6,6 týždňové bábätko na UM by chcelo väčšiu dávku, má reflux

lalalal123
31. dec 2018

Ajojte maminky. Prosim Vas mam 6 a pol tyzdnove babatko chlapceka a sme na UM.
Riadite sa tabulkami ze v tomto obdobi mal papat 5x 120 ml ?
Malinky ma 4200 gramov a myslim ze by chcel aj viac papat.
Ale grckame myslim ze mame reflux lebo sa mu vracia mliecko a to aj 2 hod po papani.
Dakujem

13riska13
31. dec 2018

Ahoj aj my sme na UM skoro od narodenia a máme potvrdený aj reflux. Myslím, že aj na tej krabičke je napísané, že tabuľke, ktoré tam uvádzajú sú len orientačné a máš sa riadiť potrebami dieťaťa. Moja malá zje viac ako je v tabuľke a nie je problém.

malinajahoda
31. dec 2018

@lalalal123 mojej malej zistili reflux v 5 týždni. Odvtedy ar mlieko. Pažerák, všetko mala zapálené. A vôbec mi nikdy za celých 10 mesiacov nepila mlieko tak ako je na tabuľkách napísané.

lalalal123
autor
1. jan 2019

A davate im aj viac aleebo viac davok? Ja mam pocit ze on je hladny.

mogaa
1. jan 2019

Keď ti vyplúva flašu - tak má dosť....alebo ak ti neplače po napapaní - tiež má dosť....Riaď sa priberaním. Ak priberie týždenne 120-150g tak má dosť. Nemal by ti pribrať viac ako 200g týždenne. Ono rozdiel medzi kojenými bábätkami a bábätkami na UM je vidieť v priberaní. Tie kojené majú tendenciu priberať skokovo , kým bábätká na UM priberajú rovnomerne. Keď ti priberie cca za mesiac 800-1200g tak je to ok, ak priberie menej - dávaj častejšie, ak viac tak ponúkaj častejšie vodu....Minule tu bol príspevok že bábo na UM pribralo 1500g, doktorka kázala nedávať toľko papať a tu premúdrelé mamičky radili že veď nenecháva dieťa hladné, nech mu dáva koľko chce....blbosť...ono riziká u obézneho dieťaťa sú rovnaké ako u dospelého obézneho...Jeden mesiac nie je problém 1500g ale ak sa pokračuje v rovnakom režime tak z dieťaťa vyrastie obézne dieťa. Ak ti jednu dávku nespapá celú, daľšiu môžeš dať viac.....Aká bola východisková váha dieťaťa? Ak bola pôrodná váha cca 3000g tak ti priberá akurát.

jajka257
1. jan 2019

@lalalal123 nasa bola na UM od narodenia. Na zaciatku papala viac ako bolo v tabulkach, cca v 3 mesiacoch menej a menej. Daj mu kolko pyta. Raz sa to zastavi.

13riska13
1. jan 2019

Moja dostáva viac a je spokojná. Keď som dávala podľa tabuľky plakávala a jedovala sa, keď dostane teraz o dačo viac je spokojná a pekne priberá tak ako má.

mogaa
1. jan 2019

Tie tabulky sú fakt orientačné, iné množstvo zje bábo čo sa narodilo s váhou 2500g a iné množstvo spapá bábo čo malo 4kg.Ten prvý mesiac dávam koľko dieťa potrebuje , potom vidím podľa váhy...Riadim sa podľa doktorky, ak povie že dieťa slabo priberá - treba dávať papať častejšie alebo hladať príčinu prečo slabo priberá, naopak ak dieťa priberie veľa(1,5kg mesiac)tak sa snažím dávať viac čaju/vody alebo natiahnem čas medzi papaním.....Nemôžem porovnávať kojené dieťa a dieťa na UM. Kojené dieťa môže papať koľko chce kedy chce - priberá skokovo - mlieko pije aj redšie(to predné) aj tukové(zadné mlieko). Dieťa na UM priberá rovnomerne - ale pije len tukové mlieko.....Je to ako pri dospelých...Ak pije dospelý denne 1l nízkotučného mlieka je to ok, ale ak pije 1l plnotučného mlieka tak za pár mesiacov bude mať o pár kg naviac + probémy ako zvýšený chol.a podobne.

malinajahoda
1. jan 2019

@lalalal123 ak je hladný, tak mu daj. Nenechas ho predsa hladného. Ale my sme mali iný extrém, mne dcérka pila oveľa menej ako bolo v tabuľkách.

malinajahoda
1. jan 2019

@lalalal123 a ako na ňom vidíš, že by chcel papať viac? Inak zbytočne ho nekrm mliekom navyše ak má malý reflux.

lalalal123
autor
2. jan 2019

No taak ze si ide spapat rucky a hlada stale.. dam mu dudel a ten vypluje potom ked mu skusim len tak dat flasku tak tu hned berie.
Som z toho smutna ze mu neviem nejak pomoct abyy sa nebudil.

malinajahoda
2. jan 2019

@lalalal123 tak mu daj mlieko. Aké pijete? A vyvýšeny matrac máte? Aj v spánku aj pri kŕmení?

mogaa
3. jan 2019

@lalalal123 nikto ti nekáže nechať bábo hladné.....Ale keď viem že papalo dosť a idem mu dorábať, tak to mlieko urobím redšie(dám viac vody bude menej tukové).....Sú bábätká ktoré sú jednoducho "pažravé" papajú uplne do plného bruška pokiaľ nevrackajú....Bábo iné nevie - bolí ho bruško a má mlieko?tak ho pije....cíti nepohodu-plače a dostane mlieko?tak ho pije....necíti mamu a dostane mlieko?tiež ho bude piť...tým chcem len povedať že ak si mu dávala mliečko vždy keď plakalo - roztiahol sa mu žalúdok a potrebuje ho viac aby sa napapal....ale či je to naozaj tak , vidíš len ty a to na priberaní....Preto je dobré zapisovať si priebežne váhu a nie že ročné dieťa má 7kg a mamička povie má nízku váhu - pritom bábo sa mohlo narodiť 2500g a priberať stabilne. Ale ak bola východisková váha 4kg tak ano 7kg roku je málo...Ak dieťa priberie 700-1200g prvé mesiace je to ok, papá koľko potrebuje....Ale ak už dieťa priberie 1500g tak tam to už v poriadku nie je - lebo to je veľa....Ak sa bude priberať takýmto veľkým tempom tak problém je hlavne v tom že dieťa prijme z toho UM veľa TUKU(prijíma veľa mlieka-veľa tuku).....Kojené dieťa pije aj predné mlieko aj zadné(to zadné je viac tukové)....Ale UM je celé tukové, preto sa tam pri ňom má piť aj voda. Ak mi nechce piť vodu - dám pri zarábaní viac vody....Čo hovorí doktorka? Priberá bábo ako má? Ak je spokojná s váhou, tak dávaj mliečko ako doteraz(dorábaj na väčšie množstvo). Ale ak ti povie doktorka že priberá veľa, tak rob mliečko redšie(pridaj viac vody.....Tým že viac spapá (aj to dorobené) tak to nebude vadiť - pretože bude menej tukové.....Tým pádom aj keď bude papať viac mlieka ako by malo tak nebude priberať veľa, pretože mleiko je menej tukové.