat/
co sa tyka ockovania...najistejsia si budes, ked spravite vyteri a odbery KO, CRP...pokial bude v setko v norme, tak ockovyny byt mozte, podla toho co pises, sa mi nezda ze by sa jednalo o infekt 😉

lenja123
16. mar 2011

@strapco13 Ďakujem 🙂

renabr
17. mar 2011

Poprosím ešte otázočka....
Malý (11 mesiacov) dobral pred necelým týždnom antibiotiká (augmentin) no stále v noci chrápe ale sople nikde...dnes som mu ale čistila noc a aj som mu povysávala sople a vyšli také husté žltšie...výter mu doktorka nerobila...mám s ním ísť znovu k dr., ona nás poslala na ORL, no vy ste vravela aby som šla až dva týždne po dobratí atb. tak čakám ešte do buduceho týždna, no tie sople dnes ma znepokojili...čo s ním?
Ďakujem