Ako podporovať reč u bábätka?

kvietocek7
5. jan 2009

Ahojte,chcem sa spytat na vase skusenosti ako podporujete vyvoj reci u babatka prirodzenym sposobom napr. bez znakovej reci...

lienka55
5. jan 2009

kvietocek moj maly nevie este vela rozpravat,vie len niekolko zakladnych slov ale tie co som ho zatial naucila tak som mu ich pravidelne opakovala, pomaly, zrozumytelnymi slovami,hlaskovala a hovorila mu aby ich opakoval.Vyskusaj za to nic nedas. 😉

kasis
5. jan 2009

My sme dookola opakovali slovka, knizky obrazkove casto citali, doma som mu predmety ukazovala, pesnicky,recnovanky, zacali sme aj znakovu rec, to sa chytil 😉 , no som sa mohla aj na hlavu postavit a do 17 mes mi ani mama nepovedal,bol ticho. 2 mesiace pozival iba dve tri slovka, mama, baba a teta a potom zrazu zo dna na den v 19mes sa sam rozhodol,ze zacne rozpravat a zopakoval kazde slovko a odvtedy sa mu pusa nezastavi , niekedy ani ked spi 😀 .

basado
6. jan 2009

ahoj kvietoček. moj maly nevie ešte dobre rozpravat, a to už bude mat 2 roky. ale rozumie všetkemu. neboj sa oni začnu rozpravat aj ked neskor. možno nas bude aj hlava bolievat čo sa im pusa nezastaví 😀

susik77
6. jan 2009

ahojte, myslite ze je dobre, ked si mala brble okrem norm. slov aj take svoje skomoleniny?
niekedy to po nej opakujem=som niekde citala, ze aj tym sa podporuje rec...tiez citame knizky, ukazujeme obrazky, ucime sa ako robia zvieratka a pod.

tanja61
6. jan 2009

kasis tak mi to tu mame tiez...maly okrem mami,tata a duda nechce nic ine povedat...snazime sa citat knizky ale stale mi ju vytrhne,tak ukazuje na zvieratka tak mu opakujem snad aj 10krat co je co a on sa so mna len smeje 😀 casto pozera rozpravky a hlavne bebe tv to ma rad a tam vie napodobnit auticko a zvieratka ked vidi 😉 a ze vraj s telky sa deti nic nenaucia 😀 no tiez rozmyslam nad tym zeby uz mohol zacat rozpravat,mam kamosku ktora ma o 3mesiace starsiu dcerku no ale ta uz pekne rozprava od 15mesiacov a zrozumitelne....

roasha
6. jan 2009

rozpravat,rozpravat,rozpravat... 🙂
ja som vzdy pri akejkolvek cinnosti rozpravala,pozerali sme si detske knizky,spievala....mala zacala prve slova hovorit ako pol rocna. 🙂

majka35
6. jan 2009

roasha ... 😕 😕 😕 neviem, či tomu môžem uveriť, ale budiž ... 😀 😀 😀

ja som neskutočne ukecaná, uspievaná a moja dcéra má dva roky a povie dokopy 10 slov a aj to skomolene, takže je to individuálne, každé dieťa je iné a pochybujem, že ostatné mamy pri svojich deťoch mlčia ... 😀

kvietocek7
autor
6. jan 2009

je to fakt zaujimave a isto suhlasim,ze to potrebuje cas.Zatial som sa viac nedozvedela z nejakej literatury.Ale velmi som bola prekvapena ked jednej znamej jej asi 15mes dievcatko vedelo povedat ako sa vola a to meno nieje nejake kratke.Vola sa Karolinka a ona to vedela tak pekne a cisto povedat,ze som z toho bola milo prekvapena 🙂

susik77
6. jan 2009

ja si myslim, ze to zavisi od povahy deti a od temperamentu. moja mala-16 mes. uz asi od 12 mes. rozpravala viac ako jej sesternica, kt. je o 10 mes. starsia. Ale je to tym, ze je strasne zvedava, ona si od nas vynuti aby sme jej vsetko popisovali, na co ukaze prstekom 😀 a aj tie knihy...
ja by som sa neznervoznovala, raz budu rozpravat vsetky 🙂

roasha
7. jan 2009

majka,ja ta nepotrebujem presviedcat 🙂 ,-akurat vcera sme pozerali kazety. 🙂
...a naozaj zalezi od temperamentu dietata. 😉 s mojou rocnou sme sa normalne dohovorili,a bratova je starsia o 3mes,a dorozumiet sme sa vedeli ked mala cca3roky. 😉

petulienka
7. jan 2009

no moj maly rozumie co mu povieme a sem tam povie mama, baba, tata a tak ale inak cely den robi len eeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeee, aj ked nieco chce, len eeeeeeeeeee.... 😒 uz aby rozpraval 🙂

majka35
7. jan 2009

roasha, veď samozrejme ... 😉
proste sa mi to nezdá reálne ... ale ako som napísala: budiž ... 🙂

moja kamarátka mi zase tvrdí, že jej ročná dcéra vedela počítať od 1-10 a vraj ju to nikdy neučila, jedného dňa ju proste našla v izbe, ako si sama ráta jeden, dva, tri ... ročná!!! a nikto ju to nenaučil ... 🙂

moja dcérka povedala svoje prvé slovo ako 7 mesačná a bolo to baba, no neberiem to ako fakt, že už rozprávala, proste už dokázala vydávať zvuky podobné slovám, ktoré používame ... no a svokra bola celá vytešená a pripisovala tomu velikánsky význam, akože ju má malá asi v rodine najradšej ... 😀

mia114
7. jan 2009

ahojte
moj maly bude mat 17mesiacov a rozpravat nechce ani za svet 😅 este nepovie ani jedno slovo, len si mrmle svoje.Zatial to beriem v poho ak nebude rozpravat po 2rokov aspon dake slova tak vtedy sa na to opytam dokiny 🙂

roasha
7. jan 2009

presne tak,kazde dieta je ine. 😉
moja tiez vedela na rocnej prehliadke spajat jednoduche vety, dr.ukazat farby/ucila som ju to na vrchnakoch od granulovanych cajov/,a v 15mes s pomocou reprodukovala rozpravku o Kakutke/Karkulke/-to rozpravala dalsej dr.ta sa šulala,ked jej taky maly štopel sediaci vo fusaku hovoril rozpravku.najkomickejsie bolo,ked s plnou vaznostou s obrovskymi ocami na konci povedala"a vok kakutku spapav"/vlk Karkulku spapal/. 😀
kazdy sme ini-chvalabohu. 🙂
napriek tomu nepochybujem,ked tu niektora mamina napise"moje dokaze to",-a co sa ma trapne citit,ked je v niecom sikovnejsie,ze nezapada do priemeru?
moja dokaze plavat,ale nevie sa bicyklovat,a nepochybujem,ze su tu maminy,ktorych 3rocne deti uz bicykluju bez pomocnych... 😉 🙂

zuzka011
7. jan 2009

my mame 18 mesiacov a vieme pouzivat iba 3 slova, mama, tata a kako. Zato svoju cinstinu pouziva neustale, cely den sa jej jazyk nezastavi stale drkoce. Vecer ked zaspinka tak si uzivam ticho. Ukazuje prstikom na vsetko, vsetko jej pekne pomenujem, citame knizky, rozpravame co robime, kam ideme, koho stretneme a stejne to zatial nezabera. Mozno o par dni budem prekvapena a Nataska bude rozpravat vsetko za mna. Rozumie uplne vsetkemu este aj na vtipoch sa zasmeje.

wali
7. jan 2009

u nas sa tiez akosi nevieme rozbehnut s rozpravanim. rozumie vsetko (niekedy sa az divim, co vsetko!), ale povie len klasiku, ako mama, tata, baba. inak nic. a ja sa uz tak tesim, ked zacne! takze stale dokola pomenovavam veci v knizkach alebo predmety okolo nas a dufam, ze uz sa to spusti 🙂

susik77
7. jan 2009

aj nasa ma rada cinstinu 😀 ked bola male babo, tak sme jej rozpravali"cinsky" a perfektne ju to ukludnilo, ked plakala 😵

tanja61
7. jan 2009

roasha nemyslim ze je to v tom ze stale rozpravat a rozpravat a spievat...mne sa huba nezavrie 😀 a moj maly tiez okrem mama,tata,duda,baba,ano nepovie nic...citame knihy ked sa da,basnicky recitujem skratka je to v tom ake dietatko je..chlapci su vraj lenivejsi 🙂 mne sa iez nezda realne ze v pol roku zacne dieta rozpravat prve slova,ale ako pisem kazde dietatko je ine... 😉 moj maly blabota od pol roka a este aj teraz ale nepovazujem to za prve slova

susik77
8. jan 2009

tanja: suhlasim, to su len zvuky...zvycajne to byva prave baba, papa, tata-potom si pribuzenstvo mysli, ze to bolo na nich 😀

lenka386
8. jan 2009

Ahojte!

Adamko mi zacal velmi skoro rozpravat a myslim, ze hlavne vdaka tomu, ze sme s nim od zaciatku rozpravali ako s "velkym", teda ziadne "maznanie sa", samozrejme detske vyrazy ale vyslovovane jasne..A do umoru sme rozpravali basnicky, spievali, az ma niekedy boleli usta.. Ale vela ludi mi hovorilo, ze na svoj vek rozpraval velmi jasne a zrozumitelne..
Tak snad to bude platit aj teraz..

zuzka011
8. jan 2009

my tiez hovorime na Natasku "spisovne" od narodenia, ziadne velke zdrobneliny ani skomolene slova a dokonca aj vonku ked ideme v kocari alebo za rucku tak sa neustale rozpravame, myslim, ze velky vplyv na "rozhovorenie" sa deticiek maju aj starsi surodenci, u ktorych vidia vzor

wighy
8. jan 2009

aahojte

aj ja sa s malou rozpravam ceeeely den, citame si knizky pustame pesnicky, aj ked varim upratujem popri tom jej stale nieco hovorim ale ona nerozprava vela zrozumitelne, povie mama, tata, ja, teta, tam, cica, ha-havo, aaaaaaaa-auto a to je asi vsetko, ostatne je uz ten jej jazyk ako bada bada, jajaja,eee,eheeeeeeee a pod tak neviem co je pravda ze sa s dietatom treba vela rozpravat

podla mna je to individualne,mam tiez kamosku ktorej maly syn v roku a pol rozpraval pekne a pritom ona mu nikdy vela necitala, nespievala a pod tkaze ktovie kde je pes zakopany hehe 😉 🙂

ale kazdopadne si myslim ze naskodu jej to nebude ak bude ukecana ako jej mama 😀 😀 😀

elise
8. jan 2009

my sa rozprávame ale hlavne sa ho veľa veľa veľa pýtam a tým ho vlastne podporujem aby rozprával 😉 samozrejme že aj spievame ked dospievame tak poviem lukasko a teraz ty potom mu zatlieskam 😉
malý krásne a veľa rozpráva aj si pamätá veľa riekaniek.

elise
8. jan 2009

ked ideme von tak sa ho tiež pýtam aby povedal kam ideme čo robíme čo vidíme čo to bolo.....

vieruna
8. jan 2009

Ahojte
podla mna to je indivindi. Ja som synovi rozpravala, citala, spievala, pustala pesnicky, vsetko mozne aj nemozne. Skusala som mu aj hlaskovat a tak ho ucit jednotlive slovicka a do dvoch rokov bol ako nemy. Uz som rozmyslala, ze poprosim dr. o nejake vysetrenie. Jedneho pekneho rana sa fesak zobudil a od vtedy sa mu pusa nezavre. Mele furt. Vsetko. Opakuje aj slova, ktorym nerozumie. A hovori krasne zrozumitelne. Aj cudzi ludia mu rozumeju bez problemov