Bezlaktózová Beba zapeká. Čo dať ako alternatívu?

igabi
27. mar 2023

Krásny deň, moja malá má 4 týždne a tak ako u staršieho sme zistili, že má intoleranciu na laktózu. Dali sme jej tú novú Beba expert pro kectose free ale nevie sa znej vykakať. To iste mal starší z mlieka Francelait ale vtedy beba super zabrala. Som zúfalá. Neviem čo dať aké mlieko. Ona SAZ toho nevykaká vôbec. Včera tlačila od obeda a večer som jej už musela dávať rúrku. Nechcela jesť ani spat len plakala. Nutrilonu sa bojím lebo ten tapekal aj staršieho, ešte je tu Hipp Comfort ale ma “len” zníženú dávku laktozy a Kendamil Ned+ lactose free. Prosím ma s tým niekto skúsenosť??

simona92101
27. mar 2023

@igabi skus ten kendamil,ale min.tyzden si crevo zvyka

igabi
autor
27. mar 2023

@simona92101 nesúhlasím. Pri staršom sme čakali mesiac s tým Francelait. Nič. Ešte sme mali Nutrilon a to bolo 10 dni úplne beznádeje a toez nič a vtedy sme dali tu Bebu a úľava prišla za 48 hodín.

simona92101
27. mar 2023

@igabi kazde dieta reaguje inak,obe moje dcerky maju ABKM,starsej stacilo France lait lactose free-zabralo ihned.mladsej nezaberalo nic,ani Beba ani Nutrilon allergy care-ten tak 2 tyzdne robil dobre a potom opat zle.zabralo az mlieko na predpis Neocate-ale tiez trvalo viac ako tyzden kym si crevo zvyklo.starsej toto mlieko zase nerobilo dobre.
Ak ma potvrdenu intoleranciu laktozy,tak lekar neporadil vhodne mlieko?

igabi
autor
27. mar 2023

@simona92101 lekar nám ani pri prvom neporadil mlieko, dal alternatívy ktoré sa dávajú a mame si vybrať. Ale ABKM a bezlaktozove mlieko? Tak to mala potom intoleranciu na laktozu. Lebo to sú dve rôzne doagnozy

simona92101
27. mar 2023

@igabi ano su to 2 diagnozy,dcera mala hranicne hodnoty,napriek tomu ani jedno mlieko netolerovala ktore z gastra predpisala doktorka.v 6 mesiacoch sme boli v nemocnici s campylobakterom a hnackami,tam jej nasadili France lait bezlaktozovy a ten pomohol 🤷‍♀️doteraz na hranicne hodnoty testov,niektore potraviny s kravskou bielkovinou toleruje,ine nie.
Ako to ze lekar neporadil?

cookie29
27. mar 2023

@igabi uprimne laktozova intolerancia je u malych deti viac nez vynimocna. aBKM ano, to byva caste. LI zriedkave - ak ano tak u len velkych predcasniatok a podobne, pretoze to je proti prirode, najviac laktozy je v materskom mlieku. Ako vam to diagnostikovali?

inac skusila si zmenit vodu? Niekedy aj to pomaha, respektive pozriet, ktore z tych mliek ma menej kazeinu, ten zvykne spomalovat travenie.

igabi
autor
27. mar 2023

@cookie29 no my to mame v rodine. Nečítajte mamilu, existuje to a je časté. Mne a väčším krsniatkam to diagnostikovali pomocou vydychoveho testu. Už keď mali rok mne až v dospelosti. Trochu malo info je o tom ale ktob chce nájde hlavne v zahraničných štúdiách. Ja som mesiac kojila. Nie je to vôbec proti prírode. Ved keď ma novorodeniatko vrodeny defekt na plucach a musia ho operovať, tiež sa nemôže nadýchnuť.

cookie29
27. mar 2023

@igabi čo to je mamila? Nepoznám. Je mi ľúto.
A nežijem na Slovensku ale v zahraničí. S dieťaťom aBKM. Takze čo to naštudované mám. Laktozova intolerancia je Častá u dospelých. Až polovica populácie, niekde viac. U novorodencov nie, tam je zriedkavá. Ale pokial máte genetické predispozície tak je to iné.
A proti prírode, nemyslela som na choroby/defekty. Skôr v zmysle že hlavnou potravou novorodenca je MM takze majú väčšinou dostatok laktazy. Dospeli jedinci už mlieko nepotrebujú. Tak nie je dôvod. A väčšinou každý znesie trochu laktozy len tolerancia je iná. Práve preto sa pýtam, lebo ako sama píšete nie je o tom veľa informácii a príznaky LI a aBKM sú rovnaké. Len pôvod je iný.

igabi
autor
28. mar 2023

@cookie29 no práveže príznaky sú úplne iné. Diametrálne odlišne. No LI je porucha tvorby enzýmu na štiepenie mlieka. Proste niečo ostatne z bruska a ďalej sa netvorí. Buď je to dočasná záležitosť alebo trvala. Starší do roka z toho doslova vyrástol. Ešte 8-mesačný mal problém okolo roka už pil normálne mlieko. Pri LI dochádza k rýchlemu presunu stravy z tenkého do hrubého creva, spôsobuje to hnačku, bolesti, vysyp, nepokoj a hlavne celodenné bolesti. Dieťa heprospieca, hladina cukru je nizko. Pri ABKM je dieťa pokojne, jedným z mala príznakov je kŕv v stolici. Je to stav nezvratný s dieťa normálne priberá. Li sa k tomu môže dočasne pridružiť kvôli zhoršenemu stavu sliznice creva. Čiže na ABKM nemôže zabrať mlieko bez laktozy, preto hovorím že bola zlá diagnostika

simona92101
28. mar 2023

@igabi nesuhlasim,6mesacna dcerka -od narodenia silne krce,hnacky,nepokoj,doslova rev celodenny,slabe prospievanie,krv v stolici nebola(,zato hlien, nestravene kusy mlieka), vysyp na tvaricke.

cookie29
28. mar 2023

@igabi diametralne odlisna je pricina. LI je choroba travenia, neschopnost organizmu stiepit mliecny cukor. aBKM je reakcia imunitneho systemu.
LI priznaky urcite poznate - bolesti brucha, nadúvanie a hnačky, kozne ci dychacie prejavy su vyslovene vynimocne.
aBKM (kiezby ste mali pravdu co sa tyka pokojneho dietata, ktore pribera 😲 ) ono to je presne naopak. Príznaky alergie na bielkovinu kravského mlieka sú rôzne – ide najmä o tráviace ťažkosti (hnačky, koliky, vracanie), kožné prejavy (atopický ekzém, žihľavka) a respiračné ťažkosti (alergická nádcha, astma), kasel, zuzenie dychacich ciest, pokles krvneho tlaku, môžeme pozorovať aj neprospievanie a málokrvnosť.

Dieta ktore doslova prereve celu noc, lebo dojciaca mama zjedla lieky, kde bola kravska zelatina... respektive lekar, ktory na Vas huci, ze dietatu treba dat jest lebo medzi 1m a 3m pribralo len 200g, vsetko totiz vygrcalo, vyhnackovalo a podobne... hlieny v stolici. a mohla by som pokracovat.

z LI sa za normalnych okolnosti nevyrastie. Pokial nebola sposobena nejakym ochorenim, napriklad po antibiotikach, infekcii a podobone, kde znicena crevna mikroflora. A vela dospelych ma prirodzene LI, pretoze mlieko ako dospelaci nepotrebujeme. A tolerancia existuje, niekto kludne vypije kavu s mliekom, alebo si da zmrzlinu ale keby vypil 1-2 pohare mlieka tak je zle. Ale kedze ich nepije, tak sa na to nepride.

aBKM nie je nezvratny stav ako pisete, 9 z 10 deti z toho vyrastie do 3 rokov. Nastastie.

Ja osobne som dojcila, takze prisna eliminacna dieta. v UM sa prilis nevyznam, ale pokial komercna nahrada sposobuje problemy, tak by som skusila nieco ine. Najjednoduchsie je zmenit pouzivanu vodu. Prvy pokus, pretoze aj ta vie narobit sarapatu. Ak to nepomoze, zvazila by som zmenu mlieka za ine bezlaktozove. Casto byvaju v zlozeni tazko stravitelne zlozky, ako napriklad soja. A ak nie, mozno skusit mlieko pre ABKM.

vm123
28. mar 2023

My sme mali naskôr Sunar premium ten nič moc a potom nám dr. predpisovala Beba sensitive a poradila Espumisan ( ten moc nepomáhal) tak kázala Probio-Fix a bolo po probléme 😌