Mám učiť ročné dieťa na fľašu, keď chcem prestať kojiť?

janapeterjana
20. máj 2020

Maminy, ročného syna kojím ráno, večer a v noci vždy keď sa zobudí - to je asi 4x. Chcem ho odstaviť. Fľašu však do úst nevezme, z nijakého pohára zatiaľ nevie piť. Neviem, čo robiť, či ho učiť na fľašu (vytrvalo ju odmieta, rôzne typy) alebo sa už zamerať na pohárik, hoci syn je taký, že nechce ani ten. A takisto neviem, čo potom robiť v noci. Skúšala som mu v polospanku dat fľašu s UM, ale chytil hisák. Ani keď som mu v noci najprv dala prsník a potom fľašu s UM, hneď sa zobudil a vresk.. Poraďte ako ďalej.

daganov
20. máj 2020

@janapeterjana na fľašu by som už neučila, budeš mať o nejaký čas problém s odúčaním od fľaše. Na pohár si postupne zvykne, skúšaj rôzne typy. neviem, prečo chceš odstaviť, zrejme máš na to dôvod, skús nech k nemu v noci stáva partner, ak by ste začali z piatka na sobotu, za tie tri noci by sa mohlo podariť, aj sa hádam vyspíte, keď nie inak, aspoň cez deň.

janapeterjana
autor
20. máj 2020

@daganov ďakujem za správu, a prosím ta, ak sa bude v noci budiť naďalej, mam mu dávať UM? A ako?

smejko25
20. máj 2020

@janapeterjana ahoj ja som svojmu malu naucila na poharik s sosacikom 🙂 najprv (v 5M) som jej davala cajik cez striekacku od sirupu...postupne ss naucila ze ked ide striekacka bude cajik 🙂 a jedneho dna som jej dala poharik a uz mi krasne pije vodu z poharika 🙂

Svagrina tiez do roka odstavila ale dala normalne mlieko z krabicky ziadne UM

daganov
20. máj 2020

@janapeterjana skús z toho pohárika a nie mlieko, ale vodiú, možno zabiješ dve muchy jednou ranou, že sa prestane v noci štyri krát budiť na jedenie, keď to bude z pohára nepohodlné a nebude to mlieko. Ja by som ale ešte pár mesiacov počkala, nedá sa ti?

jankaovecka
20. máj 2020

A znova - uz si tu pisala viacej tem...Ked si sa rozhodla odstavit v takomto veku babatko tak mas ocividne stale s tym problem a budes mat dlhsie..🤦‍♀️ ked je kojeny tak na flasu si tazko zvykne. Sanie z flase a z prsnika je rozdiel v technike. Nie je to to iste! Ako v noci to neviem, len ho dojci podla mna. Ked vstava 4x za noc je to luxus pre mnohe matky!!! Davaj mu len prsnik a cez den poharik. Uc ho na ten poharik. A ako? No normalne. Ja som moje deti ucila z obycajneho maleho skleneneho alebo plastoveho poharika. Ziadne moderne pohariky som nemala. Dala som im k ustam, naklonila a po trosicke aby sa naucili prehltnut. Najprv povylievali ale rychlo sa naucili. Obe mali nieco cez rok a uz pili z poharika. Ine maminky mali flasky a ja som ako exot vytahovala z kocika poharik😀

smejko25
20. máj 2020

@jankaovecka no ja somm si tiez teraz uvedomila ze sa mala budi tak 4x za noc a vobec sa mi to nezda vela 😁 zaspi okolo 21:00 cca a tak o polnoci o 2-4-6 a 6:30 vstavame 😁

jankaovecka
20. máj 2020

@smejko25 sak to, keby sa moji budili 4x za noc bola by som tusim najstastnejsia matka na svete😂moji stavali v priemere 7-8krat ale casto viac. Uplne vynimocne len 5 krat za noc.. je nechapem ako som to mohla vydrzat a 6 rokov v kuse, dlho som ich dojcila. Taka unavena nebudem uz NIKDY v zivote, hrozne volaco..

sono2
20. máj 2020

@smejko25 ja nerátam. Dcéra prsník ešte veľmi potrebuje.😊😊

jankaovecka
20. máj 2020

@sono2 a ani nerataj, dobre veru robis, zbytocne sa tym mi zeny frustrujeme😀

durianka1973
20. máj 2020

Ja som syna tiez priblizne v roku naucila na flasu a postupne aj oducat od nocneho krmenia. Robila som to vsak pomaly a postupne, na nic som netlacila. Uplne na zaciatku som vzdy pred jednym dojcenim, napriklad vecernym, dala najprv z flase - na zaciatok staci zarobit len trosku mlieka, aby sa zbytocne nevyhadzovalo. Prve razy bolo super, ak si len omocil ustocka ci jazyk v mlieku z flase 🙂 To trvalo aj dva tyzdne - treba vytrvat. Postupne bol z toho uz jeden hlt, dva hlty, atd. Urcite nie davat najprv prsnik - musi byt trosku hladny, aby bol ochotny si ten jazycek aspon omocit v mlieku z flase 🙂 Ked uz z toho bolo niekolko hltov, zacala som davat najprv flasu aj pred dojceniami rano, na obed. Postupne mu mlieko z flase zachutilo a zacal pit viac z flase a z prsnikov menej - a tym padom postupne aj mne odchadzalo mlieko z prsnikov. Toto cele trvalo mozno aj mesiac. Az ked pil dobre z flase, zacala som oducat od nocneho krmenia, a to tak, ze som v noci vo flasi zacala ponukat vodu namiesto mlieka. On teda vtedy dobre papal uz aj prikrmy, aj kase sme uz vecer davali, takze som si bola ista, ze to nocne budenie nie je z hladu. Jasne, ze nebol z vodicky v noci nadseny, aj si trochu poplakal na zaciatku, ze co mu to v noci davam, ale na pocudovanie toto trvalo len par dni. Potom sa budil coraz menej, v 1,5 roku (aj skor) uz urcite prespal celu noc. Ak sa potom aj niekedy zobudil, to chcel potom skor uz len pomojkat. A musim povedat, ze nemala som potom problem naucit z poharika.

daganov
20. máj 2020

@jankaovecka tak to by som nedala, neviem do koľkých rokov si kojila, ale to si neviem ani predstaviť, aj sa bojím napísať, že môj spal od štyroch týždňov od takej pol desiatej do piatej, šiestej rána.

selest
20. máj 2020

Kojila so do 1,5 roku ale maly este nemal ani rok a uz som ho v noci nekojila. Ked sa zobudil trosku som pohojdala a dala vodu z poharika so sosacikom. Neskor sa uz prestal budit a v pohode vacsinou prespi celu noc. Ja by som mu teda um v noci nedavala, ale vodu z toho z coho ju pije cez den. Casom sa oduci v noci vstavat. Mojho to strasne rusilo ked sa v novi napil mlieka potom uz nevedel zaspat..teraz spime vsetci dobre celu noc

matapo
20. máj 2020

...ja riesim s mojim 2,5 rocnym, nikdy nechcel doteraz flasu ani pohar, este tak flasu so slamkou trochu inak ked vodu tak po lyzickach. Kojila som ho pred spankom aj cez den aj vecer, ale aj vzdy ked sa zobudil no a samozrejma v noci niekolkokrat. Rozhodla som sa ho uz odstavit, vysvetlit si nedal ☹ tak som ho trochu oklamala, natrela bradavky citronom, raz skusil a ze take nechce ze je pokazene 🙂 V tu noc sa zobudil len jeden krat, spytal sa ci je uz opravene, skusil, ked zistil ze pokazene len mi povedal ze take nechce a spal dalej. Teraz je to uz stvrta noc. Druhu a tretiu prespal bez zobudenia, tak dufam ze to uz ostane tak. Kym som ho kojila tak sa napil aj 5-6x za noc. teraz akoby utal. podobne to mala aj dcera, ta sice vedela pit aj z flase a cca v 1,5 roku sa odstavila sama, kym bola kojena tak sa potrebovala napit kazdu hodinu v noci, bola presna jak hodinky, akonahle prestala byt kojena tak sa v noci uz nezobudila. Takze nema zmysel riesit ako sa napije v noci, pravdepodobne prespi celu noc, pe kazdy pripad mu vsak mozes ponuknut vodu ci lyzickou, ci z flasky, ale je pravdepodobne ze odmietne a bude spat dalej...

sono2
21. máj 2020

@matapo lenže toto je ročne dieťa. Nechápe čo je pokazené. Nebude chápať prečo je cici natrete citrónom. Dcéra sa odstavila, lebo mala fľašu.
Samoodstavenie prebieha ďaleko neskôr
Toto robiť tak malému dieťaťu ja fakt odporúčam. Sama som dojčila dva roky bola tehu moja druhá má rok a neviem si predstaviť žeby som ju takto skúsila odnaučiť dojčiť