Chcem prednášať na vysokej škole. Čo musím spĺňať?

12. jan 2023

Mam vysokú školu magistra a chcela by som začať prednášať na vysokej škole. Co musím spĺňať pre to a kde potom hľadať miesto?

nelca84
12. jan 2023

potrebujes aj doktorat, zvlastne, ze to nevies, ked mas vysoku skolu

autor
12. jan 2023

@nelca84 zo školy som už 10 rokov a menili sa podmienky

nelca84
12. jan 2023

tu sa nic nemenilo

ivka225
12. jan 2023

PhD. je nevyhnutnost. No a o tom, kde je volne miesto sa dozvies od kolegov zo svojej odbornej komunity, Slovensko zasa az take velke nie je. A ano, volne miesta su zverejnovane aj na stranke Ministerstva skolstva SR, ale ziadna katedra si nedovoli prijat niekoho, o kom nic nevie. Ale pocas doktorandskeho studia sa urcite s ludmi zo svojho odboru zoznamis.

tiezjedna
12. jan 2023

záleží, čo je to za VŠ, na súkromnú veľký doktorát nepotrebuješ... Suseda v Prahe vyštudovala súkromnú VŠE, má titul Ing. a oslovila ju priamo škola po promócii, či by nechcela prednášať. Manžel dokončil Ph.D. teraz nedávno a hneď ho oslovila Právnická fakulta UK, pretože sa pohybuje vo veľmi špecifickej oblasti práva.

stvura
12. jan 2023

nic sa nemenilo, ja som statnicovala v 2000 roku - cvikari boli doktoranti studenti, prednasat mohli len s ukoncenym diplomom

ivka225
12. jan 2023

@tiezjedna Velky doktorat, teda titul DrSc., ma na Slovensku v kazdej vednej oblasti 0 az 5 ludi, to naozaj podmienkou na prijatie nie je 🙂

a_alexandra_a
12. jan 2023

Ak chceš prednášať na vysokej škole a musíš sa pýtať na modrom koníku čo máš pre to urobiť, prosím, neprednášaj na žiadnej vysokej škole. 🙂

a_alexandra_a
12. jan 2023

@ivka225 "veľký" doktorát je titul PhD. 🙂

ivka225
12. jan 2023

@a_alexandra_a A co je potom DrSc..?

a_alexandra_a
12. jan 2023

@ivka225 vedecká hodnosť, PhD. je akademický titul

autor
12. jan 2023

Ale najskôr musí človek na rigorózne konanie ci?

tanuuulka
12. jan 2023

Rigorozka je maly doktorat, to iba "lepsie vyzera" pred menom. Velky doktorat, phd. potrebujes. Externe je to studium na 5rokov. Ale dostat sa k praci ucitela/prednasajuceho na vs nie je take jednoduche, oni si casto "chovaju" svojich najlepsich studentov, ktori spravidla nastupuju na phd. interne. A aj kapacity katedier su obmedzene..

ankare
12. jan 2023

@stvura doktorandi, nie doktoranti

tiezjedna
12. jan 2023

@ivka225 veľký doktorát je Ph.D.

tiezjedna
12. jan 2023

Ale najskôr musí človek na rigorózne konanie ci?

zakladateľka, manžel rigo má, robil JUDr., ale to už pred 10 rokmi

daja07
12. jan 2023

@tiezjedna JuDr je maly doktorat. Na ucenie na VS potrebuje velky doktorat a to je PhD za menom. A potom hladat volne miesto na univerzite, prejst vyberovym konanim a dostane zmluvu tusim na 3r. Mozno by sa dalo inak ako externista, je to potom asi na dohode s univerzitou, ake su tam podmienky to neviem. My sme mali zopar externych ucitelov, ludi ktori neboli zamestnancami univerzity, ktori nam prisli odprednasat jednu prednasku za tyzden

nelca84
12. jan 2023

Rigo si mozes spravit, ale nemusis. Je to maly doktorat, ktory ti aj tak nezabezpeci, ze budes moct prednasat na VS. Potrebujes velky doktorat a PhD. za menom

tiezjedna
12. jan 2023

@daja07 neviem prečo to píšeš mne, keď som o veľkom doktoráte písala hneď na prvej strane... Viem, čo to je, manžel ho teraz dorobil.

n3la
12. jan 2023

Závisí asi aj od odboru a konkrétnej vysokej školy, napríklad na Žilinskej univerzite smú prednášky viesť len docenti, zamestnanci s PhD. titulom zas cvičenia prípadne labáky.

daja07
12. jan 2023

No ak nieco take chces, mala by si byt schopna aspon zistit si podmienky. PhD studium bolo 3r denne alebo 5r externe. Neviem ci to tak stale plati a ci na kazdej skole. Najprv ta na PhD musia prijat. Nebetu vela studentov. Ked som ja bola studentka na VS brali u nas na katedre 4 kazdy rok. Momentalne maju tusim dokopy za vsetky rocniky 2, teda ani neotvaraju denne doktorandske kazdy rok. Externe moze byt jednoduchsie, trva dlhsie.
Dostat sa na vysoku skolu ako ucitel je dalsia kapitola. Studentov je coraz menej. Mnohe katedry ked uz niekoho chcu zobrat tak beru zvycajne z vlastnych doktorandov.

@tiezjedna si pisala ze najprv musi mat rigorozne. Nie nemusi. V niektorych odboroch maly doktorat nie je. Zvycajne si ho robia pravnici aby sa odlisili od inych Mgr co poznam alebo mlade ucitelky aby postupili v praci

lienka.7
12. jan 2023

Pokial si top odbornik z danej oblasti, PhD.nepotrebujes. takych je vsak malo a najmä vo špecifických odboroch. pokial je to tvoj "sen", tak absolvovať doktorandské štúdium (denne das za 3 roky), v ramci toho budeš viest cvika, mat nejaké semináre a pod. a ked ta na skole budu chcieť ako odborný asistent s PhD. uz mozes mat aj prednášky.

hefo
12. jan 2023

Podľa mňa to vyslovene závisí na požiadavkách príslušnej VŠ, akých ľudí potrebuje. Ja som študoval elektrotechniku/informatiku a niektoré predmety prednášali ľudia z praxe, aspoň jeden bol, ak si dobre pamätám, len "obyčajný" inžinier.

tiezjedna
12. jan 2023

@daja07 nie, nepísala. To bola skopírovaná otázka zakladateľky (je za tým otáznik, ak si všimneš), na ktorú som odpovedala (preto tá medzera).

deti95060810
12. jan 2023

závisí od školy... syn kde je tak tam berú resp. si vyberajú z naj. vlastných študentov...na niektorých katedrách je aj 3-4 študentov na Phd, ale zas niekde len 1-2 ....
stretí stupeň sa otvára každý rok, dokonca sa stalo že na niektoré katedry sa nehlásil nikto...

erikavesela
Autor odpoveď zmazal
Zobraz