Aké je ideálne množstvo mlieka pre ročné dieťa?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom ideálneho množstva mlieka pre ročné dieťa. Dcérka je dojčená, ale už iba večer pred spaním a občas ráno. Maximálne 5 -10 minút. To sa mi zdá, že je asi málo.

Je nutné ju prikrmovať cez deň?

Mám jej dávať kravské mlieko?

Pokiaľ zaspávala aj cez deň na prsníku, tak odmietala iné jedlo. Naučila sa zaspávať bez mliečka a prsníka, ale tým pádom má mliečka už iba minimálne.

Je to dostačujúce?

Z mliečnych výrobkov papá biele jogurty a mliečne kaše (ak sa to počíta). Buď jedno alebo druhé.

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa od roku by malo prijať cca 350 ml mliečnych produktov denne. Nemusí to byť nutne mlieko na pitie, ale mliečne výrobky. A to tak, že 150 ml mlieka je ako 100 ml jogurt či 30 g syra.

Ak má kašu zo 150 ml mlieka/1 jogurt, plus je dojčená ráno a večer, tak by mohla spĺňať tento limit.

Je otázne, koľko máte ešte mliečka. Takže by som na dennej báze k tomu zaradila buď syr na chlebík, či do varenia, alebo ten jogurt navyše. Prípadne dala vypiť 150 ml mlieka (pokojne kravské 3,5%, čerstvé z obchodu), ak preferuje takúto formu. U dojčeného dieťaťa môže byť úplne odmietanie iného ako materského mlieka.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička