Treba podávať ročnému dieťaťu minimálne 500 ml Nutrilonu na deň?

zaira301
12. nov 2012

Ahoj....je potrebné podávať ročnému dieťatku minimálne 500 ml na deň? Mám 15 mesačné dieťa a ledva mi vypije ráno 160 ml mlieka, nejak mu nechutí.... už som rozmýšľala aj nad kravským mliekom, ale neviem, či je to vhodné....varím mu občas krupičnú kašu z krav. mlieka a aj jogurty smotanové mu podávam. avšak kravské mlieko som nikdy neskúšala...mám nejak z toho strach, keď všade počúvam, že to je ešte skoro dávať kravské mlieko...Poradíte?

martina1305
12. nov 2012

kravske mlieko je pre male teliatka....takze 15-mesacnemu babätku je najlepsie od smädu cista vodicka, moze byt kludne aj prevarene voda z vodovodu. a na pitny rezim plati pravidlo, ze na 10 kg vahy je potrebne 0,4 l vody (400 ml), podla toho si to lahko vypocitas, nielen pre svoje dietatko, aj aj pre seba....lebo inak potrebuje vodicku 10 kg clovek a inak potrebuje vodu napr. 80 kg dospele telo

xenicka13
12. nov 2012

ked zje cez den jogurt, syr netreba viac ako flasku nutrilonu 🙂

zigzag
12. nov 2012

@zaira301 bleee, moj mi nechcel pit nutrilon 4ku vobec, takze som mu zacala davat kyslu smotanu,,, a od vtaedy sme na kyslej smotane, od 8 mesiacov,a od roka na plnotucnom tvarohu, nechce ani kravske mieko, a uplne zdravy ma 17 meciacov, takze tatko frcime uz dlhsie,,,

zaira301
autor
12. nov 2012

...díky moc...ale nechápem... martina1305, chceš povedať, že kravské mlieko vôbec nemám podávať? Však možno teraz ešte nie, ale už ako 2 ročnému hádam by som mohla, či ? Poznám mamičky, ktoré podávajú už od roka svojmu dieťatku... Inak prv sa pilo iba kravské mlieko....a sme tu... hovorí sa kadečo, že zahlieňuje mlieko...ale to by som mu nemohla ani jogurty dávať ani nič.... ja mu mlieko dávam nie pre smäd, ale aby mal nejaký prísun vápnika, kedže jogurty dávam iba dvakrát týždenne...a tie mi tiež ledva zje, kamarátka dáva každý deň jogurt ale z Lidla, nízkotučný - to si myslím, že ani mu ho nemusí dávať, tam nie je už žiadny vápnik.....fakt neviem, čo je najlepšie....a díky za vaše pripomienky....

zaira301
autor
12. nov 2012

@zigzag ...a aký tvaroh mu dávaš? Nejaký jemný? Ja som mu skúšala dávať jemne zmixovany, ale zjedol mi iba 3 lyžičky...neviem čím ho mám dochutiť, aby mu chutil...a ja keď mu dávam biely jogurt, tak zje ho iba s banánom... samotný by určite nezjedol, ale potom ho veľmi zapeká z toho banánu....

zaira301
autor
12. nov 2012

@martina1305 ....čítam to a tiež si myslím, že je tam kopec pravdy, ale potom by som nemohla mu mlieko vôbec dávať...inak kamoškin otec nejedol vôbec mlieko a mliečne výroby, už od narodenia a zomrel na rakovinu .....doktori pripisovali to tomu, že nejedol žiadne mliečne výrobky.... potom aké mlieko mu mám dávať? Ty si aké mlieko dávala svojim deťom? Nechcem urobiť žiadnu chybu...

martina1305
12. nov 2012

ja som svoju dcerku kojila do 3 rokov a teraz sem-tam netvrdim, ze je uplne bez kravskeho mlieka. hlavne teda v skôlke im ho davaju, aj ked neviem, ci ho tam aj vypije 😉 . doma jej robievam napr. "kakao" zo sojoveho, ovseneho alebo ryzoveho mlieka. ale to mame mozno tak raz tyzdenne...vapnik sa snazime doplnat z rastlinnych zdrojov, brokolica, mak, ten mavame castejsie (aj ja som dnes obedovala spaldove rezance s makom)....a jogurty jej kupujem sojove

renab
12. nov 2012

@zaira301 a ľudia čo majú alergie na mliečnu bielkovinu alebo mliečny cukor? hádam nemajú všetci rakovinu. moje deti z tohto dôvodu mlieko nepili, ani mliečne výrobky nejedli a zatiaľ ich to nijako nepoškodilo.

zaira301
autor
12. nov 2012

@martina1305 ...díky moc....musím aj ja nad tým pouvažovať...a inak ten mak mohla by som dávať už aj 15 mesčnému dieťatku?

lalinko2010
12. nov 2012

@zaira301 ahoj, mne môj malý vypije liter kravského mlieka!!!!! je to problém??? prečo by mal byť???? chutí mu, pije ho, jemu chutilo hocijaké "umelé" mlieko, nemal problém, ale prešli sme na čerstvé mlieko, polotučné alebo plnotučné a hotovo!!!! inak s touto témou si len rozdúchla oheň, lebo zase začne byť propaganda že KRAVSKÉ MLIEKO nie je pre ľudí, ale to je názor niektorých ľudí, preto oni dávajú ryžové, kokosové alebo sójové, ale keď bola v škole "mliečna strava " tak prví stáli v rade a pili mlieko zo sáčku!
takže ak chceš tak vyskúšaj kravské mlieko - čerstvé - prevar ho - značky ti nenapíšem, ale nekupuj trvanlivé, zo začiatku, ak mu bude chutiť dáš mu a ak nie, tak mu ho nedáš. o nič neprídeš a ak mu chutí NUTRILON tak prečo riešič otáku koľko ho má vypiť? vypije koľko mu chutí!!!!! a ak mu bude chutiť kravské mlieko, tak ušetríš, lebo NUTRILON je sviňa drahý, a za ušetrené peniažky si niečo s drobcom pekné kúpte! držím palce pri zavedení kravského mlieko. 🙂 🙂

jankagun
12. nov 2012

ahoj,moja malá sa ide za mliekom kravským! zblázniť!má 15mesiacov a pije ho od 11mesiacov,avsak nie trvanlivé ale to levické mlieko,co sa vo flasi predava.vypije mi takmer liter za den,k tomu este cistu vodu zo pol litra..ona sama si dokonca vypyta vodu alebo mlieko..papá aj jogurtiky aj tvaroh(pasterizovany) aj syry (neudene)..má 12,5kg,takze nesuhlasim s nazorom,ze 10kg detom staci vypit 400ml denne,myslim ze je to malo.ale to je cisto moj nazor 🙂

mawka
12. nov 2012

porazi ma z modernych trendov, ako je kravske mlieko FUJ ako keby ho maminky nepili, ked boli male. Nebodaj ste vsetky chore a alergicky. Ano, kravske piju teliatka, ale clovek je akosi uz tisice rokov prisposobeny pit aj to kravske, aj kozie, aj ovcie. clovek je tiez zivocich, preco by som mala pit rastlinne mlieko? to sa vlastne da nazvat mliekom? soja, mandla miesana kadecim? Mlieko je mlieko. a v skolke ho davaju do vsetkeho. ano, obycajne a kravske. zaujimave je, ze ako tak sledujem, najviac problemov maju deti krmene bio, bez kravskeho mlieka, prisne, vyberavo. deti, ktore idu standardne, tak problem nemaju zda sa s nicim 😉
@jankagun
@lalinko2010

zigzag
12. nov 2012

@zaira301 hej jemnucky mu davam plnotucny, s lyzickou hnedeho trstinoveho cukru, alebo javorovy syrup, a ked je sladke ovocie tak nedavam, ....moj zje aj cely 250g na veceru.....

lalinko2010
13. nov 2012

@mawka daj malému kľudne kravské mlieko, buď ti ho vypije alebo nie. a riaď sa svojími pocitmi pri malom, ty vieš najlepšie čo tvoj malý potrebuje. baby na MK sú múdre - šikovné, vedia poradiť ale vždy sa riaď tým čo cítiš ty, lebo ty najlepšie poznáš svoje dieťa!držím palce! 🙂

mawka
13. nov 2012

@lalinko2010 dakujem. davala som im obom. a nie je im nic. len sa vzdy pozastavim nad tym, ze preco na kravske mlieko pozeraju ako na nieco fuj - lebo nejaky novy trend a pritom naozaj su decka v poriadku. naopak deti na umelych mliekach, sojoych a kadejakych maju stale nejaky problem. a nechapem, preco stale niekto musi zakladat o tom nove a nove temy. kolko vypit a co vypit, ed je tu tych tem tolko 😉

lalinko2010
13. nov 2012

@mawka daj malému kľudne kravské mlieko, buď ti ho vypije alebo nie. a riaď sa svojími pocitmi pri malom, ty vieš najlepšie čo tvoj malý potrebuje. baby na MK sú múdre - šikovné, vedia poradiť ale vždy sa riaď tým čo cítiš ty, lebo ty najlepšie poznáš svoje dieťa!držím palce
toto patrilo aj tebe! a drž sa!!!!

sendy182
13. nov 2012

@zaira301 vieš ono sú to tabuľky ktorým sa chcú mamičky tak veľmi priblížiť.......niektoré deti vypijú aj 2 litre na deň......iným stačí 3 dcl...a to už aj s jogurtom alebo krupicou 🙂 🙂 🙂 ............skús vyskúšať normálne čerstvé prevarené mlieko či mu bude chutiť........možno mliečko nebude vyžadovať.............sú aj také deti čo fakt nechcú mlieko........ak prospieva, je spokojný tak by som nechala ten nutrilon.........uvidíš sama raz musíš vyskúšať.....a ak papá krupičku tak nemal by mať problémy.......... 🙂

vanish1
13. nov 2012

je pravda, že sme ako deti pili kravské mlieko, možno keby naši rodičia mali tie info ako dnes a kravské by mi nedávali, nemala by som v detstve ekzém a teraz alergiu na kravské mlieko. Ale chápem, že v tej dobe sa o také veci nezaujímali a všetci išli podľa šablóny. Mojej dcérke po prejavení sa ekzému pomohlo len vysadenie všetkého z mlieka vrátane umelého a všetkého múčneho. Inak by som ju dodnes natierala tými hnusnými kortikoidmi. Takže podľa mňa to závisí od stavu imunity a od genetiky. Ak je rodič alergik (nie kontrétne na mlieko, môže byť na hocičo), tak by som pristupovala ku kravskému mlieku opatrne, ak sú rodičia v poriadku (tým myslím ekzémy v detstve, alergie a pod.), tak by som sa to mlieko nebála dať, takže nedá sa to paušalizovať, či mlieko áno alebo nie. My pijeme ryžové bio z DMky. A čo sa týka kvality mlieka, to trvanlivé by som nedávala, ja osobne mám chuť vyskúšať kozie bio domáce, ale ešte som sa k tomu neodhodlala 😖

aklimka81
13. nov 2012

ahoj, ja som malej davala do 18 mesiacoch rano a vecer po 150 ml sunaru a kazdy den jeden biely jogurt (Hollandiu), od 18 mesiacoch davam nastriedacku kravske so sunarom (ale viac uz kravske - plnotucne tatranske, nie trvanlive), tiez po 150 ml rano a vecer a jogurt ma tiez kazdy den..

alenka600
13. nov 2012

@zaira301 Ja tiez kravske mlieko nedavam a ani nebudem davat. Boze a tie argumenty, ze sme ho pili aj pred tym a z nosa nam neodpadlo.... OK, nase matky rodili v bolestiach, tak si teraz nikto neda pichnut epidural? Dvojaky meter pre pokrok? Dobre, vtedy sa niektore veci nevedeli, teraz sa vedia. Zo zivocisnych mliek je kozie najlahsie stravitelne, ale ma menej zivin, ovcie je tiez lahko stravitelne a kravske je najtazsie stravitelne a ma najmenej zivin. Takze mas na vyber bud rastlinne alebo ak nechces davat rastlinne, vzdy mas zivocisne, ktore su jednoznacne kvalitnejsie ako kravske.
Ja netvrdim, ze kravske mlieko je humus co zabija, to urcite nie. Ale preco neponuknut dietatu lepsiu alternativu?????

zaira301
autor
15. nov 2012

@vanish1 ...ahoj...zaujali ma všetky pripomienky na moju tému a chcela by som niečo napísať tebe, ak chceš vyskúšať to bio- kozie mlieko, tak dávaj pozor, kde sa tá koza pasie, lebo ja bývam na dedine a jeden pán predáva vo veľkom kozie mlieko a jeho kozy spásajú trávu okolo ciest.... a myslím, že to mlieko nemôže byť zdravé....síce je to dedina, ale toľko áut čo tade prejde, tak by som už uvažovala, či je to bio mlieko alebo nie....
@vanish1 .....neviem aké je to ryžové mlieko, možno ho vyskúšam...ale myslíš, že tie alergie by mali byť vyvolané pitím kravského mlieka? Ja chvála Bohu nemám alergie a dúfam, že ani môj syn nebude mať ...a ak by nastal probém,tak určite by som prestala dávať kravské mlieko, teda ak by sa zistilo, že je to práve z toho.....
@zigzag ...díky moc za radu... ...
@mawka ...inak ja s tebou súhlasím...myslím, že každý ma pravdu v niečom...

vanish1
16. nov 2012

@zaira301 čo sa týka alergií, tak ja si myslím, že nato vplýva viac faktorov, určite dedičnosť a potom ostatné, napr. očkovanie, ale to už je na inú tému, ja som mala prvú hrôzostrašnú reakciu na pele po očkovaní v 13. roku a už to išlo ďalej, samozrejme už ako dieťa som mala ekzém a problémy a zaujímavé, lebo moji rodičia ani starí rodičia alergiu nemali 😖 My sme všetci súrodenci alergici 😔 Preto som sa už ako tehotná vyhýbala kr. mlieku a pri kojení taktiež som si dávala pozor a samozrejme u malej sa ekzém spustil po druhom očkovaní a po prejdení na umelé mlieko sa to srašne zhoršilo, po vysadení všetkého zmizlo behom 2 týždňov a po ekzéme nebolo ani stopy.
Čo sa týka kozieho mlieka, tak u nás choval jeden pán, ale nie priamo pri hl. ceste,ale na málo frekventovanej ulici, kde je len pár domov, ale čo už

vanish1
16. nov 2012

omylom som odoslala skôr.... takže neviem, koľko škodlivín v tom mlieku môže byť 😎

lilitela
19. nov 2012

@zaira301 Varit z kravskeho sa vraj moze, lebo varenim sa menia tie bielkoviny, ale napitie urcite umele a kase by som tiez robila z UM. Uvaris kasu s vodou, nechas vychladnut na telesnu teplotu a pridas prislusny pocet odmeriek, dobre zamiesas. Dobra rada je od @xenicka13 . Pointa je v mnozstve bielkovin. Taky tvaroh ich ma velmi vela, s nim opatrne. Je to zataz na oblicky. Sice sme vsetci tu, ale mnohi s alergiami a pod.
Moja tiez vela UM nevypila. Ja som jej "schovavala" UM do jedla, t.z. do ovocia 1-2 odmerky, pretoze ovocie obsahuje vela vody. Do obedika mixovaneho 60ml UM, a tak.

matozazzo
19. nov 2012

Moje obe deti piju zhruba od roka len kravske mlieko... Najprv som skusila 100ml, cakala, ci bude reakcia, alebo nie a kedze nebola, postupne som pridavala. 14m dcerka vypije 250ml rano a 250ml vecer... k tomu cez den jogurt. Ak nechce, nenutim ju, niekedy vypije len 150ml a necha tak, dopije napr. v noci alebo vobec.
Ci som bola v CR, Rakusku, alebo aj tu na SR sa detske lekarky zhodli na tom istom, skusit okolo prveho roku, ked este kojim... A kojenie... prvu som kojila do roka a pol, druha sa sama odstavila v 13m. Kojenie je dolezite, ale zhruba po roku a pol (a je toho o tom dost popisane) uz neobsahuje tolko zivin, ktore potrebuje dietatko, tie dostava uz z pestrej normalnej stravy. Ale je to rychle, nestoji nic, vzdy teplucke 🙂 Len si potom treba uvedomit aj dalsiu vec, zijeme uz v inej dobe, aj deticky su uz na tom trochu inac vo vztahoch, a aby nevznikla prilisna citova vazba matka - dieta, to hlavne, ak sa koji prilis dlho (3r a viac)... Podla mna je to ako o uceni na nocnik... Kedy je spravny cas? Su mamicky aj 3-rocnych deti, ktorym je pohodlnejsie dat plienku nez to dietatko naucit... A dalsia vec je biznis. My sme vsetci vyrastali na kravskom mlieku, ci nie? A aj skor, nez od roka...

zaira301
autor
21. nov 2012

@lilitela ...a dokedy sa nemôže podávať to kravské mlieko? Ja určite piť mu nebudem dávať,ale variť budem určite, ja som skúšala aj z umelého mlieka robiť kašu,ale nechce to...ledva mi vypije ráno 150 a večer 150 ml toho umelého mlieka.... je to aj o biznise....ak bude chcieť to umelé, tak budem mu ho dávať, ale ak ho uplne odmietne tak budem mu skúšať dávať kravské piť...aj tak v živote bude musieť piť kravské....či v škole alebo inde.....

lilitela
22. nov 2012

Do dvoch rokov sa neodporuca, niektori neodporucaju az do troch.
@zaira301

lucinta21
29. nov 2012

Ahojte kocky, 500ml za den pre rocne a vacsie deticky je len odporicanie, nikto vas nemoze nutit 🙂 niektore deticky uz vypiju len 150 ml za den.. Ak by vypili 500 ml za den je to fajn, ale ak nie, svet sa nezbori 🙂

aduskatt
29. nov 2012

@zaira301 ja som kravske mlieko naposledy pila hadam ako trojrocna a som tu🙂 nejak mi k zivotu vobec nechyba